روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

 شنبـــه ای از جنس گلــریزان

مهربانـی هایمان را بـه اشتـراک بگذاریـم

شماره حساب   0200600262002


یکی دیگر از غروب های رنج آور و دلگیر زندان برای زن جوان از راه می رسد. کلافه و سر در گم، نگاهی به دیوارهای بلند زندان و سیم های خاردار روی آن می اندازد که در هم کلاف شده اند، دلش می خواست چون کبوتری سبکبال، پر می کشید و راهی خانه اش می شد، موهای دخترش را نوازش می کرد و برای او لالایی می خواند تا خوابش ببرد، دوست داشت کیف پسرش را آماده می کرد و صبح که می شد آن را روی شانه های کوچولوی او می انداخت و با بوسه ای او را راهی مدرسه می کرد اما افسوس...

کاش، کابوس یک حادثه ناخواسته در همه این شب های زندان او را رها می کرد، حادثه تصادفی که یک نفر را روانه آن دنیا و او را که ناتوان از پرداخت دیه بود روانه زندان کرده بود. نظیر این افراد که سرنوشت های کم و بیش مشابهی را با یکدیگر دارند در ندامتگاه رفسنجان نیز وجود دارد. مثل 59 زندانی که بر پرونده آنها مهر «جرائم غیر عمد» خورده است.

از این 59 زندانی، یک نفر زن و بقیه مرد می باشند. تنها زن مجرم غیر عمد استان که هم اکنون دوران محکومیتش را در زندان رفسنجان سپری می کند 32 سال بیشتر ندارد. می گوید: 5 سال پیش، 70 میلیون وام گرفتم تا کامیونی برای همسرم بخریم و کسب و کاری راه بیندازیم اما متأسفانه همسرم در یکی از سفرهای کاری اش تصادف کرد و ماشین به کلی از بین رفت. من یک کارگر ساده خدماتی بیشتر نبودم و به همین دلیل از بین رفتن ماشین باعث شد نتوانیم اقساط آن را بپردازیم تا این که 70 میلیون الان با سود و دیرکرد آن به 185 میلیون تومان رسید و چون وام به اسم من بود از شب عید پارسال روانه زندان شدم. مشکلات و مشاجرات ناشی از این به هم ریختگی اوضاع زندگی باعث شد با دو بچه 13 ساله و 7 ساله از همسرم هم طلاق بگیرم. متأسفانه در زمان تصادف، بیمه ماشین هم تمام شده بود و نتوانستیم از طریق بیمه، حداقل اقساط ماشین را بپردازیم.

 

« الان آیا زن و بچه هایم چه می کنند، آیا سر گرسنه بر بالین می گذارند یا نه؟ آیا کسی هست که به آنها سر بزند؟ آیا از تنهایی و بی کسی، نمی ترسند؟ آیا...»

 

یکی دیگر از زندانیان جرائم غیر عمد در رفسنجان، که در کش و قوس نوسانات اخیر بازار، قربانی کلاهبرداری در خرید و فروش شده هم اکنون با 245 میلیون تومان بدهکاری در زندان به سر می برد. البته بدهی اولیه این مرد 50 ساله که شش سال متناوب است دور از خانواده و دو دختر 24 ساله و 16 ساله اش در زندان به سر می برد در ابتدا یعنی شش سال پیش، 100 میلیون تومان بوده است که علیرغم فروش خانه و پرداخت بخشی از آن، مابقی، مشمول گذشت زمان شده و به 245 میلیون تومان رسیده است.

وی می گوید: اگر چه بدهی ام از طریق دادگاه تقسیط نیز شد اما چون درآمدی نداشتم که اقساط را بپردازم علیرغم این که زندان با کار هم بودم اما باز به دلیل شکایت شاکی، به زندان افتادم . وی می افزاید: به گفته دادگاه اگر بتوانم 50 میلیون تومان فراهم کنم از زندان آزاد می شوم و بقیه بدهی ام را به طور اقساط می پردازم. وی از انجمن حمایت از زندانیان رفسنجان تشکر می کند که در طی این مدتی که در زندان بوده، به خانواده او سرکشی و به آنها کمک کرده اند.

اما همه این 59 زندانی که سرنوشت مشابه یکدیگر دارند به کمک مردم و خیّرین خیلی امیدوارند و  به یکی از روزهایی که در پیش رو دارند، امید به این که کسانی پیدا شوند که دستی به یاری شان بلند کرده و آنها را به آغوش خانواده بازگردانند. تا شاید دیگر مادری، دلتنگی فرزندانش را بهانه اشک هایش نکند، تا شاید دیگر پدری- نان آور خانه و خانواده ای- هر شب با هزار و یک فکر، سر بر بالش زندان تنهایی نگذارد که « الان آیا زن و بچه هایم چه می کنند، آیا سر گرسنه بر بالین می گذارند یا نه؟ آیا کسی هست که به آنها سر بزند؟ آیا از تنهایی و بی کسی، نمی ترسند؟ آیا...»

اما آنها به «شنبه» ای که می آید، امیدوارند. شنبه ای که یک نام مقدس و یک میلاد مقدس را بر بلندای خود می بیند، میلاد بزرگ بانویی که خود رنج اسارت را چشیده است. قرار است روز شنبه آینده که مصادف با میلاد فرخنده حضرت زینب کبری (س) می باشد، جشن گلریزان با هدف کمک به آزادی زندانیان نیازمند شهرمان برگزار شود. افرادی که نه از روی سوء نیت و قصد و اراده قبلی بلکه تنها به جهت بد حادثه ای کاملا غیر قابل پیش بینی در پشت میله های زندان گرفتار شده اند.

رئیس دادگستری رفسنجان می گوید: «هم اکنون در رفسنجان 59 نفر زندانی جرائم غیر عمد هستند که از شرایط ستاد دیه، جهت آزادی برخوردار بوده و چنانچه به آنها کمک شود می توانند از زندان آزاد شوند.»

به گفته حجت الاسلام پورمحمدی اساس کار در ستاد دیه، دستگیری و حمایت از زندانیانی است که بابت استیصال و ناتوانی در پرداخت دیه و حادثه ای که به طور کاملا غیر قابل پیش بینی اتفاق افتاده به زندان افتاده اند و از طرفی، تلاش مددکاران و معاضدت قضایی و کمک خود قاضی و دادگاه و شرایط خاصی که قائل شده اند از قبیل تخفیف مجازات، اعسار، آزادی مشروط و امثال آن نیز نتوانسته گره مشکلات آنان را باز کند و از این رو این افراد ناگزیر به تحمل حبس های بعضاً طولانی مدت شده اند.

وی تعداد این گونه افراد را که نه به حسب سوء نیت، بلکه بواسطه ارتکاب جرم از روی جهل به قانون، یا ناخواسته و غیر منتظره، بدهکار مالی شده و باید دیه بپردازند در کشور، در سال گذشته،  12 هزار نفر برشمرده که 5 درصد از جمعیت کیفری را در ایران به خود اختصاص داده اند.

رفسنجان، 59 زندانی جرائم غیر عمد دارد

حجت الاسلام پورمحمدی می گوید: در جشن های گلریزانی که تاکنون در استان کرمان برگزار شده در سال قبل، 5 میلیارد تومان جمع آوری گردیده است که از این مبلغ، 730 میلیون تومان از محل کمک های خیرین و 4 میلیارد و 300 میلیون تومان از محل کمک های صنایع و شرکت ها بوده است.

 به گفته وی، در استان کرمان 740 نفر از محل کمک خیّرین آزاد شده اند که از این تعداد، در رفسنجان، 31 نفر توسط ستاد دیه تهران، 33 نفر از محل اعتبارات قرض الحسنه و وام کمیته امداد امام (ره)، 36 نفر توسط صندوق تأمین خسارت های مالی و 46 نفر نیز با رضایت شکّات آزاد شده اند.

وی می افزاید: در شهرستان رفسنجان نیز از مدت زمانی که از تشکیل ستاد دیه در کشور می گذرد، تاکنون 5 جشن گلریزان برگزار و 220 نفر زندانی آزاد شده اند.

رئیس دادگستری رفسنجان می گوید: هم اکنون در شهرستان رفسنجان، 59 نفر زندانی، از شرایط ستاد دیه برخوردار هستند که چنانچه به آنها کمک شود از زندان آزاد می شوند.

 

یکی از کارهای مهمی که در ستاد دیه کشور صورت می گیرد معمولا زندانیان جرائم غیر عمد، با مبالغی بسیار کمتر از آن چه بدهکار می باشند آزاد می شوند.

 

  وی می افزاید: از این 59 نفر، یک نفر زن و بقیه مرد هستند که برای آزادی آنها 1 میلیارد تومان پول نیاز است که امیدواریم در جشن گلریزان، زمینه آزادی این افراد فراهم شود

 

وی خاطر نشان می کند: یکی از کارهای مهمی که در ستاد دیه کشور صورت می گیرد و با مشارکت و همکاری مددکاران یا دادورز زندان یا خود قاضی و البته کوتاه آمدن شاکیان انجام می شود این است که معمولا زندانیان جرائم غیر عمد، با مبالغی بسیار کمتر از آن چه بدهکار می باشند آزاد می شوند.

وی تصریح می کند: در استان کرمان برای آزادی تمامی زندانیان مشمول ستاد دیه، 180 میلیارد تومان نیاز است در حالی که با پرداخت مبلغ 14 میلیارد تومان می توان همه آنها را آزاد کرد کما این که ما در رفسنجان نیز از ابتدای امسال، 13 نفر را با 258 میلیون تومان آزاد کردیم در حالی که بدهی آنها، بسیار بیشتر از این بود لذا این یک کار بزرگی است که مشارکت همشهریان عزیز و خیرین بزرگوار و البته صاحبان و مدیران شرکت ها و کارخانجات را می طلبد که به یاری این افراد شتافته و با آزادی زندانیان جرائم غیر عمد، بار بسیار بزرگی را از روی دوش آنها و خانواده هایشان برداریم و قطعا این گشایش کار آنها، طبق آموزه های دینی که ما داریم، گشایش در کار و مهمات ما نیز خواهد بود و اجر و پاداش اخروی در پی خواهد داشت.

 صدور مجوز مصرف خمس جهت آزادی زندانیان جرائم غیر عمد

رئیس دادگستری رفسنجان در بخش دیگری از سخنان خود می گوید: خوشبختانه، مراجع عظام ما نیز این مجوز را صادر کرده اند که کسانی که بدهکار خمس هستند و یا می خواهد رد مظالم نمایند بخشی از خمس یا رد مظالم را به این کار اختصاص دهند.

وی می افزاید: همچنین چقدر خوب و شایسته است کسانی که قصد انجام امور خیرخواهانه را دارند و یا سرمایه ای دارند که می خواهند آن را به مصرف خیر برسانند نگاه نوعدوستانه خود را به این قضیه و آزادی زندانیان جرائم غیر عمد، معطوف داشته و با کمک به آنها، موجبات جلب رضایت خداوند را برای خود فراهم کنند.

وی تأکید دارد: باید نوع نگاه و ذهنیتمان نسبت به این گونه افراد به گونه ای نباشد که خدای نکرده به آنها به چشم افراد مجرم سابقه دار  نگاه کنیم حال آن که این گونه اتفاقات ناخواسته و غیر مترقبه ممکن است برای خیلی از ما هم بیفتد، نباید این تعریف از جرم غیر عمد را فراموش کنیم که جرم غیر عمد، فعل یا ترک فعلی است که وقوع آن بدون اراده فاعل می باشد و عنصر مادی تشکیل دهنده جرم غیر عمدی، تقصیر مرتکب است اما این کار بدون سوء نیت می باشد هر چند قانون را نقض کرده باشد.

مهربانی هایمان را به اشتراک بگذاریم

به گفته حجت الاسلام پورمحمدی شماره حساب0200600262002 بانک ملی به نام ستاد دیه رسیدگی به امور زندانیان جرائم غیر عمد، جهت این کار اختصاص یافته است، این، بخشی از کار است که مردم بزرگوار می توانند در آن مشارکت داشته باشند. بخشی از کار را نیز خود مسوولین با تشکیل جشن گلریزان و دعوت از افراد و خیّرین مورد نظر برعهده خواهند گرفت تا ان شاءالله همه دست به دست هم داده و عذاب رنج آور زندان را برای 59 زندانی و از جمله تنها زن مجرم غیر عمد استان که در زندان رفسنجان به سر می برد برای همیشه پایان دهند.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی