روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

آیت الله سیدیحیی جعفری امام جمعه سابق کرمان روز شنبه اول آذرماه پس از عمری تلاش و مجاهدت در میادین مبارزه، فقاهت، دیانت و خدمت به مردم در سن 89 سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

ایرنا - آیین پاسداشت نیم قرن خدمات آیت الله سید یحیی جعفری

این عالم بزرگ در سال ۱۳۵۹ توسط امام خمینی (ره) به عنوان امام جمعه کرمان منصوب شد و در ۲۸ تیر ۱۳۹۶ به علت کهولت سن از این سمت استعفا داد و در ۲۶ آذرماه استعفای وی پذیرفته شد.

در همین رابطه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت این عالم پارسا و با اخلاص را تسلیت گفتند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت عالم پارسا و با اخلاص جناب حجت الاسلام آقای حاج سیدیحیی جعفری رحمت‌الله‌علیه را به عموم مردم عزیز کرمان و ارادتمندان آن مرحوم و به خاندان مکرّم و معزّز ایشان تسلیت عرض میکنم. سالها خدمت به مردم در مسئولیتهای گوناگون و شئون متعدد روحانی، همراه با صفا و صدق در گفتار و رفتار، شاخصه‌ی این شخصیت عزیز و مُعتمَد بود. رحمت و رضوان الهی را برای ایشان مسألت میکنم.

سیدعلی خامنه‌ای

همچنین علاوه بر رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه جمعی از مقامات، احزاب و شخصیت‌های سیاسی کشور در پیام‌های جداگانه‌ای درگذشت مرحوم آیت‌الله سیدیحیی جعفری را تسلیت گفتند.

نماینده ولی فقیه در استان و استاندار کرمان در پی رحلت آیت‌الله سیدیحیی جعفری در پیام مشترکی یکشنبه و دوشنبه دوم و سوم آذر ماه ۹۹ را در کرمان عزای عمومی اعلام کردند.

آیت‌الله سیدیحیی جعفری، فرزند سیدعلی در دهم مهر ماه سال ۱۳۱۰ﻫجری شمسی در دهستان جور شهرستان کوهبنان متولد شد. وی پس از اتمام تحصیلات ابتدایی به همراه برادر خود سید احمد جعفری، برای فراگیری دروس حوزوی راهی شهر کرمان شد و در سال ۱۳۲۷ پس از گذراندن دوره مقدماتی برای ادامه تحصیل دینی به شهر قم مهاجرت کرد و از محضر اساتید ممتاز آن زمان حوزه علمیه قم کسب فیض کرد و برای تبلیغ معارف دینی و اسلامی به کرمان برگشت. آیت الله سیدیحیی جعفری از سالهای حضور در حوزه علمیه قم با خط عقیدتی و مبارزاتی امام راحل آشنا شد و در کنار سایر روحانیون کشور وارد میدان مبارزه علیه رژیم پهلوی شد، بطوریکه اولین گزارش‌های ساواک راجع به آیت‌الله جعفری مربوط به وقایع پس از قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ است. این مبارزات تا به ثمر رسیدن پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷، ادامه داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی آیت الله سیدیحیی جعفری از ابتدا مسئولیت های مختلفی را بعهده گرفت. در خرداد سال ۱۳۵۹، طی حکمی از طرف امام خمینی(ره)، این عالم مبارز و روحانی آگاه و متقی به امامت جمعه کرمان و نمایندگی ولی فقیه در استان منصوب شدند که به مدت ۳۷ سال تا سوم آذر سال ۱۳۹۶ ادامه داشت.

آیت الله جعفری در دوران دفاع مقدس همکاری صمیمی با سردار رشید اسلام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در لشکر ۴۱ ثارالله کرمان داشت و ضمن حضور در جبهه های نبرد، در سازماندهی تدارکات و پشتیبانی از رزمندگان همت فراوانی داشت. مرحوم آیت الله جعفری پس از استعفا از امامت جمعه کرمان، مدیریت حوزه های علمیه استان کرمان را بعهده گرفتند و تا آخر عمر همچنان در صحنه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایفای نقش داشتند.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی