روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

راه اندازی کارخانه تولید فولاد ضد زنگ در منطقه ویژه اقتصادی / 5 ...یکی از راهکارهایی که می تواند منجر به توسعه صنعت و منتج به جهش تولید شود تدوین نقشه راه توسعه صنعتی و تعیین اولویت ها است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان عصر سه شنبه هفته گذشته در جمع خبرنگاران با اعلام این مطلب به تشریح این عوامل و اولویت ها پرداخت و افزود: یکی از راهکارهایی که می تواند منجر به توسعه صنعت و منتج به جهش تولید شود تدوین نقشه راه توسعه صنعتی و تعیین اولویت ها است که در کشور وجود ندارد.

مجیدکهنوجی با اشاره به اینکه افزایش انگیزه تولید نیز مهم است که در راستای افزایش انگیزه بایدجلوی فعالیت های نامولد که رقیب تولید هستند را گرفت تصریح کرد: یکی از این کارها هزینه دار کردن این فعالیت های نامولد است مثلا پولی که در حوزه  مسکن، ارز، طلا و سکه سرمایه گذاری می شود سودش زیاد است امّا به تولید ضربه وارد می شود لذا دولت باید کاری کند که افراد پول خود را به تولید وارد کنند.

وی همچنین از دیگر راهکارهای توسعه صنعت و جهش تولید را شفافیت و ارتقاء امنیت سرمایه گذاری عنوان کرد و افزود: این امنیت سرمایه گذاری می تواند شفافیت اطلاعات مورد نظری باشد که به درد  کسب و کار می خورد که این اطلاعات شفاف نیست، همچنین سهولت در دریافت مجوزهای کسب و کار که از بحث های امنیت سرمایه گذاری است.

وی با بیان اینکه ثبات بازار ارز، جلوگیری از قاچاق کالا و ثبات مقررات بر رویه های اجرایی، امنیت سرمایه گذاری را افزایش می دهد تدوین حقوق مالکیتی را از دیگر راهکارهای توسعه صنعت و جهش تولید برشمرد و افزود: چیزی که موجب می شود در حوزه صنعت توسعه و ارتقا پیدا کنیم ارتقاء تأمین مالی صنعت است زیرا ۹۵ درصد تأمین مالی ما از طریق بانک است و سودی که بانک می گیرد با منافعی که صنعتگر کسب می کند مغایرت دارد و صنعتگر را دچار مشکل کرده و چه بسا این فرد را از صحنه تولید خارج می کند.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی به برخی مزایای اجرای طرح در این منطقه اشاره و بیان کرد: افرادی که در این منطقه محصول تولید و به سراسر کشور ارسال و به فروش می رسانند مشمول هفت سال معافیت مالیاتی هستند، همچنین افرادی که مواد اولیه را از خارج وارد منطقه ویژه اقتصادی می کنند و تبدیل به محصول کرده و به کشورهای دیگر صادر می کنند از پرداخت مالیات معاف هستند.

کهنوجی از دیگر مزایای این منطقه را در خصوص معاف بودن از پرداخت ۹ درصد ارزش افزوده بیان کرد و افزود: همچنین مزیت دیگر این است کالایی که می خواهد در این منطقه ساخته شود و اگر سرمایه گذار خارجی باشد بر اساس یک سری آیتم ها در کمیسیون بررسی و بین صفر تا صد درصد معاف می شود.

فعالیت ۱۷ کارخانه با یک هزار نفر اشتغالزایی در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان

وی در ادامه با اشاره به این که مجوز راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در سال ۹۰ توسط ریاست جمهوری صادر و  سال ۹۳ زیرساخت ها آماده شد گفت:از آن زمان تا کنون ۵۵ سرمایه گذار جذب شد که ۱۷ کارخانه با اشتغالزایی براییک هزار نفر فعال هستند.

کهنوجی بیان کرد: بحران کرونا موجب شد کارگران پنج کارخانه در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان به تعطیلات بروند برخی از این واحدها منتظر واردات قطعات اولیه هستند و تعدادی هم محصول دارند که منتظر صادرات هستند که از هفته آینده این واحد ها فعال می شوند.

وی ادامه داد: ۹ شرکت دانش بنیان در منطقه شامل شرکت های کیام سم کارمانیا، پرشین بنیان، جوهر گستر، آب نگهدار، تولید تجهیزات پزشکی، تولید کود و لوازم  آرایشی بهداشتی ایجاد شد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان گفت: تا پایان سال جاری پنج واحد و کارخانه در این منطقه شامل بسته بندی پسته، تولید پنیر پیتزا، تولید لعاب کاشی و مواد اولیه آن، تولید روغن خوراکی و شرکت تولید قطعات ماشین آلات معدنی به بهره برداری می رسد.

کهنوجی در زمینه جذب سرمایه گذار خارجی نیز افزود: تاکنون در این منطقه هفت سرمایه گذاری خارجی جذب کردیم که شامل شرکت تاپ اکو خاورمیانه که بزرگترین کارخانه در حوزه تولید فروکروم است، ۲ شرکت در حوزه انرژی خورشیدی با آلمان و اتریش قرار داد داریم، شرکت تولید لعاب کاشی و تولید مواد اولیه لعاب کاشی با کشور هند قرارداد منعقد شده است که تا پایان سال به بهره برداری می رسد و نیز شرکت سرمایه گذاری ایران و چین در حوزه ماینینگ ( ارز دیجیتال ) ورود کرده و بزرگترین مزرعه تولید ماینینگ در کشور است .

وی ادامه داد: با ایجاد کارخانه فولاد ضد زنگ در منطقه ویژه اقتصادی زنجیره فروکروم را تکمیل می کند که این کار تقریباً ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در بر دارد  و برای ۲۰۰ نفر اشتغالزایی خواهد شد که در مراحل اولیه هستیم که با رفع مشکل آب این واحد  اجرایی خواهد شد. کهنوجی افزود: در این منطقه ۳ هزار میلیاردتومان سرمایه گذاری شده است که ۲ هزار میلیارد تومان از این مبلغ  در صنعت ارز دیجیتال به کار رفته است.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی