روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

اوقات شرعی

25 June 2018
دوشنبه 4 تير 1397
11 شوال 1439

افرادی که برای مدت طولانی پشت میز می نشینند ، دچار مشکلاتی در نواحی مختلف بدن مثل گردن ، کتف ، کمر ، دست و پا می شوند . فشار ناشی از نشستن نادرست ، و استفاده از میز و صندلی هایی که با استاندارد های لازم برای سلامتی تطبیق ندارند ، در صورت تداوم می تواند صدماتی جبران ناپذیر به بدن فرد وارد کنند . خوشبختانه با رعایت نکات ذکر شده زیر و یک سری نرمش های ساده که در صرفا جهت سلامتی هفته آینده خواهم گفت می توان از این صدمات جلوگیری کرد .

در کنار نکاتی که در تصویر می بینید اگر توصیه های زیر را هم عمل کنید ، سلامتی خود را بیشتر تضمین کرده اید

- به خود استراحت کوچک بدهید.
- خوردن میوه جات.
- نوشیدن مقدار زیادی آب.
-اجتناب از نوشیدن قهوه زیاد
- ورزش های کوچک که در شماره آینده به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.
به امید سلامتی روز افزون شما
کارشناس تربیت بدنی- شکوفه قائمی زاده

در ادامه بحث هفته پیش (پیاده روی) ، این هفته اطلاعات مفیدی را در خدمت شما قرار می دهیم تا این که کفش مناسبی جهت پیاده روی انتخاب کنید.

پیاده روی یکی از ورزش های کم هزینه و بسیار مفید و مناسب برای همه ی سنین است که صرفا جهت سلامتی این هفته به آن می پردازد.
پوشاک مناسب
لازمه ی پیاده روی خوب، پوشش خوب می باشد هست که مهم ترین آن کفش مناسب است که در آینده به آن می پردازیم. سعی کنید از لباس های آزاد و راحت و ورزشی که مانع از راه رفتن درست نمی شوند استفاده کنید .
فواید پیاده روی
افزایش روز افزون چاقی به عنوان مادر بیماری های قلبی عروقی، دیابت ،سرطان ،پوکی استخوان ،افسردگی و .... باعث می شود به فکر چاره و سلامتی خودمان بیافتیم و چه بهتر پیاده روی را که باعث رفع این مشکل میشود در برنامه خود قرار دهیم
اگر روزانه 30 دقیقه پیاده روی کنیم 200 کیلو کالری می سوزانیم و 40 درصد احتمال سکته مغزی کاهش می یابد و عوامل مذکور را کنترل می کند.
روش صحیح شروع ، انجام و پایان رساندن پیاده روی
30 دقیقه را به سه زمان 10 دقیقه تقسیم می کنیم :
10 دقیقه اول گرم کردن به صورت پیاده روی معمولی با سرعت کم و حرکات کششی .
10 دقیقه دوم پیاده روی، در روزهای اول شروع پیاده روی با سرعت معمولی رو به بالا ولی کم کم سرعت خود را زیاد کنید تا جایی که بتوانید با بیان واضح حرف بزنید .
10 دقیقه سوم کم کم سرعت خود را کاهش دهید تا دقیقه 30 که ایست کامل هست و انجام حرکات کششی برای خنک شدن.
طریقه درست پیاده روی
دست ها و پاها طبق تصویر بر عکس هم حرکت کرده قدم های خود را به صورت پاشنه – پنجه بردارید. کف پا را بر زمین نکوبید و کمر خود را به جلو زیاد خم نکنید و راستای ستون فقرات را حفظ کنید و نگاهتان رو به جلو باشد (برای خم نشدن گردن)
زمان و مکان مناسب
بهترین زمان پیاده روی صبح ها به علت اکسیژن زیاد هست
بهترین مکان مکان هایی که آلودگی کمتری دارند هست مثل طبیعت ، پیاده روی در طبیعت فواید دو چندانی دارد و با هر قدم برداشتن در طبیعت خیلی بیشتر از آن چه تصور می کنیم به دست می آوریم ازجمله تناسب اندام ضد افسردگی و خاصیت شفادهی بیماری های ذکر شده را دارد .
اگر امکان رفتن به طبیعت را ندارید حواشی پارک ها و اگر در منزل هستید حیاط و داخل خانه به شکل l 8نگلیسی پیاده روی کنید .
کارشناس تربیت بدنی : شکوفه قائمی زاده

استادیار مغزواعصاب دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان بااشاره به زیرساختهای مناسب درمانی در رفسنجان گفت:درمان سکته مغزی بااستفاده از داروی حل کننده لخته خون دراین شهرستان امکان پذیر شده است.
به گزارش خبرنگار ما، دکتر امیر مقدم‌احمدی روز شنبه در نشست خبری اظهار داشت: داروی حل‌کننده لخته با نام «تی‌پی‌ای» مدت‌ها در نقاط مختلف دنیا و در چند سال اخیر در شهرهای بزرگ کشور در دسترس بوده و تنها درمان برای سکته‌های مغزی از نوع لخته همین دارو است.
وی با اشاره به لزوم وجود زیرساخت مناسب برای استفاده از این دارو، افزود: طبق پروتکل وزارتخانه، آمادگی زیرساختها از جمله بخش‌های پرستاری، اورژانس، انتقال‌خون، آزمایشگاه و ... برای استفاده از داروی تی پی ای ضروری است.
وی عنوان کرد: در رفسنجان با هماهنگی‌هایی که از مدت‌ها قبل آغاز شده این زیرساختها به‌تدریج انجام و امکانات آن در رفسنجان فراهم شده و حدود 45 روز است که دارو در رفسنجان خریداری شده و در دسترس قرار گرفته است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: نخستین مورد تزریق این دارو در رفسنجان چهار مهر ماه انجام گرفته است و در این مدت به پنج بیمار دیگر که شرایط آن را داشتند، تجویز شد که جواب‌های خوبی از این درمان گرفتیم و جلوی ایجاد ناتوانی در سکته مغزی را تا حد زیادی می‌گیرد.
مقدم‌احمدی تصریح کرد: این دارو یک مرحله ای است و از شروع علائم بیماری تا شروع تزریق دارو نباید بیش از سه و حداکثر ۴.۵ ساعت گذشته باشد.
این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به آمار سکته‌های مغزی در کشور، ابراز داشت: در کشور مطالعاتی که انجام شده معدود و ناحیه به ناحیه است اما در یک مطالعه بزرگتر که در مشهد انجام شد مشخص شده که شیوع و بروز سکته مانند کشورهای دیگر و حتی بیشتر است.
مقدم احمدی با بیان اینکه سکته مغزی جزء شایع‌ترین علل ایجاد ناتوانی و مرگ‌ومیر است، افزود: پیری جمعیت، الگوهای تغذیه غلط و استرس‌های شغلی، کمبود تحرک بدنی در بروز این نوع سکته‌ها تأثیرگذار است.
به گفته وی این درمان در مراکز استان‌ها مانند مشهد، شیراز، تهران، اصفهان و تبریز در چهار، پنج سال اخیر انجام می‌شده و در کرمان به عنوان مرکز استان از سال گذشته این درمان انجام می‌شود که تعداد معدودی بوده است.
استادیار مغز و اعصاب دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان تصریح کرد: در رفسنجان به عنوان یکی از شهرستان‌های پیشرو در این کار که زیرساخت‌های آن فراهم بوده این دارو اکنون در دسترس مردم است.
این پزشک متخصص مغز و اعصاب یادآور شد: یکی از مشکلات استفاده از داروی تی‌پی‌ای در گذشته، عدم تحت پوشش قرار داشتن این دارو بود که با تلاش انجمن سکته مغزی ایران این دارو به صورت سهمیه‌بندی زیر پوشش بیمه قرار گرفته است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه کارکنان اورژانس رفسنجان در این زمینه آموزش دیده اند، گفت: کدی به عنوان کد سکته مغزی حاد داریم که عوامل اورژانس ۱۱۵ اگر با بیماری با علائم سکته مغزی مواجه شدند با اورژانس علی‌بن ابیطالب (ع) تماس گرفته و اعلام می‌کنند که مریض سکته مغزی در حال انتقال به بیمارستان است تا در صورت طی کردن مراحل دیگر و واجد شرایط بودن بتوان داروی ان تی پی ای را تزریق کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ادامه داد: ماهانه ۱۵ بیمار سکته ایسکمیک در رفسنجان وجود دارد و از شش بیماری که داروی تی پی ای دریافت کرده اند به غیر از یک بیمار که سکته بزرگ داشت پنج بیمار دیگر حال آنها خیلی بهتر شده و عوارض مهم سکته که فلج شدن اعضا است رفع شده است.
مقدم احمدی تصریح کرد: این دارو ۳۰ درصد خیلی خوب جواب می‌دهد، ۳۰ تا ۴۰ درصد توانایی زندگی بدون وابستگی به شخص دیگر را به بیمار می دهد که در مجموع ۷۰ درصد آن را مثبت ارزیابی می‌کنیم و ۳۰ درصد هم چندان تغییری نمی‌کند.
استادیار مغز و اعصاب دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان درباره سن شیوع سکته‌های مغزی در کشور اظهار کرد: هرچه سن بالاتر می رود رگ‌ها تنگ‌تر و شیوع سکته بیشتر می‌شود لذا شیوع سکته از ۶۰ سال به بالا بیشتر است اما در حال حاضر با این وضعیت تغذیه، ورزش و تحرک سن آن پایین‌تر آمده و در مردان شایع‌تر است.
وی دیابت، پرفشاری خون و چربی خون بالا، عادات تغذیه‌ای، غذاهای آماده، مواد مخدر و دخانیات را جزو عوامل خطر اصلی برای سکته برشمرد.
این متخصص مغز و اعصاب درباره علائم سکته مغزی گفت: علائمی شامل اختلال حرکت صورت، ضعف اندام فوقانی و اختلال در تکلم فرد در صورت بروز در فرد باید به سرعت خود را به اورژانس برساند. باید سی‌تی‌اسکن فوری در اورژانس انجام شود که این امکان در رفسنجان وجود دارد.
مقدم‌احمدی تصریح کرد: رفسنجان جزو ۵۴ بیمارستان تایید شده در کشور از ۹۰۰ بیمارستان است که وزارتخانه سهمیه این دارو را دادند و در آغاز کار ۳۰ دارو گرفتیم که تاکنون به ۶ نفر دارو تزریق شده است.

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی