روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

گزارش: حسن برخورداری پور


مرد، در ورودی آستان قدس رضوی مشهد پا به پا می شود؛ می خواهد خانه اش را با همه خاطراتی که قاب عکس های آن را از هر گوشه دیوار دلش آویزان کرده، در بقچه ای از جنس ارادت بگذارد و دو دستی تقدیم حضرت سلطان نماید. اما کمی مردد است. یک کتابفروشی آن نزدیکی است.

« می روم و یک دیوان حافظ می خرم و به حافظ تفأل می زنم. هر چه حافظ گفت همان»

چشمانش را می بندد. نیت می کند و کتاب را باز می کند.

دلش قرص می شود.

****

از آن سال ها که مرحوم حاج حسین امین خیّر نیکوکار رفسنجانی، حدود 25 هزار متر مربع، زمین خانه اش در انتهای خیابان امام رفسنجان و حاشیه میدان امام رضا (ع) را وقف آستان قدس رضوی کرده است حدود نیم قرن می گذرد. بخشی از این موقوفات در حال حاضر به عنوان هنرستان فنی امام رضا(ع) در حال فعالیت می باشد و هنرآموزان زیادی تاکنون در این محل آموزش دیده و راهی بازار کار و صنعت و تولید شده اند.

آقای قاسمعلی زاده رئیس دفتر شرکت امین پدیدار می گوید: آقای امین طی آن سال ها یعنی سال های 47، 48 به دلیل نوع کارشان و استفاده از ماشین آلات و دستگاههایی نظیر تراکتور و متعلقات آن، و خرابی هایی که بر این دستگاهها وارد می شد احساس کرد که باید کارگرانی باسواد و دارای دانش فنی داشته باشد. کسانی که این توانایی را داشته باشند علاوه بر کار با دستگاهها در مواقع نیاز، کارهای فنی و تعمیراتی را نیز روی ماشین آلات انجام دهند بنابراین دوست داشت جایی مثل یک هنرستان فنی درست کند و از این رو، تصمیم گرفت خانه خود را به این کار اختصاص دهد و البته تصمیمات دیگری هم غیر از ساخت هنرستان داشت که به هر حال بنا به دلایلی آنها عملی نگردید.  

وی می افزاید: این هنرستان ساخته شد و از آن موقع تاکنون، سالهای زیادی می گذرد و در بازدیدی که چندی پیش، همسر ایشان سرکار خانم پروین آراسته و فرزندان آن مرحوم از محل هنرستان به عمل می آورند متوجه می شوند که گذشت زمان، بنای موجود شامل کلاس های دانش آموزان را دچار خرابی و فرسودگی کرده به گونه ای که ممکن است خطراتی را برای آنها در پی داشته باشد بنا بر این تصمیم به بازسازی آن می گیرند و طی صحبت هایی که با آموزش و پرورش و نوسازی مدارس انجام می دهند مقرر می شود محل احداث ساختمان جدید و همچنین نقشه های مربوطه از طرف نوسازی مدارس مشخص گردد و خانواده امین در یک کار مشارکتی با آموزش و پرورش و با نظارت آنها، اقدام به ساخت کلاس های جدید مجتمع آموزشی نمایند.

وی می افزاید: در نهایت سازمان نوسازی مدارس، زمین فعلی را که بخشی از همان خانه وقفی مرحوم امین می باشد به این کار اختصاص داد و اواخر خرداد سال گذشته بود که کلنگ احداث ساختمان آموزشی هنرستان فنی امین واقع در مجموعه آموزشی امام رضا(ع) با حضور مسوولین استان و شهرستان بر زمین زده شد و کار آغاز گردید و خوشبختانه تاکنون با هیچ وقفه ای هم مواجه نبوده است.

مهندس حاج احمدی مجری این پروژه نیز در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: زیر بنای این مرکز آموزشی 2400 متر شامل 20 کلاس و دو کارگاه آموزشی و دفتر مدیر و معاونین می باشد.

وی پیشرفت فیزیکی کار را 65 تا 70 درصد و رسیدن به مرحله نازک کاری اعلام کرده و می گوید: شاید اگر برخی مشکلات ناشی از شیوع کرونا نبود ما همزمان با مهرماه و فصل بازگشایی مدارس این ساختمان را به بهره برداری می رساندیم اما با این وجود پیش بینی می کنیم که با حدود 2 ماه تأخیر ساختمان آموزشی را تحویل آموزش و پرورش بدهیم .

به گفته وی مبلغ برآورد شده برای احداث این ساختمان 5 میلیارد تومان بوده که تاکنون بیش از نیمی از آن هزینه شده است.

مهندس حاج احمدی خاطر نشان می کند چون این پروژه یک پروژه خیّرساز می باشد در بدو امر مقرر گردیده که آموزش و پرورش نیز معادل آورده خانواده امین،یعنی 5 میلیارد تومان برای احداث این ساختمان هزینه نماید که امیدواریم پس از تکمیل کار ما، آنها در بحث اقدامات تکمیلی از جمله احداث و تجهیز کارگاهها و محوطه سازی اقدامات لازم را انجام دهند.

همچنین به گفته آقای قاسمعلیزاده تاکنون همکاری مسوولین محترم از جمله نماینده وقت مردم در مجلس شورای اسلامی، رئیس و اعضاء شورای شهر، شهردار، رئیس آموزش پرورش، و دیگر مسوولین آموزش وپرورش استان و شهرستان رفسنجان با این پروژه بسیار خوب بوده و جای تقدیر و تشکر دارد و البته باید از آقای مهندس حاج احمدی مجری پروژه نیز که تمام هم و غم خود را مصروف اتمام هر چه بهتر و البته سریع تر این ساختمان آموزشی نموده است تقدیر و تشکر به عمل آورد.

وی اظهار امیدواری می کند با همکاری آستان قدس رضوی بتوانند از بخشی از زمین های موجود استفاده تجاری نمایند. وی می گوید: اگر این امر، تحقق پیدا کند و آستان قدس با آموزش و پرورش به یک تفاهم در این خصوص برسند ما می توانیم از درآمد حاصله، هزینه های جاری هنرستان و همچنین در مواردی از جمله، جهت تجهیز هر چه بهتر این مرکز آموزشی به وسایل کارگاهی، آموزشی به روز، کامپیوتر، و ... در طول سال های تحصیلی استفاده نماییم.

مدیر هنرستان فنی امام رضا (ع) نیز با ابراز خرسندی از این اقدام نیک و خیرخواهانه خانواده امین می گوید: باعث خوشحالی هنرجویان و خانواده های آنان است که فرزندانشان به زودی در محیط آموزشی ایمن تر و مناسب تری ادامه تحصیل بدهند.

مهندس حمید جعفری با تقدیر و تشکر از فرزندان مرحوم امین و همسر ایشان سرکار خانم آراسته که به طور مرتب، در طول سالهای گذشته تاکنون، پیگیر وضعیت این هنرستان بوده و از هیچ کمک و مساعدتی در این زمینه دریغ نکرده اند می گوید: علاوه بر این کمک های مستمر، سرکار خانم پروین آراسته که دارای یک موسسه خیریه آموزشی در تهران می باشند این قول مساعد را به ما داده است که هر ساله 16 تا 17 نفر از هنرجویان با استعدادی که قصد ادامه تحصیل در مراکز آموزش عالی را دارند اما از بضاعت کافی برخوردار نیستند توسط این موسسه تحت پوشش قرار بگیرند که در اولین قدم، 10 نفر توسط ما شناسایی شده و به محض این که در مراکز آموزش عالی قبول شوند به موسسه ایشان معرفی خواهند شد.

و پاییزی که در راه است برای هنرآموزان هنرستان فنی امین واقع در مجتمع آموزشی امام رضا(ع) رنگ و بویی دیگر خواهد داشت. رنگ و بویی از فصل همیشه بهار که مرحوم حسین امین برای خود ذخیره نهاده است. ذخیره ای که به گفته آقای قاسمعلی زاده و بنا به خاطره ای که ایشان از مرحوم امین بیان می کند، تفال به دیوان حضرت لسان الغیب، خواجه شیراز در آن نقش مهمی دارد و آن هم سال 1348، و زمانی بود که او بین وقف کردن و نکردن مردد بود و در مقابل آستان قدس رضوی مشهد این پا و آن پا می شد:

ذ خیره‌ای بنه از رنگ و بوی فصل بهار                       که می‌رسند ز پی، رهزنان بهمن و دی

چو گل نقاب برافکند و مرغ زد هوهو                      منه ز دست پیاله چه می‌کنی هی هی

شکوه سلطنت و حُسن، کی ثباتی داد                     ز تخت جم سخنی مانده است و افسرکی؟

خزینه داری میراث خوارگان، کفر است                   به قول مطرب و ساقی به فتوی دف و نی

     زمانه هیچ نبخشد که بازنستاند                                   مجو ز سفله مروت که شیئه لا شی

     نوشته‌اند بر ایوان جنه الماوی                              که هر که عشوه دنیی خرید وای به وی

سخا نماند سخن طی کنم شراب کجاست                     بده به شادی روح و روان حاتم طی

     بخیل بوی خدا نشنود بیا حافظ                                  پیاله گیر و کرم ورز و الضمان علی