نتیجه تصویری برای افزایش قبض برقاین روزها خیلی از مردم، با دیدن پیامک های اداره برق و رقم هایی که به عنوان « مبلغ قابل پرداخت» درج گردیده، برق از سرشان می پرد. رقم هایی که عمدتاً پیش از این از چند ده هزار تومان تجاوز نمی کرد، اکنون جای خود را به رقم های بسیار بیشتر از این داده است و این سوال را پیش آورده است که آیا در این وانفسای مشکلات اقتصادی عدیده مردم، تعرفه برق هم زیاد شده است؟

با اصغر ابراهیمی مرد میانسالی که به گفته خودش در خیابان کارگر سکونت دارد، در ورودی امور مشترکین مدیریت توزیع برق رفسنجان همکلام می شوم. می گوید: تا پیش از این برایم قبض کاغذی می آمد و هر بار هم 30، 40 هزار تومان بیشتر نبود اما قبض جدید به مبلغ 123 هزار و چهارصد تومان برایم پیامک آمده است اکنون آمده ام ببینم دلیل آن چیست که یکمرتبه این قدر قبض برقم زیاد شده است. برای من که یک بازنشسته هستم حقوقم بیشتر از همین قبض های آب و برق و گاز کفاف نمی دهد.

عباس اسماعیل پور فرد دیگری است که در خیابان مصطفی خمینی مغازه دارد. یک گوشی تلفن همراه که بسیار قدیمی هم به نظر می رسد در دست دارد. موضوع گزارش را به او می گویم و علت حضورش در اداره برق را می پرسم. می گوید: پیام نصفه و نیمه ای به گوشی من آمده که ظاهراً از اداره برق است، آن طور که می گویند اداره برق دیگر قبض صادر نمی کند و در عوض، پیامک آن روی گوشی ها می آید. اما پیامکی که برای من آمده، ناقص است و چون می ترسم برقم را قطع کنند آمده ام ببینم چکار باید بکنم ما که سواد درست و حسابی نداریم و از این به بعد که دیگر قبض صادر نمی شود باید فکری برای این وضع برداریم.

وی ادامه می دهد: تازه، نمی دانم چرا این بار مبلغ این قدر زیاد آمده است، حتما اشتباهی رخ داده وگرنه من که در یک مغازه کوچک این قدر برق مصرف نمی کنم.

یکی دیگر از شهروندان در این رابطه می گوید: دولت هر وقت با کسری بودجه مواجه می شود به سراغ جیب مردم می رود، یک بار با بالا بردن قیمت دلار که یک شبه ارزش سپرده های مردم به یک چهارم می رسد و یک بار با گران کردن گاز و حالا هم با گران کردن تعرفه برق.

وی می افزاید: مصرف برق اگر از سال قبل، کمتر نبوده بیشتر نیست اما قبض برقمان از دو برابر هم بیشتر شده آن وقت می گویند قیمت برق کمتر از 20 درصد گران شده است!

دفتر کار مهندس محمد رضا یوسفی رئیس اداره برق رفسنجان در طبقه سوم اداره واقع شده است. موضوع گزارش را با ایشان در میان می گذارم. می گوید: در واقع، رعایت نکردن الگوی مصرف 300 کیلو وات در ماه، و مصرف برق طبق روال سال های قبل، و از طرفی کم آبی ایجاد شده در امسال که دلیل شد مردم به به سمت و سوی استفاده از وسایلی مثل کولرهای گازی تمایل پیدا کنند باعث گردید قبض های برق گران شود.

وی با تأکید بر این که مردم باید به مصرف بهینه حامل های انرژی و از جمله مدیریت مصرف برق عادت کنند می افزاید: هر کدام از این ها دارای یک زمان پیک هستند که در این مورد به خصوص یعنی برق، زمان پیک مصرف مربوط به تابستان می باشد که با توجه به افزایش حجم بار مصرفی که یکی از دلایل آن همان طور که گفتم کمبود آب بود و برخی مردم الگوی مصرف خود را تغییر داده و به استفاده از وسایلی کولرهای گازی روی آوردند که همین امر، منجر به این شد که اکنون شاهد آن هستیم که مردم با قبض هایی به قول خودشان غیر معمول مواجه شده اند.

یوسفی بیان می دارد: از ابتدای امسال، از طرف توانیر ابلاغیه ای صادر شد مبنی بر این که مشترکینی که در تابستان الگوی مصرفشان زیر 300 کیلووات در ماه باشد، بخشودگی 23 درصد به آن تعلق می گیرد و در صورتی هم که از این الگو، عبور کنند به همین میزان یعنی 23 درصد با رشد قبوض برق مواجه خواهند شد.

در رابطه با آن چه آقای یوسفی به آن اشاره دارد باید گفت اسفندماه سال گذشته بود که خبر افزایش تعرفه پرمصرف ها اعلام شد و مصوبه دولت درباره «افزایش بهای آب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۱۳۹۸» در 20 فروردین ابلاغ و هیأت وزیران به وزارت نیرو اجازه داد تا متوسط تعرفه‌های آب و برق را از ابتدای اردیبهشت ماه امسال هفت درصد افزایش دهد. همچنین مقرر شد تعرفه برق پرمصرف ها از ابتدای خرداد ماه 16 درصد افزایش یابد. این بدان معنی است مشترکینی که الگوی مصرف برق را رعایت نکنند، علاوه بر 7 درصد افزایش تعرفه همگانی با یک افزایش 16 درصدی و در مجموع 23 درصد رشد قبوض برق روبرو خواهند شد

محمد رضا یوسفی در خصوص حذف قبوض کاغذی نیز می گوید: این یک کار جدید نیست و این انتظار می رفت که بعد از سال ها، برق و آب و گاز هم مثل تلفن های ثابت و همراه نیازی به صدور قبض کاغذی پیدا نکنند ولی کمی زمان لازم دارد تا این موضوع، جا بیفتد فقط تنها مشکلی که هست در مورد افرادی است که شاید کار با تلفن همراه به لحاظ سن و سال بالا و یا سواد کم، برایشان سخت باشد که می طلبد این افراد هم با فرزندان و دیگر نزدیکان خود تعامل داشته باشند تا پیامک ارسالی به گوشی آنها فرستاده شود و از طریق آنها پیگیر پرداخت قبض هایشان باشند.

وی می افزاید: در پیامک ارسالی سایت شرکت درج شده و چنانچه افراد وارد این سایت شوند دقیقا می توانند همان قبضی را که قبلا برایشان ارسال می شد بررسی کرده و یا از آن پرینت تهیه کنند.