روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

اوقات شرعی

7 October 2022
جمعه 15 مهر 1401
11 ربیع‌الاول 1444

شرایط حاد کرونا در شهرستان رفسنجان، این شهر را به یکی از بحرانی ترین شهرهای کشور مبدل ساخته است به نحوی که مسئولان درمانی شهر هشدار می دهند در صورت ادامه روند موجود و افزایش آمار مبتلایان و افراد بستری، پذیرش آنان با دشواری مواجه خواهد شد. متأسفانه پزشکان و کادر درمانی این شهر دچار خستگی ناشی از کار مفرط شده و امکانات درمانی در حال فرسودگی است و بخشی از کادر درمانی نیز به دلیل مداومت حضور بر بالین بیماران مبتلا، به این بیماری شده و قادر به حضور در محل کار نیستند.

از سوی دیگر، مسئولین شهرستان برای مقابله با این شرایط حاد کرونایی دست به اقدامات گسترده ای مثل تعطیلی اصناف در گروههای 4،3،2، بانک ها، ادارات و اختصاص اغلب بخش های بیمارستانی به بیماران کرونایی، راه اندازی بیمارستان ویژه بحران شهدای مس، نقاهتگاه پیش بیمارستانی سپاه، و ... زده اند اما تاکنون همه این اقدامات مانع از شیوع این ویروس خطرناک و ابتلای افراد جدید به این بیماری نشده است. چرا؟

قطعاً یکی از دلایل اصلی این مسأله به حضور تعداد زیادی از اتباع کشور افغانستان در شهرستان به ویژه افاغنه حاضر در مهمانشهر (اردوگاه) بر می گردد؛ باید گفت جمعیت حاضر در مهمانشهر، بسیار متراکم است و امکانات آن محدود می باشد و همین امر موجب آلودگی فضای اردوگاه و شیوع ویروس کووید 19 در بین ساکنین آن شده است و از آن بدتر این که افراد ناقل نیز روزانه در سطح شهر و روستاها از جمله در فروشگاه های مواد غذایی- که این مورد اخیر بیشتر در خصوص نوجوانان افغان که در بسیاری از واحدهای صنفی به عنوان شاگرد و پادو فعالیت می کنند مصداق دارد- و نیز در محل های کارگری اعم از کارهای ساختمانی و کشاورزی و خدماتی حضور دارند و موجب می شوند که تمام محدودیت هایی که مسئولین شهرستان در نظر گرفته اند به نوعی کم اثر و یا حتی بی اثر باشد.

راهکار اصلی جلوگیری از شیوع کرونا توسط این افراد جابجایی اردوگاه به محلی مناسب و با فضایی وسیع تر و با امکانات بهداشتی مطلوب و امکانات رفاهی بیشتر است و اما با توجه به اینکه این کار احتیاج به یک کار بلندمدت دارد و به صورت فوری امکان پذیر نیست پیشنهاد تفریق جمعیت ساکن در اردوگاه می شود بدین صورت که بخشی از ساکنین اردوگاه به محل های اسکان موقت منتقل شوند که می توان با اجاره ضبط های پسته خالی حومه شهر، مدارس روستایی فاقد دانش آموز و ... در این زمینه اقدام نمود. همچنین در نظر گرفتن یک نقاهتگاه با امکانات درمانی مناسب و تعداد تخت های لازم برای درمان بیماران کرونایی اتباع خارجی و نیز ایجاد فروشگاه های مواد غذایی و سایر ملزومات مورد نیاز آنان در محل مهمانشهر برای جلوگیری از تردد آنان در داخل شهر مناسب به نظر می رسد.

ضمن آن که ایجاد تیم های بازرسی و نظارتی جهت سامان دادن و غربالگری از اتباع خارجی که در مرکز شهر و حاشیه های شهر حضور دارند و رعایت مسائل بهداشتی را نمی کنند و ایجاد محدودیت های رفت و آمد برای آنان در سطح شهر و روستاها از دیگر اولویت های ضروری در این زمینه می باشد.

مجددا یادآور می گردد در صورت عدم جلوگیری از شیوع بیماری کرونا توسط اتباع افغانستانی حاضر در شهرستان تمام محدودیت ها و تلاش ها برای مقابله با این بیماری خطرناک عقیم خواهد ماند.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی