روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

 

اصغری.jpgگفتگوی ما با حجت الاسلام اصغری نژاد از رزمندگان و آزادگان دوران دفاع مقدس که بواسطه پافشاری و تکرار عقاید خودش و ماجرایی که بر او اتفاق افتاد باعث شده بود در بین هم بندی های خود در زندان های عراق به «حسن گالیله» معروف شود در شماره گذشته به آنجا ختم شد که مشاهده برخی آزار و اذیت ها و نرسیدن به وضعیت مجروحان جنگی او را بر آن داشت که به وضعیت موجود اعتراض کند اما اعتراض او منجر به این شد که عراقی ها با باند و نوارچسب دهان او را ببندند تا او نتواند حرف بزند اما وقتی دیدند حریف او نمی شوند او را کشان کشان به خارج از اردوگاه منتقل کردند...

***

آنجا دیگر اشهدم را خواندم و گفتم که کارم تمام است. اما مثل این که بخت با من یار بود. و نه تنها عراقی ها از صرافت شکنجه من افتادند بلکه یک سرباز عراقی که در آنجا بود که بنده خدا آب خنکی هم دست ما داد که بعد از آن کتک ها واقعاً چسبید. جالب این که در توری بصره نه تنها آب خنک که بعضا آب گرم هم گیر ما نمی آمد اما کتک تا دلتان بخواهید بود. ما در بغداد هم که 20 روز بودیم سهمیه کتک داشتیم و هر روز یک تعداد می بایست کتک می خوردند به نحوی که می آمدند در اتاق بچه ها و می گفتند سه نفر برای کتک خوردن بیایند و ما هم گاهی اوقات داوطلب می شدیم.

خاطره ای هم از آن روزها دارید؟

بله زمانی که ما در بغداد بودیم دوستی داشتیم اهل ایرانشهر به نام حاجی زابلی نژاد. یک عراقی به نام صبا بود که موهای صورت او را می کند و آنها را در هوا فوت می کرد. بعدها که او آزاد شد از او پرسیدم حاجی چه جوری درد را تحمل می کردی؟ می گفت: من هر بار که صبا این کار را می کرد ذکر می گفتم و متوجه درد نمی شدم. یک بار فکر کردم که به خاطر گرما است که موهای صورتم کنده می شود و آمدم خودم امتحان بکنم که دیدم نمی شود و خیلی درد می گیرد. دوستان ما سختی ها را این گونه با ذکر و توسل تحمل می کردند.

شما روزهای زیادی در بند دشمن بودید و از نزدیک با مرارات ها و شکنجه هایی که خود و همرزمانتان تحمل می کردید مواجه بوده اید به نظر شما قدر این زحمات تا چه اندازه الان دانسته می شود؟

معمولا کم هستند کسانی که قدر نعمت ها را می دانند و نعمت ها معمولا مغفول هستند و باید مرتبا یادآوری و تذکر داده شود که ما چه نعمت ها و برکاتی از جنگ به دست آورده ایم و نباید به سادگی آنها را از دست بدهیم.

اثراتی که فضای جبهه و جنگ و شهدا و جانبازان و رزمندگان بر روی جامعه داشتند از جمله در خصوص عفاف و حجاب نباید کم رنگ شود. اما واقعا آیا الان وضع به همان منوال گذشته است؟ قطعاً نیست و این مایه تأسف است. الان با توجه به وضعیت کنونی اگر کسی ماسک نداشته باشد او را در اداره و سازمانی راه نمی دهند اما اگر بی حجاب باشد چه؟ در صورتی که مگر ویروس بدحجابی خطرش کمتر از کرونا است؟ آن ویروس اگر به جسم و جان مردم می افتد این ویروس به روح و روان مردم می افتد اما چرا دولتمردان ما به این مسأله توجهی ندارند؟ آیا دولت فقط مسوول است جلوی ویروس کرونا را بگیرد یا باید جلوی ویروس بدحجابی و ویروس اختلاس و گرانی ها را هم باید بگیرد. چرا باید الان دلار ما 25 هزار تومان و بلکه بیشتر باشد؟ شهدای ما رفتند و خون دادند تا ما عزیز و قوی باشیم اما برخی مسوولین ما انگار دنبال این هستند که ما ذلیل آمریکا و کشورهای غربی باشیم.

حاج آقای اصغری نژاد از شما تشکر می کنیم که در این مصاحبه تلفنی با صبر و حوصله با ما گفتگو کردید. اگر چه حرم مطهر حضرت معصومه (س) بسته می باشد اما جنابعالی که در قم تشریف دارید نایب الزیاره ما هم باشید. صحبت خاصی اگر دارید می شنویم.

بله متأسفانه حرم مطهر همچنان بواسطه کرونا بسته و مردم از این فیض زیارت محروم هستند. اگر چه در خصوص کرونا ما آدرس غلط به مردم دادیم. اگر ما همان اول گفته بودیم در کنار رعایت دستورالعمل ها راهی نداریم جز رفتن به در خانه اهل بیت (ع) شاید این بلا این همه به طول نمی انجامید. ما آمدیم زمان جنگ جاهایی به اسم پناهگاه درست کردیم که اگر مورد حمله هوایی قرار گرفتیم به آنجا برویم و پناه بگیریم الان هم یک حمله ویروسی به ما شده است اما متأسفانه ما پناهگاههایی مثل حرم امام رضا(ع)، حرم امام حسین(ع)، حرم حضرت معصومه(س) و ... را بسته ایم. واقعا در همین جنگی که هشت سال طول کشید آیا به خصوص در سال های اول جنگ سلاح و تجهیزات ما بیشتر بود یا دشمن؟ مگر نه این که بچه های ما بیشتر با سلاح ایمان وتوکل و توسل به مصاف دشمن می رفتند. الان هم همین وضع است ما در مقابل کرونا بیشتر به سلاح ایمان و توسل نیاز داریم و اگر زمینه هایی که ما را به این هدف ها می رساند را هم مسدود کنیم به نظرم کار چندانی از پیش نخواهیم برد.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی