روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

برای دانلود فایل PDF نشریه بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://uupload.ir/view/52xq_doc1.pdf/

 

 

در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که روز شنبه هفته جاری در دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان تشکیل شد رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان تاکید کرد: امروز مسائلی مانند آب محدودیت‌دارترین عامل توسعه شهرستان رفسنجان است و همه سرنوشت رفسنجان به آب بستگی دارد. سیدمهدی طبیب‌زاده اظهار داشت: شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی محل تعامل همه دستگاه‌های تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر در کشور که متشکل از قوه قضائیه، مقننه و بخش خصوصی است و بهترین ظرفیت در اختیار یک استان و شهرستان برای تصمیم‌گیری و تصمیم سازی است. وی ادامه داد: تا به‌حال تلاش کردیم جلسه شورای گفت‌وگو را در بهبود کسب و کار، تسهیلگری و رفع موانع تولید قرار دهیم شاخص‌های فضای کسب و کار را بر اساس شاخص‌های بانک جهانی در دستور کار قرار دادیم و در استان کرمان پایش کردیم و برای بهبود آن‌ها از طریق شورا اقدام کردیم. طبیب زاده خاطرنشان کرد: رفسنجان از شهرستان‌های پیشتاز در توسعه است و ظرفیت‌های فراوان در این شهرستان وجود دارد که اگر به فعلیت برساند می‌توانیم انتظار داشته باشیم به لحاظ شاخص‌های توسعه پایدار بخش مهمی از استان کرمان را پوشش دهد.

وی گفت: امروز مسائلی مانند آب که محدودیت‌دارترین عامل توسعه رفسنجان است و همه سرنوشت رفسنجان به آب بستگی دارد بررسی می‌شود.

طبیب زاده در ادامه با اشاره به اینکه ظرفیت مس بسیار بزرگ است که بسته حمایتی برای ایجاد صنایع پایین‌دستی مس در شهرستان دارند، عنوان کرد: از مس انتظار داریم هم به لحاظ تأمین خدمات، کالا هم قطعات و هم تجهیز پیمانکاری و گروه‌های اکتشاف ایجاد صنایع مبتنی بر اسید سولفوریک دسته وسیعی از خدمات در رفسنجان ایجاد کند. وی ادامه داد: در احمدآباد رفسنجان شهرک صنعتی طراحی شده اگر مس بپذیرد این شهرک را به عنوان شهرک پایین‌دستی مس قرار دهد می‌توان این محل را یکی از کانون‌های توسعه شهرستان رفسنجان قرار داد.

وی گفت: ظرفیت انتقال آب از بندرعباس به دشت سیرجان، رفسنجان و چادرملو ۱۵۰ میلیون متر مکعب است اما نیاز فعلی ۱۲۰ میلیون متر مکعب است که ۳۰ میلیون متر مکعب این ظرفیت می‌توان در بیاض و احمدآباد تخصیص بگیریم که هم صنایع هایتک هم کشت‌های هیدروپونیک ایجاد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در ادامه بیان کرد: بحث مهم، اتصال خط آهن احمدآباد رفسنجان و کرمان است که در این مسیر چهار یا پنج میلیون تن بار جابه‌جا می‌شود که فشار زیادی روی جاده‌هاست ایجاد این خط می‌تواند در توسعه گردشگری هم اثرگذار باشد اگر بخواهد باری از رفسنجان به کرمان برود باید مسیرهای زیادی جابه‌جا شود، در حالی که سه کارخانه سیمان، کارخانه‌های کاشی و منطقه ویژه در این شهرستان وجود دارد، اگر این خط آهن ایجاد شود مسیر خوبی در توسعه ایجاد خواهد شد.

ورود سرمایه‌ها به بورس می‌تواند منابع سرگردان را به کمک صنعت بیاورد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان نیز در این جلسه گفت: ورود سرمایه‌ها به بورس می‌تواند منابع سرگردان را به کمک صنعت بیاورد.

محمدعلی دهقان اظهار داشت: سال جاری حدود 4 هزار میلیارد تومان فروش پسته رفسنجان بوده که اگر برای شهرستان دو هزار میلیارد تومان درآمد حاصل شده باشد یک هزار میلیارد تومان آماده سرمایه‌گذاری است، مردم باید به صنعت اعتماد کنند و سرمایه‌های خود را به این بخش ورود دهند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان با اشاره به اهمیت رفتن به سمت بورس، ابراز داشت: حتی پروژه‌ها را می‌شود وارد بورس کرد پیشنهاد می‌کنم سرمایه‌گذاری‌های که شده وارد بورس شود و سرمایه‌گذاران مختلف هم وارد شوند تا منابع سرگردان داخل شهر و استان را به سمت صنعت بیاوریم چون با این سرمایه‌ها کار صنعتی رواج و توسعه می‌یابد. وی تصریح کرد: مس معین اقتصادی رفسنجان، شهربابک و انار است کارهایی که گل‌گهر در سیرجان انجام داده قابل مقایسه با مس نیست هرچند از زمان مدیر جدید مدیر مجتمع مس سرچشمه حدود 300 درصد فعالیت‌های مس را گسترش داده اما توقعات زیادی در این حوزه هست که باید محقق شود.

مدیر مجتمع مس سرچشمه:

ظرفیت مناسب کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه برای استان کرمان

مدیر مجتمع مس سرچشمه نیز با اشاره به راه‌اندازی کارخانه اسیدسولفوریک مجتمع مس سرچشمه با ظرفیت ۹۰۰ هزارتن در سال گفت: این کارخانه ظرفیت خوبی برای استان و شهرستان است که تبدیل آن به محصول استراتژیک اسیدفسفوریک ظرفیت بالایی در استان ایجاد می‌کند.

مهندس حسین احمدی اظهار کرد: با توجه به حجم قراردادهای پروژه‌ای که داریم امکان تأمین قطعات در استان از پیشنهادات مشخص ما است اعلام آمادگی مس جهت ساخت قطعات در داخل استان، تأمین قطعاتی که تجهیزات بهره‌برداری نیاز دارند در دستور کار است رقم خوبی در این کار آوردیم که با توجه به نیاز مس سازندگان در این زمینه کار کنند.

احمدی بیان کرد: در شهرستان تشکیل انجمن قطعه‌سازان موضوعی است که خالی مانده و باید در این زمینه بیشتر کار کنیم و از حالت سنتی‌بودن بیرون بیاییم و مهندسی کار کنیم.

شرکت‌های دولتی کمتر از 2 درصد مالیات می‌پردازند

همچنین نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با ابراز گله‌مندی از عدم حضور استاندار در این جلسه اظهار داشت: مشکلات در رفسنجان و انار زیاد است انتظار داریم برای جلسه بخش خصوصی که مهم‌ترین بخش جامعه ما که برای کمک می‌آید، استاندار حضور داشته باشد.

احمد انارکی‌محمدی تصریح کرد: دولت فاصله‌اش با بخش خصوصی زیادی است وقتی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم در بحث شرکت‌داری دولت، 384 شرکت دولتی بیش از 75 درصدشان سهم دولت است بانک‌ها را مکلف کردیم که بنگاه‌داری نکنند هنوز از بنگاه‌داری خارج نشدند و دولت نیز همین‌طور.

وی عنوان داشت: یک هزار و 483 هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی است اما مالیات را بخش خصوصی می‌پردازد کمتر از 2 درصد مالیات شرکت‌های دولتی می‌پردازند.

وی اضافه کرد: باید به بحث مالیات باید کمک شود 55 میلیارد دلار ارز نفتی وارد کشور می‌شود و همه‌جا توزیع می‌شود، 47 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و همین‌میزان واردات داشتیم نیمی از این ارز برای پسته و بیشترین آن از استان کرمان است.

ایجاد شهرک قطعه‌سازان با کمک صنایع مس و گل‌گهر در استان کرمان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز گفت: در شورای معادن استان مصوب کردیم که شهرک قطعه‌سازی با کمک صنایع مس و گل‌گهر در استان ایجاد شود تا زیرساخت‌های آن در جهت افزایش بهره‌وری ها فراهم گردد. مهدی حسینی‌نژاد خاطرنشان کرد: از یک درصد فروش برنامه‌ای از طریق شورای معادن مصوب کردیم در حوزه‌های عمرانی، بهداشتی و بهره‌وری در سطح کلان کار انجام دهیم و در این راستا، طبق مصوبه‌ای هم که شورا اواسط سال داشت حدود ۱۰۰ میلیارد تومان مصوب شد که ۳۶ میلیارد تومان گرفتیم و از دستگاه‌ها هم خواستیم پروژه‌هایی تعریف کنند و گلایه‌ای هم از ادارات آب داریم که پروژه‌ای نیاوردند اما می‌توانیم یک پروژه به عنوان کنتورهای هوشمند اختصاص دهیم که تحقق پیدا کند.

صنایع مس اعتباری ایجاد کند تا واحدهای صنعتی به سهولت وام بگیرند

مشاور نظام مهندسی کشاورزی و منابع‌طبیعی استان کرمان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شرایط پرداخت تسهیلات دشوار است، اظهار کرد: صنایع مس با منابعی که در بانک‌ها دارد اعتباری ایجاد کند تا واحدهای صنعتی به سهولت وام بگیرند.

محمد مددی‌زاده با نأکید بر اینکه مس در بازارسازی و بازاریابی کمک کند تا به رفسنجان میدان داده شود، خواستار اخذ مجوز برای شهرک صنعتی احمدآباد رفسنجان شد و افزود: با توجه به نزدیکی این شهرک با ایستگاه راه‌آهن ظرفیت خیلی خوبی برای آن به‌شمار می‌رود.

تیم فوتبال مس رفسنجان پس از پیروزی در دیدار معوقه قهرمان نیم فصل لیگ دسته یک کشور شد. تیم فوتبال مس رفسنجان روز چهارشنبه در بازی معوقه در مقابل تیم خوشه طلایی ساوه قرار گرفت که در نهایت موفق به شکست این تیم شد.

مسی‌ها که در رفسنجان از خوشه طلایی ساوه میزبانی می کردند میزبان خود را با تک گل عیسی پرتو در دقیقه ۶۹ شکست داد.

مس رفسنجان در پایان نیم فصل با ۳۰ امتیاز و تفاضل گل بهتر نسبت به تیم های فجر سپاسی و گل ریحات البرز به عنوان قهرمانی نیم فصل رسید.

در پایان نیم فصل مسابقات لیگ دسته یک کشور تیم مس کرمان با ۲۸ امتیاز در رده پنجم و آرمان گهر سیرجان با ۱۸ امتیاز در رده سیزدهم جدول لیگ دسته یک کشور قرار گرفتند.

* تیم فوتبال فوتسال بانوان صنعت مس رفسنجان در ادامه رقابتهای فوتسال لیگ برتر بانوان کشور جمعه ۶ دی میهمان پارس آرا شیراز خواهد بود. این دیدار ساعت ۱۱صبح درسالن ورزشی پهلوانان نصیری شیراز انجام خواهد شد.

*تیم فوتبال جوانان صنعت مس رفسنجان در ادامه رقابتهای فوتبال جوانان دسته اول کشور جمعه ۶ دی در داراب ساعت ۱۴میهمان پدیده داراب خواهد بود.

* تیم فوتبال صنعت مس رفسنجان جهت برپایی اردوی آماده سازی نیم فصل سه شنبه عازم کیش خواهد بود. لازم به ذکر است تیم فوتبال صنعت مس رفسنجان ۵ روز در کیش خواهد بود. و بعد از 5 روز به مدت ۲روز جهت برپایی دیدار تدارکاتی عازم تهران خواهد شد.

* تیم فوتبال جوانان صنعت مس رفسنجان از هفته سیزدهم رقابتهای فوتبال دسته اول جوانان کشور یکشنبه ۱دی میزبان شهید وفایی شیراز بود ودر پایان این دیدار با نتیجه مساوی صفر برصفر پایان رسید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اعلام خبر برگزاری نمایشگاه کتاب کرمان از تاریخ ۷ تا ۱۳ دی‌ماه گفت: ۸۸ هزار و ۱۳۰ عنوان و در مجموع حدود ۷۰۰ هزار جلد کتاب در بخش داخلی نمایشگاه و ۱۴ غرفه با حضور ۹ ناشر از ۸۶ کشور با ۱۱ هزار و ۲۰۰ کتاب در بخش خارجی نمایشگاه حضور خواهند داشت. "محمدرضا علیزاده" روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به ویژگی نمایشگاه کتاب امسال استان کرمان تصریح کرد: با توجه به مصوبه شورای فرهنگ عمومی مبنی بر اینکه شهر کرمان برای چشم انداز ۱۴۰۰ به عنوان پایتخت کتاب ایران برنامه ریزی و تلاش می کند و برگزاری نمایشگاه امسال برای ما خیلی مهم است و تلاش می کنیم از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: در نمایشگاه امسال فروش کتب و رسانه های دیجیتال، فروش کتاب های خارجی در بخش بین الملل و بخش بیانیه گام دوم انقلاب در قالب آثار هنری از جمله عکس در معرض دید بازدیدکنندگان نمایشگاه قرار می گیرد.

وی افزود: حدود ۶۱۳ ناشر برای حضور در هجدهمین نمایشگاه کتاب استان کرمان ثبت نام کردند که ۲۱۷ ناشر به صورت مستقل و ۱۱۴ ناشر به نمایندگی انتخاب شده که در مجموع ۳۳۱ ناشر در بخش کتب داخلی نمایشگاه حضور خواهند داشت.

وی با اشاره به ۱۵ غرفه رسانه های دیجیتال افزود: هجدهمین نمایشگاه کتاب استان کرمان از ۷ تا ۱۳ دی ماه در محل نمایشگاه بین المللی جنوبشرق برگزار می شود و ساعت بازدید از ۹ و ۳۰ دقیقه صبح تا ۲۰ خواهد بود.

علیزاده اظهار کرد: با هماهنگی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران ۱۳۰ میلیون تومان یارانه در قالب کارت های خرید کتاب و بن تخفیف ۲۰ درصد بین علاقمندان توزیع می شود و برخی از انتشاراتی ها امکان تخفیف بیش از این عدد را نیز دارند.

علیزاده در پایان بیان کرد: سرویس رفت و برگشت عمومی از محل میدان آزادی کرمان در روزهای برگزاری نمایشگاه فراهم است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری رفسنجان شهردار رفسنجان در واکنش به خبر استعفای خود که در برخی رسانه ها منتشر شده بود گفت: با توجه به درخواست رئیس و اعضای محترم شورای اسلامی و پیام‌های محبت آمیز شهروندان عزیز رفسنجان از تصمیم خود مبنی بر استعفا قبل از ثبت و مطرح شدن در شورا انصراف می دهم و با توجه به اینکه در مرخصی هستم از شنبه با حضور در شهرداری برای ساختن شهری آباد تلاش خواهیم کرد.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی