روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

اوقات شرعی

5 December 2022
دوشنبه 14 آذر 1401
11 جمادی‌الاول 1444

نهم ذی الحجه هر سال که می شد دریای عرفات از حاجیان موج می زد. آنهایی که می آمدند تا با دلهایی خالص شده و مهذب با خواندن عرفه به یگانگی خداوند اعتراف کنند؛ او را بستایند و نعمت های بی پایانش را یادآوری کنند و با گریه و اشک و آه، از درگاه حضرتش طلب عفو و بخشش نمایند.

اما امسال انگار حکمت و مصلحت خداوند متعال بر این قرار گرفته است که این مراسم به شکوه و عظمت هر سال برگزار نشود و مُحرم و مَحرم دردانه صحرای عرفات، امام عصر (عج) دور و برش خلوت باشد و در تنهایی به یاد جد غریبش زمزمه گر عرفه باشد.

عرفه امسال حال غریبی دارد و دل های منتظران چندین ساله طواف عاشقی، بغضی از جنس دیگر. آنهایی که سالها در انتظار بودند تا در چنین روزهایی به گرد کعبه ابراهیمی طواف نمایند، رمی در جمره کنند، در عرفات همنوای با امام عصر خود شوند و حلق و تقصیر و ...

و چه سعادتی بالاتر از این که در یکی از این مناسک، چشمی خون چکان از غربت و مظلومیت امام و مقتدای خویش، ذبیح کربلا هم داشته باشند و دعایی را که از او آموخته اند زمزمه گر باشند.

للّهُمَّ اِنّى اَرْغَبُ إِلَیْکَ وَ اَشْهَدُ بِالرُّبُوبِیَّةِ لَکَ

خدای من بسوى تو اشتیاق دارم و به پروردگارى توگواهى دهم...

بشر و بشیر پسران غالب اسدی روایت کرده اند که در عصر روز عرفه در عرفات در خدمت آن حضرت بودیم، پس، از خیمه خود بیرون آمدند ، با گروهی از اهل بیت علیهماالسّلام و فرزندان و شیعیان با نهایت خضوع و خشوع؛ در جانب چپ کوه ایستادند و روی مبارک را به سوی کعبه گردانیدند و دستها را برابر روی خود قرار داده مانند فقیری که چیزی طلب می نماید ، و شروع کرد به خواندن این دعا

اَللّهُمَّ اِنّى اَرْغَبُ إِلَیْکَ وَ اَشْهَدُ بِالرُّبُوبِیَّةِ لَکَ

خدای من بسوى تو اشتیاق دارم و به پروردگارى توگواهى دهم

مُقِرّاً بِاَنَّکَ رَبّى وَ اِلَیْکَ مَرَدّى اِبْتَدَاْتَنى بِنِعْمَتِکَ قَبْلَ اَنْ اَکُونَ شَیْئاً مَذْکُورا

اقرار دارم به این که تو پروردگار منى و بسوى تو است بازگشت من آغاز کردى وجود مرا به رحمت خود پیش از آنکه باشم

وَخَلَقْتَنى مِنَ التُّرابِ ثُمَّ اَسْکَنْتَنِى الاَْصْلابَ آمِناً....

چیز قابل ذکرى و مرا از خاک آفریدى آنگاه در میان صلبها جایم دادى و ایمنم ساختى...

الْحَواضِنِ وَکَفَّلْتَنى الاُْمَّهاتِ الرَّواحِمَ وَکَلاَْتَنى مِنْ طَوارِقِ الْجآنِّ

بر من مهربان کردى و عهده دار پرستاریم کردى مادران مهربان را و از آسیب جنیان...

گفت : اَللّهُمَّ اجْعَلْنى اَخْشاکَ کَانّى اَراکَ وَ اَسْعِدْنى بِتَقویکَ وَ لا تُشْقِنى بِمَعْصِیَتِکَ

خدایاچنانم ترسان خودت کن که گویا مى بینمت و به پرهیزکارى از خویش خوشبختم گردان و به واسطه نافرمانیت بدبختم مکن

وَخِرْلى فى قَضآئِکَ وَ بارِکْ لى فى قَدَرِکَ حَتّى لا اءُحِبَّ تَعْجیلَ ما اَخَّرْتَ وَ لا تَاْخیرَ ما عَجَّلْتَ

و در سـرنـوشـت خود خیر برایم مقدر کن و مقدراتت را برایم مبارک گردان تاچنان نباشم که تعجیل آنچه را تـو پـس انـداخته اى بخواهم و نه تاخیر آنچه را تو پیش انداخته ای...

***

مراسم دعای عرفه رفسنجان در مسجد ابوالفضل (ع) دو راهی سرچشمه برگزار می شود

و عرفه امسال هر چند از جنس دیگری است. از جنس آه و افسوس و حسرت، اما خداجویان مسلمان در هر گوشه از این کره خاکی « لاتقنطوا من رحمت الله» در مواطن خود این دعای عظیم را زمزمه گر خواهند شد.

در کشور عزیزمان ایران اسلامی نیز این مراسم با رعایت همه دستورالعمل های بهداشتی عصر روز پنج شنبه برگزار خواهد شد و مردم خداجوی استان کرمان و شهرستان رفسنجان نیز همنوا و هم ناله با هموطنان مومن و مسلمان خود، دعای عرفه را قرائت خواهند کرد.

بنا به گفته رئیس ستاد دعای عرفه شهرستان ، مراسم قرائت دعای عرفه در این شهرستان نیز عصر پنج شنبه ساعت 16:30 در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) واقع در دو راهی سرچشمه و در فضای باز مقابل مسجد با رعایت همه دستورالعمل های بهداشتی برگزار می گردد.

به گفته حجت الاسلام حسنی ضرورت دارد مردم عزیز ضمن رعایت موازین بهداشتی و استفاده از ماسک، زیرانداز نیز به همراه خود داشته باشند.

به گفته وی، این مراسم تنها محدود به این مکان نخواهد بود و در سایر حسینیه ها و مساجد شهر نیز طبق روال هر سال با رعات کامل موازین بهداشتی برگزار می گردد.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی