روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

محمد حیدری، جانباز هندی‌تبار مقیم رفسنجان که سال 65 در جبهه یک پای خود را از دست داده بود عصر جمعه به همرزمان شهیدش پیوست.

نام هندی او «امریک سنچ» بود، او سالها پیش در حالی که در هند دانشجوی فنی بود با دوستانش تصمیم می گیرند سفری تفریحی به لبنان، آلمان و هلند داشته باشند در این سفر با تمام شدن پول هایشان هر کدام به طرفی می روند، «امریک» به ترکیه می رود و از آنجا به ایران می آید تا از دوست هندی اش که در ایران تجارت می کرد مقداری پول قرض بگیرد و به کشورش بازگردد. دوستش او را به یک تراشکار معتبر در رفسنجان معرفی می کند تا «امریک» با کار در کارگاه او دستمزد گرفته و به کشورش بازگردد.

در رفسنجان به خاطر غربت و بلد نبودن زبان فارسی، به مطالعه روی می آورد تا تنهایی خود را جبران کند، در این مطالعات با خواندن کتاب هایی از زندگی پیامبر اسلام(ص) و امام حسین(ع) که به زبان انگلیسی ترجمه شده، مسلمان شده و با انتخاب مذهب شیعه، نام «محمد حیدری» را برای خود بر می گزیند.

با پذیرش تابعیت ایرانی پس از مدتی با دختر یکی از آشنایان صاحبکار خود ازدواج می کند، با شروع جنگ تحمیلی با داشتن دو فرزند در لبیک به ندای امام برای حضور جوانان در جبهه، در خود احساس وظیفه می کند که راهی جبهه و جنگ شود.

به علت نداشتن شناسنامه ایرانی از پذیرش او جلوگیری می کنند، ولی با وساطت آشنایان موفق به اعزام می شود.

محمد حیدری سال 65 در جبهه یک پای خود را از دست می دهد و با چندین ترکش که با خود به یادگار آورده به خانه باز می گردد و بعدها بر اثر جراحاتی که به او وارد شده بود، یک کلیه اش را از دست می دهد و به خاطر دیابت، پزشکان مجبور می شوند پای دیگرش را هم قطع کنند.

محمد با اینکه تابعیت ایرانی گرفته و در این کشور جانباز شده بود هیچگاه به دنبال درصد جانبازی و مزایای آن نبود. او تا مدت ها حتی کارت ملی هم نداشت و به سختی توانست برای هویت ایرانی خود کارت ملی بگیرد.

اما او هویت اصلی اش را از اسلام و انقلاب گرفته بود و ایران وطنش شده بود تا آنجا که جانش را در راه دین و این وطن داد و با یاران آسمانی اش همراه و هم پرواز گشت. یادش گرامی و راهش پررهرو.

این جانباز سرافراز روز جمعه گذشته بر اثر ایست قلبی به شهدا پیوست. از وی پنج فرزند به یادگار مانده است.

 روحش شاد.

 

پیکر مطهر جانباز ۵۰ درصد محمد حیدری هندی روز شنبه در کرمان غریبانه دفن شد.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی