روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

تدبیر که نباشد، امید، پشت دروازه مس، لگد مال می شود

 

  • یادداشتی بر خبر تجمع جوانان در محل مجتمع مس سرچشمه

 

یکی از خبرهایی که در این هفته و هفته گذشته شهرستان رفسنجان را تحت تأثیر خود قرار داد، حضور برخی جوانان جویای کار رفسنجانی در مجتمع مس سرچشمه و متعاقب آن برخی تجمعات و تحرکاتی بود که حتی منجر به حضور شورای تأمین شهرستان و البته نیروی ویژه پلیس در محل این مجتمع گردید. البته حضور این عده از جوانان، چندان سرِ خود و بی دلیل هم نبود و دلیل آن معرفی نامه ای بود که از سوی یکی از نهادهای دخیل در اداره امور شهر به آنها داده شده و آنها را امیدوارانه روانه شرکت مس کرده بود. امیدوارانه از این جهت که اولا آنها یکی از نهادهای تصمیم گیر در اداره امور شهر را پشتوانه و ضمانت نامه خود محسوب می کردند و ثانیاً این که این که گفته می شد پیش از آنها برخی افراد بواسطه همین نامه ها به عناوین مختلف، این طرف آن طرف به کار گرفته شده بودند.

اگر چه هنگام دادن نامه به افراد، بر این نکته تأکید کرده اند که این نامه ها، هیچ تعهدی مبنی بر به کارگیری آنها از سوی شرکت مس ایجاد نمی کند و صرفاً یک معرفی نامه برای در اولویت قرار دادن آنها در هنگام استخدام است اما با این حال، بر این کار، جز بی تدبیری نامی نمی توان گذاشت آن هم از سوی عده ای که مسبب این کار بودند و برخی نیز نقش مشوق را ایفا کرده و خواسته و ناخواسته می رفتند تا بر یک تنور در حال التهاب بدمند. در این که مجتمع مس سرچشمه به نام رفسنجان است و باید دین خود را به مردم رفسنجان بواسطه آلایندگی و ضررهای زیست محیطی ادا کند تردیدی وجود ندارد و در این که به این خواسته ی نه این جوانان، بلکه تمام مردم رفسنجان که باید بومی گزینی به شکل بسیار جدی از سوی مجتمع مس در دستور کار قرار گیرد باید جامه عمل پوشانده شود هیچ شکی نیست اما هر عقل سلیمی می پذیرد که این کار باید به شکل عاقلانه تر، طی یکسری تصمیمات، مکاتبات و مطالبات بین سازمانی انجام گیرد و چنانچه زمینه آن فراهم شد، آن وقت دست به این کار، آن هم نه به این شکل نمود چرا که هر کاری، قاعده و قانون خاص خود را دارد و ضوابط خاص خود را طلب می کند و از همه مهم تر از سوی دستگاههای مربوطه باید انجام شود، آن هم از طریق برگزاری آزمون با شرایط و ضوابط خاص و اعلان عمومی تا حق کسی در این بین ضایع نگردد و قطعاً گسیل شدن عده زیادی جوان فاقد شغل، که ناخواسته وارد این قضیه شده و هر لحظه امکان داشت تحت تأثیر هیجانات و احساسات به دلیل عدم تأمین خواسته هایشان دست به اقدامات جبران ناپذیری بزنند کار درستی نبود کما این که همه ما هم اکنون عقبه ی آن را مشاهده می کنیم که به شکل یأس و سرخوردگی و لطمه به روحیه جوانانِ و البته ناامیدی و بدبینی به نظام و انقلاب، که مجموعاً یک خسارت برای کشور محسوب می شوند.

و باز این سوال مطرح می شود که اگر خدای نکرده اتفاقی برای یکی از این جوانان می افتاد که وارد برخی قسمت های شرکت شده تا به هر نحوی که شده صدای خود را به گوش مسوولین برسانند، چه کسی پاسخگو بود؟

البته این انتظار از مسوولین محترم امنیتی و انتظامی نیز می رفت که این موضوع را به نحو بهتری پیش از انجام آن، تحت کنترل در می آوردند چرا که برخی شواهد آن از قبل مشخص بود و می شد حدس زد که چه اتفاقی در ادامه خواهد افتاد.

همچنین بر مسوولین محترم شرکت مس هم هست که بر این خواسته به حق و مطالبه نه چندان بیجای مردم و جوانان، مبنی بر اولویت دادن محض به افراد بومی و جوانان جویای کار در رفسنجان جامه عمل بپوشانند و همچنین از به کارگیری بازنشستگان که بعضا برای دفعات متعدد، شغل و سمت های جدید را تجربه می کنند خودداری کنند تا فرصت به جوانان باانگیزه و تازه نفس داده شود.

و از همه مهم تر، ایجاد صنایع پایین دستی مس به طور بسیار جدی باید در دستور کار شرکت مس قرار گیرد که خود کمک قابل توجهی به اشتغالزایی در شهرستان خواهد کرد و در این زمینه سرمایه گذاران و خیّرین نیز باید به کمک شرکت مس بیایند.

این موضوع قابل کتمان نیست که در دو سه سال اخیر، بخشی از نیازهای شرکت مس، هر چند اندک، از قبیل مواد غذایی، لباس کار و ... در داخل استان و شهرستان رفسنجان تأمین می شود و این، یک شروع امیدوارکننده است همچنان که در تابستان امسال برای نخستین بار، نمایشگاه توانمنديها و نيازمندي هاي صنعت مس برگزار شد و بخشی از قطعات صنعتی مورد نیاز مس که امکان ساخت آن در صنایع شهرستان می باشد معرفی شدند که جای امیدواری بیشتر دارد اما این کار، زمانی تأثیرگذار خواهد بود که شرکت مس برای رونق کارگاههای صنعتی رفسنجان که از توانایی و تخصص بالایی برخوردار هستند اما به دلیل مشکلات مالی، امکان سرمایه گذاری در این زمینه را ندارند و می توانند کمک شایانی برای کارآفرینی در شهرستان بکنند، تسهیلات لازم را در اختیار صاحبان صنایع شهرستان قرار دهد.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی