روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

جهت دانلود فایل PDF نشریه این هفته بر روی لینک زیر کیک کنید

http://uupload.ir/view/wtr6_1183.pdf/

آیین تجلیل و تکریم پیشکسوتان دفاع مقدس استان کرمان برگزار شد- اخبار کرمان -  اخبار استانها تسنیم - Tasnimهمزمان با نخستین روز از هفته دفاع مقدس و آیین سراسری تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس در ارتباط تصویری با مقام معظم رهبری، پیشکسوتان دفاع مقدس در کرمان تجلیل شدند. با حضور استاندار کرمان، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان، فرماندهان نظامی و انتظامی و جمعی از مسئولان، مراسم تکریم و تجلیل از 400 نفر پیشکسوت دفاع مقدس استان در کرمان برگزار شد. همچنین در این مراسم از ۷۶ جلد کتاب با موضوع دفاع مقدس و با محوریت مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان رونمایی شد.

می گویم: شیخ حسن چرا می گویند دفاع مقدس؟ چه تقدسی در 8 سال جنگ ما با عراق وجود داشته است که از آن به عنوان دفاع مقدس یاد می کنند؟

او در قم ساکن است و من تلفنی با او صحبت می کنم و تنها با یکی دو دقیقه صحبت کردن با او می فهمم که تکیه کلامش چیست. می گوید:

«خدا حفظتون کنه» معنویتی که جنگ برای بچه های ما داشت هیچ جا نبود؛ شهدایی که به آن درجات بالای از معنویت رسیدند، رزمندگانی که در یک دستشان قران بود و در یک دستشان سلاح، معنویتی که عطر آن در همه جامعه پخش شد و هنوز هم در جامعه جریان دارد، همه اینها ناشی از فضای جبهه و جنگ بود، ما می گوییم دفاع مقدس به این خاطر که ما سال های سال از زیارت حرم قدسی حضرت سیدالشهدا (ع) محروم بودیم و آن چه باعث شد راه کربلا باز شود فداکاری همین رزمندگان و جانفشانی های آنان و خون شهدا بود. الان هم اگر می بینید مملکت ما در امنیت است و کسی جرأت تعرض به آن را ندارد از برکت همین خون شهیدان است نه به خاطر دیپلماسی و رفت و آمد فلان مسول به چند کشور خارجی.

اجازه بدهید از خاکریز مقدمه گذر کنیم و به خط عملیاتی مصاحبه برسیم. جایی که حجت الاسلام حسن اصغری نژاد متولد روستای بُرز راویز شهرستان رفسنجان و ساکن فعلی شهر مقدس قم از جبهه رفتن و اسارت خودش می گوید:

***


حاج آقای اصغری نژاد حضرتعالی چه سالی و با چه هدفی عازم جبهه شدید؟

بسم الله الرحمن الریم. من اواخر سال 62 به عنوان داوطلب بسیجی عزم جبهه کردم. انگیزه من هم دستوری بود که حضرت امام راحل (ره) صادر فرمود مبنی بر این که واجب است کسانی که توانایی دارند عازم جبهه ها شوند لذا چون ما هم مقلد حضرت امام بودیم به دستور ایشان گردن نهادیم و عازم جبهه شدیم.

بفرمایید کجا و چگونه به اسارت نیروهای بعثی عراق در آمدید؟

باید اذعان کنم که اواخر جنگ مقداری وضعیت ما در ابعاد مختلف پشتیبانی و تجهیز نیرو و سلاح و ادوات و مهمات و ... کمی تحلیل رفت و به عراق جرات تدارک برخی حملات را البته به کمک آمریکایی ها داد، هر چند مدتی بعد سپاه این نقیصه را جبران کرد ولی به هر حال اواخر جنگ، در گیر و دار تک شلمچه بود که ما به اسارت عراقی ها درآمدیم.

چقدر میهمان عراقی ها بودید!

من 27 ماه در اسارت بودم و واقعا هم میهمان عراقی ها بودیم! فقط با این توضیح که عراقی ها نگاه خاص خودشان را به اسرا داشتند. انگار یک غیر انسان در دست انسان اسیر است. اصلا با ما رفتار انسانی نداشتند. وضعیت غذایی، بهداشتی و روانی ما اسفناک بود و واقعا من فکر می کنم اگر برخی ملاحظات نبود مثلا اگر قرار نبود ما را با اسرای خودشان مبادله کنند و یا بواسطه ما امتیازی از ایران بگیرند هیچ کدام از ما را زنده نمی گذاشتند. هر چند زنده نگهداشتن ما هم وضعیت خاص خودش را داشت و به قول خودشان جوری ما را زنده نگه می داشتند که بعد از برگشتن به هیچ دردی نخوریم!

ماجرای حسن گالیله را هم برایمان تعریف کنید که کی بود

( می خندد) بله خدا حفظتون کنه. اوایل بهار سال 64 بود که عراقی ها چند تن از اسرا از جمله من را جدا کردند و از ما خواستند که بر علیه حضرت امام شعار بدهیم. یادم هست که برخی بچه ها در عوض آن چه که عراقی ها از ما می خواستند می گفتند « مرد بر امام خمینی» بعضی ها هم فقط دهانشان را الکی باز و بسته می کردند اما من و تعدادی دیگر از بچه ها حتی دهانمان را هم باز نکردیم که چیزی بگوییم. یادم هست یک حوض پر از آب کنارمان بود که من و دو نفر دیگر را کنار آن حوض پر از آب سرد آوردند و ابتدا آن دو نفر هل دادند داخل آب. نوبت من که رسید حتی اجازه هل دادن هم به آنها ندادم و با گفتن بسم الله الرحمن الرحیم خودم شیرجه زدم داخل آب، سرم را که از آب بیرون آوردم رو کردم به عراقی ها و گفتم اجازه می دهید من چند کلمه با شما حرف بزنم؟

با تعجب گفتند: بگو چه می خواهی بگویی؟

گفتم داستان گالیله را می دانید؟ و شروع کردم تعریف کردن که گالیله معتقد بود زمین به دور خورشید می چرخد و این مسأله خلاف نظریه کلیسا بود و اگر کسی نظریه ای حلاف نظریه کلیسا می داد در دادگاه تفتیش عقاید مورد محاکمه قرار گرفت و حتی جان خودش را از دست می داد...

من این جریان را مختصرا برای عراقی ها تعریف کردم و گفتم اگر چه گالیله در دادگاه حرف خودش را پس گرفت اما از دادگاه که بیرون آمد گفت: من این حرف را زدم اما واقعیت چیز دیگری است! حالا هم اگر چه شاید شما ما را مجبور کنید که بر علیه اماممان حرفی بزنیم اما در دلمان غیر از دوستی و محبت او چیز دیگری نیست.

چه جالب، خوب بعد از آن چه اتفاقی افتاد؟

هیچی، یکی از آنها که در واقع، ایرانی و یک نفوذی بود نگذاشت حرفم را تمام کنم و با لگد به دهانم زد. از آن موقع به بعد من در میان بچه ها به « حسن گالیله» معروف شدم و هنوز هم که هنوز است بچه های آزاده در دورهمی های صمیمانه و خودمانی با همین لحن مرا صدا می زنند.

ظاهراً شکنجه و آزار و اذیت شما به همین خلاصه نمی شود و شما به دفعات زیر مشت و لگد عراقی ها بوده اید.

بله. حقیقت این بود که نمی توانستم برخی آزار و اذیت های بعثی ها را ببینم و چیزی نگویم. از جمله زمانی که در بصره بودیم می دیدم اصلا به وضعیت اسرای مجروح رسیدگی نمی کنند از جمله شهید حسین اکبری که فرمانده گروهان ما بود و به لحاظ مجروحیت، وضعیت وخیمی داشت. من هم شروع کردم داد و قال کردن که «مگر اینجا کربلاست» و « ویل لک یا بصره» و «یوم المظلوم اشد من یوم الظالم» و عباراتی از این قبیل که اینها را که گفتم عراقی ها ریختند روی سرم و دهانم را باند زدند و روی باند هم چسب نواری زدند و مرا کشان کشان به خارج از زندان منتقل کردند. آنجا دیگر اشهدم را خواندم و گفتم کارم تمام است...


ادامه دارد

نباید بخاطر موانع بانک مرکزی این بازار را از دست بدهیم

نماینده مردم رفسنجان و انار گفت: دولت نباید در خرید پسته سنگ اندازی کند و با ایجاد تعهد ارزی و باطل کردن کارت‌های بازرگانی برای صادرات مشکل درست کند که این موارد موجب نگرانی شده است.

حسین جلالی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۸ استان تولیدکننده پسته هستند و حدود ۲۰۰ هزار خانوار با تقریباً یک میلیون نفر با پسته اشتغال مستقیم و ۵ میلیون نفر نیز به طور غیرمستقیم از این مسیر ارتزاق می‌کنند.

وی با اشاره به ارزآوری و اهمیت استراتژیک محصول پسته، افزود: با توجه به حجم بالای درآمد و اشتغالزایی محصول پسته، نباید اجازه داد به کشاورزان کم لطفی و بی رحمی شود.

وی به افزایش نهاده‌های کشاورزی اشاره و بیان کرد: افزایش پنج تا ۶ برابری قیمت کود و سم هزینه‌های بالایی را روی دست کشاورزان گذاشته است و کم آبی مشکل دیگری است که سبب می‌شود تولید پسته با سختی صورت گیرد و به محصول نهایی تبدیل شود.

جلالی با تأکید بر اینکه دولت موانعی را که در مسیر صادرات ایجاد کرده بردارد، اظهار کرد: اگر امسال پسته ما در بازار جهانی حضور نداشته باشد کشور رقیب منتفع شده و بازاری که یک قرن با تلاش به دست آوردیم را از دست خواهیم داد.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با توجه به اینکه تولید کل محصولات کشاورزی ما ۴۰ میلیارد دلار است، سهم صادرات ۲ میلیارد دلار یعنی ۵ درصد است که به دولت گفتیم ارزش ندارد که بخواهید از این رقم سهمی بگیرید.

جلالی تصریح کرد: با توجه به اینکه طی یک قرن تلاش، بازار خوبی در زمینه پسته در دنیا به دست آوردیم نباید به خاطر موانعی که بانک مرکزی در مسیر صادرات ایجاد کرده برای صادرات و بازار پسته ایران مشکل ایجاد شود.

به گفته وی در یکی، دو سال گذشته پسته آن طور که باید صادر نشده و اگر این محصول صادر نشود کشور رقیب بازار ایران را می‌گیرد.

جهت دانلود فایل PDF نشریه این هفته بر روی لینک زیر کیک کنید
http://uupload.ir/view/1u9_1182.pdf/

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی