روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

دین اسلام به دو مذهب بزرگ شیعه و سنی تقسیم شده است. اهل سنت بر این اعتقاد هستند که پیامبر اسلام(ص) برای خود جانشینی تعیین نکرده‌ است. البته با این وجود آن‌ها واقعه «غدیرخم»، «حدیث منزلت» و «حدیث ثقلین» را به صورت کامل رد نمی‌کنند، اما اینکه آنها به مناسبت جانشینی امام علی(ع) باشند را تائید نمی‌کنند. اهل سنت معتقدند جانشین بعدی پیامبر(ص) باید با تشکیل شورا انتخاب و فردی به عنوان خلیفه برگزیده می شد.

به همین دلیل پس از وفات پیامبراسلام(ص) و قبل از تدفین وی، با تشکیل شورایی در سقیفه بنی ساعده، با وجود غیبت بنی‌هاشم و اهل بیت پیامبر(ع)، بر اساس سنت شورا و بیعت، ابوبکر را که از صحابه پیامبر اسلام(ص) بود، برای خلافت برگزیدند. اهل سنت این چهار نفر را به عنوان خلفای اربعه انتخاب کرده‌اند:«جناب ابوبکر، جناب عمر، جناب عثمان و امام علی(ع).» اصطلاح اهل سنت که از ترکیب دو واژه تشکیل شده، اهل به معنای گروه و سنت در لغت به معنی راه و روش پسنده است.

اما شیعیان درباره مسئله جانشینی پیامبراسلام(ص) نظر دیگری دارند. آنها معتقدند که انتخاب جانشین پیامبر(ص) امری الهی است. آنها امامت را نیز مانند نبوت امری الهی می‌دانند که در عین حال رکن دین نیز هست. شیعیان معتقدند که مسئله تعیین جانشین موضوعی نبوده که پیامبر(ص) از آن غفلت کند و وی در واقعه غدیرخم امام علی(ع) را به عنوان جانشین خود به مسلمانان معرفی کرد. شیعیان بر این باورند که تعیین رهبری مسلمانان به وسیله اجماع قابل قبول نیست، چرا که آنان ثبوت ائمه را از گناهان و زشتی‌ها واجب می‌دانند و جانشینی پیامبر(ص) را حقی مختص به خانواده ایشان. کلمه «شیعه» جمع و به معنای پیروان است و در تاریخ اسلام به پیروان امام علی(ع) و اهل بیت(ع) گفته می‌شود.

عوامل ایجاد تفرقه افکنی بین شیعه و اهل سنت

با وجود اینکه شیعیان و اهل سنت هر دو از مسلمانان محسوب می‌شوند، اما از گذشته عواملی وجود داشته که سعی در بر هم زدن وحدت آنها داشته‌ است. به صورت کلی این عوامل را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد:

1-عوامل داخلی؛ افراطیون، افراد نادان و متعصب

یکی از عوامل به وجود آمدن تفرقه بین شیعه و اهل سنت شخصیت‌های افراطی هستند. کسانی که در مواجهه با مسلمانان سنی مذهب یا شیعه مذهب، راه افراط را در پیش گرفته و با آنان مثل دشمن برخورد می‌کنند. در حالی که با توجه به آموزه‌های دین اسلام، همه مسلمانان برادر هم‌دیگر هستند و هیچ کس برتری‌ای بر کس دیگر ندارد. افراطیون با هدف قرار دادن اعتقادات دیگر مذاهب یا با تمسخر، آنها را به نوعی باطل معرفی کرده و مذهب خود را حق جلوه می‌دهند. بعضی از این افراد از روی نادانی و بعضی از دیگر از روی قصد و غرض قبلی این کار را می‌کنند.

رهبر انقلاب همواره با تاکید جدی درباره مسئله وحدت و خط قرمز بودن آن برای همه مسلمانان، در این باره می فرماید:«دشمن اميد بسته است كه بتواند پيروان مذاهب گوناگون را مقابل هم قرار بدهد. هيچ كس نبايد تسليم اين نقشه‌ خائنانه و خباثت‌آميز دشمن بشود. آنها مي‌خواهند شيعه در مقابل سنى، سنى در مقابل شيعه، دل‌ها از هم چركين، نسبت به هم بدبين؛ آنها اين را مي‌خواهند. براى همين است كه من اعلام كردم، باز هم تأكيد مي‌كنم: خط قرمز از نظر نظام اسلامى و از نظر ما، عبارت است از اهانت به مقدسات يكديگر. آن كسانى كه نادانسته، از روى غفلت، گاهى از روى تعصب‌هاى كور و بيجا، چه سنى و چه شيعه، به مقدسات يكديگر توهين مي‌كنند، نمي‌فهمند چه مي‌كنند. بهترين وسيله براى دشمن همين‌ها هستند؛ بهترين ابزار در دست دشمن همين‌ها هستند؛ اين خط‌ قرمز است.» (۱۳۸۸/۰۲/۲۹بيانات در ديدار مردم سقز)

2-عوامل خارجی؛ دولت‌های استکباری و رژیم صهیونیستی

یکی از عوامل جدی ایجاد تفرقه در بین شیعه و اهل سنت دولت‌های استکباری و به ویژه صهیونیست‌ها هستند. آنها با اجرای نقشه‌هایی از پیش تعیین شده، اسلام را هدف قرار می‌دهند. از نقشه‌های آنان برای بر هم زدن وحدت بین مسلمانان، می‌توان به عملیات‌های تروریستی در مورد مذهبی خاص و تلاش برای نشان دادن آن عملیات توسط مذهب دیگر اشاره کرد. از دیگر نقشه‌های شوم آنان می‌توان به ایجاد گروه‌هایی با تفکرات مستبدانه و رادیکال اشاره کرد. آنها با نسبت دادن این‌گروها به شیعیان یا اهل سنت و پشیبانی آنها به لحاظ مالی و تبلیغاتی، هم باعث ایجاد تفرقه بین مسلمانان شده و هم مردم جهان را نسبت به مسلمانان بدبین می‌کنند. به این ترتیب با یک تیر دو نشان زده؛ یعنی در درجه اول باعث تضعیف مسلمان می‌شوند و در مرحله بعدی از گسترش اسلام در سایر کشورها جلوگیری می‌کنند.

رهبر انقلاب درباره نقشه‌های دشمنان و لزوم توجه بر اتحاد و برادری بین مسلمانان فرمودند:«دشمنان دنياى اسلام دنبال اين فكرند، دنبال اين نقشه‌اند. خوب فهميدند كه اگر در دنياى اسلام مذاهب اسلامى گريبان يكديگر را بگيرند و كشمكش با همديگر را شروع كنند، رژيم غاصب صهيونيست نفس راحتى خواهد كشيد؛ اين را خوب فهميدند، درست فهميدند، لذا از يك طرف گروه‌هاى تكفيرى را به راه مى‌اندازند كه نه فقط شيعه را تكفير كنند، بلكه بسيارى از فِرق اهل سنّت را هم تكفير كنند؛ از آن طرف هم يك عدّه مزدور را به راه بيندازند كه براى اين آتش هيمه فراهم كنند، بنزين روى آتش بريزند؛ كه مى‌بينيد، مي‌شنويد، يا خبر داريد. وسائل ارتباط جمعى و رسانه در اختيار اينها مي‌گذارند؛ در كجا؟ در آمريكا! در كجا؟ در لندن! آن تشيّعى كه از لندن و از آمريكا بخواهد براى دنيا پخش بشود، آن تشيّع به درد شيعه نمي‌خورد. رهبران دينى تشيّع و بخصوص بعد از پيروزى انقلاب اسلامى، امام بزرگوار و ديگران، اين همه تأكيد مي‌كنند بر حفظ اتّحاد امّت اسلامى و برادرى مسلمانان با يكديگر، آن‌وقت يك عدّه‌اى - كاسه‌‌ داغ‌تر از آش - دنبال آتش‌افروزى، دنبال ايجاد درگيرى و اختلاف. اين همان چيزى است كه دشمن مي‌خواهد؛ اين همان چيزى است كه دشمنان دنياى اسلام كه نه شيعه‌اند، نه سنّى‌اند، نه اين را دوست دارند، نه آن را دوست دارند، دنبالش هستند. اينها را بايد بفهميم، اينها را بايد توجّه كنيم.»( ۱۳۹2/۰۶/۲۰ بیانات در دیدار كارگزاران حج)

وهابیت را بهتر بشناسیم

از با سابقه‌ترین فرقه‌های تکفیری جنبشی مذهبی است که در قرن هجدهم محمدبن عبدالوهاب در عربستان پایه‌گذاری کرد. نام «وهابیت» نیز از نام موسس آن یعنی عبدالوهاب گرفته شده است. این جنبش از سال 1744 توسط خاندان سعودی پذیرفته شد. فرقه وهابیت از مذهب حنبلی به وجود آمده، پیشوایان وهابیت که خود از علمای حنبلی بوده‌اند، از همان ابتدا زیارت اهل قبور، توسل و استغاثه به پیامبر اسلام(ص) را منع کردند. علاوه بر این از دیگر ویژگی‌های وهابیان که نشان دهنده شباهت آنان با خوارج است، می‌توان به کشتن مسلمانان و دوستی با کفار و مشرکان اشاره کرد. اعتقاد به جسمیت خدا و برداشت اشتباه از برخی آیات قرآن کریم از دیگر اعتقادات وهابیان به شمار می‌رود.

نکته اساسی در موضوع وهابیت این است که باید حساب آنها را از اهل تسنن جدا کنیم. اختلاف نظرهای زیادی میان اهل سنت و وهابیت وجود دارد. از جمله اینکه به عقیده وهابیان هر کس شهادتین را بر زبابش جاری کند و به آن عمل نکند، کافر و مشرک است. در این صورت خون و مال او نیز حلال می‌شود. در صورتی که همه مسلمانان بر این عقیده اند که هر کس شهادتین را به زبان بیاورد مسلمان است و جان و مالش نیز در امان. علاوه بر این موارد بالا را هم به اختلافات میان اهل تسنن و وهابیت می‌توان اضافه کرد.

آنچه امروزه و با عنوان فتاوا از سوی علمای وهابیت می‌شنویم و در موارد زیادی احمقانه به نظر می‌رسد یا باعث ایجاد جنگ و خونریزی در کشورهای دیگر می‌شود، مطمئنا از سوی کسی که به اسلام واقعی معتقد است نمی‌تواند سر بزند.

یکی از این فتاوا که هنوز شاهد تبعات آن در کشورهای اسلامی به خصوص عراق و سوریه هستیم، فتوای «جهاد نکاح» بود که برای اولین بار از سوی یک روحانی وهابی صادر شد. ابتلا به ایدز، به دنیا آمدن فرزندانی بی‌پدر و تجاوز به زنان از نتایج این فتوا بود. آنها در گذشته نیز کارنامه سیاهی از خود باقی گذاشته‌اند. حمله به کربلا و نجف در سال 1216 هجری قمری، کشته شدن بیش از پنج هزار نفر، تخریب گنبد حرم امام حسین(ع) و غارت جواهرهای حرم از جنایاتی بود که توسط آنها صورت گرفت. آنها در سال 1217 هجری قمری به طائف -شهری در نزدیکی مکه- حمله کردند و به کشتار مردم که اکثر آنها از اهل سنت بودند، پرداختند. تخریب قبور مکه و مدینه در هشتم محرم‌الحرام سال 1218 هجری قمری از دیگر جنایت‌های وهابی‌ها بود. سلسله جنایت‌های وهابیان همچنان ادامه دارد. از کشتار حاجیان در سال 1366 گرفته تا کشتار در افغانستان و سوریه.

در شرایطی که در جهان روز به روز به تعداد گروه‌های تکفیری افزوده می‌شود و وهابیت هر چه بیشتر بر تعداد فرزندان ناخلف خود همچون طالبان و داعش می‌افزاید، بر طبل تفرقه و دشمنی کوبیده و چهره سیاهی از اسلام به نمایش می‌گذارد، مسلمانان بیش از پیش باید هوشیار باشند و بدانند که تسنن محمدی و تشیع علوی هر دو  در مسیر وحدت به اسلام ناب ختم خواهد شد.

محدثه انسی نژاد

 

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی