روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: تلاشهایی که در حوزه سلامت در طول 5/3 سال گذشته انجام شده، بی نظیر است.


به گزارش خبرنگار ما، نشست خبری هفته سلامت روز شنبه در محل دفتر مرکزی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با حضور رئیس و جمعی از معاونین دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و خبرنگاران رسانه ها برگزار شد.
دکتر علی اسماعیلی ندیمی در این نشست خبری گفت: هفته سلامت فرصتی را برای دست اندرکاران بخش سلامت ایجاد می کند که نقش سلامت را برای مردم برجسته تر کنند و فرصتی برای بیان دستاوردها، موفقیتها و بیان مشکلات و چالش های موجود در بخش سلامت است.
وی با تأکید بر این که اهمیت سلامت را باید با هدف تحقق توسعه پایدار، برای مردم بیشتر توضیح دهیم خاطر نشان کرد: همچنین، جلب مشارکت مردمی و همکاری عمومی و نیز جلب توجه سیاستگذاران کلان در سرمایه گذاری در امر سلامت ضرورت دارد.
وی بیان کرد: در سال گذشته در راستای مشارکت سازمان های مردم نهاد در امر سلامت، فعالیتهای خوبی صورت گرفت و در سال جاری نیز برنامه های خوبی در این راستا داریم و نتایج خوبی هم داشتیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: شعار امسال سازمان بهداشت جهانی «افسردگی، بیا صحبت کنیم» و در کشور ما این شعار « زندگی سالم، با نشاط و امید» نامگذاری شده است و باید در طول سال جاری تلاش کنیم که شعار امسال را محقق کنیم.
دکتر اسماعیلی ندیمی یکی از مهمترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید را در حوزه سلامت ذکر کرد و گفت: تلاشهایی که در حوزه سلامت در طول 3.5 سال گذشته انجام شده، بی نظیر است.
وی با بیان اینکه در سال 96 برنامه های مفصلی در حوزه بهداشت خواهیم داشت، یادآور شد: در کنار آن برنامه های طرح تحول را با جدیت ادامه خواهیم داد هم در بعد ساخت و سازها و پروژه ها و برنامه های دیگر طرح تحول که امیدوارم حاصل همه این اقدامات باعث کاهش آلام مردم و افزایش امید به زندگی و طول عمر آنها باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ابراز داشت: 54 هزار مترمربع ساخت و ساز در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در حال انجام است که از جمله آنها 3 پروژه مهم در سایت دانشگاه شامل خوابگاه، سلف سرویس و سالن غذاخوری و کتابخانه و سالن همایش ها است.
دکتر اسماعیلی ندیمی خاطرنشان کرد: شبکه بهداشتی درمانی انار یکی از شبکه های شهرستانهای تازه تاسیس بود و در بهمن 94 بیمارستان این شهرستان راه اندازی گردید و بیمارستان جدید آن نیز در حال ساخت است. ضمن اینکه در سال 94 مجوز استخدام نیروی انسانی را برای این شهرستان گرفتیم و شبکه بهداشتی درمانی این شهرستان با ساختن چند مرکز بهداشتی درمانی تا پایان سال 96 تکمیل می شود.
وی از اخذ مجوز استخدام 95 نفر نیروی جدید در این دانشگاه خبر داد و افزود: درصد ضریب اشغال مراکز درمانی دولتی رفسنجان افزایش یافته به نحوی که درصد ضریب اشغال تخت در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان 80 درصد می باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: بیمارستان خصوصی 150 تختخوابی با کمک خانواده مرحوم نظری و گروهی از پزشکان در رفسنجان احداث می‌شود و برای این منظور دو، سه جا درنظر گرفته شده است و اگر این بیمارستان احداث شود علاوه بر ایجاد اشتغال کمک بزرگی به اقتصاد شهرستان خواهد کرد.
دکتر اسماعیلی با اشاره به بازدید اخیر مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران از بیمارستان علی ابن ابی طالب(ع) و قول مساعد ایشان مبنی بر مساعدت در بخش بهداشت و درمان شهرستان گفت: با توجه به قدمت دستگاه آنژیوگرافی قبلی و قول مساعد آقای مرادعلیزاده خوشبختانه موفق شدیم با حمایت شرکت مس دستگاه آنژیوگرافی جدیدی را خریداری کنیم که به زودی نصب و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت که در همین جا باید از ایشان تقدیر و تشکر به عمل آورم.
بهره برداری از 7 طرح درمانی در رفسنجان در هفته سلامت
در ادامه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از بهره برداری از 7 طرح درمانی در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان در هفته سلامت خبر داد.
دکتر محمدرضا میرزابیگی اظهار کرد: در هفته سلامت در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع)، بخش مغز و اعصاب با زیربنای 600 مترمربع با هزینه 400 میلیون‌تومان بهسازی و تجهیزات، لنژری با زیربنای 290 متر مربع و هزینه 450 میلیون‌تومان بهسازی و تجهیزات و آندوسکوپی با زیربنای 98 مترمربع و هزینه 50 میلیون‌تومان بهره‌برداری می‌شود.
وی افزود: همچنین بخش اسکیل‌لب با زیربنای 600 مترمربع و هزینه 450 میلیون‌تومان، بخش nicu با زیربنای 220 مترمربع و هزینه 270 میلیون‌تومان، بانک خون با زیربنای 38 مترمربع و هزینه 40 میلیون‌تومان و پاویون با زیربنای 130 مترمرمربع و 65 میلیون‌تومان هزینه به بهره‌برداری می‌رسد.
معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان گفت: درمانگاه تخصصی با بیش از 50 پزشک تا آخر سال جاری در رفسنجان ساخته می‌شود.
وی تصریح کرد: در طرح تحول نظام سلامت فعالیت‌های زیادی انجام شد و می‌توانیم تفاوت با قبل را ببنیم، کاهش پرداختی از جیب مردم و حذف زیرمیزی و رساندن مردم به حق‌شان ازجمله نکات مثبت این طرح است.
معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: در رفسنجان گزارش مربوط به دریافت زیرمیزی صفر است و اگر گزارشی به کمیته اخلاق دانشگاه برسد، پیگیری می‌شود.
میرزابیگی با بیان اینکه با انجام دو کار بزرگ، نمای درمانی شهر رفسنجان تغییر می کند، افزود: احداث اورژانس بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) با گروه بندی مختلف که حتی اورژانس زنان و زایمان در آن دیده شده است در حال انجام است.
وی ادامه داد: کلینیک تخصصی نیز در سایت دانشگاه با 52 پزشک تا پایان امسال به اتمام می‌رسد از کارهای بزرگی است که در حال اجراست و این کلینک در کنارش پاراکلینیک نیز وجود دارد.
میرزابیگی بیان داشت: بخش آنکولوژی بیمارستان علی‌بن ابیطالب(ع) تا پایان امسال به اتمام می‌سد و بخش مغز و اعصاب در هفته سلامت بهره‌برداری می‌شود.
به گفته وی در آخرین نظرسنجی که صورت گرفته است میزان رضایتمندی مردم از خدمات درمانی در رفسنجان به 71 درصد افزایش یافته است.
معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان به اشکالات موجود در زایشگاه رفسنجان اذعان کرد و گفت: امیدواریم با اتمام ساخت بیمارستان امام حسین(ع) تا پایان سال 97 که بیمارستان جامع زنان و زایمان با 16 بلوک زایمانی مشکلات این بخش مرتفع شود.
آغاز طرح غربالگری بیماری‌های غیرواگیر در رفسنجان و انار
در این نشست همچنین معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان از آغاز طرح غربالگری بیماری‌های غیرواگیر در هفته سلامت در رفسنجان به نام برنامه خطرسنجی بیماریهای قلبی و عروقی خبر داد و گفت: کلیه افراد بالای 30 سال از بابت خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی بررسی می‌شوند و کارت‌های رنگی به آنها داده می شود و بر اساس آن به افراد اعلام می شود که احتمال اینکه در 10 سال آینده به بیماری قلبی مبتلا شوید چقدر است تا آن فرد اگر لازم به اصلاح رژیم غذایی باشد یا تحت درمان قرار گیرد.
دکتر احمد جمالی زاده اظهار کرد: وضعیت جمعیت کشور ما از نظر مشکلات روانی خوب نیست و 24 درصد افراد بالای 16 سال در کشور به نوعی از یک اختلال روانی رنج می‌برند. اگر مشکلات خفیف روانی به موقع شناسایی و درمان نشود، می‌تواند منجر به اختلالات شدیدتر شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: شاخص نشاط و امید در کشور ما در بین کشورهای دنیا 115 است که مطلوب نیست و این شاخص تا حدود زیادی از عامل رفاه اجتماعی ، ناشی می‌شود.
دکتر جمالی زاده افزود: رفاه اجتماعی هم تا حدودی متاثر از وضعیت بهداشت و درمان یک کشور است و برای همین بود که یکی از سیاست‌های دولت در حوزه بهداشت و درمان طرح تحول نظام سلامت بود که موفقیت بزرگی حاصل کرد.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان ادامه داد: اگر در حوزه بهداشت و درمان دسترسی آحاد مردم به خدمات بیشتر و آسان‌تر و ارزانتر باشد می تواند در جهت نشاط اجتماعی و امید در جامعه نقش اساسی داشته باشد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت از اوایل سال 94 در حوزه بهاشت، بیان کرد: طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت شامل 15 برنامه ملی و 10 پروژه پشتیبان می باشد ، ارتقای خدمات بهداشتی در شهر یکی از این برنامه هاست که در شهر رفسنجان این طرح به خوبی اجرایی شده است.
دکتر جمالی زاده ادامه داد: قبلاً خدمات در روستاها تقریبا به صورت کامل و فعال ارائه می شده ولی در بحث خدمات شهری، خدمات غیرفعال بود که از طریق واگذاری به بخش خصوصی، برون سپاری و جذب یکسری نیرو در قالب «مراقب سلامت» آموزش های لازم به آنها ارائه و به کار گرفته شدند.
وی افزود: در سه سال گذشته 66 نفر نیرو در مراکز شهری در قالب این طرح جذب کرده‌ایم یعنی به ازای هر 2500 نفر جمعیت شهری یک نفر مراقب سلامت در مراکز خدمات جامع سلامت شهری کار می کنند.
وی با بیان اینکه برای تمام گروههای سنی بسته، خدمتی داریم ، یادآور شد: بسته خدمتی مدون شده و در قالب پرونده الکترونیک سلامت می باشد که در این خصوص نزدیک سیصد هزار نفر از اهالی رفسنجان و انار دارای پرونده الکترونیک سلامت شده‌اند که هرجای کشور مراجعه کنند اطلاعات آنها در دسترس و در سامانه یکپارچه کشوری ثبت است.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان بیان کرد: قبلاً روان شناس در مراکز درمانی شهری نداشتیم که برای اولین بار تعدادی کارشناس روان شناس بالینی و کارشناس تغذیه جذب کردیم و در کلیه مراکز شهری مستقر کردیم.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با اشاره به اینکه ارتقای خدمات روستایی بخش دیگری از طرح تحول نظام سلامت است، تصریح کرد: سرانه‌ای که برای روستاهای کشور درنظر گرفته شده بود در این طرح بالغ بر چهار برابر شد و خرید مکمل‌های دارویی و ارائه رایگان به مردم از جمله خدمات این طرح است.
جمالی زاده با اشاره به بهبود استاندارد مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت، عنوان کرد: در سه سال گذشته بالغ بر 35 میلیارد ریال هزینه تعمیرات مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت شده است و بالغ بر 100 میلیارد ریال هزینه خرید تجهیزات پزشکی و غیرپزشکیدر این حوزه شده است.
وی ساخت 7 خانه بهداشت و 11 مرکز بهداشت جدید را از دیگر اقدامات برشمرد و اظهار کرد: در اواخر سال گذشته تفاهم نامه ای را بین ریاست دانشگاه، وزیر بهداشت و استاندار محترم و سازمان مدیریت در خصوص تکمیل پروژه های بهداشتی که بالغ بر 6 هزار مترمربع در این تفاهم نامه امضا شده و کار ساخت این پروژ ه ها شروع شده است و مبلغ تفاهم نامه بالغ بر 9 میلیارد تومان می باشد که درصدی را وزارت بهداشت، درصدی را استانداری و درصدی را از محل کمکهای خیرین جذب می کنیم و سعی می شود این پروژه ها در سال جاری به بهره برداری برسند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با اشاره به ارائه خدمات دندانپزشکی در کلیه مراکز بهداشتی‌درمانی روستایی و مجتمع دندانپزشکی شهری با تعرفه دولتی و پوشش بیمه، یادآور کرد: طرح خدمات دندانپزشکی در کلیه مهدکودک‌ها و دبستان‌ها اجرا می‌شود و هر کودک در سال دوبار فلورایدتراپی می‌شود که نقش بسیار موثری در پیشگیری از پوسیدگی خواهد داشت و این طرح تا پنج‌سال ادامه دارد.
دکتر جمالی زاده عنوان کرد: حدود 40 درصد مرگ و میرها به بیماری‌های غیرواگیر قلبی وعروقی مربوط می‌شود که بتوانیم درصدی از این افراد را شناسایی کرده و جلوی بروز و یا عوامل ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی را بگیریم کار مهم و اساسی انجام داده ایم.
وی از ایجاد سامانه یکپارچه بهداشت محیط در کشور یاد کرد و بیان داشت: در شهرستان رفسنجان به ازای هر 300 مرکز توزیع مواد غذایی یک بازرس داریم که بالطبع پاسخگو نیست و تمامی بازرسی‌ها از مراکز تهیه و توزیع موادغذایی در این سامانه کشوری به ثبت می‌رسد.
دکتر جمالی‌زاده اظهار کرد: وضعیت شهرستان رفسنجان در بسیاری از شاخص‌های سلامت مطلوب بوده و جزو دانشگاههای برتر کشور قرار دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان در خصوص دستگاههای تصفیه آب رفسنجان تصریح کرد: میزان آرسنیک این دستگاهها به صورت مستمر از نظر میکروبی و شیمیایی مورد بررسی قرار می گیرد.
نظارت و بازرسی از 55 کارخانه و کارگاه مواد غذایی در رفسنجان
در پایان این نشست خبری، معاون دارو غذا دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان گفت: 55 کارخانه در رفسنجان داریم که 48 کارخانه مربوط به صنایع غذایی و 16 شناسه کارگاهی و خانگی می باشند که نظارت و بازرسی در آنها انجام می‌شود.
دکتر مهرنوش مهرابیان اظهار کرد: یکی از اهداف سازمان دارو و غذا کمک به دسترسی آحاد مردم به سبد کالای سلامت‌محور شامل محصولات غذایی، دارویی و فراورده‌های آرایشی و بهداشتی است.
وی افزود: این سازمان در سطح تولید نطارت دارد و باید کمک کنیم که صنایع و کارخانجات تولید مواد غذایی استفاده از قندها، چربی ها و نمک ها را کاهش دهند.
وی تصریح کرد: 55 کارخانه در رفسنجان داریم که 48 کارخانه مربوط به صنایع غذایی و 16 مرکز کارگاهی و خانگی می باشند که نظارت و بازرسی در آنها انجام می‌شود.
معاون دارو و غذا دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: برای موادغذایی نشانگرهایی تعریف‌شده و تمام محصولات غذایی تولید داخل باید برچسب نشانگر رنگی یا چراغ‌راهنما داشته باشند و محصولات وارداتی نیز باید برچسب اصالت کالا داشته باشند.
دکتر مهرابیان ادامه داد: نشانگرهای رنگی که روی محصولات داخل نصب می‌شود به رنگ‌های نارنجی، قرمز و سبز هستند و میزان قند، چربی و نمک و انرژی ماده غذایی را نشان می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه اگر محصولات وارداتی برچسب اصالت کالا نداشته باشند قاچاقی و تقلبی هستند، ابراز داشت: طریقه استفاده از برچسب اصالت کالا روی آن درج شده است به این نحو که شماره ای 16 رقمی روی آن درج شده و این شماره را باید به شماره ای که روی کد وجود دارد پیامک کرد و آن سامانه قاچاق بودن یا سالم بودن آن محصول را اطلاع می دهد.
معاون دارو و غذا دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان به افزایش بازرسی ها از تعداد کمیت و کیفیت اشاره داشت و اظهار داشت: افزایش میزان نظارت و آگاهی در جهت تجویز و مصرف منطقی داروها نیز در حال اجراست و نسخ پزشکان نیز بررسی می‌شود.
وی در پایان گفت: در دولت ندبیر و امید سامانه های ویژه های جهت جلوگیری از ورود قاچاق محصولات سلامت دیده شده که ان شاا... با استفاده از این سامانه های گمرکی مشکلات ما در مبارزه با این کالاها به حداقل می رسد.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی