روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

شناسایی۱۲۰ اثر فرهنگی تاریخی در شهرستان اناردر راستای تکمیل نقشه باستان شناسی کشور و شناخت توالی فرهنگی استقرارهای شهرستان انار و بخش شمالی استان کرمان نخستین فصل بررسی های باستان شناسی در این شهرستان آغاز شد.

معاون پژوهشی پژوهشکده باستان شناسی کشور روز چهارشنبه با اعلام این مطلب افزود: طی بررسی های صورت گرفته در این شهرستان تا کنون ۱۲۰ اثر فرهنگی- تاریخی شامل محوطه ها و بناهای تاریخی و مخصوصا سازه های آبی، شناسایی شده است. محمد حسین عزیزی خرانقی محوطه ها و بناهای تاریخی را در این شهرستان عمدتا مربوط به دوران اسلامی بخصوص دوره های صفوی، قاجار و پهلوی دانست و گفت: شاخص ترین اثر شناسایی شده در این شهرستان ارگ تاریخی انار است که به ارگ ساسانی معروف بوده و در تاریخ ۱۷ بهمن ماه سال ۱۳۸۹ به شماره ثبت ۳۰۳۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

وی افزود: شناسایی ۴۷ رشته قنات در این شهرستان یکی از یافته های بسیار ارزشمند است و نشان از تلاش خستگی ناپذیر مردم ساکن کویر در این نقطه از کشور به منظور تامین آب مورد نیاز کشاورزی و آبادانی بیابان های تفته انار دارد.

وی همچنین گفت: در دهه های اخیر با احداث چاه های عمیق و بهره برداری بی رویه آب های زیر زمینی، اکثر این قنات ها خشک شده و تنها ۵ رشته آن هنوز بخشی از آب کشاورزی منطقه را تامین می کنند.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی