روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

اوقات شرعی

6 October 2022
پنجشنبه 14 مهر 1401
10 ربیع‌الاول 1444

از ایام فاطمیه تا اربعین در عرب آباد شهدا

وزش نسیم گمنـامی، از صحرا تا روستا

هستند نقاطی در گوشه و کنار شهر که به یُمن وجود قبور مطهر شهدای گمنام، تقدس یافته اند و یکی از این مکانها روستای عرب آباد است. روستایی که در شناسنامه خود دست برده و بواسطه حضور سه آلاله بی نام و نشان درآن، پسوند مقدس «شهدا» را نیز به نام خود اضافه کرده است. عرب آباد شهدا.

 

اربعین که برسد، دقیقاً 14 سال است که سه سرباز روح الله، بر روی دستان خیل عظیمی از مردم، کوچه پس کوچه های روستا را طی کردند تا برای همیشه میهمان مردم روستا باشند و سرانجام آرامستان روستا، محلی شد برای آنها تا پهلو به پهلوی هم، آرامشی از جنس گمنامی بیابند.

گمنامان عاشقی که خلوت حرم و مزارشان اکنون، تسکین بخش همه آنهایی است که ملجا و پناهی برای دلشکستگی و حاجتمندی خود جستجو می کنند.

حضور این سه میهمان گرانقدر در روستا، در حقیقت، هدیه ای است از طرف کسی که خود، آشنا با گمنامی است. او که برای شهیدان گمنام، مادری می کند، مگر نه این که حضرت روح الله فرمود: شهدای گمنام، پاره های تن ملت هستند که مونسی جز نسیم صحرا و همدمی جز مادرشان حضرت زهرا (س) ندارند. در واقع، در سال 76 که مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا(س) به شکل رسمی در روستا پایه گذاری شد و هر سال ادامه یافت، عنایت آن بانو و مشیت الهی بر این تعلق گرفت که چند سال بعد، یعنی اربعین سال 83 خاک آن آبادی، یه یمن در برگرفتن سه شهید سرافراز بی نام و نشان، رنگ آبادی به خود ببیند و این گونه شد که پیشنهاد حاج صادق آهنگران مداح هرساله ایام فاطمیه، جامه عمل به خود گرفت:

«چقدر خوب می شود که روستای عرب آباد که هر سال مراسم ایام فاطمیه را به این خوبی برگزار می کند، شهید گمنام داشته باشد...»

شهدای گمنام که پس از پی گیری های بسیار فراوان، در روستا دفن شدند، ساخت مجموعه ای در خور و منزلت آنان در دستور کار قرار گرفت و این کار از سال 87 آغاز شد. تصمیم بر این بود که حرم شهدای گمنام با قرار گرفتن در حریم مسجد، تقدسی مضاعف پیدا کند و همین گونه نیز شد چرا که ساخت مسجد حضرت زهرا(س) و مجموعه شهدای گمنام با هم آغاز شد. هر کسی هر قدر که در توانش بود کمک کرد و بدین ترتیب، مجموعه حرم شهدای گمنام در داخل مسجد و در مرکز آن قرار گرفت. مجموعه ای با معماری سنتی مذهبی اسلامی با تمام امکانات لازم که در پیرامون آن، بخشی از خطبه فدکیه حضرت زهرا(س) به طول 90 متر نوشته شده است. همچنین وجود 5 لوستر به نام پنج تن آل عبا که 4 شعله از این لوسترها دارای 14 شمع بنام 14 معصوم و پنجمین و بزرگترین لوستر نیز دارای 110 شمع می باشد که به حساب حروف ابجد به نام «علی» می شود همه و همه نشان می دهد دست اندکاران مجموعه حداکثر توان خود را به کار بسته اند تا تناسب موضوع بیش از پیش رعایت شده باشد.

از آن سال به بعد، مراسم ایام فاطمیه در روستا ادامه یافت اما، شهدای گمنام پایه گذار مراسم اربعین نیز شدند و هر سال نیز مراسم باشکوه تر از سال قبل برگزار شده است. خیل عظیم جمعیت و هیأت های عزاداری زیادی از همان ساعات آغازین روز اربعین در محل حاضر شده و به عزاداری و سینه زنی و زنجیرزنی می پردازند، در ادامه، اقامه نماز ظهر و عصر انجام می شود و در ظهر اربعین، این جمعیت چندین هزار نفری از سفره تبرکی حسینی اطعام می شوند. روال این سالها بر این بوده است که پس از این مراسم، گروه تعزیه سیدالشهدا (ع) قاسم آباد وارد شده و به اجرای برنامه می پردازد. پس از آن، نوبت پیاده روی اربعین است که در قالب نماد بسیار کوچکی از رنج و مصائب آل الله در مسیر اسارت با طی طریق از روستا تا قاسم آباد حاجی که مسافتی در حدود 7 کیلومتر است انجام می شود و جمعیت بسیار زیادی نیز در آن حضور دارند. همچنین حضور سخنرانان برجسته ای چون حجج الاسلام راشد یزدی، سید احمد خاتمی، عالی، فرحزاد، سبحانی نیا، مروی و موسوی زاده، حیدری کاشانی و ... و مداحان مطرحی همچون حاج صادق آهنگران، حاج رضا نبوی، حاج مهدی منصوری، حاج مصطفی سماواتی، حاج مجید علی اکبری و ... موید این مطلب است که دست اندرکاران مراسم به غنای فرهنگی مذهبی مراسم بیش از هر چیز دیگری اهمیت می دهند.

و حکایت این میهمانان و میزبانان اکنون 14 ساله شده است و قرار است این مجموعه گسترش یابد و سه صحن دیگر به نام های صحن امام حسین (ع)، صحن امام حسن مجتبی (ع) و صحن کوثر نیز مجموعا در 14 هزار متر مربع ضمیمه این مسجد و مجموعه شود که در همین جا از تمامی عزیزان و دلباختگان اهل بیت(ع) جهت سرمایه گذاری در این زمینه که در واقع ترویج سیره معنوی اهل بیت (ع) می باشد دعوت به عمل می آید. در واقع دید دست اندرکاران بر این است که این مجموعه، مجموعه ای نیست که تنها به روستای عرب آباد اختصاص دارد بلکه مجموعه ای فرهنگی زیارتی خواهد بود که متعلق به کل شهرستان است همان گونه که تاکنون نیز برنامه های متعددی در آن برگزار شده که مربوط به شهرستان بوده است از جمله پخش زنده دعای ندبه که از رسانه ملی پخش گردید.

طرح دیگری که در این زمینه پیش بینی شده است اجرای برنامه هایی در جهت اشتغال پایدار و فراهم کردن زمینه ازدواج آسان و اجرای هر چه بیشتر برنامه های فرهنگی می باشد، البته هم اکنون برخی اردوهای دانشجویی و دانش آموزی نیز برگزار می گردد که قابل گسترش دادن می باشد.

و حال اگر قصد دارید تا پنج شبی را در کنار حرم مطهر این سه شهید گمنام بگذرانید از میدان شهید زینلی (24 ساعتی) به طرف قاسم آباد حرکت کنید رسیده به میدان مهدی آباد واحد از سمت راست به سمت فتح آباد و پس از آن مهدی آباد سردار حرکت کنید، به عرب آباد که رسیدید از هر کسی سراغ بگیرید به شما نشانی حرم شهدا را خواهد داد. مسجدی با حال و هوای مقدس که تقدس آن را وجود سه شهید مضاعف کرده است. السلام علیکم یا شهداء الله...

تنظیم بر اساس صحبت های

خادم الشهدا: حاج حسن حیدری

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی