روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

اولین نشست خبری نماینده جدید مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با اصحاب رسانه و مطبوعات، صبح دوشنبه در محل دفتر نماینده برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما در این کنفرانس مطبوعاتی، حجت الاسلام دکتر جلالی مشکل اشتغال و همچنین بحران آب در سه حوزه شرب، و کشاورزی و صنعت، را از جمله چالش های اساسی این شهرستان یاد کرد.

اولویت اول کاری ما اشتغال است

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اشتغال، شاه کلید بسیاری از مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در جامه است گفت: اولویت اول کاری ما اشتغال است و سعی خواهیم کرد تا پایان دوره خدمت، با استفاده از تمامی ظرفیت های شهر، دو هزار شغل ایجاد کنیم تا شاید ضریب 13 درصدی بیکاری این شهرستان تقلیل پیدا کند.

وی تأکید کرد: باید در این رابطه از طرح های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت استفاده کنیم و ناچاریم با ایجاد شغل های ناپایدار و ضربتی بخشی از این معضل را در قالب برنامه کوتاه مدت مرتفع نماییم.

جلالی تصریح کرد: از مجتمع مس سرچشمه خواسته ایم ظرفیت خود را فعال کند که در این راستا با آزمون فعلی 500 نفر به کار گرفته می شوند و در شهریور ماه هم آزمون 300 نفر را برگزار می کند.

وی افزود: پیگیر هستیم کارخانجاتی که در رفسنجان هستند از جمله الماس کویر، برلیان، اروند چرخ، مجتمع صنعتی و... خواستیم ظرفیتشان را به تناسب توانایی که دارند مقداری توسعه دهند و در عوض جهت دریافت تسهیلات از سوی ما معرفی می شوند.

جلالی خاطر نشان کرد: البته در حوزه کشاورزی، باید مراقبت کنیم اشتغال بسیار زیاد ناشی از کشاورزی حفظ شود.

ایده از جوانان، تسهیلات و حمایت از ما

وی با بیان این که بحث اقتصاد مقاومتی بزودی شروع خواهد شد گفت: مهم این است که جوانان ما با تکیه بر توانایی های خود دنبال جایابی و کاریابی نباشند بلکه کار را ایجاد کنند، لذا هر جوانی با ایده و طرح در هر حوزه ای اعم از بسته بندی، لبنیات، پرورش دام و طیور و آبزیان، صنایع دستی و ... ارائه دهد و یا ایده پیشنهادی ما را بپذیرد ما متناسب با طرح و ایده انها و تأیید کارشناسان از سوی ما جهت دریافت تسهیلات معرفی خواهند شد.

گزارش خبرنگار ما حاکی است حجت الاسلام جلالی در ادامه با اشاره به مشکلات حوزه آب در شهرستان رفسنجان گفت: اواخر تیرماه سال جاری تصمیم نهایی برای نصب تصفیه خانه مرکزی آب شرب در شهرستان گرفته می شود و از اوایل مردادماه وارد فاز نصب خواهیم شد که با نصب آن بخشی از مشکلات آب شرب شهر رفع می شود.

وی در خصوص انتقال آب خلیج فارس به رفسنجان گفت: آب خلیج فارس با EC بسیار مطلوب جهت مصارف صنعتی تا دو ماه دیگر به گل گهر می رسد و بعد از آن تا 22 بهمن به سرچشمه می رسد و بعد به طرف چادرملو یزد می رود، این آب سه دلار برای هر مترمکعب آن هزینه شده است.

وی بیان داشت: البته به واسطه ادغام آب شهر و روستایی در روزهای اخیر رفسنجان با کم آبی روبرو شد که در این راستا چهار حلقه چاه وارد مدار می شود تا به صورت اضطراری از این مرحله عبور کنیم.

نماینده مرم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی به بحث بهینه سازی و استفاده صحیح از آب موجود اشاره کرد و گفت: برای حفظ وضعیت موجودآب، باید از آبیاری قطره ای، زیرسطحی و رو سطحی که در این زمینه جهاد کشاورزی طرح های خوبی اجرا کرده است استفاده کنیم و چندین جلسه در خصوص وضعیت آب در تهران برگزار کردیم با مذاکره با کارشناسان و رایزنی با وزیر نیرو هستیم.

خواهان خروج از پیمان ارزی پسته هستیم

حجت الاسلام جلالی به فروش و صادرات پسته اشاره کرد و خاطرنشان کرد: خواهان خروج از پیمان ارزی برای رفع چالش پسته هستیم و تلاش های خوبی در این راستا انجام گرفته، و نمایندگان کرمان و زرند و سیرجان هم کمک کرده اند و به نتایجی هم رسیده ایم و تا سقفی از پیمان ارزی خارج می شود.

نماینده مردم رفسنجان و انار ادامه داد: قریب به 100 هزار تن پسته در انبارها مانده است، پسته باید حداقل با ارز آزاد صادر شود که هم به دولت کمک شود و هم کالاهای اساسی و دلار وارد می شود، دولت هم نباید نگران خروج ارز باشد و باید همکاری کند.

نماینده مردم رفسنجان و انار با بیان اینکه پسته رفسنجان یک برند است اما به صورت چراغ خاموش در حال خروج از شهر است توضیح داد: 70 درصد پسته اکبری در شهرستان انار تولید می شود.

دکتر جلالی هدف اصلی در خصوص عدم دخالت دیگران در حوزه استخفاظی یکدیگر را رعایت قانون دانست و یادآور شد: در جمع مجمع نمایندگان مجلس در استان کرمان پس از رای گیری، مطلب عدم دخالت در حوزه استحفاظی هر نماینده مطرح شد که مورد پذیرش قرار گرفت این موضوع هیچ منافاتی با تعامل سازمانی و اداری منافاتی ندارد.

وی با اشاره به اینکه شهرستان ظرفیت های خوبی در حوزه شادابی و نشاط اجتماعی دارد، گفت: استفاده از شوی اسب سواری، ورزش های پروازی و شناسایی و تقویت ورزش های محلی از روستاها به صورت برگزاری جشنواره و رقابت واستفاده از ظرفیت های ورزش های همگانی، بوم گردی و گردشگری و ... برای نشاط اجتماعی استفاده خواهیم کرد.

جلالی ادامه داد: با افتتاح مجموعه آگاه به ورزش و شادابی بانوان هم اهمیت داده می شود دو چرخه سواری بانوان نباید به آسیب های اجتماعی تبدیل شود باید پیست و جایگاه امنی برایشان پیش بینی شود.

1234.jpgنماینده مجلس یازدهم با اشاره به وجود تعداد زیادی موقوفه در رفسنجان گفت: علیرغم این موضوع متأسفانه موقوفات ما سازماندهی نشده است لذا در حال تلاش هستیم که برخی موقوفات از جمله موقوفه کمیته امداد را در خود کمیته تبدیل به یک سرمایه گذاری در راستای توانمند سازی خود اعضاء تحت پوشش کمیته نماییم که این موضوع در دستور کار قرار دارد.

پیگیری ها در حوزه راه و صنعت ریلی

وی در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به اقدامات و پیگیری های انجام گرفته در حوزه راه و صنعت ریلی گفت: راه اندازی ایستگاه قطار در رفسنجان در برنامه ما قرار دارد. وی با بیان اهمیت ایجاد کمربندی شرقی به عنوان یکی از نیازهای مهم رفسنجان گفت: تردد تانکرهای حامل هزاران لیتر بنزین و مواد اشتعال زا از داخل شهر رفسنجان بسیار خطرناک می باشد. وی خاطر نشان کرد: بعد از کمربندی شرقی، عریض کردن جاده داوران به طول 25 کیلومتر در حال پیگیری است. همچنین دو بانده شدن جاده نوق تا کمال آباد که بودجه آن مصوب شده و مقرر گردیده این کار تا اسفند ماه به انجام برسد.

وی افزود: در زمینه فرودگاه هم ما برنامه هایی داریم ضمن آن که پروازها از هفته قبل شروع شده است و پیگیر هستیم که پروازهای فرودگاه را بیشتر کنیم ضمن آن که برنامه ای هم برای ترابری محصولاتی مثل پسته به مقصد آسیای میانه داریم.

برخی مدیران، نجابت بیش از حد دارند

نماینده مردم رفسنجان و انار در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از نجابت افراطی برخی مدیران شهرستان که آنها را به ورطه انفعال کشانده است گفت: نجابت جای خود دارد و حرکت انقلابی و جهادی و قاطعیت هم جای خود را دارد. وی گفت: مدیریت پشت میز نشستن و منتظر آمدن ارباب رجوع بودن نیست بلکه مدیریت باید فعال و توانمند باشد. این که هر کسی که بخواهد بازنشست شود و اواخر عمر کاری خود را طی می کند به این شهر بفرستند اصلا خوشایند نیست و یک مدیر فعال و پویا همیشه باید پاشنه های کفشش کشیده باشد.

وی با اشاره به اعلام وزیر اقتصاد مبنی بر صدور سه روزه مجوزها گفت: از ادارات مرتبط مثل صنعت و معدن، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست انتظار داریم وفق قانون راه را برای سرمایه گذاران باز کند نه اینکه خدای نکرده سرمایه گذاران را از دست بدهد که در شهرهای دیگر سرمایه گذاری کنند.

حجت الاسلام جلالی با اشاره به مشکلات اتباع خارجی در شهرستان خواستار هویت بخشی این قشر شد و گفت: مهاجرین افغانستانی باید ساماندهی شوند چرا که جمعیت افغانستانی از امکاناتی که به بیش از 350 هزار شهروند رفسنجانی و اناری اختصاص یافته است بدون پرداخت عوارض، مالیات و ... استفاده می کنند.

وی در خصوص کمبود تنوع بهداشت و درمان در شهرستان گفت: برخی شهرها در کشور در یک حوزه تخصصی برند شده اند مثل سیستان بلوچستان که برند چشم پزشکی را گرفته و یا استان فارس که برند کلیه و کبد را دریافت کرده چرا ما نباید در یک حوزه تخصصی درمانی برند شویم.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی