روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

RDDDنشست مطبوعاتی رئیس دادگستری و دادستان شهرستان رفسنجان به مناسبت هفته قوه قضاییه صبح سه شنبه در محل دادگستری رفسنجان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما حجت الاسلام محمد پورمحمدی در این کنفرانس خبری ضمن تبریک میلاد حضرت معصومه (ع) گفت: حضرت فاطمه معصومه (س) بزرگ بانویی واجب التعظیم است که در جلالت شأن و مقامات معنوی جایگاه بسیار رفیعی دارد.

وی در ادامه ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه و بزرگداشت یاد و خاطر شهید مظلوم بهشتی و یاران باوفایش از آیت الله بهشتی به عنوان فردی بی نظیر و استثنایی و جامع همه ابعاد شخصیتی یاد کرد و گفت: شهید بهشتی معتقد به کار تشکیلاتی بالا و رکن و اساس تدوین قانون اساسی کشور بود.

رئیس دادگستری رفسنجان در ادامه با اشاره به رویکرد تحول گرایانه ریاست قوه قضاییه گفت: در همین راستا، دستورالعمل های زیادی در طی مدتی که آیت الله رئیسی به عنوان رئیس دستگاه قضا مشغول به کار شده اند صادر شده است.

حجت الاسلام پورمحمدی، تولید را از شاخصه های مهم پیشرفت کشور برشمرد و رفع موانع تولید در مواردی که به دستگاه قضا مربوط می شود را از عرصه هایی برشمرد که قوه قضاییه به طور جد در آن ورود کرده است و در این رابطه خاطر نشان کرد: در حالی که 7 درصد کل منابع انرژی دنیا به کشور ما با 36 میلیون جوان بین 15 تا 40 سال تعلق دارد و در زمینه کشاورزی نیز در سطح دنیا برجسته هستیم و از سویی رتبه اول دنیا در زمینه منابع کشف نشده را داریم و همه این موارد می تواند کشور ما را که از لحاظ اقتصادی در کریدور شرق و غرب و شمال به جنوب قرار گرفته به سوی یک کشور تولید کنده پویا سوق دهد اما در عمل این گونه نیست و در حال حاضر 40 درصد کارخانجات ما تعطیل هستند و 60 درصد باقیمانده نیز با 50 درصد ظرفیت خود کار می کنند و این نشان دهنده این است که این ذخایر عظیم و پتانسیل های بالقوه به خوبی مدیریت نشده اند.

وی افزود: رویکرد بسیار جدی قوه قضاییه در چند سال اخیر به خصوص از زمان روی کار آمدن حضرت آیت الله رئیسی ورود به مشکلات این حوزه و رفع موانع تولید، بوده است، به گونه ای که بیش از 500 کارخانه و بنگاه کوچک و بزرگ اقتصادی به کمک قوه قضاییه در قالب تشکیل کمیته های رفع موانع تولید که در همه استان ها و شهرستان ها از جمله شهرستان رفسنجان تشکیل شد از حالت تعطیلی در آمدند که در رفسنجان و بردسیر، مشکل دو کارخانه صنعتی و تولیدی به همین طریق تا حدود زیادی مرتفع گردید.

وی دومین رویکرد دستگاه قضا را مبارزه بی امان، پیوسته و فراگیر با فساد بر شمرد و گفت: این موضوع هم اکنون در دستگاه قضا به ریاست آیت الله رئیسی شتاب زیادی به خود گرفته و هیچ حد و مرزی برای خود نمی شناسد و حتی این کار در داخل خود دستگاه قضایی نیز انجام شده است.

52 هزار و 200 پرونده مختومه در سال 98

رئیس دادگستری رفسنجان در بخش دیگری از این نشست مطبوعاتی در خصوص میزان پرونده های ورودی به حوزه قضایی شهرستان رفسنجان گفت: در سال گذشته ورودی پرونده ها به کل حوزه قضایی اعم از دادگاه، دادسرا و شورای حل اختلاف، 50 هزار پرونده و پرونده های مختومه 52 هزار و 200 فقره بوده است.

وی خاطر نشان کرد: این آمار در سال 97 ، شامل 33 هزار و 540 پرونده ورودی و 33 هزار و 200 پرونده مختومه بوده است.

به گفته رئیس دادگستری رفسنجان این در حالی است که در سال 96 ، 41 هزار و 400 پرونده در محاکم قضایی تشکیل و 40 هزار پرونده نیز مختومه شده است.

حجت الاسلام پورمحمدی دلیل افزایش پرونده ها در سال 98 را به طور عمده مشکلات اقتصادی مردم و مطالبات بانک ها از مردم و یا مطالبات مردم از مردم و همچنین افزایش سرقت ها بویژه سرقت های خرد عنوان کرد و بیان داشت: علیرغم افزایش پرونده ها با تلاش همکاران ما و اتخاذ برخی راهکارها، آمار ورود به زندان ما کاهش داشته است که این کاهش جمعیت کیفری زندان ها نیز از اولویت های دیگر دستگاه قضا می باشد.

وی در این رابطه خبر داد: ما در استان کرمان جزو شهرستان هایی هستیم که اولین رتبه کاهش جمعیت کیفری استان را به خود اختصاص داده ایم.

وی افزود: همچنین در بحث محکومان مالی، پایین ترین تعداد زندانی ناشی از چک، مهریه، نفقه و امثال آن، متعلق به شهرستان رفسنجان است.

او بیان داشت: برای اولین بار در ماههای منتهی به پایان سال 98 ، تعداد تخت های اشغال شده زندان رفسنجان، از میزان ظرفیت آن کمتر بود که این امر نشان از تلاش و زحمات بسیار خوب آقای شهسواری دادستان محترم و همکاران ایشان در دادسرا و اجرای احکام کیفری بوده است جای تقدیر و تشکر دارد.

23 هزار و 100 پرونده مختومه در دادسرا در سال 98

گزارش خبرنگار ما حاکی است در این نشست خبری همچنین دادستان رفسنجان اظهار داشت: در سال 98 ، 22 هزار و 900 پرونده ورودی دادسرای رفسنجان بوده است ضمن آن که 23 هزار و 100 پرونده نیز مختومه شده است.

وی خاطر نشان کرد: تأکید ما این بوده است که پرونده های مسن و مانده ما در اجرای احکام کیفری و در شعب تحقیق که بعضا موجبات نارضایتی مردم را فراهم کرده بود رسیدگی شود از جمله 419 پرونده ی مانده در شعبه دوم بازپرسی که به 60 پرونده کاهش پیدا کرد.

وی افزود: یکی از سیاست های قوه قضاییه برای جلوگیری از فساد و برخی کارچاق کنی ها بحث ابلاغ الکترونیک و رسیدگی الکترونیکی به پرونده ها بود که در مقایسه با شیوه سنتی آن که احتمال برخی تبانی ها و مفاسد بر آن مترتب بود از اهمیت زیادی برخوردار است که هم اکنون ابلاغ الکترونیک در دادسرای رفسنجان به بیش از 90 درصد رسیده است که امیدواریم تا پایان سال با همکاری مردم و کسانی که قصد ورود به دادگاه را دارند حتما نرم افزار سامانه ابلاغ الکترونیک را روی گوشی خود نصب کنند و از خدمات مطلوب این نرم افزار اطلاع حاصل کنند.

پلمپ 88 حلقه چاه غیر مجاز در رفسنجان

دادستان رفسنجان همچنین با اشاره به معضل کم آبی در رفسنجان و لزوم حمایت های قضایی در خصوص جلوگیری از فعالیت چاههای غیر مجاز در رفسنجان گفت: 88 حلقه چاه غیر مجاز در سال 98 تا پایان خرداد ماه سال جاری پلمپ شد و طی این مدت،9 مورد نیز رفع تصرف از بستر رودخانه ها انجام شد.

شهسواری افزود: در سال 98 در بحث اراضی طبیعی، از 3 هکتار از راضی واقع در محدوده منابع طبیعی با تشکیل پرونده و 31 باب کوره و 20 متر مربع اطاقک نگهبانی بدون تشکیل پرونده و با دستور قضایی دادستانی رفع تصرف شده است.

وی خاطر نشان کرد: در ابتدای سال 99 همچنین در محدوده اراضی ملی، 5/5 هکتار در فردوسیه آزادگان رفع تصرف از اراضی ملی رفع تصرف شده است، 2 هزار متر مربع نیز در رودین سرچشمه و 3482 متر مربع در راویز و 993 متر مربع در سرچشمه رفع تصرف شده است.

به گفته دادستان رفسنجان در خود شهر رفسنجان و در محدوده اداره راه و شهرسازی بیش از 125 هزار متر مربع زمین با دستور دادستانی رفع تصرف شده است.

امان شهسواری با اشاره به شیوع بیماری کرونا گفت: از همان روزهای نخست شیوع این بیماری دادستانی همکاری نزدیکی را با فرمانداری داشته است و چندین مورد دستور قضایی و بازدید از بانک ها و نقاط شلوغ صادر شده است.

قانون کاهش مجازات حبس تعزیری تصویب شد

وی در خصوص کاهش جمعیت کیفری زندان رفسنجان گفت: ما تقریبا بیش از 15 درصد جمعیت کیفری زندان رفسنجان را کاهش داده ایم. وی از تصویب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری خبر داد و گفت: این قانون از هفته آینده اجرایی می شود و به موجب آن، مجدداً با کاهش جمعیت کیفری در زندان ها از جمله زندان رفسنجان مواجه خواهیم بود.

کشف 29 کیلوگرم هرویین در رفسنجان

وی با اشاره به یکی از مطالبات مردم در خصوص مبارزه با فروشندگان مواد مخدر گفت: 370 خرده فروش مواد مخدر در رفسنجان و توابع در سال گذشته دستگیر شده اند و 520 کیلوگرم انواع مخدر کشف و ضبط شده است.

دادستان رفسنجان گفت: همچنین روز گذشته یک باند توزیع هرویین توسط سربازان گمنام امام زمان در اداره اطلاعات شهرستان رفسنجان با همکاری دادستانی متلاشی و 29 کیلوگرم هرویین از آنان کشف و دو نفر در این رابطه دستگیر شدند.

وی برخورد قاطع با اراذل و اوباش را یکی از اولویت های دادستانی رفسنجان برشمرد و گفت: هم اکنون با دستگیری اکثر اراذل و اوباش سطح یک در رفسنجان، نزاع ها در این شهر به صفر رسیده است.


Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی