روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

نماینده مردم کرمان و راور از نهایی شدن قرارداد انتقال ۳۰میلیون مترمکعب آب شرب به شهر کرمان در آینده ای نزدیک خبر داد.

محمدرضا پورابراهیمی صبح شنبه در جمع خبرنگاران در تشریح این خبر با اشاره به روند انجام شده تا رسیدن به این اقدام بزرگ اظهار کرد: با توجه به خشکسالی های پی در پی و خشک شدن چاههای انتقال آب شرب شهر کرمان، تامین آب کرمان با مشکل جدی مواجه شده بود.

وی ادامه داد: برای حل این مشکل چند برنامه از طریق وزارت نیرو در دستور کار بود. اول موضوع انتقال آب از چهارمحال و بختیاری، تحت عنوان انتقال آب خرسان که استانهای اصفهان، یزد و کرمان را شامل می شود و این پروژه ملی و بسیار بزرگ قرار است مشکل آب شرب شهرهای شمالی استان کرمان را حل کند. پورابراهیمی ادامه داد: به دلیل هزینه های بسیار زیاد و طولانی بودن مسیر و نیز عدم پاسخگویی نیاز کوتاه مدت شهر کرمان، این پروژه را به عنوان پروژه بلندمدت در نظر گرفتیم و نیاز به این بود تا یک پروژه کوتاه مدت جایگزین برای حل بحران کم آبی کرمان در نظر گرفته شود. پورابراهیمی در ارتباط با دومین پروژه ای که در زمینه انتقال آب به شهر کرمان برنامه ریزی شده بود، گفت: طرح دوم وزارت نیرو انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری در داخل استان کرمان بود که به واسطه مسائل، اجتماعی و قضایی و امنیتی نیز به دلیل پیش بینی خشکسالی در منطقه مبدا، این طرح با مشکلات متعدد روبرو شده است طبیعتا باید براساس یک کار کارشناسی پیگیری شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشنهاد خود به وزارت نیرو و موافقت وزیر با این پیشنهاد به منظور رفع دائمی مشکل آب شرب شهر کرمان گفت: برای این موضوع با مدیران شرکتهای انتقال دهنده آب از خلیج فارس (مس، چادرملو و گل گهر) و نیز مدیرعامل شرکت انتقال آب جلسات متعددی برگزار شد و خوشبختانه بعد از کار کارشناسی، توافق اولیه برای انتقال ۳۰ تا ۳۵ میلیون مترمکعب آب در سال به شهر کرمان صورت گرفت.

پورابراهیمی ادامه داد: در جلسه با وزیر نیرو موضوع مازاد منابع آبی برای سه شرکت انتقال دهنده و پیشنهاد ارائه شده مبنی بر احداث خط ۴۵ کیلومتری انتقال از سرچشمه به مسیر کرمان رفسنجان و در ادامه استفاده از خط عبوری انتقال آب پروژه خرسان از این مسیر (که بلااستفاده باقی است) مطرح شد و با موافقت اولیه وزیر نیرو مبنی بر اقدام در این زمینه، مقرر شد نشست مشترکی در استان کرمان با حضور استاندار، نمایندگان مجلس، مدیران شرکت انتقال آب و مدیران ارشد و معاونان وزارت نیرو برگزار شود تا به زودی قرارداد خرید و انتقال مازاد آب منتقل شده از خلیج فارس به شهر کرمان منعقد شود.

پورابراهیمی اظهار کرد: بهره برداری از خط اول انتقال آب از خلیج فارس به میزان ۱۵۰ میلیون متر مکعب امسال در استان کرمان انجام خواهد شد و با عنایت به برنامه ریزی انجام شده برنامه بلند مدت اجرای خط دوم انتقال آب خلیج فارس به میزان ۲۰۰ میلیون متر مکعب برنامه ریزی بلند مدت آب شرب و صنعت در استان کرمان به زودی عملیاتی خواهد شد.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی