روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

جهت دانلود فایل PDF نشریه این هفته بر روی لینک زیر کیک کنید

https://uupload.ir/view/dwji_1199.pdf/

 

استاندار کرمان روز جمعه 19 دی ماه در سفر به رفسنجان، عملیات اجرایی 7 پروژه را در مجتمع مس سرچشمه و شهرستان رفسنجان کلید زد.

کارخانه تولید مواد شیمیایی فلوتاسیون

در آیین افتتاح این طرح های هفتگانه، استاندار کرمان، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران، نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی و تنی دیگر از مسئولان شهرستان رفسنجان، رزم حسنی را همراهی می کردند.

کارخانه تولید مواد شیمیایی فلوتاسیون در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان با ظرفیت ۲۰ هزار تن مواد شیمیایی و ۵ هزار تن سولفید کربن در سال و سرمایه گذاری ۲۹۹۴ میلیارد ریال و سرمایه ارزی ۲۸ میلیون یورو نخستین پروژه ای بود که کلنگ آن با حضور وزیر صمت به زمین زده شد تا برای 158 نفر این امیدواری ایجاد شود که با راه اندازی آن در سال 1403، زمینه اشتغالشان فراهم گردد.

مرکز نوآوری و شتاب‌دهی صنعت مس کشور در رفسنجان

وزیر صنعت، معدن و تجارت، در گام دوم از سفر خود، در بلوار طالقانی رفسنجان، نخستین مرکز نوآوری و شتاب‌دهی صنعت مس کشور در رفسنجان را افتتاح کرد. مرکزی که توسط مدیریت مجتمع مس‌ سرچشمه در راستای هم‌گام‌شدن با سیاست‌های شرکت‌های بزرگ دنیا و با توجه به پتانسیل‌های موجود در شهرستان پیشنهاد و زمستان سال گذشته تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه آن توسط معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، مجتمع مس‌ سرچشمه و دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان در سه حوزه صنعت مس، پسته و بحران آب امضاء شد و هدف اصلی آن، ایجاد یک اکوسیستم حاوی استارت‌آپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها، سرمایه‌گذاران، برای رونق تولید، اشتغال و ثروت در حوزه‌های هدف خواهد بود.

افتتاح رسمی مرکز بحران شهدای صنعت مس رفسنجان

مهندس رزم حسینی و هیأت همراه در ادامه سفر یک روزه خود به شهرستان رفسنجان، مرکز بحران ۵۰ تختخوابی شهدای صنعت مس سرچشمه در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) را نیز به طور رسمی افتتاح کرد.

کلنگ زنی تصفیه خانه آب آشامیدنی رفسنجان

یکی از پروژه های دیگری که در سفر وزیر صمت عملیات اجرایی آن آغاز شد، تصفیه خانه 30 میلیون متر مکعبی آب آشامیدنی رفسنجان بود که ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط مجتمع مس سرچشمه در آن انجام شده است و بنا به اعلام مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، مدت زمان اجرای آن، ۱۸ ماه خواهد بود.

فاز سوم توسعه تغلیظ مس، پالایشگاه جدید و پروژه مکانیزاسیون

روز پر کار مهندس رزم حسینی با کلنگ زنی ۳ پروژه با میزان سرمایه گذاری۶۳ هزار میلیارد ریال و ۱۳۴ میلیون یورو در مجتمع مس سرچشمه ادامه یافت.

پروژه فاز سوم تغلیظ مجتمع مس سرچشمه

ظرفیت فاز سوم تغلیظ مجتمع مس سرچشمه ۳۳۰ هزار تن کنسانتره مس و ۳۸۰۰ تن کنسانتره مولیبدن در سال است که این محصولات خوراک ورودی به کوره فلش جهت تولید مس را فراهم می کند. این پروژه با اشتغالزایی ۱۵۵ نفر و سرمایه گذاری ۲۲ هزار میلیارد ریال و ۴ میلیون یورو به بهره برداری می رسد.

این پروژه در زمینی به مساحت 5/6 هکتار و با زیربنای 4/5هکتار احداث خواهد شد که با راه اندازی آن ۱۵۵ نفر اشتغالزایی ایجاد می شود. زمان راه اندازی این کارخانه در سال ۱۴۰۳ است.

پروژه پالایشگاه جدید مجتمع مس سرچشمه

این پروژه در راستای انجام فازهای توسعه در بخش های مختلف تولیدی در مجتمع مس سرچشمه و ایجاد ظرفیت تولید آند در شرایط کنونی به میزان ۳۵۰ هزار تن در سال و نیاز به احداث و راه اندازی یک پالایشگاه با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار تن کاتد مس در سال، با عنایت به چشم انداز آینده شرکت ملی صنایع مس ایران است با ۴۱ هزار میلیارد ریال اعتبار و با اشتغالزایی ۲۰۰ نفر در سال ۱۴۰۵ به بهره داری خواهد رسید.

پروژه مکانیزاسیون معدن مجتمع مس سرچشمه

استخراج و جابجایی باطله و سنگ های مس سولفوری توسط تراک مابین فواصل به ترتیب بیش از 7/6 کیلومتر و 5/5 کیلومتر، راندمان استخراج از معدن را کاهش داده و ضمن کاهش ظرفیت استخراج، منجر به انباشت حجم باطله فراوانی در معدن شده است.به همین منظور لازم است از روشهای روز جهانی که شاخص ترین آن سیستم انتقال و سنگ شکنی داخل معدن(IPCC) است استفاده شود

در این پروژه استفاده از یک سنگ شکن نیمه متحرک به ظرفیت ۷۰۰۰ تن در ساعت برای سنگ های سولفوری مس و دو سنگ شکن نیمه متحرک به ظرفیت ۴۰۰۰-۳۵۰۰ تن در ساعت برای باطله استفاده می گردد. با توجه به به طرح نهایی معدن برای بازه های زمانی ۵ و ۱۵ و ۲۹ ساله، جانمایی مربوط به سنگ شکن ها انجام می گیرد و انتقال مواد از معدن به وسیله نوار نقاله انجام می شود. این پروژه با میزان سرمایه گذاری ۱۳۰ میلیون یورو در سال ۱۴۰۳ به بهره برداری می رسد.

وزیر صمت:

شرکت ملی صنایع مس می تواند محور توسعه منطقه ای کشور باشد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شرکت ملی صنایع مس از شرکت‌های مهمی است که می تواند محور توسعه منطقه ای در استان کرمان و کشور باشد و در راستای توانمندی‌های مردم در کنار تولید و توسعه، محور توسعه باشد.

علیرضا رزم‌ حسینی پیش از ظهر جمعه در حاشیه افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های مس سرچشمه رفسنجان طی نشستی بیان کرد: در کشور ما یکی از ذخایر بسیار مهم و اثرگذار در توسعه، بحث معادن کشور است و معادن ایران از جمله صنایع مس و فولاد در چند دهه اخیر توسعه حرکت‌های بسیارخوبی آغاز کرده‌اند و در کشور نزدیک به ۳۰ میلیون تن فولاد و ۲۸۰ هزار تن کاتد تولید می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه امروز نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه جدید صنایع مس با برنامه‌ و زمان‌بندی مشخص آغاز شد، ادامه داد: در کشور ما، صنایع معدنی به عنوان صنایع مادر قلمداد می‌شوند.

وزیر صمت با اشاره به مشکلاتی که تحریم ها ایجاد کرده بودند، یادآور شد: اگر صنایع فولاد، مس، پتروشیمی، آلومینیم، بخشی از صنایع غذایی نبودند نمی توانستیم از دوران تحریم عبور کنیم .

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در ۹ ماهه اخیر رشد صنعت و معدن کشور به 4/5 درصد رسید و تا پایان سال 6 درصد خواهد شد که این موضوع نشان می دهد در شرایط تحریم حرکت صنعتی کشور استمرار پیدا کرد و در معادن هم همینگونه بود.

وزیر صمت همچنین عنوان کرد: صادرات در 9 ماه اخیر نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و روند افزایشی دارد تا پایان سال رشد صادراتی افزایش خواهد داشت و تراز مثبتی در پیش است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: شرکت ملی صنایع مس از شرکت‌های مهمی است که می تواند محور توسعه منطقه ای در استان کرمان و کشور باشد و در راستای توانمندی‌های مردم در کنار تولید و توسعه، محور توسعه باشد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران:

هدف ما این است که جزو ده شرکت برتر دنیا باشیم

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تأکید کرد: هدف ما این است که جزو ده شرکت برتر دنیا باشیم و در این رابطه با برنامه پیش می رویم.

مهندس اردشیر سعدمحمدی پیش از ظهر روز 19 دی ماه در آیین کلنگ زنی پروژه مکانیزاسیون، پالایشگاه جدید و فاز سوم توسعه تغلیظ مجتمع مجتمع مس سرچشمه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران امروز برنامه دو میلیارد و ۴۸۰ میلیون یورو به علاوه ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید را شروع کند.

وی این میزان سرمایه‌گذاری را موجب درآمد ۲ میلیارد دلاری شرکت مس عنوان کرد و گفت: تا پنج سال آینده این ظرفیت به ۴.۵ میلیارد دلار می‌رسانیم و رشد5/2 برابری برای شرکت مس اتفاق می‌افتد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه هدف ما این است که جزو ده شرکت برتر دنیا باشیم، تاکید کرد: در مرکز نوآوری برای صنایع پایین دستی از نخبگان کشوری و استانی استفاده می کنیم تا در صنایع هایتک بتوانیم طرح های جدید برای سرمایه گذاری ایجاد کنیم.

سعدمحمدی ادامه داد: با انجام پروژه های جدید مس، میزان ظرفیت کنسانتره به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد و خوشجال هستم که استان‌های یزد‌،اردبیل، آذربایجان غربی و محدوده‌ای از سیستان و بلوچستان استان‌های جدید ما در آینده به تولیدات مس اضافه خواهند شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خاطرنشان کرد: با توجه به تقاضای رو به رشد دنیا در بازارهای جهانی شرکت مس برنامه ریزی کرده بتواند میزان تقریبا دو درصد از سهم فروش بین المللی دنیا را از آن ایران کند.

سعدمحمدی یادآور شد: در حال حاضر در دنیا ۲۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن مس تولید می شود، ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تن در چین و سهم تولید مس ایران ۱.۱ درصد تولید دنیاست و به همین دلیل ارتقاء دو برابری را در دستور کار داریم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با تاکید بر اینکه سال آینده سه کارخانه جدید کنسانتره در کرمان شامل درآلو، دره‌زار و معدن ۷۲ هزارتنی حاصل از سرباره‌های مس افتتاح خواهیم کرد، گفت: روش ipcc برای اولین‌بار در معدن سرچشمه اجرا می‌شود که سیستم انتقال بار کاملا مکانیزه شکل می‌دهد و از نظر ایمنی انتقال پیوسته بار صورت می‌گیرد که معادن بزرگ دنیا از این سیستم استفاده می‌کنند.

سعدمحمدی ادامه داد: ۴۰ دستگاه تراک جدید ۱۳۶ تنی بار برای تجهیز ناوگان سرچشمه خریداری شده و به دنبال این هستیم که تراک های ۲۴۰ تنی برای اولین بار درایران در سرچشمه راه اندازی کنیم و به بقیه معادن انتقال دهیم تا هزینه های بارگیری و حمل و نقل و استخراخ کاهش یابد. در حال حاضر مس سرچشمه هفتادو چهارمین معدن بزرگ دنیاست که تا چهار سال آینده این معدن را به رتبه بیست و هشتم می‌رسانیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تصریح کرد: تا به امروز ۲۲۰ هزار تن کاتد تولید شده و تا پایان سال با تلاش تمامی پرسنل مس به ۲۸۰ هزار تن مس خواهیم رسید که نسبت به مدت سال مشابه سال گذشته ۱۲ درصد جلوتر هستیم.

سعد محمدی به پروژه های شرکت مس در بخش ورزش اشاره و عنوان کرد: سه ورزشگاه در استان کرمان در دست انجام است، سعی شده در سه ماه اول سال آینده یک ورزشگاه ۳۰ هزار نفری در کرمان و ۱۵ هزار نفری مدرن در رفسنجان و یک ورزشگاه ۱۵ هزار نفری در شهربابک افتتاح شود.

وی اضافه کرد: 70 زمین چمن مصنوعی هم در روستاهای این استان اجرا شده است تا برای جوانان علاقمند به ورزش کاری انجام شده باشد و این حمایت ها ادامه دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: ۲۰ درصد از دانش آموزان استان کرمان به شبکه شاد و ابزار هوشمند دسترسی ندارند.

محرومیت ۲۰ درصد دانش‌آموزان کرمانی از کلاس‌های مجازی - پایگاه خبری «کرمان  نو» | صداقت، انصاف و بی‌طرفی

احمد اسکندری نسب در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا درباره دسترسی دانش آموزان استان کرمان به شبکه شاد اظهار کرد: در بسیاری از خانواده ها سه چهار دانش آموز وجود دارد که همه به ابزار هوشمند دسترسی ندارند و در مجموع ۱۲۰ هزار نفر از دانش آموزان ما دسترسی به اینترنت یا ابزار هوشمند ندارند.

وی با اشاره به اینکه در دوره متوسطه دوم ۲۵ هزار و ۸۰۵ نفر دانش آموز و در متوسطه اول ۴۰ هزار دانش آموز در استان کرمان داریم، افزود: در مجموع ۲۰ درصد از این دانش آموزان دسترسی ندارند.

رزم حسینی از تصویب ۵۲ هزار میلیارد تومان در دو ماه گذشته برای تکمیل واحد‌های نیمه تمام در سراسر کشور خبر داد. وزیر صمت در نشست رفع موانع تولید و شورای معادن کرمان با اعلام این خبر گفت: این مصوبه به بانک‌ها ابلاغ شده است.

پرداخت 52 هزار میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای راکد کشور - خبرگزاری صنایع  | خبر فارسی

در این جلسه وزیر صمت با بیان اینکه وزارت صمت در شرایط جنگ اقتصادی نوک حمله بدخواهان است گفت: باید به وزارت صنعت معدن و تجارت کمک شود تا تولید، صادرات و معیشت مردم رونق بگیرد.رزم حسینی همچنین در مورد معادن راکد نیز گفت: تلاش وزارت صمت بر این است که امضا‌های طلایی حذف و به استان‌ها درخصوص نحوه برخورد با این معادن اختیار تام داده شود.

جهت دانلود فایل PDF نشریه این هفته بر روی لینک زیر کیک کنید

https://uupload.ir/view/h3dq_1198.pdf/

 

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی