روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

یکی از ارزشمندترین پیوندها در جهان هستی، پیوند ازدواج است که متأسفانه امروزه برخی از آن‌ها با آسیب همراه شده و به طلاق ختم می شود.
یکی از عوامل مهم در طلاق جوانان، دخالت های والدین در زندگی زن و شوهر بوده است تا جایی که موانع زندگی را در چشم جوانان بزرگ نشان می دهند و با القای خواسته های خود به آن‌ها، زمینه ناسازگاری و بحث و جدل را منجر شده و متاسفانه در بسیاری از موارد دست آخر به طلاق می انجامد.
دخالت خوب، دخالت بد
همه زوجین در زندگی خود دچار اختلافاتی می شوند که این اختلافات در بسیاری از موارد با ورود خانواده ها تغییر مسیر می دهند. دخالت های والدین در زندگی زوج را می توان به دو مورد دخالت پسندیده یا کمک رسان و دخالت ناپسند و ویرانگر تقسیم کرد.
دخالت های پسندیده شامل کمک های مالی در حد متعارف، مشاوره های صحیح و اصولی به هنگام اختلافات زوج، حمایت های معنوی از زوج و مواردی از این دست است. اما هنگامی که همه موارد فوق از حد متعارف خود بالاتر برود قطعاً ناپسند بوده و مقدمات ویرانی و جدایی زندگی زوج را فراهم می کند. اگرچه در روایات و احادیث سفارش های فراوانی به حفظ احترام والدین شده است، اما نباید زوجین با ناپختگی و خامی اجازه بدهند والدین خود بر زندگی آن‌ها سوار شوند.
زوجین از آنجایی که در زندگی خود تا پیش از ازدواج در کانون خانواده رشد یافته اند، هر گونه دخالت از سوی آن‌ها را نوعی محبت تلقی می کنند و هنگامی که طرف مقابل از این دخالت ها شکایت می کند، جنجال ها و درگیری در زندگی آغاز می شود.
فرهنگ جامعه ما به شکلی است که فرزندان تا حد زیادی درگیر روابط عاطفی با والدین خود هستند؛ اگرچه این نوع از روابط در جای خود بسیار مهم و عامل استحکام خانواده است، اما هنگامی که والدین دخالت های بیش از اندازه خود را وارد زندگی متأهلی فرزندان خود می کنند. این رابطه عاطفی، منفی قلمداد می شود.
امروزه با توجه به شرایط حاکم بر جامعه کمتر جوانی می تواند زندگی خود را بدون حمایت های والدین خود شکل بدهد و بسیاری از جوانان در ابتدای زندگی خود نیازمند حمایت های خانواده های خود هستند؛ این حمایت ها تا ابتدای شروع زندگی مثبت و ارزنده تلقی می شود اما با ادامه زندگی زوجین دیگر نمی توان نام آن را حمایت نامید بلکه به وادی دخالت بیجا کشیده می شود. به عبارتی جوان چون به صورت کامل استقلال مالی ندارد و همچنان وابسته به والدینش است ناچار است بسیاری از دخالت های والدین را بپذیرد و والدین نیز به دلیلی این که خود را حامی مالی جوانشان می دانند به خود اجازه انواع دخالت را می دهند.
پدری که برای پسر و عروس خود وسیل نقلیه خریده است در حقیقت از آن‌ها حمایت کرده، اما هنگامی که به خود اجازه می دهد رفت و آمد فرزند و عروس خود را با وسیله نقلیه تحت نظر گرفته و آن‌ها را مورد بازخواست قرار دهد، حمایت خود را به دخالت منتهی کرده است.
شاید فرزندان در ابتدا به سبب اینکه احساس می کنند به خاطر حمایت های والدین خود مدیون آن‌ها هستند، چیزی نگویند اما این امر برای همسر آن‌ها خوشایند و قابل قبول نیست و زمینه اختلافات را فراهم می کند.
متأسفانه آمار بسیار زیادی از طلاق ها طی سال های اخیر به خاطر دخالت های مستقیم و غیر مستقیم خانواده های زوجین بوده است. دخترانی که تحت تأثیر صحبت های مادر و پدر خود شرایط زندگی با همسرشان را دشوار کرده و عرصه را بر وی تنگ نمودند تا سرانجام زمینه جدایی در زندگی آنان فراهم شد.
و یا پسرانی که به خاطر احترام به مادر خود، هرگونه امر و نهی مادرشان به همسر خود را جایز دانسته و منجر به سردی روابط میان خود و همسرشان می شوند که در نهایت این سردی منجر به طلاق می شود. دخالت های والدین در زندگی زوجین حتی اگر منجر به طلاق هم نشود، در نهایت زمینه قطع ارتباط با والدین را فراهم می کند.
در این خصوص باید خاطر نشان کرد که رعایت اعتدال در رفتار زوجین با والدین و همچنین والدین با زوجین می تواند تا حد زیادی از شکسته شدن حرمت ها جلوگیری کرده و مانع از آسیب های جدی تر به کانون خانواده شود.
رفتار والدین با فرزندان برای جلوگیری از دخالت
کارشناسان در امر ازدواج و مشاورین خانواده به والدین توصیه می کنند تا جایی که ممکن است از دخالت در زندگی فرزندان خود اجتناب کنند؛ برخی از کارشناسان معتقدند حتی حمایت های والدین از زوجین باید در حد اعتدال باشد و زمینه از بین رفتن استقلال آن‌ها را فراهم نکند.
والدین با استفاده از تجربه خود و همچنین کمک از مشاوران در زمینه های پیچیده تر می توانند به این نتیجه برسند که در چه مواردی و تا چه سطحی در زندگی فرزندان خود وارد شوند.
از آنجایی که والدین درگیر یک رابطه عاطفی قوی با فرزندان خود هستند حتی اگر بخواهند بی طرفانه وارد مسائل و مشکلات زندگی فرزندان خود شوند و به دنبال حل آن‌ها بر بیایند باز هم نمی توانند به خوبی این کار را انجام بدهند.
حتی در مواردی اگر زوجین خودشان از والدین خواستند تا در مشکلات زندگی آن‌ها را کمک کنند - مثلاً در برخی از درگیری‌های اولیه زندگی - در این شرایط والدین باید تا جایی که امکان دارد از دخالت مستقیم دوری کنند.
برخی از پدر و مادرها به شکلی ناخواسته مسیر دخالت در زندگی فرزندان خود را پیش می گیرند؛ این والدین در حقیقت به دنبال نصیحت دلسوزانه هستند، اما به خاطر مشخص نبودن مرز دخالت و نصیحت گاهاً این نصیحت ها جنبه دخالتی پیدا می کنند.
کارشناسان امر ازدواج معتقدند والدین تنها زمانی خود را درگیر زندگی فرزندان خود کنند که احتمال از هم گسیختگی و جدایی فرزندان وجود داشته باشد که در آن صورت بایستی با کمک گرفتن از مشاوران به فرزندان خود کمک کنند تا این مرحله بحرانی را پشت سر گذاشته و با موفقیت به زندگی خود ادامه بدهند.
پدر و مادر باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر فرزندشان را دوست دارند و خواهان خوشبختی آن‌ها هستند، باید سعی کنند فرزند رابطه خوب و موثری با همسرش داشته باشد و در به وجود آمدن این رابطه به فرزندشان کمک کنند.
به عبارتی والدین باید به این درک برسند که در مشکلات پیش آمده، هرچه قدر به عروس یا دامادشان عزت و احترام نثار کنند در واقع به فرزند خود لطف کرده اند، این در حالی است که بسیاری از والدین در مشاوره ها و کمک رسانی های خود به جای این که به پسر و دختر به چشم یک زوج و یک نهاد واحد نگاه کنند، طرف فرزند خود را می گیرند و تصور می کنند با این جانب داری منافع فرزند آن ها تامین شده و خوشبخت می شوند حال آن که با جدایی و طلاق و هر اتفاق دیگری، اولین و تنها قربانی فرزند خود آن هاست.
برخی معتقدند در این موارد نیز نباید والدین به صورت انفرادی و یا تک نفره وارد زندگی فرزندان خود شوند، بلکه شخصی را که مورد اعتماد زوج باشد انتخاب کرده و از وی بخواهند تا به زوج کمک کند تا از این شرایط بحرانی خارج شوند.
رفتار زوج با والدین برای جلوگیری از دخالت
هر زوجی که وارد زندگی مشترک می شود باید به این نتیجه برسد که مهم ترین مسئله در زندگی آن‌ها روابط دو طرف بوده و بقیه موارد جزء فرعیات زندگی محسوب می شود.
زوج های جوان باید به درک صحیحی از رابطه زناشویی برسند که رابطه صمیمانه با همسر خود را در اولویت قرار دهند؛ آن‌ها باید به اطرافیان به ویژه والدین خود نشان دهند که جایگاه آن‌ها اگرچه محترم و ارزشمند بوده اما نباید مانعی بر سر خوشبختی آن‌ها باشد.
همچنین رفتار زوج های جوان با یکدیگر نیز باید در جمع به نحوی باشد که دیگران حتی به خود اجازه ندهند در زندگی آن‌ها دخالت کنند. زوج های جوان باید به سطحی از آگاهی در زندگی مشترک دست پیدا کنند که در مقابل دخالت های بی جای والدین خود ضمن رعایت ادب و احترام والدین از آن‌ها بخواهند مسائل و مشکلات زندگی شان را بر عهده خودشان بگذارند تا بتوانند لذت یک زندگی شیرین را تجربه کنند.
مدیریت روابط هر یک از زوجین با والدین خود می تواند تا حد زیادی مانع از دخالت های والدین در زندگی آن‌ها شود. به عنوان مثال یک مرد در زندگی باید روابط والدین خود با همسر و خودش را طوری مدیریت کند که علاوه بر جلوگیری از دخالت های بیجا، منجر به بروز کینه میان همسر و والدین خود نشود. در طرف مقابل هم به همین شکل بوده و زن باید روابط میان همسر خود با والدینش را به شکلی مدیریت کند که همسر وی احساس نکند پدرزن و یا مادر زن او با دخالت های خود استقلال و هویت شخصی وی و همسرش را نادیده می گیرند.
اگر مشکلاتی در روابط زوجین با والدین به وجود آمد این وظیفه فرزندان است که نگذارند همسرشان درگیر این مشکلات شوند و در سطح اولیه خود به دنبال حل مشکلات برآیند. یادگیری این مهارت قبل از ازدواج برای زوجین اهمیت به سزایی دارد که مرزهای دخالت والدین خود در زندگی شان را بفهمند و بتوانند در کمال احترام این موضوع را به خانواده خود گوشزد کنند که برخی از دلسوزی های آن‌ها در حقیقت آرامش زندگی فرزندان را نشانه گیری می کند.
آنچه که از روابط زوجین با والدین عنوان شد مسائلی است که روزانه زندگی بسیاری از افراد جامعه را درگیر کرده است؛ شاید برخی از زوجین مسیر سوختن و ساختن در قبال والدین در پیش بگیرند، اما امروزه متأسفانه افزایش این دخالت ها از یک سو و کاهش آستانه تحمل جوانان از سوی دیگر منجر به از هم گسیختن خانواده های زیادی در جامعه شده است.
بسیاری از جوانان از آنجایی که دخالت های والدین خود را دلسوزی می انگارند، تن به خواسته های آن‌ها داده و در نهایت زندگی و آینده خود را تباه می سازند.
باید در نظر داشت، آموختن مهارت توسط زوجین جوان امری یکی دو روزه نیست و آن ها یقینا از والدین خود الگو گرفته اند که در زندگی چه میزان همراه با همسر خود باشند و یا اجازه دخالت دیگران را در زندگی شان بدهند.
راضیه طاهریان

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی