روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

فعالان بازار خودرو با ‌اشاره به اینکه با وجود طرح‌های فروش خودرو عملا محصولی به دست مردم نرسیده و همچنان بازار با کاهش عرضه روبرو هست از بازار داغ کلاهبرداری سایت‌های فروش خودرو و نوسانات قیمت با کاهش قیمت دلار سخن می‌گویند. این افراد معتقدند در طول دو ماه اخیر خودروسازان دو طرح برای فروش محصولات خود رونمایی کردند تا شاید تقاضا را در بازار مدیریت و عطش مردم برای خرید خودرو کاهش پیدا کند اما قراردادهای روی کاغذ هم نتوانست دردی از بازار دوا کند و مردم همچنان چشم انتظار مدیریت قیمت‌ها و ساماندهی بازار خودروهستند. محمدی یکی از همین فعالان بازار خودرو با ‌اشاره به اینکه با وجود طرح‌های فروش خودرو عملا محصولی به دست مردم نرسیده و همچنان بازار با کاهش عرضه روبرو هست به خبرنگار تسنیم می‌گوید: در طول چند ماهه اخیر تأکیدات زیادی بر تحویل فوری خودرو به شرکت‌ها مطرح شده اما سیاست آنها برای افزایش قیمت‌ها و عدم عرضه خودرو باعث شده تا روند صعودی قیمت‌ها ادامه داشته و برخی از خودروها شاهد افزایش قیمت قابل توجهی باشند.

وی با اعلام اینکه خوشبختانه در طول هفته اخیر کاهش قیمت ارز عاملی شد تا قیمت خودرو نیز کاهش پیدا کند، افزود: همین موضوع نیز باعث رکود بیشتر بازار شده چرا که مردم به شرط ثبات قیمت دلار به سمت خرید خودرو می‌روند که هنوز این موضوع اجرایی نشده و هر روز بازار شاهد نرخ جدیدی برای دلار است.

وی با ‌اشاره به اینکه مردم این روزها خودرو نمی‌خرند، گفت: اگر این روند ادامه پیدا کند و قیمت دلار نیز کاهش یابد به طور حتم کاهش قیمت‌ها به سمت انواع خودروهای داخلی نیز خواهد رفت علاوه‌بر این خودروهای وارداتی خریداری شده در گمرکات نیز باید تحویل مشتریان شود تا در ادامه آن تاحدودی ثبات به بازار خودرو برگردد.

رئیس اتحادیه صنف خرید و فروش پسته رفسنجان گفت: در حال حاضر، پسته، قیمت ثابت و مشخصی ندارد و هم فروشندگان و هم تجار و خریداران، در نوعی بلاتکلیفی به سر می برند.

احمد جوادی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: نوسان قیمت ارز، باعث شده نوعی رکود و انفعال بر بازار پسته حاکم شود و هم فروشنده و هم خریدار ترجیح می دهند تا رسیدن به یک ثبات نسبی در خصوص قیمت ارز، اقدام چندانی انجام ندهند.

وی خاطر نشان کرد: قانون تعهد ارزی و الزام صادرکنندگان به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات نیز در این زمینه بی تأثیر نبوده است. وی خاطر نشان کرد با توجه به کمبود محصول پسته، نگرانی از بابت پایین بودن قیمت پسته، نخواهیم داشت.

رئیس‌ سازمان جهاد کشاورزی شمال کرمان با ‌اشاره به پیش‌بینی برداشت 70 هزار تن پسته از باغات این استان گفت: تغییرات اقلیمی امسال موجب از بین رفتن 90 درصد این محصول و وارد شدن سه هزار میلیارد تومان خسارت شد.

عباس سعیدی در دومین همایش ملی پسته ایران در دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان افزود: استان کرمان یک چهارم باغات کشور را داراست و مقام اول سطح زیر کشت در محصولات پسته، خرما و گردو و مقام دوم سطح زیر کشت گل محمدی را در کشور دارد.

وی افزود: طی سال‌های گذشته سطح زیر کشت پسته در این استان افزایش یافت که به دلیل محدودیت منابع آبی و تغییرات اقلیمی امروز مجبور هستیم سطح زیر کشت را کاهش دهیم.

سعیدی، افزایش دما، کاهش بارندگی و نوسانات زیاد دمایی و‌ای سی بالای 30 هزار ِآب کشاورزی را در کاهش تولید پسته تأثیرگذار دانست و گفت: در حال حاضر عمده باغات در استان کرمان با متوسط پنج هزار متر مکعب آبیاری می‌‌شود این در حالی است که 10 تا 12 هزار متر مکعب نیاز آبی باغات است. رئیس ‌سازمان جهاد کشاورزی شمال کرمان بیان کرد: متوسط عملکرد و برداشت پسته از هر هکتار حدود 650 تا 700 کیلوگرم است که بسیار پایین است.

رئیس کمیسیون بیمه، بانک و امور مالیاتی اتاق کرمان به افزایش قیمت پسته در سال جاری به دلیل افزایش نرخ ارز اشاره کرد و افزود: سال گذشته 110 میلیارد تومان تسهیلات برای صادرات پسته اختصاص داده شد که در سال جاری حداقل به سه برابر این منابع برای تامین مالی صادرات پسته نیاز است. جلیل کاربخش افزود: از 3 میلیارد و 200 میلیون تومان صادرات استان در سال گذشته یک میلیارد و 500 میلیون دلار آن مربوط به پسته و خرما بوده که باید به این بخش بیشتر توجه شود.

وی با بیان اینکه نرخ سود 11 درصدی تسهیلات صندوق توسعه ملی، با تلفیق با منابع داخلی بانک به 14.5 درصد می رسد، ادامه داد: صادرکنندگان درخواست کمک دولت برای کاهش این نرخ به همان 11 درصد را دارند که امیدواریم محقق شود. کاربخش، تمدید زمان بازپرداخت تسهیلات برای صادرکنندگان پسته را با توجه به کاهش بیش از 90 درصدی تولید پسته در سال جاری درخواست کرد.

رئیس سازمان خصوصی سازی: در حال حاضر نزدیک به ۴۰ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت کد شبای خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کردند و سود به حسابشان واریز شده است.

۷ میلیون مشمول سهام عدالت تا پایان مهر ماه امسال فرصت خواهند داشت تا کد شبای حساب بانکی خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کنند.

فروشگاه زنجیره‌ای رفاه با تشکیل کنسرسیومی به همراه قند دزفول و بالاتر از قیمت پایه تعیین شده توانسته است ۲۷ هزار هکتاراز کشت و صنعت دشت مغان را به قیمت هر متر مربع ۶۵۰۰ تومان به دست آورد.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی