روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

اوقات شرعی

7 October 2022
جمعه 15 مهر 1401
11 ربیع‌الاول 1444

منابع آب جهان محدود است و براساس یک دیدگاه بدبینانه اگرجنگ جهانی دیگری بخواهد در جهان به وقوع بپیوندد برسر مساله آب و دسترسی به منابع آبی خواهد بود.

بنابر این حفظ منابع موجود و همچنین استفاده بهینه از منابع آبی جز اولویت های نهاد های بین المللی و در راس تصمیمات سیاسی دولت ها خواهد بود.

موضوع جدی بحران آب در استان کرمان و شهرستان رفسنجان نیز یک چالش دغدغه برانگیز است که شهروندان باید به آن توجه اکید داشته باشند. در خصوص شهرستان رفسنجان باید گفت بحث آب شرب که تاکنون چاههایی در حوزه شهرستان بردسیر تأمین کننده آن بوده اند هم اکنون بنا به برخی دلایل، به صورت اولیه قابل اعتنا نیستند، از طرفی، چاههایی هم که در مناطقی از جمله سعید آباد واقع شده و تأمین کننده آب شرب روستایی هستند، بازدهی پایینی پیدا کرده اند و عمق آنها به بیش از 150 متر رسیده است.

به گفته رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان رفسنجان، هم اکنون مجوز حفر 4 حلقه چاه جدید در نزدیکی منطقه راگه اخذ شده که دو حلقه از آنها حفر و با دیزل ژنراتور تجهیز گردیده و در مدار بهره برداری قرار گرفته است. به گفته مهندس چرخ انداز دو حلقه چاه دیگر نیز تا پایان تیر و مرداد وارد مدار می شوند.

 بر این اساس می توان امیدوار بود مشکلات کم آبی، حداقل در حوزه شهری تا حد زیادی مرتفع گردد اما شکی نیست که باید در مردم این فرهنگ سازی صورت بگیرد که به آب به عنوان مایع حیات نگاه کنند که هر چه به جلو می رویم حکم کیمیا را پیدا می کند.

برخی دلایل کمبود آب را باید در متن شهرها و زندگی شهرنشینی مردم جستجو کرد و البته بخش عمده ای از مشکلات ناشی از کم آبی نیز به حاشیه شهرها و روستاها باز می گردد.

امروزه در کمتر خانه ای می توان رد پایی از یک پمپ پیدا نکرد و متأسفانه بسیاری از این پمپ ها به جای این که بر روی خروجی دوم تانکر تعبیه شده و آب را به خانه پمپاژ کنند مستقیماً به لوله وصل شده اند و این یعنی به طور مثال در یک کوچه که 20 خانوار سکونت دارند، اگر سه نفر اقدام به این کار بکنند یعنی مکش تمام آب به این سه خانه و کم آبی و قطع آب در خانه های دیگر!

این کار جدای از تخلف قانونی، وجاهت شرعی نیز ندارد که البته آن گونه که از ظواهر امر بر می آید مسوولین اداره آب و فاضلاب با کمک فرمانداری و دیگر نهادهای ذیربط این ضمانت قضایی را پیدا نموده اند که با متخلفین برخورد کنند.

«انشعابات غیر مجاز و مصرف خارج از کنترل آب در بسیاری از روستاها بیداد می کند.» این هم یکی از معضلات اساسی در این زمینه است که رئیس اداره آب و فاضلاب رفسنجان با این لفظ به آن اشاره می کند. جدای از مشترکین خانگی، برخی اصطبل ها، خانه باغ ها، و مواردی از این دست متأسفانه حجم زیادی از آب شبکه را در این رابطه به خود اختصاص داده اند.

کاشت برخی سبزیجات از قبیل گوجه و خیار و بادمجان و ... توسط برخی مردم بویژه در خانه باغات هم مسأله ای قابل اعتنا در این زمینه است که با وجود این که باید حداقل به صورت قطره ای آبیاری شوند به صورت غرقابی آن هم با اتصال لوله های بالاتر از سه اینچ به لوله اصلی، آبیاری می شوند و این مسأله به هدر رفت آب و پِرتی آن به شکل بالایی دامن می زند.

مسأله انشعابات غیر مجاز و وصل پمپ آب به لوله اصلی مسأله ای نیست که به سادگی بتوان از کنار آن عبور کرد که در این خصوص لازم است شناسایی و برخورد جدی با این افراد جدی تر از گذشته در دستور مسوولین ذیربط قرار گیرد که همان گونه که گفته شد به گفته رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان رفسنجان، حکم قضایی دادستان در این زمینه اخذ شده و با همکاری یگان امداد نیروی انتظامی نسبت به شناسایی و جمع آوری هم انشعابات غیر مجاز و هم برچیدن پمپ هایی که مستقیم به خط اصلی لوله آب وصل شده اند اقدام و متخلفین به دادگاه معرفی می شوند.

البته همکاری مردم نیز در این خصوص بسیار حائز اهمیت است  و بنا به گفته اداره آب و فاضلاب رفسنجان مردم می توانند در صورت مشاهده مواردی از این دست یعنی پمپ های متصل به لوله اصلی  و انشعابات غیر مجاز، مراتب را از طریق سامانه 122 به این اداره منعکس نمایند.

البته در خصوص دلایل کمبود آب در رفسنجان، اشکالاتی هم متوجه شهرداری به جهت آبیاری فضای سبز با آب شرب می باشد که خوشبختانه چندی است رفع این موضوع، یعنی جداسازی آب شرب از شبکه آبیاری فضای سبز از سوی آنها با جدیت دنبال می شود و اخیراً شهرداری رفسنجان از چاههای خودش برای آبیاری فضای سبز در برخی نقاط استفاده می کند که امیدواریم این مسأله به تمام نقاط تسری پیدا کند.

مسلماً اداره آب و فاضلاب با امکانات محدود و کمبود های خاص خود در این زمینه مواجه است و به عبارتی اگر چه همه تلاش خود را می کند که مردم با مشکلی در این زمینه مواجه نشوند اما نباید فراموش کرد که منابع آبی ما مثل محدود است و تا این فرهنگ سازی در مردم صورت نگیرد که از آب و منابع آبی، به عنوان حیاتی ترین نیاز بشر به اندازه  جان خود محافظت کنند، اداره آب به تنهایی قادر به حل این موضوع نمی باشد. این مردم هستند که باید در خود احساس مسولیت کرده و در مصرف بهینه آب در هنگام نظافت و شستشو، آبیاری، استفاده از وسایل سرمایشی، استحمام و ... اهتمام داشته باشند.

متأسفانه از این نکته هم نباید غافل شد امسال به دلیل همه گیری کرونا و رعایت مسائل بهداشتی از سوی مردم، مصرف آب به بیش از 30 درصد در شهرستان رفسنجان افزایش پیدا کرده است که این نیز به نوبه خود در خصوص دلایل کمبود آب در این شهرستان قابل اعتنا می باشد.

 سخن آغازین این نوشتار را در پایان نیز به جهت اهمیت آن تکرار می کنیم که « منابع آب جهان محدود است و براساس یک دیدگاه بدبینانه، اگرجنگ جهانی دیگری بخواهد در جهان به وقوع بپیوندد برسر مساله آب و دسترسی به منابع آبی خواهد بود.»

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی