روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

جهت دانلود فایل PDF نشریه این هفته بر روی لینک زیر کیک کنید

https://uupload.ir/view/dutt_1201.pdf/

 

مدیر کل میراث فرهنگی کرمان گفت: اختلاف سلیقه‌ها باعث شد در خانه حاج آقاعلی به عنوان بزرگترین خانه خشتی جهان بسته شود و هر بار گردشگران پشت درهای بسته این بنا بمانند.

00215.jpgفریدون فعالی در حاشیه امضای تفاهم‌نامه گردشگری شهرستان رفسنجان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خانه حاج آقاعلی به عنوان میراث ملی تلقی می‌شود و مدیریت کل استان تلاش کرد که این بنای تاریخی به چرخه خدمات گردشگری برگردد.

وی با بیان اینکه اختلاف سلیقه‌ها منجر به بسته شدن در این ابنیه تاریخی شد، افزود: بستر لازم برای بهره‌برداری از خانه حاج‌آقاعلی فراهم و پیش‌نویس قرارداد امضا شده و قرار بود هرچه سریع‌تر مراحل بهره‌برداری انجام شود.

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی معین اقتصادی این بناست، ادامه داد: با شهرداری رفسنجان به مرحله عقد قرارداد رسیدیم و در مراحلی، تفاهم نامه امضا شد تا هر چه سریع‌تر این خانه به مرحله بهره برداری برسد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی روز پنج شنبه با هیئت همراه به دعوت حجت الاسلام جلالی نماینده مردم رفسنجان و انار به رفسنجان سفر کرد.

علی نیکزاد و هیئت همراه در این سفر ضمن بازدید از راه های ارتباطی شهرستان، مخزن در دست احداث 15 هزار متر مکعبی آب شرب رفسنجان، ایستگاه راه آهن احمد آباد در جلسه ای با حضور جمعی از مسئولین استان و شهرستان های رفسنجان و انار شرکت نمود و به بررسی مسائل و مشکلات این دو شهرستان پرداخت و تصمیماتی اتخاذ نمودند.

وی در پایان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز تصمیمات خوبی گرفته شد. در بحث وزارت راه و شهرسازی قرار شد ۴ میلیارد تومان بودجه به محور رفسنجان- نوق داده شود و کمربندی شرقی رفسنجان که بسیار مهم است مقرر شد مدیرکل راه و شهرسازی استناد آن را بدهد و وزارت راه و شهرسازی آن را به ردیف بودجه دار تبدیل کند.

وی ادامه داد: سازمان راهداری آسفالت ۱۰ کیلومتر محور رفسنجان- زرند را که بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان بود را پذیرفت و مس سرچشمه به همراه استانداری پذیرفتند زیرسازی مسیر را انجام دهند. اگر آسفالت این مسیر انجام شود ۱۰ کیلومتر دیگر در حوزه استحفاظی شهرستان رفسنجان باقی می ماند.

نیکزاد افزود: راه روستایی به طول ۱۰ کیلومتر از محل تامین قیر قرار شد آسفالت شود، تقاطع غیرهمسطح کشکوئیه نیز تا ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ به اتمام برسد، همچنین گلزار شهدای شریف آباد، حسین آباد و کشکوئیه توسط استانداری و بنیاد شهید انقلاب اسلامی حتما ساماندهی می شود. زیرگذری را نیز رئیس سازمان راهداری قبول کرده به صورت همسطح ساماندهی کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به مصوبات این سفر در خصوص ایستگاه قطار احمدآباد اشاره و عنوان کرد: جاده اختصاصی احمدآباد به طول ۲ کیلومتر قرار شد خط کشی و علائم نصب شود و همچنین منبع آب و چاه آن و روشنایی و نگهبانی آن قرار شد ظرف ۲۰ روز ساماندهی شود، سهمیه شهر رفسنجان از این ایستگاه کم بود که قرار شد دو برابر شود و خواهش می کنم از مردم رفسنجان از این ایستگاه مسافرت داشته باشند تا این سهمیه باطل نشود.

نیکزاد از برقراری پرواز رفسنجان به تهران از ۱۲ بهمن خبر داد و گفت: از ۱۲ بهمن امسال دو پرواز از رفسنجان به تهران انجام می شود، همچنین کسانی که دل به رفسنجان می سوزانند یک پروژه راه آهن ۱۳۵ کیلومتری از ایستگاه احمدآباد باید صورت گیرد که اگر بخش خصوصی ۷۰ درصد هزینه را بدهد ۳۰ درصد مابقی توسط راه آهن تامین اعتبار می شود.

0021.jpgوی در خصوص مخزن ۱۵ هزار مترمکعبی رفسنجان گفت: منبع آبی با خط انتقال ساخته می شود که آب رفسنجان تامین شود، در این خصوص ۲۵ میلیارد تومان برای تکمیل آن نیاز است که مقرر شد ۱۰ میلیارد تومان را شرکت آب و فاضلاب کشور و ۵ میلیارد تومان دیگر آن را استانداری بدهد و شرکت آب و فاضلاب پذیرفت که این پروژه را در اردیبهشت ۱۴۰۰ به بهره برداری برساند.

به گفته وی مقرر شد در همه شهرداری های زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت ۲۵۰ میلیون تومان جهت هزینه جاری کمک شود، همچنین به سازمان دهیاری ها ۲۰۰ تن قیر رایگان داده شود.

نیکزاد ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سهمیه قیر در شهرستان های رفسنجان و انار را دو برابر می کند، همچنین سه روستای مستعد گردشگری رفسنجان از منابع بنیاد مسکن تجهیز شوند.

نایب رئیس مجلس افزود: ۹ واحد در مسکن مهر رفسنجان بدلیل نشست چاه موجب خسارت به مردم شده که مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن مقرر شد ظرف یک ماه به این ۹ واحد یا زمین معوض دهد یا بخرد یا مقاوم سازی کند.

معاون عمرانی استاندار اعلام کرد

برای اجرای زیرگذر کشکوئیه به 50 میلیارد تومان نیاز است

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: مکاتبه برای تامین قیر آسفالت شهرها انجام شده و در اولین ابلاغ قیر در اختیار شهرداری های زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت قرار داده می شود که شامل شهر کشکوئیه نیز می شود.

"مصطفی آیت اللهی موسوی" ظهر امروز دوم بهمن ماه در حاشیه بازدید نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه از راه آهن احمد آباد دئفه بخش کشکوئیه رفسنجان، اظهار کرد: قیر رایگان با همکاری راهداری و راه و شهرسازی داده می شود که پروژه زیرگذر کشکوئیه نیز جزو این طرح هاست تا سهمیه قیر را دریافت کنند و بخشی از روکشی آسفالت روستاها را انجام دهند.

وی ادامه داد: مکاتبه برای تامین قیر آسفالت شهرها نیز انجام شده و در اولین ابلاغ قیر در اختیار شهرداری های زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت قرار داده می شود که شامل شهر کشکوئیه نیز می شود.

معاون عمرانی استاندار کرمان به اجرای پروژه زیرگذر کشکوئیه اشاره و بیان کرد: اگر بخواهیم اصل طرح تهیه و اجرا شود برآورد هزینه آن حدود ۵۰ میلیارد تومان است.

آیت اللهی موسوی اظهار کرد: در سفر استاندار این پروژه بررسی و راهداری موظف شد تا طرح همسطح سازی و ایمن سازی را تهیه و با کمترین هزینه اصلاح شود که این طرح در دست تهیه است و در صورت اجرا هزینه بالای برآورد شده را نخواهد داشت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان با بیان اینکه رسالت دانشگاه برجسته و ممتاز است و شأن ویژه ای دارد، گفت: دانشگاه در تولید علم و فناوری، تربیت نیرو و گره گشایی از امور مردم نقش دارد و گره هایی که در جاهای دیگر باز نمی شود توسط دانشگاهیان گشوده می شود چون متولی امر علم است.

 

حجت الاسلام امان الله علیمرادی در نشست خبری با جمعی از اصحاب رسانه با موضوع دستاوردهای دانشگاه طی یکسال گذشته با تبریک فرارسیدن ایام الله دهه فجر اظهار کرد: انقلاب اسلامی بر مبنای اسلام و با الگوگیری از پیامبر (ص) توسط امام خمینی (ره) بنا نهاده شد و حادثه‌ای بود که در تاریخ کم نظیر است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان عنوان کرد: عنایت الهی حاکی از لیاقتی است که ملت ایران دارد و اگر این لیاقت نبود، به این فیض نمی رسیدیم.

وی با بیان اینکه بیش از 40 سال مردم ایران در میدان ها به بهترین وجه نقش آفرینی کردند، تصریح کرد: آن چه مورد انتظار است؛ خواص و کارگزاران بیش از بدنه ملت لیاقت و شایستگی تداوم این رحمت الهی را در خود حفظ کنند.

علیمرادی خاطرنشان کرد: رسالت دانشگاه در این میان برجسته و ممتاز است و شأن ویژه ای دارد، دانشگاه در تولید علم و فناوری، تربیت نیرو و گره گشایی از امور مردم نقش دارد و گره هایی که در جاهای دیگر باز نمی شود توسط دانشگاه گشوده می شود چون متولی امر علم است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد از میوه های انقلاب است، بیان کرد: انقلاب اسلامی مسئولیت بزرگی بر دوش دانشگاه گذاشته و راه حل هایی که دانشگاه برای رفع مشکلات در حوزه های مختلف می دهد، گره گشا بوده است.

رئیس دانشگاه آزاد رفسنجان با اشاره به موفقیت های این دانشگاه متذکر شد: دستاوردهای دانشگاه در واقع دستاوردهای انقلاب است که باید به مردم شناسانده شوند.

استراتژی کار آفرینی و مهارت

در ادامه این نشست معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان گفت: دانشگاه اسلامی در همه زمینه های فرهنگی، اجتماعی، علمی، تحقیقاتی و پژوهشی توانسته به میزانی از پیشرفت ها برسد که واحد برجسته و نمونه باشد و جزو دانشگاه های چالاک، سرپا و پیشرو در کشور محسوب شود.

علی باقری زاده عنوان کرد: در واحد رفسنجان 70 رشته کاردانی و کارشناسی، 23 رشته کارشناسی ارشد و 5 رشته دکتری تدریس می شود و 47 نفر عضو هیأت علمی تمام وقت دانشگاه داریم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه ها از روال سنتی تغییر رویه دادند و ما هم همین استراتژی را ایجاد کردیم و وارد نسل سوم که کارآفرینی و مهارت آموزی است، شدیم، افزود: به تبعیت از سیاست های کلی نظام و شورای برنامه ریزی وزارت علوم این روال را طی کردیم.

باقری زاده به برنامه های فرهنگی اجتماعی دانشگاه اشاره و از میزبانی دانشگاه آزاد رفسنجان در همایش وقف کشور تا یکسال آینده خبر داد.

وی اضافه کرد: در این خصوص اعضای هیأت مدیره و دانشکده حقوق هم اندیشی کرده و کلمه وقف را به اجرا در آورند، همچنین زمینه ورود خیران به امور مهارت آموزشی و تولید علم در دانشگاه فراهم است.

باقری زاده در ادامه با اشاره به اینکه به لحاظ آموزشی وضعیت دانشگاه خوب است، ادامه داد: از نظر کلاسی و امتحانات به شکل مجازی توانستیم ساختار و بستر را فراهم کنیم و همراه با سیاست های روز و نرم افزارهای سازمان پیش برویم.

کشت بافت با استفاده از علم بیوتکنولوژی

وی از طراحی سه هکتار گلخانه هیدروپونیک در دانشگاه یاد کرد و گفت: 13 هزار متر مربع از این گلخانه ها از بهمن سال گذشته تا کنون بهره برداری شده که در سه سالن مجهز و با به روزترین امکانات دنیا ایجاد شده اند. یک سالن تأسیسات فرآوری هم ایجاد کردیم زمانی که محصول بازار ندارد به صورت خشک وارد بازار شوند.

وی با ذکر این مطلب که کشاورزی به شکل سنتی پاسخگو نیست و باید به شکل علمی باشد، ادامه داد: در بحث «کشت بافت» با استفاده از علم بیوتکنولوژی می توان آینده کشاورزی رفسنجان را همپای این علم پیش برد و رونق داد.

وی توضیح داد: در کشت بافت از طریق گرفتن یک سلول، گیاه تکثیر می شود و ظرف مدت 75 روز تا سه ماه نهال را وارد خاک کرده و رشد خوبی هم خواهد داشت.

معاون علمی دانشگاه آزاد رفسنجان خاطرنشان کرد: در بحث کشت بافت به دنبال اصالت و سلامت نهال هستیم، گیاه در این نوع کشت دیگر در برابر هرنوع آب شور یا آفتی مقاومت خواهد بود. گاهی پسیل یا شیره محصول را آزار می دهد که در این نوع کشت چنین موضوعی نداریم.

وی عنوان کرد: در حال حاضر روی سه پایه گلابی، گیلاس و آلبالو کار را شروع کردیم و 20 هزار گیاه آماده انتقال به سالن سازگاری است و همچنین 20 هزار گیاه مرغوب پسته که روی آن کار شده آماده ورود به سالن سازگاری است ضمن اینکه در آینده نه چندان دور تعداد نهال ها به یک میلیون خواهد رسید.

باقری زاده در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: علم بیوتکنولوژی علاوه بر کشاورزی روی پزشکی و ...کاربرد دارد.

وی با ذکر این مطلب که در زمینه کشاورزی و بحث کشت بافت، 20 دانشجو را بورسیه کردیم، افزود: این دانشجویان ضمن آموزش، مهارت می گیرند و زمان فارغ التحصیلی علم و مهارت در بازویشان است و می توانند وارد بازار کار شوند.ضمن اینکه پژوهشکده پسته ایران تقاضای استفاده از دانشجویان بورسیه ای ما را داشت.

باقری زاده اضافه کرد: ما قصد داریم ارتباط با بخش کشاورزی را به ویژه در کشاورزی نوین بالا ببریم.

ایجاد سه هسته فن آوری

وی افزود: در ارتباط با صنعت هم ورود کردیم و با توجه به اینکه رفسنجان از صنایع بزرگ و کوچک زیادی بهره مند است، می توانیم به موفقیت صنایع کمک کنیم.

معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان در ادامه یادآور شد: نیروگاه خورشیدی 100 کیلوواتی دانشگاه به همت مجموعه پرسنل دانشگاه اول خرداد 98 شروع به کار کرد و بهمن توانستیم برق را وارد مدار کنیم و با وزارت نیرو قرارداد بستیم که ماهیانه درآمد آن به حساب دانشگاه واریز می شود.

وی از نیروگاه دیزلی 900 کیلوواتی هم سخن به میان آورد و گفت: با وجود این نیروگاه حتی یک دقیقه هم دانشگاه قطعی برق نخواهد داشت و با توجه به اینکه گلخانه های هیدروپونیک نباید برق شان قطع شود این نیروگاه ضرورت داشت، همچنین مزیت دیگر این نیروگاه این است که در شرایط بحرانی می توانیم برق را وارد مدار کنیم.

باقری زاده عنوان کرد: دانشگاه 5 واحد فن‌آور داشت که الان به سه هسته فن‌آور تبدیل شدند، یکی از هسته ها در حوزه پسته، یک هسته کراکر برق و هسته سوم تولید پماد سوختگی است که در مرحله عقد قرارداد است.

وی دیگر موفقیت های دانشگاه آزاد را ایجاد نخستین سرای فن آور کشور دانست و بیان کرد: در جذب دانشجویان اتباع 23 دانشگاه در کشور مجوز دارند که یکی از آنها دانشگاه آزاد رفسنجان است.

باقری زاده عنوان کرد: دانشگاه از ابتدای تأسیس تاکنون 36 هزار دانشجو اعم از فارغ التحصیلان و دانشجویان حال حاضر داشته که اکنون 2 هزار و 70 دانشجو در دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

وی افزود: در رشته کارشناسی حقوق بیشترین دانشجو را داریم و در مجموع 600 تا 700 دانشجوی ارشد، 200 تا 250 دانشجوی دکتری داریم.

باقری زاده از هزینه 10.5 میلیارد تومانی برای گلخانه هیدروپونیک، 4.5 میلیارد تومانی مرکز کشت بافت، و 800 میلیون تومانی برای نیروگاه خبر داد و گفت: نیروگاه خورشیدی سالانه 18 میلیون تومان درآمد دارد که به حساب دانشگاه واریز می شود

همچنین در این نشست فرشته کامیاب عضو هیأت علمی علوم باغبانی و مدیر مرکز کشت بافت دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان اظهار کرد: آزمایشگاه کشت بافت یک هزار متر مربع مساحت دارد و گلخانه سازگاری ۴۰۰ متر مربع و گلخانه رشد در حال حاضر ۲۰۰ مترمربع آماده است که تا ۵ هزار مترمربع قابل توسعه است.

وی ادامه داد: کشت بافت روشی هایتک، که خصوصیت این بافت این است که دارای اصالت و سلامت است و می توان ژنتیک برتر را انتخاب کرد تا در زمان خیلی کوتاه میلیون‌ها نهال اصلاح‌شده تکثیر کرد. سلول از گیاه اصلی گرفته می شود و در محیط های مخصوص و مناسب رشد و بعد از اینکه جوانه زد به «گلخانه سازگاری» انتقال پیدا می کند و بعد در باغ و گلخانه کشت می شود.

کامیاب خاطرنشان کرد: در این مرکز فقط دانشجویان کار می کنند، دانشجویان بورسیه می شوند و کار و مهارت یاد می گیرند و با مهارت‌ آموزی وارد بازار کار می شوند.

وی افزود: بیشترین کشت نهال‌ به روش کشت بافت در کشورهای هلند و آمریکا از طریق کشت بافت صورت می گیرد و این روش کشت در دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان در کشور کاملا منحصر به فرد است.

مدیر مرکز کشت بافت دانشگاه آزاد رفسنجان عنوان کرد: اولین نهالی که با روش کشت بافت تولید شد، نهال گلابی بود که حدود ۲۰ هزار از این نهال کشت شده و مقداری از آن به گلخانه رشد منتقل شده که آماده فروش است.

وی اظهار کرد: نهال‌های زینتی به مانند گل رُز و محمدی به گلخانه سازگاری منتقل شده و اسفندماه آماده فروش هستند و در خصوص پسته پایه های پسته برتر از فروردین‌ماه فروش خواهیم داشت و رقم پسته بومی بر روی آن مطالعات صورت گرفته که به زودی به مرحله تولید خواهد رسید و بر روی پایه خرما هم تحقیقات صورت گرفته اما تا به نتیجه برسد، حداقل سه سال طول می کشد.

جهت دانلود فایل PDF نشریه این هفته بر روی لینک زیر کیک کنید

https://uupload.ir/view/m8y2_1200.pdf/

 

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی