روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

۵۹ مجرم اقتصادی در کرمان دستگیر شدند - ایرنارئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه ۵۹ متهم در این استان طی سال جای به دلیل ارتکاب جرائم اقتصادی دستگیر شده‌اند، گفت: ۱۴۴ نفر به اتهام جرائم مربوط به فساد اقتصادی در زندان یا تحت قرار هستند.

به گزارش ایرنا، یدالله موحد روز شنبه در نشست خبری هفته قوه قضاییه با بیان اینکه یکی از برنامه های قوه قضاییه در دوره مدیریت تحولی آیت الله رییسی مقابله جدی و فراگیر با مفاسد اقتصادی درون و برون سازمانی است و مردم و رسانه ها در حال حاضر شاهد این مبارزه قاطعانه هستند و در طول یکسال و نیم اخیر احکام بسیار مهمی در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی صادر شده است.

وی بیان کرد: صدور ۹ مورد حکم اعدام، چهار مورد حبس ابد، ۴۴ مورد حبس بیش از ۲۰ تا ۳۰ سال و صدور ۷۳ حکم ۱۰ تا ۲۰ سال برای اخلالگران نظام اقتصادی کشور در سطح ملی صادر شده که برخی از آنها اجرا شده است.

وی ادامه داد: ۳۴۴ نفر به دلیل ارتکاب جرائم مفاسد اقتصادی از جمله اخلال در نظام اقتصادی کشور، رشا و ارتشا، اختلاس، پولشویی، قاچاق کالا و ارز، تصرف غیرقانونی در وجوه دولتی، تصرف غیرقانونی اموال و دارایی های دولت و سایر جرائم ماده ۳۶ قانون مجازات اسلانی طی سال گذشته در کرمان محکوم شده اند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: یکی از پرونده های مربوط به مفاسد اقتصادی مربوط به اخلال در نظام پولی و مالی کشور در شهر سیرجان است که در دادگاه انقلاب این شهرستان در حال رسیدگی است.

وی افزود: در آبان ماه سال گذشته نیز باند بسیار خطرناکی که با اقدامات پیچیده در بستر اینترنت قصد داشت به سیستم بانکی نفوذ کرده و پس از نفوذ ۱۵ میلیارد تومان به نفع خود جا به جا کند، در آستانه جا به جایی این وجه با همکاری دادستان سیرجان و توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) شناسایی و دستگیر شدند و در این رابطه هشت نفر در کرمان زندانی شدند که پس از دستگیری این افراد مشخص شد پرونده هایی در سایر استان ها نیز داشته اند.

موحد با اشاره به پرونده قضایی شهرداری سیرجان با ۱۵ متهم ادامه داد: ۲ نفر در این پرونده تبرئه و ما بقی محکوم شدند و تمام وجوه و اموال دولتی نیز مسترد شد و متهمان این پرونده اعم از شهردار وقت و سایر افراد ذی مدخل محکومیت های قابل توجهی دریافت کردند.

وی اظهار داشت: پرونده دیگری نیز مربوط به اداره کل غله استان کرمان است که در این رابطه مدیرکل و معاونین این اداره و چند فرد دیگر باند رشا و ارتشا تشکیل داده بودند که پس از شناسایی و دستگیری، با قرار بازداشت موقت در زندان هستند و در این پرونده حدود ۲۰۰ میلیون تومان در مراحل مختلف به عنوان رشوه از افراد مختلف دریافت شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: پرونده بانک سپه مربوط به سال ۸۷ نیز با عناوینی از جمله اختلاس و تضییع وجوه دولتی در اثر امهال مطرح بوده است که در این پرونده ۱۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در سال ۸۷ تسهیلات داده شده و یا ضمانت نامه بانکی صادر شده و این ضمانت نامه ها از بانک خارج شده اما پرونده تسهیلاتی وجود ندارد و در حال حاضر این مدیر بانک و برخی افراد ذی مدخل تحت عنوان اختلاس در بازداشت هستند و پرونده در جریان رسیدگی است و بقیه متهمان با قرار وثیقه آزاد شده اند.

وی به پرونده مربوط به شهرداری ارزوئیه نیز اشاره و بیان کرد: در این پرونده نیز شهردار ارزوییه، یکی از اعضای شورای شهر و یک کارشناس شهرداری باند کوچک ارتشا را تشکیل داده بودند که در آخرین مرحله در حین رد و بدل شدن پول و ارتکاب جرم توسط ماموران اطلاعات سپاه دستگیر و با قرار بازداشت موقت به زندان معرفی شده اند و تحقیقات تکمیلی نیز توسط بازپرس مربوطه در دست انجام است.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: در استان کرمان پرونده ۱۵۰ میلیون تومانی مربوط به بخشداری ماهان نیز مطرح است که اخیرا توسط سازمان بازرسی کل کشور کشف شده و متهمان این پرونده نیز احضار و بازداشت شده اند و تحقیقات انجام شده است.

موحد با اشاره به این مطلب که پرونده های مفاسد اقتصادی مربوط به شهرداری رودبار جنوب، شهرداری فاریاب، فرمانداری شهریابک و اختلاس و ارتشا در شهرداری نجف شهر سیرجان نیز مطرح شده و در دست رسیدگی است، خاطرنشان کرد: اداره کل اطلاعات استان کرمان نیز پرونده هایی در رابطه با شرکت یونیک فاینانس، احتکار و کالای پزشکی و محصولات سلامت محور، قاچاق کالاهای ممنوعه را در دست پیگیری دارد.

وی اظهارداشت: پرونده هایی مربوط به اداره کل امور مالیاتی استان با هفت متهم، برق شمال استان با ۱۱ متهم و شرکت پخش فرآورده های نفتی با ۱۰ متهم در دست رسیدگی و بررسی است. رییس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: در جریان پرونده ای مربوط به بیمه دانا نیز موضوع جعل و خیانت در امانت به مبلغ ۲۵ میلیارد تومان مطرح شده است که در این پرونده این نمایندگی بیمه وجوه بیمه شرکت کرمان موتور را به نفع خود برداشته و به شرکت بیمه تحویل نداده است که بخشی از این پرونده نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی