روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

پنج پروژه بزرگ صنعتی و زیست محیطی دیروز سه شنبه 21 آبان ماه از طریق ویدئوکنفرانس به دستور رئیس جمهور و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجتمع مس سرچشمه به بهره برداری رسید.

کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه با تولید سالیانه 610 هزار تن اسید سولفوریک و با اشتغالزایی مستقیم برای 200 نفر مهمترین طرحی بود که به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. برای احداث کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه 110 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 450 میلیارد سرمایه گذاری ریالی انجام شده است.

احداث این پروژه بزرگ در کاهش آلایندگی هوا سهم بسزایی داشته و از طرفی صنایع پایین دستی که تولید کننده کودشیمیایی است نیز تقویت خواهند شد.

پروژه افزایش ظرفیت تیکنرهای باطله شماره یک و دو و اصلاح تیکنر شماره 4 که ظرفیت استحصال آب از باطله کارخانجات تغلیظ به میزان 5.7 میلیون دیگر پروژه ای بود که در سفر ریاست جمهوري به استان کرمان با سرمایه گذاری 250 میلیارد ریال به بهره برداری رسيد.

با بهره برداری از پروژه طرح نوسازی کوره آند و چرخ ریخته گری شماره 4 کارخانجات ذوب که برای آن 7 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 39 میلیارد سرمایه ریالی هزینه شده است ظرفیت کوره تا پالایش 250 تن در هر سیکل کار و ظرفیت چرخ به ریخته گری تا 50 تن بر ساعت افزایش خواهد یافت.

با بهره برداری از پروژه افزایش ظرفیت و اصلاح سیستم نوار انتقال سنگ خردایش شده نیز ظرفیت انتقال ماده معدنی به کارخانجات تغلیظ از 4750 تن به 5500 تن در ساعت افزایش خواهد یافت که برای این پروژه 4 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 12 میلیارد سرمایه گذاری ریالی شده است.

پروژه سیستم هاي هوشمند هشدار دهنده و بهینه سازی و مدیریت ناوگان معدن و سیستم ضدتصادم ماشین آلات معدن با هوشمندسازی و مدیریت بالغ بر 20 دستگاه شاول و 120 کامیون معدنی با سرمایه گذاری ارزی 3 میلیون یورو و سرمایه ریالی 2 میلیارد ریال در مجتمع مس سرچشمه نيز افتتاح شد.

این طرحها كه در حوزه معاونت توسعه مجتمع مس سرچشمه به بهره برداری رسيدند به اشتغال مستقیم 200 نفر می انجامد و در مجموع 124 میلیون یورو و 753 میلیارد ریال براي آنها سرمايه گذاري شده است.

وزیر صمت در رفسنجان: 5/2 میلیارد یورو طرح حوزه مس در کشور در دست اقدام است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 5/2 میلیارد یورو طرح در حوزه مس در استان های کرمان، یزد و آذربایجان شرقی در دست اقدام داریم.

به گزارش ايسنا، رضا رحمانی صبح سه شنبه21 آبان ماه در مراسم افتتاح 5 طرح صنعتي و محيط زيست در مجتمع مس سرچشمه به صورت ویدئو کنفرانس با جلسه شورای اداری استان در حضور رییس جمهور، در محل سالن فجر مجتمع سرچشمه اظهار کرد: در سفر به استان کرمان 11600 میلیارد تومان افتتاح طرح صنعتی داشتیم که شامل طرح آهن اسفنجی 2 میلیون تنی در گل گهر سیرجان، طرح فولاد 1 و نیم میلون تنی در جهان فولاد، طرح آهن اسفنجی در شرکت احیا فولاد بافت و فاز دوم این طرح نيز به ظرفیت 800 هزار تن آغاز و با دستور رییس جمهوری واحد 2 میلیون تنی گندله در بافت آغاز شد.

وي افزود: نیروگاه 160 مگاواتی گوهران در مجتمع گل گهر با 100 درصد سرمایه گذاری این شرکت، کارخانه اکسیژن شرکت جهان فولاد، تولید بریدنت سرد در جهان فولاد، افتتاح 4 پست برق در شرکت گل گهر، طرح واحد خردایش گهر زمین، طرح خدمات ماشین کاری و مته و 16 طرح زیرمجموعه گل گهر است که مورد بهره برداری قرار گرفتند.

رحماني ادامه داد: در حال حاضر ما 34.5 میلیون تن مس خالص داریم که تا پیش از اکتشافات جدید 22.5 میلیون تن داشتیم که با اکتشافات جدید یا تولید به 34.5 میلیون تن رسیده است. امسال پیش بینی می کنیم که به رتبه هفتم جهان برسیم.

وزير صمت خاطرنشان كرد: در تولید مس در 6 ماهه اول امسال 15 درصد نسبت به سال قبل رشد داشتیم که از برنامه 18 درصد جلو هستیم، امسال رکورد تولید مس کاتدی را در طول تاریخ با 260 هزار تن در سال جاری رقم خواهیم زد، همچنین در سال آینده هم 300 هزار تن مس تولید خواهیم کرد.

رحماني با اشاره به اینکه غیر از طرح هایی که در مجتمع مس سرچشمه افتتاح مي شود ما 2.5 میلیارد یورو طرح های دیگری در حوزه مس در دست اقدام داریم، افزود: این طرح ها شامل کارخانجات جدید در کرمان، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان و یزد است که در حال انجام است. این ها طرح های بزرگی هستند از جمله اینکه در استان کرمان کارخانه ذوب مس خاتون آباد و طرح جدید تولید اسید در خاتون آباد را داریم که تا چند ماه آینده به بهره برداری خواهند رسید، طرح های جامع آب و پالایشگاه و دوب سونگون نيز افتتاح خواهند شد.

وزیر صمت با اشاره به انتقال آب از خلیج فارس به استان های یزد و کرمان، تصريح كرد: این طرح ابرپروژه انتقال آّب در کشور است که 12 هزار میلیارد تومان اعتبار توسط سه شرکت مس سرچشمه، گل گهر سیرجان و چادرملوی یزد هزینه می شود که تا آخر امسال به سیرجان می رسد وبه بهره برداری خواهد رسید، اواسط سال آینده تا سرچشمه و سال آینده سعی خواهیم کرد به چادرملو یزد هم برسد. برای این پروژه 825 کیلومتر لوله گذاری در حال انجام است و این پروژه بزرگ در تاریخ کشور ماندگار خواهد ماند.

وزير صمت بيان كرد: امروز میزان so2 از کوره فلش مان میلی گرم بر نرمال مترمکعب 549 است در حالی که استانداردش 1800 است یعنی مردم ما بدانند که خدمتگزاران آنها در بخش صنعت این گام بزرگ را برداشتند، همچنین ذرات خروجی از کوره فلش 8.7 میلی گرم بر نرمال مترمکعب است که استاندارد جهانی آن 150 است علاوه بر این نیز طرح ریخته گری آند و طرح انتقال نوار سرچشمه و بازیافت آب که مجموع اینها 1627 میلیارد تومان توسط شرکت ملی صنایع مس انجام شده و تقدیم مردم استان کرمان می شود.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی