روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اولین اشکالی که به دولت و بانک مرکزی وارد است، صدور بخشنامه های متعدد در حوزه صادرات است که تنظیمات صادرات را به هم ریخته است.

دکتر محمدرضا پورابراهیمی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان اظهار کرد: کرمان از استان های مهم صادراتی کشور است و موضوعات پیمان سپاری ارزی و دیگر مباحث صادرات اهمیت زیادی دارد و حل این مشکلات، حل مشکلات کلان اقتصاد استان است.

پورابراهیمی تصریح کرد: دولت باید جلوی صادرات بی رویه بخشنامه ها را بگیرد که اثر آن در بخش های مختلف مشخص است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: انتظار این است که بخشنامه های مختلف تبدیل به تصمیم متقن و منسجم بشود تا بتوانیم از ظرفیت صادرات در زمان کاهش ارزش پول ملی استفاده کنیم که بزرگ ترین فرصت است.

وی افزود: اگر مردم تورم و شرایط سخت را تحمل می کنند، حداقل باید از مزیت های افزایش صادرات بهره بگیریم که این سیاست ها صادرات ما را نیز با مشکل مواجه کرده است.

پورابراهیمی اظهار کرد: به بانک مرکزی اعلام کرده ایم که اشکالات وارد است و بخش عمده صادرات ما متعلق به نهادهای عمومی غیردولتی است و پیمان سپاری مفهوم ندارد و باید واردات را انجام بدهند و اگر مدیری تخلف کند، دولت باید برخورد کند.

وی تصریح کرد: مجموع کل صادرات ریز و درشت بخش خصوصی خالص در اقتصاد ما از 45 میلیارد دلار(کل صادرات) نزدیک به 10 میلیارد دلار است و می گوییم این راهکارها برای بخش خصوصیِ خالص کارآمد نیست و باید حتما تغییر بکند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: پیش بینی این است روند کاهش ارزش دلار در هفته آینده استمرار داشته باشد و تحلیل اقتصادی که در این زمینه بود، محقق شد.

وی افزود: فضای روانی بعد از 13 آبان که امریکا خیلی تلاش کرد شوک ارزی به اقتصاد ایران بزند، محقق نشد و شاهد تقویت ارزش پول ملی خواهیم بود.

پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در کمیسیون اقتصادی اعلام کردیم بازار ثانویه ارز باید نرخ شناور داشته باشد که بازار کنونی اصلا قابل قبول نیست و باید جمع شود.

وی بیان کرد: نرخ ارز در اقتصاد باید تک نرخی شود، وضعیت کنونی جز ایجاد رانت و فساد نتیجه ای ندارد و در سال آینده در مجلس به این موضوع ورود خواهیم کرد.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی