روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

چهت دریافت فایل PDF نشریه روی لینک زیر کلیک کنید

http://uupload.ir/view/aztn_doc1.pdf/

آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم درسالن شهدای گمنام دانشگاه ولی عصر رفسنجان برگزارگردید.

این آزمون همزمان با سراسر کشور به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری دانشگاه حضرت ولی عصر(عج) و به همراهی موسسه قران عترت یاس نبی (س) و شمیم انتظار و روابط عمومی مس صبح جمعه 11 بهمن ماه برگزارگردید. در این دوره از آزمون 811 نفر در رشته حفظ و 76 نفردر رشته مفاهیم قرآن کریم شرکت نمودند. آزمون شفاهی هجدهمین آزمون سراسری قرآن کریم توسط این دو موسسه و با نظارت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از اعلام اسامی پذیرفته شدگان برگزار و به قبول شدگان نهایی گواهی اعطا خواهدگردید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان در جمع خبرنگاران از افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۰۰۶ پروژه در بخش‌های دولتی و غیردولتی استان کرمان به مناسبت چهل و یکمین ایام‌الله دهه فجر انقلاب اسلامی خبر داد و عنوان کرد: مجموع سرمایه‌گذاری و اعتبار این پروژه‌ها ۱۰ هزار و ۹۵۱ میلیارد تومان است.

آیت‌اللهی موسوی ادامه داد: سال جاری به مناسبت ایام‌الله دهه فجر مجموعا در بخش دولتی ۵۲۳ پروژه افتتاح و بهره‌برداری خواهد رسید که ۳۰۵ پروژه از طریق منابع ملی، ۱۶۳ پروژه از منابع استانی، ۷ پروژه از محل منابع ملی - استانی و ۴۸ پروژه نیز از محل سایر منابع تامین اعتبار شده‌اند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان، اعتبار پروژه‌های دولتی قابل افتتاح دهه فجر امسال را ۷۹۸ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: ۳۹۷ میلیارد تومان از منابع ملی و مربوط به ۳۰۵ پروژه، ۲۱۴ میلیارد تومان مربوط به منابع استانی، ۱۶۶ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی - استانی و ۲۰ میلیارد تومان از محل سایر منابع تامین شده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۹ دستگاه اجرایی این ۵۲۳ پروژه را مدیریت می‌کنند، خاطرنشان کرد: در مجموع شمال و جنوب استان، بیشترین تعداد پروژه مربوط به جهاد کشاورزی با ۲۱۵ پروژه، منابع طبیعی با ۵۵ پروژه، راهداری با ۴۸ پروژه و راه و شهرسازی با ۴۱ پروژه است.

این مقام مسئول با اشاره به راه‌اندازی ۱۱۹ سامانه ثبت تخلف عبور و مرور راهداری استان به میزان ۵۳.۵ میلیارد تومان در ایام الله دهه فجر در استان کرمان گفت: استان کرمان تا ۲ سال گذشته در بحث دوربین های ثبت تخلف در محورهای مواصلاتی وضعیتی خوبی نداشت که خوشبختانه با پیگیری های استاندار کرمان این وضعیت در حال بهبود است که انتظار می رود با نصب این دوربین ها تا پایان سال، استان کرمان به عنوان دومین استان کشور در تعداد دوربین های ثبت تخلف در کشور مطرح شود و این روند منفی تلفات جاده ای در استان کرمان همچنان ادامه داشته باشد. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان در ادامه به آغاز عملیات اجرایی ۲۱۶ پروژه در بخش دولتی در ایام‌الله دهه فجر ۹۸ اشاره داشت و گفت: از این تعداد ۱۴۰ پروژه از طریق منابع ملی، ۶۰ پروژه از محل منابع استانی، ۶ پروژه از محل اعتبارات ملی – استانی و ۱۰ پروژه نیز از سیار منابع تامین اعتبار شده‌اند.

آیت‌اللهی موسوی اظهار کرد: از دیدگاه اعتباری نیز مجموعا ۵۹۷ میلیارد تومان اعتبار برای ۲۱۶ پروژه منظور شده که ۱۱۷ میلیارد تومان آن ملی، ۹۶ میلیارد تومان استانی، ۳۷۷ میلیارد تومان ملی - استانی و ۶.۶ میلیارد تومان آن سایر منابع است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان ابراز کرد: در مجموع ۲۶۷ پروژه با سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و خصوصی در دهه فجر افتتاح می‌گردد که ۲۱ پروژه در بخش صنعت و معدن، ۲۱۷ پروژه در بخش کشاورزی، ۲۱ پروژه در بخش خدمات و ۸ پروژه در بخش زیرساخت هستند. آیت‌اللهی موسوی جمع کل سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها را مبلغ ۹ هزار و ۵۵۲ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: ۸ هزار و ۶۹۲ میلیارد تومان در بخش صنعت و معدن، ۳۰۵ میلیارد تومان در بخش کشاورزی، ۲۲ میلیارد تومان در بخش خدمات و ۵۳۳ میلیارد تومان در بخش زیرساخت قرار دارد.

معاون عمرانی استاندار کرمان در ادامه به پروژه های انتقال آب به استان کرمان نیز گفت: انتقال آب از سد صفارود دارای یکسری مشکلات حقوقی بوده که در حال پیگیری است و امیدواریم هرچه زودتر مسئله این پروژه حل شود ضمن آنکه پروژه انتقال آب از حوزه خلیج فارس نیز فاز اول این پروژه که مربوط به صنایع استان کرمان (شهرستان سیرجان) می باشد دارای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی است که انتظار می رود طی چند ماه آینده فاز اول پروژه انتقال آب از خلیج فارس به شهرستان سیرجان به بهره برداری برسد و برنامه داریم که خط تغذیه آب شهر کرمان نیز از این خط را داشته باشیم.

نشست هماهنگی مراسم ۲۲ بهمن دفتر امام جمعه رفسنجان برگزار و مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن تعیین شد.

امام جمعه رفسنجان در این جلسه اظهار داشت: خیلی از مردم نسبت به دستاوردهای انقلاب ناآگاه هستند و موضوعی که مورد غفلت قرار گرفته فروپاشی نظام سلطه ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی است که به قدرت آمریکا در ایران حمایت می شد، اما با خروش وحرکت های مردمی و با دست خالی و هیچ قدرتی به فرمان امام از هم فروپاشیده شد.

حجت الاسلام عسکری بیان کرد: رژیم ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی در ایران حاکم بود و قدرت های بزرگ جهان از این رژیم حمایت می کردند که حمایت ملت و مردم از امام باعث سقوط رژیم پهلوی شد.

عسکری افزود: اراده خدا و برخاستن امام جهت حمایت از مظلومان و فروپاشی نظام سلطه و حمایت ملت ایران از امام موجب شد که در اوج ناباوری انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به پیروزی رسید و نظام سلطه برچیده شد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان رفسنجان نیز در این جلسه گفت: راهپیمایی آیین ۲۲ بهمن ساعت ۱۰ صبح از میدان حضرت علی ابن ابیطالب رفسنجان به سمت میدان شهید سردار حاج قاسم سلیمانی(شهدا) برگزار می شود.

حجت الاسلام مهدی حسنی افزود: در این مسیر دانشگاه علوم پزشکی برای مردم خدمات درمانی از جمله تست فشار خون و دیابت را در ۳ غرفه انجام می دهد.

 حسن برخورداری پور


مقام معظم رهبری فرهنگ جامعه را اساس هویت آن جامعه معرفی می کنند و زبان را به عنوان عامل مهم هویت ملی معرفی کرده و می فرمایند: «هویت ملی ما به زبان و خط ماست»

یکی از ارکان مهم هویت و استقلال هر کشوری استقلال فرهنگی است و یکی از مهم ترین ابزار استقلال فرهنگی، زبان است. بنابراین بر هر فرد ایرانی که نسبت به هویت ملی و فرهنگی خود احساس مسئولیت می کند لازم است زبان فارسی را پاس دارد. به همین دلیل، مقام معظم رهبری در دیدار چند سال پش، با مدیران مطبوعاتی کشور بر لزوم کمک دولتی به مطبوعاتی که در حوزه ترویج زبان و ادبیات فارسی فعالیت می کنند حتی اگر این مطبوعات نسبت به نظام، بی تفاوت باشند تأکید می ورزند.

از این رو، می توان گفت: پاسداشت زبان فارسی که بخشی از میراث و هویت بسیار دیرین ما را نشان می دهد و دارای فرهنگ غنی و پربار ادبیات بعد از اسلام است، همه جا بهترین سرمایة ملی و هویّت ما ایرانیان است.

این امانت گرانبها، میراثی است که سینه به سینه و نسل به نسل به دست ما رسیده است؛ همین گوهر گرانسنگ است که فردوسی می گوید طی سی سال عجم را با آن بها داده و قدر و قیمت بخشیده است.

این موضوع را دستمایه تهیه گزارشی در همین رابطه می نماییم و یکی از مصادیقی که می تواند تا حد زیادی ما را به یافتن پاسخی در این خصوص که مردم شهرمان تا چه اندازه در این خصوص دقت نظر دارند نامگذاری مغازه ها و فروشگاههاست. به عبارتی تابلو سر در مغازه ها، در واقع، تابلویی تمام عیار از اندیشه های فارسی گرایانه صاحبان آن مغازه ها و بازتاب دهنده میزان عرق و علاقه آنان به شیرین زبان پارسی است. ابتدا گشت و گذاری در شهر و نگاهی اجمالی به سر در مغازه ها و تابلوها:

حریر، سورمه، پارس، پارسیان، کلک، عقیق، پرنیان، آرکو، بهاران، عسل بانو، هخامنش، میداس، ستاره ایرانی، پروما، خورشید، گلدپیکن، دهکده، کنزل، پاویس، پونه، سوپرایز، مریم، شوک و ...

مشت نمونه خروار است. به بیان دیگر، جدای از برخی اسامی شامل اسامی ائمه اطهار (ع) و نام هایی که رنگ مایه مذهبی دارند ما با آمیزه ای عجیب و غریب از اسامی و ترکیبات ایرانی و غیر ایرانی مواجه هستیم. مگر نه این که زبان فارسی، سامان بخش هویت ما ایرانیان در ایران و جهان است و باید همة ما در حفظ و مراقبت و سالم نگاهداشتن آن به هیچ وجه کوتاهی نکنیم پس این وصله های ناجور فرنگی مأبانه بر پیشانی فکری ما چرا و چگونه چسبانده شده است؟

در یک مغازه فروش نوشت افزار که عنوان زیبای «کِلک» بر تابلو آن خودنمایی می کند با صاحب مغازه همکلام می شوم و علت انتخاب چنین اسمی را از او می پرسم. می گوید: ما ایرانی هستیم و متعلق به این کشور و این آب و خاک. فرهنگ ما مخصوص خود ما است و این ریشه در تمدن خیلی قدیمی ما دارد که به آن افتخار می کنیم. چرا من باید اسمی را انتخاب کنم که خارجی باشد و در واقع، تبلیغ کننده و مروج فرهنگ کشورهای بیگانه باشم.

مقصد بعدی برای ادامه گزارش، مغازه ای است که بر روی تابلو عریض و طویل خود، و در مرکز آن، در کاری که خلاقانه و ابتکاری هم به نظر می رسد تنها و تنها یک اسم نوشته است، بدون هرگونه توضیح دیگری. اما اسم مغازه، به شدت غربی بودن خود را جار می زند. فروشنده در حال چیدن لباس هایی در داخل ویترین است که البته آن پوشاک ها هم چندان ایرانی به نظر نمی رسند. در مورد گزارشم و علت انتخاب این اسم از او می پرسم. لبخندی می زند و می گوید: بنده بی علاقه به زبان اصیل خودمان نیستم اما این یک واقعیت هر چند تلخ است که برخی مردم و به ویژه آنها که مدگرا هم باشند به برندهای خارجی اقبال نشان می دهند و اسم مغازه ما هم یک برند خارجی است که در جهت جلب نظر این دسته از مشتریان انتخاب شده است.

با آقای اسماعیلی یکی از همشهریان هم در این رابطه صحبت می کنم. می گوید: «به عنوان یک شهروند وقتی از خیابانهای شهرمان گذر می کنم و تابلوهای مغازه ها را نگاه می کنم از سلیقه بعضی ها برای انتخاب اسامی لذت می برم. برخی اسامی ساده و زیبا و خاطره آور هستند. اسامی اصیل ایرانی و یا خاطره های شخصی و خانوادگی افراد.

وی می افزاید: این اسامی خیلی بیشتر از اسامی خارجی که با فرهنگ ما نامانوس هستند چشم را نوازش می دهند. ما باید برای فرزندانمان فرهنگ ها و باورها و اعتقادات اصیل و پر بار خودمان را به ارث بگذاریم و نگذاریم هجوم فرهنگ مبتذل غرب، داشته های زیبای ما را از ما برباید.»

از سوی دیگر، در خصوص نامگذاری واحدهای صنفی و اماکن عمومی با استناد به ماده واحد قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه و آیین نامه نظارت بر اماکن عمومی، باید اماکن تولیدی و خدماتی، کارگاه ها و کارخانجات نام فارسی با مضامین موافق عفت عمومی و به زبان فارسی بر روی تابلو سردر این مراکز استفاده کنند.

در این قانون تصریح شده است استفاده از خط بیگانه برای معادل نویسی اسامی، عناوین و عبارت های فارسی بر روی تولیدات داخلی، سردر مغازه ها و ... تنها در صورتی مجاز است که اندازه خط بیگانه به لحاظ تناسب، یک سوم خط فارسی باشد.

در هر حال، زبان پرظرفیت، شیرین و رسای فارسی توانسته است بخش عظیمی از سرزمین های جهان را تحت سیطره معنوی خود قرار دهد و برای ملت ها، فرهنگ و دین و معرفت به ارمغان آورد. به همین دلیل هر کس در هر جای دنیا که به معارف دینی و اسلامی علاقمند است باید برای زبان فارسی ارج و مرتبه خاص قائل شود و سودمند ترین ابزار و قوی ترین حربه برای حفظ فرهنگ کهن و سرزمین نیاکان و ادب دیرینه و پارینه آبا و اجدادمان، زبان و فرهنگ ارزشمند فارسی است.

مردم ایران، زبان فارسی را برای خوب فهمیدن و خوب سخن گفتن و خوب نوشتن می خواهند و از آن گویایی و پویایی می جویند و با واژه های دشوار و دیرفهم و گاهی نامفهوم بیگانه انس و الفتی ندارند و ذائقة آنها این کلمات نامأنوس و ناهمرنگ را نمی پسندد و به قول آن جوانمرد رویگرزاده میهن دوست سیستانی یعقوب لیث صفار) باید گفت: «سخنی که من اندر نیابم چرا باید گفتن»

و حُسن ختام را به کلام ماندگار مرحوم ملک الشعرای بهار اختصاص دهیم که می گوید: زبان شیرین فارسی را به عنوان یک میراث پرقیمت نگهدارید و با آن درست بنویسید و درست بگویید و آثار نیاکان را درست بخوانید و انشاءالله در آینده در هر پست و مقامی که بودید برای خدمت به این مرز و بوم بکوشید و متوجه باشید که این میراث ارزنده آسان به دست نیامده تا آسان از دستش بدهیم و هر کس هر قدر هم زبان خارجی بداند اول باید به زبان مادری خویش مسلط باشد که اصل و ارزش و ریشه در زبان مادری است، یعنی همان قند پارسی که طوطیان هند را شکرشکن می سازد.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی