روز نامه این هفته

دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت

اوقات شرعی

23 May 2019
پنجشنبه 2 خرداد 1398
18 رمضان 1440

فروش نخلستان و انفاق آن‏ در اوج تنگدستی

در روایات آمده است كه روزى امیرالمؤمنین، علیه السلام، پس از سه روز توقف در صحرا و اشتغال به كار كشاورزى به خانه بازگشتند و در منزل را زدند. وقتى فاطمه زهرا، علیها السلام، در را باز كرد، حضرت با دیدن چهره همسرشان از سبب پریدگى رنگشان جویا شدند. فاطمه زهرا لبخندى زدند و با شرم و حیاى بسیار گفتند: على جان، در این سه روز

كه شما نبودید، من و حسن و حسین گرسنه خوابیدیم.

با شنیدن این سخن، حضرت از درب منزل بازگشتند و فرمودند: مى‏روم تا به امید خدا غذایى تهیه كنم.

در راه، حضرت به سلمان فارسى برخوردند و به او فرمودند: باغ آبادى دارم كه مى‏خواهم همین امروز آن را بفروشم. سلمان نیز گفت: كسى را پیدا مى‏كنم! و رفت.

از قضا، سلمان كسى را دید كه در پى باغى براى خرید بود و به او گفت: باغ آبادى دارم كه تمام درخت‏هایش را على كاشته است، آن را مى‏خرى؟ مرد گفت: درختى كه على كاشته است را نخرم؟ و درباره قیمتش پرسید. سلمان گفت: مى‏دانى كه انصاف در على موج مى‏زند. این باغ اگر دست كسى دیگر بود، مثلا چهل هزار دینار بر آن قیمت مى‏گذاشت، ولى على معتقد است این باغ در حال حاضر دوازده هزار دینار بیشتر نمى‏ارزد.

مرد گفت: خریدارم! بعد همراه با سلمان نزد امیرالمؤمنین رفت.

حضرت پس از پایان كار، با خود حساب كردند كه خانواده من امروز و امشب براى ناهار و شامشان پول نیاز دارند، لذا بقیه این پول زیادى است. این بود كه به مسجد رفتند و نماز را به پیامبر اقتدا كردند. بعد از نماز نیز، حضرت همه پول‏ها را جلو در مسجد روى خاك ریختند و اعلام كردند: هر كس پولى نیاز دارد بردارد!

مردم گروه گروه آمدند و به قدر نیازشان از آن پول برداشتند و رفتند و سر آخر، فقط خاك كوچه بر جا ماند.

بدین ترتیب، حضرت دوباره گرسنه و دست خالى به طرف خانه به راه افتادند. ایشان یقین داشت كه همسرش براى مال دنیا با او دعوا نمى‏كند، لذا وقتى به منزل آمد، به همسر خویش گفت: باغ را فروختم و پولش را جلو مسجد انفاق كردم. انگار محتاج‏تر از ما در میان مردم زیاد بود، زیرا همه را بردند!

حضرت زهرا در مقابل این سخن حضرت با چشم اشكبار دست به دعا برداشت و گفت:

خدایا، این دست را از على نگیر! (افسوس بزرگ امت اسلام براى همیشه تاریخ آن است كه بعد از وفات پیامبر، این معدن علم الهى كه دانش‏هاى گوناگون سیل‏وار از جوانب وجودش سرازیر بود، 25 سال خانه نشین شد و جز كشاورزى به كار دیگرى نمى‏پرداخت.)

Back to Top

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری آنی