روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

در شهر رفسنجان، 18 دستگاه تصفیه آب وجود دارد که به دفعات از سال 95 تاکنون در نقاط مختلف شهر نصب شده اند. هدف از نصب این دستگاهها، عرضه آب تصفیه شده و به طور خاص، آب عاری از آرسنیک به مردم می باشد. وجود آرسنیک در آب شرب شهر رفسنجان، چالشی بود که هشدار آن را نماینده اسبق مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی به شکل جدی مطرح و مسوولین را به ارائه راهکاری مناسب در خصوص آن دعوت کرد. اگرچه بعد از آن پروژه احداث تصفیه خانه مرکزی شهر رفسنجان مطرح شد و هم اکنون نیز این کار در حال پیگیری و انجام می باشد اما نصب دستگاههای تصفیه آب، یکی از راهکارهای پیشنهادی در این زمینه بود که در اوائل، با استقبال نسبتا خوب شهروندان نیز مواجه شد اما اخیرا شایعاتی مطرح است مبنی بر این که کیفیت آب این دستگاهها، روند نازلی به خود گرفته و مثل روزهای اول نیست. موضوعی که نماینده شرکت دلتا نیرو گامرون در رفسنجان- شرکتی که که مجری دستگاههای مذکور می باشد- آن را نادرست می شمارد.

محمد رضا ابوطالبی می گوید: میزان خروجی آب این دستگاهها حتی المقدور با صفر درصد آرسنیک می باشد چرا که روزانه ، سه نوبت این آب، مورد آزمایش قرار می گیرد.

نماینده سایت رفسنجان تصریح می کند: اولین آزمایش در نوبت صبح، به طور خاص، آرسنیک می باشد و پس از آن بقیه پارامترها مورد ارزیابی قرار می گیرد و در نوبت های اول و دوم آزمایشات عصرگاهی نیز کلیه پارامترها از جمله میزان سختی آب، به استثنای آرسنیک مورد سنجش قرار می گیرد و این کار همه روزه حتی در ایام تعطیل انجام می شود.

وی خاطر نشان می کند: تنها فیلتر قابل تعویض این دستگاهها، فیلتر آرسنیک و فیلترهای کاتریج می باشد که مرتباً بررسی شده و در مواقع لزوم تعویض می شوند که مدت زمان ثابتی را نمی توان برای این کار متصور شد به عنوان مثال در فصل گرم سال، که برداشت آب بیشتر است فیلترها هر 25 روز یک دفعه تعویض می شوند و از سوی دیگر برخی دستگاهها نیز تعویض فیلتر آنها بستگی به ورودی و خروجی آب و میزان آب برداشتی از آنها دارد. وی می افزاید: بقیه فیلترها نیز به صورت هفتگی BACK WSH (بک واش) زده و نظافت کلی می شود.

وی در خصوص این که برخی از افرادی که در قالب بازاریاب با مراجعه به درب منازل اقدام به گذاشتن نوعی المنت در ظرف حاوی آب این دستگاهها کرده و تغییر رنگ و کدر شدن آب را ناشی از عدم تصفیه درست این دستگاهها اعلام می کنند می گوید: در این رابطه یک کلیپ توسط خود سازمان آب و فاضلاب کشور حدود دو سال پیش منتشر شد که اولین آزمایشات را همان موقع انجام دادند، با هدف بیان این مطلب که آبی که املاح مفید در آن باشد باید چنین واکنشی را در جریان الکترولیت از خود نشان دهد و این یک امر طبیعی است و آن آبی که چنین واکنشی را از خود بروز نمی دهد آب مقطر است که علاوه بر فقدان املاح مضر، فاقد هر گونه املاح مفید دیگر می باشد که به نوبه خود، برای بدن که با فقر این عناصر مواجه می شود زیان آور است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان نیز در خصوص نمونه برداری از دستگاههای تصفیه آب در سطح شهر اظهار می کند: از دستگاههایی که در حال حاضر برای برداشت آب در سطح شهر وجود دارد نمونه گیری را به صورت تصادفی انجام می دهیم که تا الان غیر از یک مورد که مقدار کمی بالاتر از حد مجاز بوده و به اداره آب و فاضلاب اعلام کردیم بقیه نمونه ها زیر حد مجاز بوده است.

جمالی زاده عنوان می کند: با توجه به اینکه نمونه برداری شیمیایی آب هزینه خیلی بالایی دارد هم اداره آب و فاضلاب در حال انجام آزمایش است و نتایج آن را به ما ارسال می کند و هم ما به عنوان ناظر بر کیفیت و سلامت آب به صورت تصادفی از دستگاهها هر چند وقت یکبار نمونه برداری می کنیم که تا الان مشکل خاصی نداشته اند.

وی در پاسخ به این سوال که متولی نظارت بر دستگاههای تصفیه آب شهری کیست، می گوید: این دستگاهها با هماهنگی اداره آب و فاضلاب شهری نصب شده و قاعدتاً با شرکتی است که با آنها کار می کند ولی در خصوص میزان آرسنیک و آلودگی آب یا سالم بودن آب مرکز بهداشت نیز نظارت دارد.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان در خصوص این ادعا که از کیفیت دستگاههای تصفیه شهری به دلیل عدم تعویض فیلترها کاسته شده است، این ادعا را رد کرده و می گوید: بنده این موضوع را تایید نمی کنم چرا که اخیراً از دستگاهها آزمایش و نمونه برداری کردیم و مشکل خاصی نداشتند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان این مطلب که مردم رفسنجان هنوز مسئله آرسنیک را جدی نگرفته اند، می افزاید: عده ای فکر کرده اند این موضوع سیاسی و جناحی است در حالی که اصلا اینگونه نیست و این مسئله کاملاً علمی است.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان در پاسخ به این سوال که میزان استاندارد آرسنیک آب چقدر است، می گوید: میزان آرسنیک طبیعی و استاندارد باید زیر 10 pp باشد و در حال حاضر آب تمام نقاط شهر رفسنجان بالای 10 pp است حتی برخی نقاط بالای 100 pp می باشد اما به طور متوسط میزان آرسنیک آب رفسنجان بین 60 تا 70 pp است.

جمالی زاده ادامه می دهد: آب رفسنجان آرسنیک دارد و آرسنیک یک نوع سم است و عارضه ایجاد می کند و عمدتاً از طریق خوراکی جذب بدن می شود و اگر به مقدار زیاد وارد بدن شود باعث بیماریهای مختلف از جمله بیماریهای پوستی و کلیوی بویژه سرطان پوست می شود.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان تأکید می کند: مدارس، ادارات و اماکن عمومی هنوز عمدتاً از آب شرب شهری استفاده می کنند، عده ای نیز شاید بخاطر سختی برداشت آب از این دستگاهها استفاده نکنند که باید گفت این آب عارضه ایجاد می کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به یک نکته مهم دیگر اشاره کرده و می گوید: در سالهای گذشته میزان آرسنیک تا این حد بالا نبوده و یکی از دلایلی که میزان آرسنیک روز به روز افزایش می یابد بحث خشکسالی است، در بعضی چاهها در مناطق روستایی نمونه ها تا چند سال پیش زیر حد 10 بود اما اخیراً که نمونه برداری کردیم آنها نیز بالاتر از حد مجاز رفته اند و این باعث شده مردم باید این مسئله را جدی تر گرفته و از آب سالم و بهداشتی استفاده کنند.

دکتر احمد جمالی زاده با بیان اینکه آرسنیک آبی که از طرف بردسیر به سمت رفسنجان می آید بیشتر می باشد، افزود: هر نقطه ای از شهر که از آب بردسیر استفاده کند به همان میزان آرسنیک آب آن بالاتر است، همچنین در نقاط روستایی، حومه شهر نیز میزان آرسنیک آب متفاوت است.

وی بیان می کند: اخیراً امکان اندازه گیری آرسنیک در شهرستان توسط آزمایشگاه طرف قرارداد وجود دارد اما قبلاً این امکان وجود نداشت.

عضو خانه کشاورز گفت: ۹۰ درصد محصول پسته‌کاران رفسنجان امسال خسارت دید و اکنون به‌دلیل مشکلات اقتصادی، کشاورزان توان تعمیر باغات خود را ندارند که برای این شهرستان فاجعه است.

احمد خانی یکی از کشاورزان رفسنجان و عضو خانه کشاورز این شهرستان افزود: از اول سال زراعی جاری سه خواسته در مورد امهال وام‌ها، تسهیلات برای اصلاح باغات و بیمه پایه داشتیم که تقریبا هیچ‌کدام به نتیجه نرسید و برای خسارت کشاورزی تمام کشور 2 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده در حالی که ما در استان کرمان ۱۲ هزار میلیارد تومان خسارت دیدیم.

عضو خانه کشاورز رفسنجان با بیان اینکه کشاورزان رفسنجان انتظار دارند خسارتی که دیدند جبران شود، افزود: برای اصلاح و تعمیر باغات قرار بود برای هر هکتار 8 میلیون تومان تسهیلات بدهند که حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ پرونده داریم و تنها حدود پنج درصد پرداخت شده است.

خانی با اشاره به این موضوع که فصل تعمیرات باغات رو به پایان است و کشاورزان پولی برای تعمیر ندارند، تصریح کرد: به گفته مسؤولان بیمه، صندوق بیمه بودجه ندارد، اگر صندوق بودجه ندارد دولت همان طور که خودروسازان را حمایت می‌کند به بخش کشاورزی هم کمک کند چراکه که کشاورزی محور استقلال کشور است.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت اقتصادی رفسنجان کمتر از زلزله نیست و برای این زلزله اقتصادی اگر فکری نشود آینده‌ای بدتر از امسال پیش روی ما خواهد بود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: دشمنی آمریکا لحظه‌ای با مردم ایران کم نشده است و امروز آمریکا منفور و پیش ملت‌ها روسیاه و ایران همچنان سربلند است.

اسحاق جهانگیری در آیین افتتاح همزمان خط انتقال گاز کهنوج، جیرفت و گازرسانی به شهرهای جیرفت، نرماشیر و فهرج و ۷۸ روستا و شهرک صنعتی جنوب استان کرمان اظهار داشت: خود را مدیون مردم شهرستان جیرفت می‌دانم، مردم جیرفت مردم قدرشناسی هستند و از خداوند می‌خواهم بتوانم خدمتی کنم که شرمنده مردم نشوم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در چهل سال گذشته جمهوری اسلامی ایران پیشرفت کرده است، عنوان کرد: چهل سال قبل در این منطقه حضور داشتم، جاده‌ها درچه وضعی بود صنعت در چه شرایطی بود و امروز به برکت خون شهیدان به جایی رسیدیم که در سطح جهان قابل طرح است. وی گفت: امروز گاز به سراسر کشور منتقل شده و مردم از این نعمت برخوردار هستند در تهران مردم از گاز برخوردار هستند مردم جیرفت و فهرج و سیستان بلوچستان نیز از گاز برخوردار هستند.

جهانگیری با بیان اینکه در چهل سال گذشته کشور در زمینه‌های مختلف به فضل الهی به نقطه قابل اتکا رسیده است، افزود: دشمنی آمریکا لحظه‌ای با مردم ایران کم نشده است و ما موفق شدیم علی رغم برنامه آمریکا که قصد داشت جلوی واردات کالا و جلوی صادرات نفت را بگیرند اما ما امروز به ملت ایران اعلام می‌کنیم با توانمندی مدیران در وزارت نفت، نفت می‌فروشیم و کالاهای اساسی را تهیه کردیم.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه امروز آمریکا منفور و پیش ملت‌ها روسیاه است و ایران همچنان سربلند تصریح کرد: آنها گفتند ما کاری می‌کنیم که مردم نتوانند جشن ۴۰ سالگی انقلاب را بگیرند اما امسال 22 بهمن مردم ایران نشان خواهند داد باشکوه‌تر از سال‌های گذشته جشن پیروزی انقلاب را برگزار خواهند کرد.

نام نویسی در ششمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی کشور که از ۳۰ دی آغاز ‌شده تا سه‌شنبه ۹ بهمن ادامه دارد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس توافق جهاد دانشگاهی و سازمان اداری و استخدامی کشور برگزاری ششمین آزمون استخدامی فراگیر دستگاه های اجرایی کشور به جهاد دانشگاهی واگذار شده است، بر همین اساس جهاد دانشگاهی طی اطلاعیه‌ای روز یکشنبه ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۷ را زمان آغاز ثبت نام و سه شنبه ۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ را آخرین مهلت شرکت در آزمون اعلام کرد. براساس اطلاعیه جهاد دانشگاهی ثبت نام ششمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور برای جذب در ۲۰ دستگاه اجرایی (سازمان امور اراضی کشور، بانک ملی ایران، بنیادشهید و امور ایثارگران، دیوان عدالت اداری، روزنامه رسمی کشور، سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان بهزیستی کشور، سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، سازمان شیلات ایران، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور (مادر تخصصی)، مرکز اورژانس تهران، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ورزش و جوانان) از امروز و از طریق سایت اینترنتی مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به نشانی www.hrtc.ir آغاز می شود. هزینه ثبت نام در آزمون مبلغ ۳۶ هزار تومان است و ۵۰۰ تومان نیز به عنوان هزینه پیامک از داوطلبان دریافت خواهد شد و داوطلبان در هنگام ثبت نام به شماره موبایلی که به آن دسترسی دارند را وارد سایت کنند تا اطلاع رسانی‌ها با دقت انجام بگیرد. ششمین امتحان استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی در تاریخ ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در خصوص آخرین وضعیت انتقال حسابهای شرکتهای بزرگ صنعتی به استان، گفت: تا الان مجموعه صنایع مس بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان از منابع خود را در سال جاری به استان کرمان منتقل کرده است.

مهدی حسینی نژاد افزود: در آخرین جلسه شورای معادن استان در هفته گذشته که این رصد انجام شد تا الان مجموعه صنایع مس بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان از منابع خود را در سال جاری به استان منتقل کرده که امتیاز خوبی برای تعامل با سیستم بانکی بوده است و تفاهم نامه هایی را برای کمک به واحدهای کوچک و متوسط که به شکل عملیاتی در حال انجام است.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی