روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

مشاغل و اصناف پرخطر تا پایان فروردین تعطیل هستند - ایرنایکی از راهکارهای ستاد ملی مبارزه با کرونا در جهت کنترل همه گیری این بیماری خطرناک، اعمال محدودیت های دو هفته ای و بعضاً چند هفته ای و تعطیلی کسب و کارها و صنوف است و هم اکنون که محدودیت های اخیر، تقریباً روزهای آخر خود را طی می کند شاهد نتایج خوب و امیدوار کننده آن در سطح کشور هستیم.

این مهم، حاصل همکاری خوب مردم و به ویژه صاحبان اصناف و مشاغل و بازاریان است که علیرغم وجود مشکلات فراوان، سلامتی خویش و مردم جامعه را بر منافع خود ترجیح داده و اقدام به پایین کشیدن کرکره مغازه و فروشگاه خود کرده اند که جای تقدیر و تشکر دارد و همان طور که گفته شد نتایج ثمر بخش این همکاری و مشارکت همگانی را در کشور شاهد هستیم و در شهرستان رفسنجان نیز که پیش از این در وضعیت قرمز به سر می برد و روزهای بحرانی و مرگ آوری را تجربه می کرد، وضعیت از قرمز به نارنجی تغییر یافته است.

اما در ورای این همکاری صاحبان صنوف و مشاغل که عجالتاً برچسب « غیر ضرور» به آنها خورده است، چالش های متعددی وجود دارد. به عبارت واضح تر، برچسب غیرضروری بودن را ما به آنها زده ایم اما آیا بر معیشت آنان هم می توان برچسب غیرضرور زد؟

متأسفانه آثار و تبعات اقتصادی ناشی از تعطیلی چند روزه اصناف، بر گرده قاطبه این افراد، فشار سنگین و مضاعفی وارد ساخته است. چک های پشت باجه و عدم توانایی در پرداخت که منجر به برگه شدن آنها شده است، عدم توانایی در پرداخت اقساط وام ها، اجاره بها و حقوق کارکنان در کنار مخارج روزمره زندگی، روی دیگر این سکه است که زندگی را بر این افراد سخت ساخته و باعث نگرانی و استیصال آنها شده است.

از آنجا که بخشی از چگونگی اِعمال دستورالعمل های ستاد ملی مبارزه با کرونا، متناسب با شرایط هر استان به استانداران و به تبع آن از استانداران به فرمانداران به صورت اختیاری تفویض شده است، این جاست که پای خلاقیت و به کار بردن ترفندهای مدیریتی هوشمندانه پیش می آید که می تواند تا حد زیادی از بار مشکلات یاد شده بکاهد.

مقطعی کردن زمانبندی شده ساعات کسب و کار مشاغل یکی از این راهکارها است. ستاد شهرستانی مقابله با کرونا می تواند به جای تعطیلی چند هفته ای اصناف، ساعات کار آنها را محدود به ساعات خاصی از روز به عنوان مثال دو ساعت در روز نماید یا این که این دو ساعت را به صورت یک روز در میان در نظر بگیرد.

متذکر می گردد که این مسأله، برنامه ریزی و زمانبندی هوشمندانه ای می خواهد که به طور مثال لباس فروشان از ساعتی تا ساعت دیگر، فعالیت داشته باشند، صنف کیف و کفش به همین شکل و همچنین لوازم خانگی و ... در ساعات مشخصی از روز فعالیت داشته باشند که در این صورت، با نظارتهایی که از سوی ادارات مربوطه انجام خواهد شد، این آب باریکه جریان خواهد یافت و صاحبان اصناف و مشاغل کمتر از این مغبون خواهند شد.

از سوی دیگر، بدین ترتیب به برخی نیازهای اجتناب ناپذیر مردم به اقلامی مثل کفش و لباس و ... که بعضاً قید فوریت پیدا خواهد کرد نیز پاسخ داده خواهد شد.

البته برخی دیگر از تصمیمات اتخاذ شده از سوی ستاد کرونا در شهرستان رفسنجان نیز محل بحث می باشد. ممنوعیت تردد ناوگان حمل و نقل مسافر یا همان خطوط واحد بویژه در روستاها، مشکلاتی ایجاد کرده است. برخی از کسب و کارها که عمدتاً ویژه دختران و زنان سرپرست خانوار می شود مستلزم استفاده از خطوط واحد جهت عزیمت از روستا به شهر می باشد که تعطیلی خط واحدها سبب شده که این افراد یا با خودروهای عبوری اقدام به این کار کنند که این نیز جدای از شرایط اقتصادی که این روزها بر زندگی مردم حکمفرما شده و چندان صرفه اقتصادی ندارد مشکلات دیگری را نیز در پی داشته است و باید برای این مسأله نیز چاره ای اندیشیده شود.

همچنین مسدود ساختن برخی از خیابان های پر تردد منتهی به مرکز شهر اگرچه فی نفسه ضروری و تأثیرگذار است اما به نظر می رسد که این امر، باعث تراکم خودروهای عبوری در دیگر نقاط شهر شده و به نوعی دیگر و از راهی دیگر باعث جذب جمعیت به خود می شود.

ستاد مبارزه با کرونای شهرستان همچنین در این قضیه باید نگاه ویژه ای به فعالیت آرایشگاههای زنانه و مردانه داشته باشد. اصطلاح زیرزمینی شدن دقیقا در مورد عده ای از شاغلین این صنف مصداق دارد و آن تبدیل پارکینگ خانه ها، زیرزمین ها و اماکنی از این دست است که دور از چشم ناظرین بهداشت، به طور مخفیانه به مشتریان خدمات ارائه می دهد و به دقیقا به دلیل همین دور از دسترس بودن، باعث می شود علیرغم بسته بودن درب این نوع آرایشگاهها کرونا ضربه خود را از جای دیگری وارد کند. یکی از همان بزنگاههایی که کرونای فرصت طلب، مترصد آن است.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی