روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

اوقات شرعی

6 October 2022
پنجشنبه 14 مهر 1401
10 ربیع‌الاول 1444

کشاورزان رفسنجان امسال به نسبت یکی دو سال گذشته، وضعیت امیدوارانه تری را تجربه می کنند و آن به سبب برگ و باری است که بر روی درختان پسته شان خودنمایی می کند. از هفت خوان سرما و باد و بوران و ... تقریبا به سلامت گذشته اند و اگر این یکی دو خوان آخر از گرما و شیره و شپشک را هم پشت سر بگذارند می توانند امیدوار باشند که جوجه هایشان در پایان پاییز شمردنی باشد و از 70 هزار هکتار سطح زیر کشت و دشت خداداد، عایدی خوبی دشت کنند.

و این حکایت هر ساله کشاورزان است که باید جدای از تقابل با رخدادهای طبیعی، رزق و روزی خود را از میان مشکلات ریز و درشت زیادی جست و جو کنند. پسته به عنوان تنها ممر درآمد ساکنان دشت رفسنجان در روزگاران گذشته، ارج و قرب بیشتری داشت در حالی که این روزها و سالها حال و روز خوبی را طی نمی کند. تمام بار زحمات داشت و برداشت پسته، بر دوش نحیف کشاورز است در حالی که خودش کمترین سود و بهره را از آن می برد. اوست که دستان پینه بسته خود را در گرما، سایبان درختش می کند، از آنها در موقع باران و برف و تگرگ، چتری می سازد و خلاصه هر کاری بتواند انجام می دهد تا پسته اش خندان شود اما در پایان کار، این خنده بر چهره پسته و صاحب پسته می ماسد و جای خود را به آه و افسوس می دهد چرا که می بیند آن چه دستش را گرفته است به اندازه ای نیست که در سرما و گرما برایش زحمت کشیده است.

هزینه ها سر سام آور شده است و این برای کشاورزی که دو سال آزگار پولی در دستش نبوده آزار دهنده است. یک پایش برای استمهال وام و تمدید آن در این بانک و آن بانک است و یک پایش در فروشگاههای کود و سم. دیر بجنبد، شیره، شیره جان درختانش را می مکد، و یا درختش از بی قوت و غذایی می خشکد، اما مگر پول کفاف می دهد وقتی قیمت سم و کود تنها در عرض کمتر از یک ماه از سال، جهشی بیش از دو و بلکه سه برابر داشته است.

به اینها هزینه تعمیر، نفقه، کارگر و برخی هزینه های دیگر را هم اضافه کنید تا دریابید کشاورز امروز رفسنجانی با چه مشکلاتی دست به گریبان است.

رد پای افزایش قیمت نهاده های کشاورزیدر اقتصاد معیوب کشور پیداست.یک فروشده سم در رفسنجان این چنین دلیل می آورد:علت این مسأله این است که سم پیش از این با ارز 4200 تومان وارد می شد در حالی که الان این ارز برداشته شده و به طور مثال، اگر ما 1000 لیتر سم با ارز 4200 تومان موجود داشته باشیم اگر قرار باشد بعداً با ارز آزاد آن را تهیه کنیم نصف این مقدار را می توانیم وارد کنیم و سرمایه مان یک باره به یک چهارم تقلیل پیدا می کند.

در این میان معلوم نیست تکلیف کشاورز و به عبارتی تقصیر کشاورز چیست که سمی را که وارد کنندگان آن با ارز 4200 تومان وارد کرده اند و باید قیمتی به مراتب پایین تر از این داشته باشد باید با قیمت سه برابر معمول آن بخرد آن هم در حالی که تکلیف ارز 4200 تومانی معروف به ارز جهانگیری هنوز به طور شفاف مشخص نشده است.

برداشته شدن ارز 4200 تومانی البته در نوع خود خوب است چرا که عده ای سودجو، با استفاده از حفره فساد انگیزی که در این زمینه ایجاد شد وارد عمل شده و ضمن استفاده از این ارز، در عمل، آن چه را که می بایست وارد کنند نکردند و یا بعضاً مقادیری کالا را با این ارز واردکرده و با شگردهایی خاص، بقیه ارز موجود را به جیب خود زده اند اما مسأله اینجاست که برداشته شدن ارز، بایدآن همگونی لازم را در قیمت واقعی پسته و قیمت دلار ایجاد کند و سوال اینجاست که آیا در حال حاضر قیمت پسته 150 تا 180 هزار تومان می باشد؟ قطعاً نیست بلکه به مراتب بسیار پایین تر و حدود نصف است.

در این میان، دستمزد کارگر هم علیرغم این که رویه قاتونمند و مشخصی دارد اما در عمل آن چیزی نیست که می بینیم. دستمزد کارگران افزایش چشمگیری داشته است. شریفی رئیس اداره کار رفسنجان در این باره اما می گوید: ملاک اداره کار، بخشنامه مزد است و کارگر در این رابطه، تابع حداقل دستمزد است.

وی می افزاید: دولت مزد امسال کارگران را 63 هزار تومان اعلام کرده که با افزودن مزایای مربوطه از جمله حق بیمه و عیدی و پاداش به 110 تا 120 هزار تومان در روز بالغ می شود اما مسأله اینجاست که این مبلغ برای کارگر بیرونی قابل قبول نیست و آنها نرخ بالاتری را طلب می کنند.

رئیس اداره کار رفسنجان البته برخی مالکین و کارفرمایان را در این قضیه بی تقصیر نمی داند و می گوید: سال هال قبل شاهد بودیم که در فرمانداری جلساتی گرفته می شد و قیمت کارگران فصلی مشخص می گردید اما متأسفانه کمتر کسی از این قیمت تبعیت می کرد و برخی از این کارفرمایان کارگرانی را به کار می گرفتند و به عناوین مختلف بیشتر از قیمت تعیین شده به آنها دستمزد می دادند و نتیجه آن امروزه در عدم تمکین برخی کارگران از قیمت مصوب و افزایش چشمگیر دستمزدها شاهد هستیم.

و نقطه تأسف بار همه این ماجراها هم اینجاست که نه کشاورز و نه پسته اش نه در رفسنجان و نه در وزارتخانه، متولی خاصی ندارند و تقریبا بخش‌های خصوصی در این زمینه پای کار هستند، آن هم در حالی که محصولی مانند چای که ۳۰ هزار هکتار سطح زیر کشت آن است در وزارتخانه دفتر دارد اما پسته با وجود ۴۵۰ هزار تا ۴۶۰ هزار هکتار سطح زیر کشت در کشور و ۲۰ میلیارد تومان ارزآوری هیچ متولی ندارد و از طرفی تنها شرکتی هم که پیش از این در این زمینه فعالیت می کرد حدود 18 سال است که راکد می باشد.

بایدکشاورزان استان کرمان و قطب مهم تولید پسته یعنی شهرستان رفسنجان را دریابیمو این وظیفه مجمع نمایندگان استان و بویژه نماینده جدید مردم رفسنجان و انار می باشد. باید خاطر نشان کرد به بخت ناخوش کشاورز رفسنجانی، کرونا هم لگدی تقریبا محکم زده است وقتی که بازار صادرات کشورمان در کشمکش با کرونا، بازار جهانی خود را هم که یکی چین و بویژه عید کریسمس آن بود و یکی هم بازار شب عید خودمان را از دست داده است تا این خوف و رجای هر ساله برای پسته کاران از کاشت، داشت و برداشت تا پیدا کردن بازار مناسب برای فروش همچنان ادامه داشته باشد.


Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی