دریافت نسخه همراه نامه رفسنجان

تبلیغات سایت


مراسم تودیع و معارفه مدیران قبلی و جدید مس منطقه کرمان با حضور مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در سالن آمفی تئاتر فجر مجتمع مس سرچشمه برگزار شد.

مدیرعامل شرکت راهسازی پ بل از بهره برداری 5/14 کیلومتر دیگر از قطعه دوم محور اصلی باند دوم رفسنجان – سرچشمه – شهربابک خبر داد.

«دکتر حسین تجدد»، بانی ساخت دانشکده ایران شناسی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان روز پنج شنبه 15 مهرماه در تهران درگذشت.

مراسم رژه نیروهای مسلح شهرستان رفسنجان همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در بلوار طالقانی برگزار شد.

آئین سنتی تربت گذاری محراب مسجدالزهرا(س) رفسنجان سه شنبه شب همزمان با عید سعید غدیرخم با حضور جمعی از سادات، روحانیون و نمازگزاران این مسجد برگزار شد.

ازدواج در ذات خود امری اجتماعی است و واقعیات اجتماعی را نمی‌توان در تحلیل‌های تک‌عاملی به قضاوت نشست. چه‌بسا مجموعه‌ای از عوامل خُرد و کلانِ فرهنگی و سیاسی و اجتماعی و اقتصادی دست به دست هم داده باشند تا یک واقعیت اجتماعی –مثبت یا منفی- رخ بنماید


گفتگو با آقای اکبر رفیعی یکی از فروشندگان قدیمی نشریه رفسنجان در واقع قرار بود در ویژه نامه شماره 1000 هفته نامه که هفته قبل تقدیم حضورتان نمودیم به چاپ برسد که به این شماره موکول شد. مشتریان مطبوعاتی مصلح سالهاست که با آقای رفیعی آشنا هستند و خوانندگان روزنامه ها با او سلام و علیکی هر روزه دارند. کمی بیشتر با او آشنا می شویم.

شبی که معنای آن را اندازه گیری بیان کرده‌اند شبی که از هزار ماه بهتر است و در آن تقدیر یکساله آدمی رقم می‌خورد و چه خوب است که این تقدیر، خوب رقم بخورد و به قول مولا علی (ع) باید از خداوند چیزهایی را خواست که دست خود آدمی نیست مانند سلامتی، طول عمر و روزی.


حسین نظری، مدير مس منطقه كرمان در ديدار با پيشكسوتان ذوب مجتمع مس سرچشمه گفت: در حال حاضر یک میلیون و 100 هزار تن کنسانتره و 200 هزار تن مس کاتدی تولید می‌کنیم. اما ظرفیت تولید ما یک میلیون و 450 هزار تن کنسانتره و حدود 430 هزار تن مس کاتدی است كه امیدواریم با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی عملا تا سال 99 این امر محقق شود و به ظرفیت تولید برسیم.
در اين ديدار كه به مناسبت توليد اولين آند در سرچشمه كه همزمان با آزادسازي خرمشهر در سال 61 بوده است با حضور تني چند از بازنشستگان امور ذوب و معاونين و مديران مس سرچشمه در سالن كنفرانس معاونت معدن و فراوري با عنوان نشست خاطره پيشكسوتان ذوب برگزارشد.
حسين نظری ضمن تبریک اعیاد شعبانیه با اشاره به نامگذاري سال 95 اظهار داشت:شما پيشكسوتان صنعت مس سرچشمه در 3 خردا 1361 ، با توليد اولين آند مسي در راه رسيدن به اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل اين صنعت را كليد زده و به گونه اي همراه با حماسه آزاد سازي خرمشهر حماسه اي ديگر در صنعت آفريديد به طوري كه در حال حاضر مي توان ادعا كرد كه شعار سال 1395 سال هاست كه در مجتمع مس سرچشمه عملي شد.
مدير منطقه كرمان همچنين گفت: در شركت مس ۲۰ سال پیش در راستای اقتصاد مقاومتی بالغ بر ۴ هزار قطعه بومی سازی شد که حدود ۲ هزار قطعه براي حمايت از سازندگان داخلي در داخل استان تولید میشود و از سه سال پیش به شدت در زمینه اقتصاد مقاومتی تلاش کردیم و این تلاش همچنان ادامه دارد.
وی افزود:تجمیع مس سرچشمه میدوک و شهربابک یک اقدام در جهت اقتصاد مقاومتی بود تا عملا بتوانیم از ظرفیتهای مجموعه هایی که پراکنده بودند در سطح استان استفاده کنیم و از نتايج ديگر اين تجميع ايجاد همدلي در مجموعه هاست.
نظري عنوان کرد: از سال ۹۰که ۸ هزار و ۷۰۰ تن فروش کاتد داشتیم الان ۴هزار و ۶۰۰ تن فروش داریم و با کاهش ۴۰ درصدی قیمت كه به دليل افت قيمت جهاني مس بود اگر اقداماتي انجام نمي شد شرکت با ورشکستگی مواجه مي شد.
مدير منطقه كرمان ابراز داشت:۵۰۰ اقدام در راستای بهبود فضای کسب و کار، مسایل زیست محیطي، کاهش هزینه های تولید، بهبود فضای کارو بهبود نشاط در فضای کسب و کار تعریف کردیم که تا الان ۳۰ درصد این اقدامات عملی شده تا پایان سال ۹۶ هر ۵۰۰ پروژه تعریف شده عملیاتی خواهیم کرد.
وي با ابراز خوشحالی از حضور در جمع پیشکسوتان ذوب متذکر شد: امیدواریم با اجراي 500 پروژه جريان خوبي را از مجموعه مس منطقه کرمان شاهد باشیم .
همچنين دراين نشست حجت الاسلام كرمي نژاد مشاور معاون منابع انسانی و امور اجتماعی مجتمع مس سرچشمه گفت: موفقیت‌های شرکت مس از برکات انقلاب اسلامی است و انقلاب اسلامی از زمان شکل‌گیری باور را در مردم ایجاد کرد.
وی ادامه داد: زمانی که مس سرچشمه مطالعه و راه‌اندازی شد، انگلیسی‌ها تغذیه کار را به دست گرفتند، بعد آمریکایی‌ها آمدند و همه چیز را در دست گرفتند.
مشاور فرهنگی معاون منابع انسانی و امور اجتماعی مجتمع مس سرچشمه بیان داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که آمریکایی‌ها رفتند، روی در و دیوارهای مجتمع نوشتند شما نمی‌توانید، اما نهال نوپای انقلاب به رهبری امام راحل و تاثیر از آیات قرآن سبب موفقیت ما شد و مس روز به روز پیشرفت کرد.
وی با اشاره به اینکه دشمن نتوانست موفقیت ما را در زمینه‌های مختلف ببیند جنگ را بر ما تحمیل کرد، افزود: اما در جبهه اقتصادی ما همراه با جبهه جنگ نظامی موفق عمل کردیم و همزمان با فتح خرمشهر ذوب مجتمع مس سرچشمه افتتاح شد که نشان از عظمت انقلاب اسلامی و برکات انقلاب است. کرمی متذکر شد: در شهر سرچشمه سرمایه‌های انسانی زیادی وجود دارند که نیاز به تقویت است.

سه مرد افغان به دلیل آشنا نبودن به فن شنا در یک استخر کشاورزی در کبوترخان غرق شدند. فرمانده انتظامی شهرستان رفسنجان در این باره گفت: بعد از ظهر یکشنبه فردی ضمن تماس با پلیس از افتادن سه مرد افغان به داخل استخر آب کشاورزی در روستای کبوترخان خبر داد. سرهنگ عباسی افزود: ماموران زمانی که در محل حاضر شدند، مشاهده کردند امدادگران اورژانس با کمک اهالی در حال خارج کردن اجساد سه مرد افغان هستند.
وی اضافه کرد: بررسی‌های اولیه نشان می‌داد آنها چهار نفر بودند که پس از عبور از موانع اطراف استخر که برای آبیاری تحت فشار ساخته شده بود وارد استخر شده

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: 80 هزار کیلومتر از کویر لوت در تیر ماه سال جاری ثبت جهانی خواهد می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: رفسنجان شهر پیشتاز در اقتصاد مقاومتی و تولید است.
رضا اسماعیلی در همایش روز کارگر در تالار علقمه رفسنجان با تبریک روز کارگر، اظهار کرد: جا دارد از از فعالیت کارگران که موجب رونق و آبادانی شهر و دیار خود می شود قدردانی کنم.
وی تصریح کرد: اگر کارگران نباشند اقتصاد به نوعی دچار چالش می‌شود، زیرا اقتصاد مقاومتی مورد تأکید مقام معظم رهبری بر پایه تقویت و حمایت بخش تولید داخلی است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان تأکید کرد: فرهنگ کار باید توسعه یابد و مفهوم وسیع آن در جامعه گسترش داده شود تا موجب رشد شهر، استان و کشور را فراهم کند.
اسماعیلی با بیان اینکه رفسنجان شهر پیشتاز در اقتصاد مقاومتی و تولید است، افزود: این امتیاز حاصل زحمات و کار گذشتگان است و ما باید این این امانت را به درستی حفظ کرده و با کار و تلاش مضاعف به نسل آینده برسانیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: کلینیک تخصصی دندانپزشکی در رفسنجان در چند ماه آینده افتتاح می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، دکتر محمدرضا میرزابیگی در مراسم گرامیداشت روز دندانپزشک در رفسنجان گفت: امیدواریم در سال 95 بتوانیم شاهد بازگشایی کلینیک های تخصصی دندانپزشکی در رفسنجان باشیم.
میرزابیگی با بیان این خبر که کلینیک تخصصی دندانپزشکی در رفسنجان در چند ماه آینده افتتاح می شود، افزود: این کلینیک 400 مترمربع زیربنا دارد و با حدود 45 یونیت که با تعرفه های بیمه ارائه خدمت خواهد کرد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان عنوان کرد: حدودا 40 تا 45 یونیت دندانپرشکی در شهرستان رفسنجان و حدود 4 یونیت جدید در بیمارستان ولی عصر(عج) انار خواهیم داشت.
وی در پایان اظهار داشت:جا دارد یاد و خاطر دکتر وکیلی پیشکسوت دندانپزشکی رفسنجان که چند روز پیش دار فانی را وداع کردند، گرامی بداریم.
در حاشیه این مراسم، یادبودی نیز برای این پیشکسوت دندانپزشکی رفسنجان برگزار شد

برنامه هاي نخستین روز  در كرمان اعلام شد
سرپرست دبيرخانه نهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران برنامه هاي نخستين روز اين جشنواره در كرمان را اعلام كرد.
امير اخلاقي در گفتگو با ايرنا گفت: براساس جدول زمانبندي، جشنواره موسيقي نواحي ايران ساعت 10 روز جمعه هفدهم ارديبهشت با اجراي بخش راويان اصالت كه بخش تخصصي است در سالن هلال احمر كرمان آغاز مي شود.
وي افزود: همزمان با اين برنامه در باغ شاهزاده ماهان گروه هاي لرستان، ياسوج و جيرفت اجراي عمومي دارند و ورود براي همه افراد آزاد است.
وي بيان كرد: برنامه هاي جشنواره در عصر روز جمعه و از ساعت 17 تا 19 با نشست تخصصي و حضور اهالي موسيقي و با شركت اساتيدي همچون هوشنگ جاويد، كيوان پهلوان و فواد توحيدي در باغ موزه هرندي شهر كرمان ادامه پيدا مي كند.
سرپرست دبيرخانه جشنواره موسيقي نواحي ايران ادامه داد: همزمان با اجراي عمومي در ساعت 20 تا 22 توسط گروه هاي لرستان و ياسوج در بوستان مادر كرمان، نشست تخصصي فيلم را در هتل پارس با حضور عليرضا قاسم خان داريم.
اخلاقي اظهار كرد: جشنواره موسيقي نواحي نخستين روز در شهرستان رفسنجان توسط گروه هاي ژين، ميسان، بيداد، محمود آباد، خاك، اميد نرماشير و شورون ادامه مي يابد.
وي گفت: ورود به تمامي بخش هاي جشنواره موسيقي نواحي ايران براي عموم آزاد است و بليط فروشي انجام نمي شود.

فرمانده انتظامی شهرستان رفسنجان با اشاره به طرح نوروزی پلیس از 25 اسفند تا 15 فروردین، گفت: بیش از 500 نیرو کار برقراری امنیت در طرح نوروزی پلیس در رفسنجان را بر عهده دارند.

عضو مرکز بین المللی قنات از ثبت ملی قنات داوران خبر داد.

خمس یک دستور مهم اسلامی است و در کنار فرایض مهمی چون نماز، روزه، حج، زکات و زمینه ساز فروع دین مبین اسلام به حساب می‌آید. قران کریم می فرماید: بدانید هرگونه غنیمتی به دست آوردید، خمس آن برای خدا و برای پیامبر و برای خویشاوندان (او) و یتیمان و مستمندان و واماندگان در سفر (از آن‌ها) است.

فرماندار رفسنجان روز یکشنبه از مکان جدید در حال ساخت موسسه خیریه خیّرین گمنام رفسنجان بازدید کرد.

جانشین فرمانده پلیس راه استان کرمان گفت: برخورد خودروی سواری حامل افاغنه غیرمجاز با یک دستگاه کامیون در محور ماهان - باغین 10 کشته و 2 مجروح بر جا گذاشت.

رئیس ستاد انتخابات استان کرمان گفت: 2 میلیون و 80 هزار نفر واجد شرایط رای دادن در استان کرمان می توانند در انتخابات هفتم اسفند ماه 94 شرکت کنند.

به اطلاع امت مسلمان استان کرمان می رسانیم

«از قول من از ایشان تشکر کنید، من امشب خیلی خسته بودم، نشستم این برنامه را تماشا کردم، واقعا لذت بردم، هم آقای طالب‌زاده، هم مجری جوان و هم سه فیلم کوتاهی که پخش شد، جالب بود. از چند نفر اشخاصی هم که آنجا بودند (مهمان‌ها) تشکر می‌کنم.»

 شرکت فرومولیبدن کویر رفسنجان برای هشتمین سال متوالی به عنوان صادر کننده نمونه استان کرمان انتخاب و مورد تجلیل قرار گرفت.

جلد نخست مجموعه‌ی‌ سه‌جلدی «محمد قاسمی» شامل هفت داستان طنز از دوران جنگ تحمیلی با عنوان «دسته‌ی‌ چهار، گروهان یک» منتشر شد. «دسته‌‌ چهار، گروهان یک» هفت داستان طنز از دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و با محوریت رزمندگان گردان غواص 408 از لشکر 41 ثارا...(ع) است. «دسته‌‌ چهار، گروهان یک» مجموعه‌داستان طنز محمد قاسمی، با شمارگان 2500 نسخه، از سوی انتشارات «سوره‌ مهر» منتشر شده است.

در مورد اینکه «دجال» شخص خاصی است یا به معنای هر کس یا هر جریان انحرافی است که موجب گمراهی مردم شود، در میان علمای شیعه و همین طور علمای اهل سنت دو دیدگاه وجود دارد.

نشست هم اندیشی مدیران و کتابداران کانون‌های مساجد استان کرمان عصر یکشنبه در کانون فرهنگی مسجد الزهرا(س) رفسنجان برگزار شد.

کتاب «دختر شینا» خاطرات زندگی «قدم خیر محمدی کنعان»، همسر سردار شهید حاج ستار ابراهیمی هژیر به قلم بهناز ضرابی زاده است. دختری که طوری بار نیامده بود که اهل کار در خانه و به قولی زن زندگی باشد.

هرسال، عده‌ای از هم وطنان موفق می‌شوند به این سفر بروند و ایام اربعین را در کربلای حسینی حضور داشته باشند،

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی اخذ گواهینامه راهنمایی و رانندگی را نیازمند کارت پایان خدمت و معافیت سربازی ندانستند.

همزمان با ایام شهادت پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و سبط اکبرش حضرت امام حسن مجتبی(ع) و همچنین سالروز شهادت حضرت علی ابن موسی الرضا(ع)، شهرستان رفسنجان، آکنده از عطر یاد سرداران و 950 شهید بزرگوار این شهرستان می شود.

خرده فرهنگ ها، فرهنگ های کوچکتری هستند که در ذیل فرهنگ اصلی شکل گرفته و ته مایه همان فرهنگ اصلی را دارند، نظیر مراسم عید نوروز که اگرچه در همه شهرهای کشور این رسم وجود دارد، اما آداب و رسوم نوروز، شهر به شهر متفاوت است. البته تعریف خرده فرهنگ ها بسیار وسیع تر از مصادیقی نظیر آداب و رسوم قومی است. مثلا: رفتار کبوتربازها یک خرده فرهنگ است. شیوه زندگی و رفتاری پلیس خرده فرهنگ پلیس است، رفتار کامیون دارها و نحوه سبک زندگی شان خرده فرهنگ کامیون دارهاست که البته در این نوشتار صحبت ما بیشتر ناظر بر خرده فرهنگ هایی است که مربوط به آداب و سنن قومی می شود.

در اولین روز از هفته دفاع مقدس، رژه نیروهای مسلح و یگان های نظامی و انتظامی در رفسنجان برگزار شد. به گزارش خبرنگار ما، در این مراسم که با حضور امام جمعه رفسنجان، فرماندار، دادستان و تنی چند از فرماندهان نظامی و انتظامی و مسوولین شهرستان برگزار شد

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: رایزنان صنعتی، معدنی و بازرگانی ایران در 20 کشور جهان روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 26 و 27 شهریور به این استان سفر می کنند.

عضو شورای معاونان کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: امسال جشن عاطفه‌ها از شانزدهم مهر با نواختن زنگ عاطفه‌ها و آمادگی مدارس به عنوان پایگاه، آغاز و به مدت سه روز از سوی کمیته امداد امام(ره) و با محوریت مساجد و مراکز نیکوکاری و همکاری سازمان دانش‌آموزی، انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، سازمان بسیج مستضعفین و فدراسیون ورزش‌های همگانی وزارت ورزش و امور جوانان برگزار می‌شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از رشد 4 درصدی طلاق در سه ماه اول سال 93 خبر داد و گفت: بیشترین طلاق‌های ثبت شده زنان به میزان 14.5 درصد مربوط به رده سنی 27 تا 29 سال و بیشترین طلاق‌های ثبت شده مردان به میزان 16.2 درصد مربوط به رده سنی 27 تا 29 سال بوده است. به گزارش سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، احمد تویسرکانی با بیان این‌که در سه ماه اول امسال ثبت ازدواج‌ها در مدت مشابه سال قبل یک درصد رشد داشته است، افزود: در این مدت 198 هزار و 937 ازدواج در دفاتر رسمی ازدواج به ثبت رسیده، در حالی که در این مدت 36 هزار و 342 طلاق در دفترخانه‌ها ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 4 درصد رشد نشان می‌دهد. به گفته وی، بیشترین ازدواج‌های ثبت شده مردان در این دوره سه ماهه به میزان 26.3 درصد مربوط به رده سنی 24 تا 26 سال و بیشترین ازدواج‌های ثبت شده زنان به میزان 20.1 درصد مربوط به رده سنی 21 تا 23 سال بوده است.

بانک مرکزی اعلام کرد: متقاضیان تعیین شعبه شده در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، حداکثر ظرف 12 روز کاری نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام کنند.

داوران بیستمین جشنواره‌ ملی «شعر رضوی» در دو بخش این جشنواره معرفی شدند.

مدیر فرودگاه رفسنجان از راه اندازی پرواز رفسنجان- مشهد در آینده نزدیک خبر داد.
حمید صالحی روز یکشنبه در بازدید فرماندار رفسنجان از بخشهای مختلف فرودگاه ضمن اعلام این خبر گفت: فرودگاه رفسنجان علیرغم داشتن امکانات پیشرفته و بسیار خوب، با کمبود نیروی انسانی مواجه است.

مدیرجهاد کشاورزی رفسنجان گفت: متاسفانه به دلیل گرم شدن ناگهانی هوا در روزهای گذشته خسارات جبران ناپذیری به محصول پسته رفسنجان وارد شده است.

30 خوشنویس ممتاز کرمانی به‌زودی کتابت 30 نسخه قرآن‌کریم را آغاز می‌کنند.

دبیر ستاد گرامیداشت هفته دولت در رفسنجان برنامه های این هفته در شهرستان رفسنجان را اعلام کرد.

دبیر ستاد گرامیداشت هفته دولت در رفسنجان برنامه های این هفته در شهرستان رفسنجان را اعلام کرد.

000000خدایش رحمت کند سعدی علیه الرحمه را که فرمود: « میهمان گرچه عزیز است ولی همچو نفس خفه سازد اگر آید و بیرون نرود» و متأسفانه باید گفت این خفگی تدریجی را مدت زمانی است که شهر رفسنجان در گلوگاه خود و آن هم از جانب مهمانانی احساس می کند

رئیس شورای شهر کشکوئیه با اشاره به عدم ساماندهی گلزار شهداء شهر کشکوئیه گفت: در تاریخ 15 اسفندماه 90 در قالب تفاهم نامه ای شهرداری کشکوئیه 100میلیون ریال جهت ساماندهی گلزار شهداءشهر کشکوئیه به حساب اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان واریز نموده که متاسفانه اداره کل بنیاد شهید به تعهدات خود عمل نکرد و کار ساماندهی بر زمین مانده است.
علی کارگر گفت: پس از پیگیری های مکرر تنها پاسخ بنیاد شهید این بوده است که هیچ کس در مناقصه حضورپیدا نکرده است، لازم به ذکر است که اداره کل بنیاد شهید استان اطلاعیه مناقصه را فقط در هفته نامه واقعه درج نموده و این درحالیست که اگر واقعا بنا بر ساماندهی گلزار شهدا بود آگهی مناقصه رادر هفته نامه های رفسنجان به چاپ می رساند و بدیهی است که بنا به شرایط جغرافیایی پیمانکار های بیشتری اعلام آمادگی می کردند.
رئیس شورای شهر کشکوئیه در ادامه گفت: بدون شک حضور شهدا در شهر به خودی خود مایه ی برکت و افتخار است اما این تمام ماجرا نیست. وظیفه ی اصلی ما حفظ کردن آرمان های این انقلاب که همانا آرمان های اسلام می باشد و نباید نسبت به قبور مطهر امام زادگان عصرحاضر کوتاهی شود.

فرماندار رفسنجان با بیان اینکه جلسات شورای اداری شهرستان رفسنجان از این پس مصوبه خواهد داشت، از پیگیری اجرای این مصوبات از سوی ادارات خبر داد.

رئیس ستاد اجرایی طرح تحول نظام سلامت شهرستان رفسنجان و انار گفت : از آغاز طرح ملی تحول نظام سلامت یعنی 15 اردیبهشت ، تا کنون بیش از 200 زایمان طبیعی در مرکز زنان و زایمان زایشگاه نیک نفس رفسنجان انجام شده است.


دلدادگان و عاشقان امام خمینی(ره) از سراسر کشور در بیست و پنجمین سالگرد رحلت معمار کبیر انقلاب اسلامی در جوار مرقد نورانی آن حضرت جلوه های کم نظیری از شکوه، ایستادگی، عزت و عشق به آرمانهای انقلاب اسلامی را متجلی ساختند و با آرمانهای آن عزیز سفر کرده پیمانی دوباره بستند.

امام جمعه و نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی از کارگاه خیاطی موسسه خیریه خیرین گمنام رفسنجان بازدید کردند.

تعامل دوستانه و صمیمانه رهبر عزیز انقلاب با اهالی فرهنگ و هنر زبانزد عام و خاص است. نفس وقت‌گذاری ایشان برای دیدار با ارباب فکر، فرهنگ و هنر، پیگیری مداوم، اشراف و احاطه مثال‌زدنی ایشان به حوزه فرهنگ و هنر علی‌رغم مسئولیت‌های خطیری که بر عهده دارند بیانگر اهتمام و ارزش‌گذاری نسبت به این مقوله است. دکتر سید محمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در مصاحبه ای که خبرگزاری تسنیم با وی انجام داده جزئیات بیشتری در این خصوص بیان نموده است که توجه شما را به آن جلب می نماییم.

در مراسمی از زحمات علی محمدی بهجت تقدیر و دکتر محسن ارسلان به عنوان معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه شهرستان رفسنجان معرفی شد.
گفتنی است وی فرزند شاعر شهید حسین ارسلان و عضو هیئت علمی دانشگاه ولی عصر(عج) می باشد.

نماینده مردم شهرستانهای رفسنجان و انار از اختصاص مبلغ 45 میلیارد ریال اعتبار به بیمارستان انار در سال جاری خبر داد.

عملیات بلوار زائر در ورودی جاده زرند رو به اتمام است و فاز اول آن تا دو ماه آینده به بهره برداری می رسد.
معاون فنی و عمرانی شهرداری رفسنجان گفت: فاز اول پروژه ساماندهی ورودی جاده زرند تا دو ماه آینده تکمیل می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: مقرر شد حدود یک میلیارد و 500 میلیون تومان در خصوص ساماندهی سکونت‌گاه‌های غیررسمی و ساماندهی معابر به استان کرمان اختصاص یابد که كار ساماندهی با همکاری شهرداری‌ها انجام می شود.

رئیس شبکه دامپزشکی رفسنجان با اشاره به نظارت مستمر دامپزشکی شهرستان بر کشتارگاههای دام و طیور، گفت: هم اکنون بیش از یک سوم نیاز گوشت مرغ استان کرمان را شهرستان رفسنجان تأمین می کند.

کشف لوحی با خط میخی مربوط به دوران هخامنشی بر دیواره یک قنات در بم در کنار کوره‌های متعدد نای‌سازی مهر تائیدی بر دستیابی به فن آوری حفر قنات با قدمتی معادل 2500 ساله است فن آوری که پس از گذشت سال‌ها همچنان آب مورد نیاز نخلستانهای بم را در ادوار مختلف تاریخ تامین کرده است.
به گزارش خبرنگار مهر، محققان و باستانشناسان بر روی نای های یکی از قناتهای مشهور شهرستان بم در منطقه فراز کتیبه‌ای را کشف کرده‌اند که با خط میخی مربوط به دوران هخامنشی جملاتی بر روی آن حفر شده است.
هر چند که هنوز متن این کتبیه باز خوانی نشده است اما این کتیبه و اکتشافات اخیر در زمینه وجود چندین کوره ساخت نای و تجهیزات احداث قنات نشان از توانایی بالای علمی مردمان این تمدن در زمانی معادل 2500 سال قبل داشته است.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) رفسنجان گفت: این نهاد سال گذشته توانست با کمک های اولیه خود، زمینه ازدواج 195 زوج را در این شهرستان فراهم کند. حسین شعبانی در گفت و گو با ایرنا افزود: بر این اساس یک میلیارد و 950 میلیون ریال در راستای کمک به امر ازدواج جوانان تحت حمایت این نهاد پرداخت شده است. وی تصریح کرد: با توجه به اینکه یکی از اهداف این نهاد، تحکیم بنیان خانواده های تحت حمایت و همچنین ازدواج مطلوب و پایدار جوانان است، در سال گذشته به هر زوج 10 میلیون ریال کمک هزینه ازدواج به طور بلاعوض پرداخت می شد که این میزان امسال به 20 میلیون ریال افزایش یافته است.

یک رمال معروف به «دکتر جن» در کرمان دستگیر شد.

نماینده ولی فقیه در کرمان گفت: متاسفانه اسراف در کشور بیداد می کند و این مسئله ای نیست که بخواهیم چشم پوشی کنیم.
به گزارش ایسنا، آیت الله سیدیحیی جعفری در جلسه شورای اداری استان کرمان با تبریک فرا رسیدن نیمه شعبان و ولادت حضرت مهد(عج) و با اشاره به احادیث مربوط به ظهور ایشان اظهار کرد: در حال حاضر اکثریت مردم دنیا دنبال حق و راه مستقیم هستند اما قدرت های ظالمِ شناخته شده یک مانع بزرگ برای فهم و درک جامعه جهانی هستند.
آیت الله جعفری در ادامه با اشاره به حدیثی از امام موسی کاظم(ع) تصریح کرد: متاسفانه اسراف در کشور بیداد می کند و این مسئله ای نیست که بخواهیم چشم پوشی کنیم.
وی بیان کرد: اسراف حتی به وسیله افراد به ظاهر متدین و مذهبی رواج دارد و در مراسم عزا و عروسی اسراف زیادی می شود. نماینده ولی فقیه در کرمان گفت: در مر سم عزا تاج های گل با هزینه های گزاف در مساجد آورده می شود. این کارها برای چه هدفی است؟ چه فایده ای بر این کار مترتب است. وی افزود: ابتدا باید ما مسوولان در صف اول پرهیز از اسراف و رعایت کردن قرار بگیریم. این چه وضعیتی است که در مراسم عزا معمول شده است؟ آیت الله جعفری تصریح کرد: این کارها اسراف و حرام است و در قرآن کریم صراحتا از اسراف و تبذیر نهی شده و اسراف کنندگان برادران شیطان خوانده شده اند.
وی بیان کرد: پرهیز از اسراف باید از خواص و مدیران، روسا و ادارات دولتی شروع شود.

پاسگاه انتظامی بیاض از توابع شهرستان انار با حضور فرمانده انتظامی استان کرمان و جمعی از مسوولان افتتاح و ساخت بنای جدید این پاسگاه نیز کلنگ زنی شد.
فرمانده انتظامی استان کرمان در آیین افتتاح پاسگاه بیاض، گفت: مردم ولی نعمت ما هستند و توفیق خدمت صادقانه و خالصانه برای تامین و برقراری نظم و امنیت آنها افتخاری بزرگ است که نصیب ما شده است.
سردار حسین چناریان با بیان اینکه جامعه بیش از هر چیز نیاز به امنیت و برقراری نظم دارد، خاطر نشان کرد: امنیت یک محصول ارزشمند می باشد و با توجه به اینکه ایران در کانون ناامنی قرار دارد، اهمیت و ارزش آن به وضوح مشخص می شود که اگر لطف پروردگار و روحیه اسلامی و انقلابی مردم نبود هرگز شاهد امنیت کنونی نبودیم.
فرمانده انتظامی استان در خاتمه از کسانی که در شکل گیری پاسگاه بیاض نقش داشته اند و همچنین از رحیمی خیر محترم بیاضی که هزینه ساخت بنای جدید پاسگاه بیاض را بر عهده گرفته اند تقدیر و تشکر کرد.

فرمانده انتظامی استان کرمان از افتتاح پاسگاه پلیس راه شهرستان رفسنجان طی روز های آینده خبر داد. سردار چناریان در دیدار با فرماندار رفسنجان گفت: بزودی با هماهنگی های انجام شده و با همکاری مسئولین شهرستان، پاسگاه پلیس راه شهرستان رفسنجان در محور رفسنجان به کرمان افتتاح خواهد شد.

phpThumbنماینده مردم رفسنجان از امضاء تفاهم نامه اجرای پروژه آب و فاضلاب شهری رفسنجان خبر داد.

همسرداری و نگاه به زن

سخنگوی مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: مشکلات حوزه فناوری و ارتباطات این استان روز دوشنبه در نشستی با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بررسی شد.
حسین آذین، روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: استاندار، نمایندگان مردم استان کرمان در مجلس شورای اسلامی و مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان با حضور در دفتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد مشکلات ارتباطی این استان به گفت وگو پرداختند.
وی اظهار کرد: در این نشست برای مشکلات استان کرمان از قبیل اینترنت پرسرعت و آنتن دهی تلفن همراه در محورهای اصلی و فرعی و همچنین پوشش تلفن ثابت در مناطق این استان بحث و تصمیم گیری شد.
آذین گفت: در این نشست درباره احداث ساختمان اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان نیز تصمیم گیری شد.

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری گفت: مسئولان ما نباید با دشمنان نظام اسلامی با نرمش صحبت کنند.
آیت‌الله سیداحمد خاتمی در جمع مردم شهرستان انار اظهار داشت: کشور ایران امن‌ترین کشور دنیا است و ما باید به خود ببالیم که چنین کشوری داریم.
امام جمعه موقت تهران با مقایسه کشورهای همسایه از جمله پاکستان، افغانستان، عراق و آذربایجان که شاهد ناامنی و کشتار مردم این کشورها هستیم در برابر ایران بیان کرد: ما باید افتخار کنیم که نظام اسلامی از امن‌ترین کشورها است و مردم با آرامش زندگی می‌کنند.
خاتمی بیان داشت: مسئولان ما نباید با دشمنان نظام اسلامی با نرمش صحبت کنند، همان‌گونه که امام راحل فرمود، «رابطه ما با آمریکا رابطه گرگ و میش است» و این ملت با چنین امامی خو گرفتند.
نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری گفت: آمریکا که می‌گوید، تمام گزینه‌ها حتی گزینه نظامی روی میز است باید بداند که گزینه ملت ما عاشورایی و کربلایی است و نظام اسلامی ملتی است که هشت سال با بسیاری از ابرقدرت‌ها در جنگ بود.
خاتمی خاطر نشان کرد: دشمنان ایران اسلامی و در رأس آن آمریکا نه کاری به انرژی هسته‌ای و نه حقوق بشر دارند، بلکه هدف آنها نظام مقدس اسلامی است و این را باید بدانند که اگر رژیم صهویستی دستی از پا خطا کند با موشک‌های بالستیک ساخت ایران اسلامی، تل‌آویو با خاک یکسان می‌شود.

به مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم مراسمی روز یکشنبه در مصلای امام خامنه ای رفسنجان برگزار شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور، گفت: دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بر اجرای این طرح در شهرستان نظارت می کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور، گفت: دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بر اجرای این طرح در شهرستان نظارت می کند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان جزئیات بیشتری از طرح تحول نظام سلامت را ارائه کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان جزئیات بیشتری از طرح تحول نظام سلامت را ارائه کرد.

شما را به خون شهدا قسم می دهم جواب هتاکی های نشریه ... را بدهید، چرا که این جواب ندادن ها عده ای از مردم را به شک می اندازد و باعث می شود که این مطالب را باور نمایند.

shپس از افتتاحیه اولین اکران دانشگاهی فیلم «شیار 143» در کرمان، این بار سینما گلستان امین رفسنجان میزبان عوامل این فیلم شد تا ضمن اولین اکران شهرستانی فیلم یاد شده، از مقام جمعی از مادران شهدای این شهر قدردانی شود.

با حضور معاون دادسرای انتظامی در امور نظارت و ارزشیابی قضات، 17 نفر از قضات استان کرمان تجلیل شدند.

مراسم جشن ولادت حضرت زهرا(س) عصر یکشنبه در مرکز بیماریهای خاص رفسنجان برگزار شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از وجود 950 داوطلب سلامت در روستاهای شهرستان رفسنجان و انار خبر داد و گفت: هر داوطلب 50 خانوار را تحت پوشش انتقال آموزه های بهداشتی و سلامتی قرار می دهد.

فیلم کوتاه «مال من نبود» به کارگردانی علیرضا عرب از هنرجویان انجمن سینمای جوانان رفسنجان اواخر فروردین ماه سال جاری به تصویر کشیده شد.

بمناسبت هفته سلامت زنگ سلامت در هنرستان بصیر زاده رفسنجان با حضور فرماندار ، مدیر آموزش و پرورش و جمعی از مسئولین نواخته شد

همایش خانوادگی ریگ نوردی روز جمعه گذشته با حضور بیش از 700 نفر از شهروندان در مسیر جاده داوران به اودرج برگزار شد.

اقتدار و صلابت نیروهای مسلح مستقر در کرمان همزمان با سراسر کشور در رژه روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و حماسه آفرینی های نیروی زمینی قهرمان به نمایش گذاشته شد.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای کرمان، گفت: بارندگی از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در استان نسبت به متوسط 40 سال افزایش چشمگیری داشته است.
عنایت الله نیکدل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: متوسط بارندگی 40 سال در استان 129 میلیمتر و به تقریب نصف میزان بارندگی در سطح کشور یعنی 250 میلیمتر است که نشان می دهد متوسط بارندگی در سطح استان با توجه به کویری بودن آن کم است.
وی بیان کرد: بارندگی در سال آبی جاری در استان 139.4 میلیمتر گزارش شده است که افزایش چشمگیری را نسبت به بارندگی متوسط نشان می دهد.
وی گفت: معیار برای بررسی افزایش یا کاهش بارندگی در یک دوره بلندمدت 30 یا 40 سال قابل بررسی است و با تجزیه و تحلیل آماری که در این خصوص داشتیم در یک دوره 40 تا 45 سال سه مورد مشابه با بارندگی امسال وجود داشته است.
مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای کرمان اضافه کرد: در بقیه سال ها بارندگی یا برابر با متوسط یا کمتر بوده و نشانه بارز آن در 15 سال گذشته است که خشکسالی وجود داشته و بارندگی ما غالبا زیر متوسط بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: با توجه به نرخ پایین بیکاری در استان کرمان اما بیشترین آمار بیکاران مربوط به افراد تحصیلکرده و بانوان هستند.
به گزارش ایرنا، حسن رحمانی در نشست شورای هماهنگی دستگاه های زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با حضور، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور افزود: طبق اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری استان کرمان در آخرین اعلام هفت درصد اعلام شده است اما آمار بیکاران تحصیلکرده و بانوان در استان مطلوب نیست.
وی بیان کرد: افراد تحصیل کرده باید نگاه خود را به کار تغییر دهند و تنها کار را در دستگاه های دولتی خلاصه نکنند زیرا در حال حاضر تسهیلات خوبی در قالب تعاونی ها به افراد متقاضی داده می شود که می توانند با استفاده از این تسهیلات مشغول بکار شوند.
رحمانی تصریح کرد: میانگین اشتغال استان در بخش کشاورزی بیش از 32 درصد که در این بخش از میانگین کشوری بالاتر هستیم و در حوزه صنعت 31 درصد و خدمات 36 درصد است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق آزاد ویژه اقتصادی کشور، منطقه ویژه اقتصادی شهرستان رفسنجان را از مناطق ویژه موفق در استان کرمان دانست.

معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمان، از انهدام یک باند مسلحانه حمل مواد مخدر در این شهرستان خبر داد.
احمد قربانی در گفت و گو با ایرنا افزود: این باند به همت سربازان گمنام امام زمان (عج) در کرمان متلاشی شد.
وی اظهار کرد: از دو ماه قبل تاکنون سربازان گمنام امام زمان (عج) با تلاش و برنامه های شناسایی و اطلاعاتی، این باند مسلحانه را زیر نظر داشتند.
وی ادامه داد: سربازان گمنام امام زمان (عج) سه شنبه گذشته در نزدیکی جوپار کرمان با باند مسلحانه حمل مواد مخدر درگیر شدند که در این درگیری دو نفر قاچاقچی به هلاکت رسیدند.
معاون دادستان کرمان، گفت: از این گروه 570 کیلوگرم تریاک، 100 کیلوگرم مرفین و یک دستگاه دوربین دید در شب کشف و ضبط شد.
وی افزود: همچنین یک قبضه سلاح کلاشینکف، یک کلت کمری، تعداد زیادی فشنگ، 15 دستگاه موبایل و یک دستگاه پژو 405 نیز از این قاچاقچیان کشف و ضبط شد.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان عنبرآباد گفت: در حاشیه شهر عنبرآباد کرم های بهاری به منازل مسکونی و مدارس هجوم آورده اند.
ارسلان اسکندری در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به بارندگی های اخیر و از سوی دیگر گرمای هوا باعث شده تا کرم ها برای رفتن به جای خنک به سایه منازل مسکونی هجوم بیاورند.
وی خاطرنشان کرد: این کرم ها هیچ گونه خطر و ضرری برای افراد ندارند و مردم در این زمینه نگرانی نداشته باشند زیرا بعد از مدتی به حالت پروانه در می آیند و به مکان اولیه خود نقل مکان می کنند.
اسکندری تصریح کرد: به علت بی خطر بودن این کرم ها و از سوی دیگر ضرر و زیان سموم لذا توصیه می شود تا مردم از هر گونه سمپاشی در منازل خود خوداری کنند.

فرمانده انتظامي سيرجان استان كرمان گفت: بر اثر برخورد يك دستگاه خودرو پرادو با بيل مكانيكي در سيرجان 4 نفر جان باختند.
به گزارش پايگاه خبري پليس ، سرهنگ مهريار سعيدي در باره جزئيات اين حادثه افزود:
با وقوع این حادثه در بامداد شنبه در محور فرعي زيد آباد – سيرجان بلافاصله پليس به محل اعلامي اعزام شد.
پس از حضور پليس در صحنه مشخص شد يك دستگاه خودروي پرادو با شش سرنشين هنگام تردد در بيابان با يك دستگاه بيل مكانيكي برخورد كرده است.
وي خاطر نشان كرد : در اين حادثه راننده خودرو كه فردي ايراني است به همراه سه نفر از اتباع خارجي افغان به علت شدت جراحات وارده در دم جان خود را از دست دادند.
وي با اشاره به اينکه راننده بيل مكانيكي به منظور ايجاد كانال انتقال آب ، شبانه در حال حفر كانال بود خاطرنشان کرد: راننده پرادو که قصد داشت چند كارگر فصلي را به محل حفاري منتقل کند به علت تاريكي هوا با بيل مكانيكي برخورد كرد و اين حادثه مرگبار رقم خورد.

دو کارگر شرکت توزیع برق شهرستان زرند هنگام اصلاح شبکه برق منطقه اکبرآباد دچار حادثه شدند.
به گزارش ایرنا، عزیزالله ناظوری و حسین منصوری دو کارگری که برای اصلاح شبکه برق هر دو از تیر برق بالا رفته بودند به همراه تیر برق 9 متری سقوط کردند. دو کارگر بر اثر این حادثه آسیب جدی دیدند و بلافاصله به بیمارستان تامین اجتماعی منتقل شدند. عزیزالله ناظوری از ناحیه دست و پا دچار شکستگی شد و در بیمارستان تحت درمان قرار گرفت. حسین منصوری به علت شدت جراحات وارده به بیمارستان کرمان انتقال یافت و در کماست.

واژگونی یک دستگاه مینی بوس در کیلومتر 15 محور خنامان حوالی روستای گلوسالار 13 زخمی برجا گذاشت.
دراین حادثه که حوالی ساعت 7 صبح روز شنبه روی داد مجروحین توسط تیم های امدادی پایگاههای اورژانس به بیمارستانهای رفسنجان و کرمان اعزام شدند.

فرماندار رفسنجان گفت: جشنواره بازیهای بومی و محلی کشور در خرداد ماه در امامزاده ابراهیم شهر بهرمان برگزار می شود.

فرماندار رفسنجان گفت: جشنواره بازیهای بومی و محلی کشور در خرداد ماه در امامزاده ابراهیم شهر بهرمان برگزار می شود.

فرماندار ویژه رفسنجان گفت: اصناف شهرستان رفسنجان باید با قوانین و احکام تجارت آشنا شوند و آموزش صنوف باید در شهرستان به صورت مستمر ادامه داشته باشد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: در کشور 300 شرکت دانش‌بنیان در حال ارزیابی بوده و از این تعداد 100 شرکت موفق به کسب مجوز شده‌اند.

استاندار کرمان گفت: 90 درصد مشکلات موجود در اجرای طرح مثلث توسعه استان کرمان در شهرستان‌ها مربوط به بانک‌ها است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان گفت: با راه اندازی سامانه دفاتر ازدواج و طلاق در استان کرمان، این دفاتر به صورت آنلاین امکان بررسی اصالت اسناد هویتی ارایه شده از سوی مراجعان را دارند.

استاندار کرمان گفت: در راستای سیاست‌های دولت مبنی بر توجه جدی به امر درمان در سال جاری بیمه همگانی سلامت مردم شهرهای استان کرمان آغاز شد.

همایش تبیین اندیشه‌های سیاسی و اجتماعی حضرت امام خمینی (ره) در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می‌شود.

4dmbx0gpqu0w8g8kkwos80oo8امروزه شیوه زندگی سالم عامل مهمی درتامین، حفظ و ارتقای سلامتی محسوب می شود. برای اینکه از یک شیوه زندگی سالم برخوردار باشیم باید مهارت خودمراقبتی را یاد بگیریم .

1چین دیر زمانی است که جای پای خود را در اقتصاد ایران محکم کرده است. چشم بادامی‌ها، در سال ۹۱ در حالی ۷ میلیارد و 344 میلیون دلار کالا به ایران وارد کرده‌اند که در سال ۱۳۸۴، یعنی مصادف با آغاز به کار دولت نهم، تفاوت زیادی با جایگاه کنونی شان در بازار ایران داشتند.

برخورد دو دستگاه اتوبوس در محور جیرفت - کرمان منجر به آتش گرفتن آنها و مسدود شدن این محور شد.
مدیرکل راه و شهرسازی جنوب استان کرمان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: این حادثه حدود ساعت سه بامداد در محور جیرفت - کرمان محدوده جبالبارز تونل بهمن روی داد.
محمدمهدی بلوردی افزود: اتوبوس ها هر دو از نوع اسکانیا بوده که به علت برخورد با هم آتش گرفته و موجب مسدود شدن مسیر شده اند.

بر اثر ریزش آوار در شهربابک، سه کودک جان خود را از دست دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس، روز جمعه گذشته طی تماس یکی از اهالی شهربابک با مرکز فوریت‌های پلیسی 110 و اعلام خبر ریزش آوار در یک خانه قدیمی روی چند نفر، ماموران انتظامی در محل حادثه حاضر شدند.
در تحقیقات پلیس مشخص شد،چهار کودک و نوجوان که از اتباع خارجی بودند، بدون اطلاع خانواده و برای بازی به مخروبه‌های حاشیه شهر رفته که بر اثر بارندگی‌های اخیر و تخریب سقف گنبدی یکی از خانه‌های قدیمی، دچار حادثه شده‌اند. در پی این حادثه ماموران آتش‌نشانی و هلال‌احمر برای نجات جان حادثه‌دیدگان در محل حاضر شدند و تلاش برای نجات چهار کودک را آغاز کردند.
پس از آواربرداری جسد سه کودک سه، 9 و دوازده ساله در این محل کشف شد و نوجوانی چهارده ساله نیز نجات پیدا کرد که به علت شکستگی از ناحیه پا توسط اورژانس به بیمارستان انتقال یافت.
با تشکیل پرونده‌، تحقیق در این زمینه ادامه دارد.

سرگذشت دختربچه 9 ماهه زاهدانی در «ایرباس 300» در مسیر زاهدان به تهران همه مسافران هواپیما را شوکه و غمگین کرد. هنوز دقایقی از بامداد چهارشنبه 20 فروردین‌ماه سال جاری نگذشته بود که «مروه‌کوچولو» در هواپیما به تپش قلب و تنگی نفس افتاد. هر هفت عضو خانواده و 95 سرنشین این پرواز نگران حال «مروه‌کوچولو» شدند. لحظات به سختی و با سرعت سپری می‌شد، مهمانداران و حتی خلبان بهت‌زده شده بودند. صدای خس‌خس تنفس «مروه» بیشتر و بیشتر می‌شد. بلافاصله مهمانداران کپسول اکسیژن را به «مروه‌کوچولو» رساندند اما شرایط بسیار وخیم بود. خلبان که می‌دید مسافر‌کوچولویش با مرگ دست‌وپنجه نرم می‌کند با نگرانی تصمیم به فرود اضطراری گرفت.
48 دقیقه بامداد چهارشنبه بود که خلبان با شماره 70-10 مسیر هوایی زاهدان به تهران، از برج مراقبت کرمان اجازه فرود اضطراری کرد، اما «عبدالحکیم» پدر 23 ساله که بغض و بهت بر وجودش نشسته بود خواستار ادامه پرواز به سمت تهران شد تا هرچه زودتر «مروه‌کوچولو» در یکی از بیمارستان‌های پایتخت بستری شود اما خیلی دیر شده بود و هر لحظه حال «مروه» وخیم‌تر می‌شد.
کاپیتان هواپیما با احساس وظیفه و نگرانی تصمیم گرفت هر چه‌زودتر در فرودگاه بین‌المللی کرمان فرود اضطراری کند تا بلکه «مروه‌کوچولو» تحت نظر پزشک از شرایط وخیم نجات پیدا کند. ادامه پرواز امکانپذیر نبود و همه مسافران وقتی شنیدند هواپیما باید در کرمان فرود اضطراری کند به‌خاطر «مروه‌کوچولو» به‌جای ناراحتی لبخند رضایت زدند، همه می‌خواستند این کوچولوی دوست داشتنی زنده بماند.
هواپیما در فرودگاه کرمان به‌زمین نشست و «مروه‌کوچولو» با مادر و مادربزرگش توسط اورژانس به بیمارستان افضلی‌پور منتقل شدند. با این حال هر هفت عضو خانواده در فرودگاه کرمان پیاده و برای نجات جان «مروه کوچولو» ثانیه‌شماری کردند. خلبان و مهمانداران به همراه سرنشینان این پرواز نیز منتظر سلامتی «مروه» بودند که متأسفانه خبر رسید دختربچه 9 ماهه تسلیم سرنوشت شده و به‌کام مرگ فرو رفته است. ساعت یک و 40 دقیقه بامداد بود که هواپیمای ایرباس300 در حالی که ماتم برچهره مسافرانش نشسته بود فرودگاه بین‌المللی کرمان را به مقصد فرودگاه مهرآباد تهران ترک کرد. «عبدالحکیم» پدر «مروه آذربویه» در مصاحبه با خبرنگار شوک گفت: مروه در سی‌ام تیرماه سال 92 در زاهدان متولد شد، وی تنها بچه‌مان بود. مدت هفت ماه می‌شود که در یک شرکت کار پرداز هستم و زندگی ساده و آرامی داریم و مروه نیز هیچ مشکلی نداشت اما دو هفته پیش بود که «مروه» دائم بی‌قراری و نا‌آرامی می‌کرد. وقتی دکتر سلیمانی پزشک معالجش برای نخستین بار اعلام کرد «مروه» دچار بیماری آسم شده است باورش برایمان سخت بود. آن زمان صحبت از بیماری قلبی نبود! و تصور داشتیم همین بیماری آسم است که باید کنترل شود. این پدر جوان در ادامه گفت: چند روز بعد از معالجه و درمان، حال «مروه» بدتر شد. تصمیم گرفتیم وی را به یکی از بیمارستان‌ها ببریم. وقتی دکتر سوادکوهی متخصص قلب کودکان تشخیص داد دختر کوچکمان بیماری قلبی نیز دارد و هرچه زودتر باید وی را به یکی از بیمارستان‌های تهران انتقال دهیم، خیلی زود با خانواده بلیت هواپیما گرفتیم و راهی تهران شدیم. هنوز دقایقی از پرواز نگذشته بود که حال «مروه کوچولو» بدتر شد و همه مسافران و مهمانداران بخصوص خلبان در فکر سلامت دخترمان بودند. خلبان وقتی تصمیم‌گرفت در فرودگاه بین‌المللی کرمان فرود اضطراری کند من اصرار داشتم زودتر به تهران برود و فرود اضطراری نکند تا شاید در تهران بتوانم وی را معالجه کنم. البته خواست خدا بود و از همه بخصوص مهمانداران، خلبان، مسافران، اورژانس و عوامل فرودگاه بین‌المللی کرمان و بیمارستان که سعی و تلاش داشتند به ما کمک کنند سپاسگزارم. انگار خدا تصمیم داشت من و همسرم امتحان سختی را پشت سر بگذاریم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: 800 چهره علمی و اقتصادی در دومین همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه در کرمان شرکت می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس، محسن جلال پور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 800 چهره علمی، دانشگاهی و فعال اقتصادی در دومین همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه در کرمان شرکت می‌کنند.
وی بیان داشت: دومین همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه در کرمان طی روزهای 27 و 28 فروردین ماه جاری برگزار می‌شود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ابراز داشت: شرکت‌کنندگانی از 31 اتاق بازرگانی ایران، 300 واحد فعال اقتصادی، 200 پژوهشگر، دانشجویان، استادان دانشگاه، روسای کمیسیون‌های آموزش، تولید و صنعت مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان طراز اول کشوری و استانی در دومین همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه در کرمان حضور دارند.
جلال پور بیان داشت: حدود 100 مقاله به دبیرخانه دومین همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه در کرمان ارسال شده است که از این تعداد 60 مقاله پذیرفته شد و 24 مقاله برتر در چهار بخش ارائه می‌شود.

کتاب «جراحی در خاکریز» به کوشش آذر همتی روانه بازار نشر شد.
کتاب «جراحی در خاکریز» در برگیرنده خاطرات دوران دفاع مقدس کرامت یوسفی فوق‌ تخصص جراحی زیبایی و ترمیمی است..
کتاب جراحی در خاکریز با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان در دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان کرمان تولید شده است.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور گفت: صدای مظلومیت عرصه فرهنگ باید به گوش سیاستمداران برسد نه اینکه لشکری دنبال خودمان راه بیندازیم و کار حزبی سیاسی انجام دهیم.

معاون استاندار کرمان گفت: 805 هزار خانوار کرمانی واجد شرایط ثبت‌نام دریافت یارانه هستند، اما لزومی برای نام‌نویسی همه وجود ندارد.
محمد تکلوزاده در جلسه ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها در استان کرمان اظهار داشت: 805 هزار خانوار در استان کرمان واجد شرایط ثبت‌نام دریافت یارانه هستند و 700 مرکز در استان کرمان ثبت‌نام متقاضیان را انجام می‌دهند. وی ابراز داشت: کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، دفاتر آی‌سی‌تی روستایی، دفاتر پشخوان دولت، پست بانک، پلیس + 10 و دفاتر سیار از متقاضیان دریافت یارانه در کرمان نام‌نویسی به عمل می‌آورند.
قائم مقام ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها در استان کرمان ادامه داد: به غیر از موارد جزئی گزارش قطعی یا کندی اینترنت در استان کرمان نداریم و نام‌نویسی از متقاضیان به صورت آرام در حال انجام است و تراکمی در دفاتر نداریم.
تکلوزاده خاطر نشان کرد: اطلاعات مربوط به نام‌نویسی متقاضیان دریافت یارانه در شهرستان‌های تابعه استان کرمان را به صورت مرتب از طریق فرمانداری‌ها رصد می‌کنیم.
وی بیان داشت: 11 کارگروه تخصصی بعد از ثبت‌نام در سطح وزارتخانه‌ها فعال می‌شود که این کارگروه‌ها در استان‌ها هم تشکیل می‌شود و شامل کمیته‌های مختلف از جمله امنیتی، انتظامی، بازار و انرژی است. تکلوزاده اظهار داشت: بعد از پایان نام‌نویسی متقاضیان دریافت یارانه فرصت یک ماهه برای اعتراض اختصاص می‌یابد.

صبح روز شنبه همزمان با مراسم معارفه فرماندار جدید رفسنجان، تودیع و معارفه رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان نیز برگزار شد.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی گفت: 10 نماینده مردم شهرستان های این استان در مجلس شورای اسلامی از دریافت یارانه نقدی مرحله دوم اجرای هدفمندی یارانه ها انصراف دادند.

x67zjk1xuso1f8gpmvnhاستاندار کرمان از تصمیم گیری نسبت به اردوگاه افاغنه رفسنجان در آینده نزدیک خبر داد.

رئیس ستاد عتبات عالیات کشور گفت: 300 هزار متر مربع فضای جدید در عتبات عالیات احداث می‌شود و فرش کرمان در بخشی از این فضاها پهن می‌شود.

فیلم سینمایی «شیار 143» به کارگردانی «نرگس آبیار» روز دوشنبه یکم اردیبهشت ماه در دانشگاه شهید باهنر کرمان اکران و از بازیگران و عوامل آن تجلیل می‌شود.

یکی از عوامل استحکام بخش پیوندهای مودّت میان زن و شوهر این است که طرفین بتوانند حالات و روحیات یکدیگر را درک کنند. فراست و کاردانی در تدبیر منزل و حسن سلوک با همسر، از تعیین کننده‌ترین عوامل موفقیت در آیین همسرداری به حساب می‌ آید.

IMG 8229یکی از بناهایی که ساخت آن به تازگی در رفسنجان آغاز گردیده در زمره بناهای ماندگار شهرستان و استان قرار خواهد گرفت مصلای امام خامنه ای می باشد. برای آگاهی از جزئیات بیشتر این پروژه از جمله منابع مالی طرح، نحوه مشارکت مردم و ... ، گفتگویی با حجت الاسلام رمضانی پور امام جمعه رفسنجان انجام داده ایم که توجه شما خوانندگان محترم را به آن جلب می نماییم.

P1060284در حالی که رفسنجان پرجمعیت ترین شهر پس از مرکز استان است اما سهم سرانه ما از بودجه استان با جمعیت شهرستان مطابقت ندارد.

P1060513مراسم معارفه حمید ملانوری به عنوان فرماندار جدید رفسنجان روز شنبه با حضور استاندار کرمان، جمعی از مدیران استانی و مسئولین شهرستان در سالن همایش های امام خامنه ای فرمانداری رفسنجان برگزار شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان از مرگ یک زن و یک کودک در درگیری مسلحانه در محور ریگان- ایرانشهر خبر داد. کاووس محمودی در گفتگو با خبرنگار مهر از درگیری مسلحانه روز جمعه پانزدهم فروردین در کیلومتر 10 محور ریگان- ایرانشهر خبر داد و اظهار داشت: این درگیری مسلحانه در ساعت 20 و پنج دقیقه شب در روستای جزان خاص بین دو نفر رخ داد که متاسفانه منجر به فوت دو نفر شد.
وی تصریح کرد: در این درگیری یک زن 45 ساله و یک دختربچه 10 ساله جان خود را از دست دادند که بلافاصله نیروی امداد جاده‌ای هلال احمر به محل اعزام شدند. این درگیری در ساعت 21 و 25 دقیقه پایان یافت.

n00001009-bدر راستای اجرایی شدن مرحله دوم هدفمند سازی یارانه ها و ثبت نام از متقاضیان استفاده از یارانه نقدی این احتمال وجود دارد که برخی از افراد سودجو و فرصت طلب از اعتماد مردم سوءاستفاده کرده و اقدام به سرقت اطلاعات کاربران و کلاه برداری از هموطنان عزیز نمایند.

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: بارش‌های شدید چند روز اخیر بیش از 10 میلیارد تومان به بخش‌های آب و برق، منازل مسکونی و سیل‌بندها در شهرستان بم خسارت وارد کرده است.
به گزارش خبرگزاری فارس، محمدجواد کامیاب به همره اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان بم از مناطق سیل‌زده مرغک و دهبکری این شهرستان بازدید کرد.
وی در حاشیه بازدید خود از این مناطق در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بارش‌های شدید چند روز اخیر بیش از 10 میلیارد تومان به بخش های آب و برق، منازل مسکونی و سیل‌بندها خسارت وارد کرده است.
معاون عمرانی استاندار کرمان تصریح کرد: بارش‌ها در مناطق دهبکری و مرغک در بم و همچنین جبالبارز جیرفت خسارت زیادی به وجود آورده است.

فرماندار بم گفت: یک مادر و فرزند دو ساله‌اش بر اثر سقوط خودرو در رودخانه دهبکری در بم جان خود را از دست دادند.
حسین زین‌الصالحین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: بر اثر بارندگی شدید و طغیان رودخانه در منطقه دهبکری یک دستگاه خودروی سواری پژو عصر جمعه 15 فروردین دچار حادثه شد.
وی بیان داشت: این خودرو بر اثر بی‌احتیاطی راننده به مسیر رودخانه وارد شده و شش نفر از سرنشینان آن در جریان شدید سیلاب گرفتار می‌شوند. زین‌الصالحین افزود: در این حادثه یک مادر و فرزند دو ساله‌اش جان خود را از دست دادند.
فرماندار بم افزود: نیروهای امداد و نجات چهار نفر دیگر از مصدومان را نجات داده و به بیمارستان انتقال دادند.

امدادگران هلال احمر رفسنجان موفق به نجات 13 نفر از اعضای سه خانواده در منطقه کوهستانی بارچی شدند.

80601886-4106502تعطیلات عید نوروز همواره با واژه غمبار تصادفات جاده ای همراه بوده است که هر ساله در ایام نوروز با قدرت بیشتری در برابر مسافران نوروزی قدرتنمایی کرده و پس از تعطیلات نوروز هم با کنار هم قرار گرفتن این واژه، آمار تاسف‌انگیزی از مرگ و میر در کشور ثبت می‌شود.

 _در مسابقات علمی که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد دانش آموز رفسنجانی موفق شد در رشته نجوم مقام سوم را کسب کند

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان رفسنجان گفت: هفت نفر از این شهرستان در ششمین دوره مسابقات تفسیر قرآن «نورالهدی» برگزیده شدند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان گفت: همزمان با سالروز شهادت شهید علی صیادشیرازی و سید مرتضی آوینی، یادواره مردان بی‌ادعا در کرمان برگزار می‌شود.
محمدرضا حسنی‌سعدی بیان داشت: این مراسم به همت معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان و همکاری هیئت رزمندگان اسلام استان و قرارگاه منطقه‌ای جنوب شرق ارتش، روز پنجشنبه 21 فروردین ماه در گلزار شهدای کرمان برگزار می‌شود.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان گفت: قرائت دعای کمیل توسط مداح اهل بیت (ع) حاج مرتضی طاهری و برگزاری نمایشگاه عکس شهید صیادشیرازی و سید مرتضی آوینی در محل تقاطع ولیعصر (عج) و گلزار شهدا از دیگر برنامه‌های بزرگداشت شهادت این دو شهید در کرمان است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: افزایش قیمت سیمان توسط انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان بدون هماهنگی با این وزارتخانه انجام شده است.

Iran flag_by_aslan_kachar۲۰ فروردین ماه سال ۱۳۸۵ خبر دستیابی ایران به فن آوری غنی سازی اورانیوم و راه اندازی یک زنجیره کامل غنی سازی در نطنز اعلام شد.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با مهر اظهارداشت: در استان کرمان میلیونها تن سنگ آهن وجود دارد که در صورت قرار گرفتن در مجموعه اقتصادی می تواند اقتصاد کشور را متحول کند. علی شمس اردکانی افزود: پیش بینی می شود که تولید فولاد در استان کرمان به 8 تا 10 میلیون تن برسد.
وی تصریح کرد: در سال گذشته 11 میلیون تن فولاد به کشور وارد شده است و هزمان نیز 16 میلیون تن سنگ آهن از کشور صادر شده است.
وی گفت: این سنگهای آهن در صورت تبدیل شدن به فولاد می تواند موجب ایجاد شغلهای صنعتی پایدار در کشور شود که باید در این زمینه سرمایه گذاری هدفدار صورت گرفت.

اولين مجمع عمومي انجمن صنفي متخصصين ايمني و بهداشت حرفه اي شهرستان رفسنجان در سالن فجر مجتمع مس سرچشمه برگزار شد. به گزارش خبرنگار ما، در اين جلسه كه با حضور نمايندگاني از اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان كرمان و اداره تعاون كار و رفاه اجتماعي شهرستان رفسنجان تشكيل شد اعضاء هیئت مدیره و بازرسان این انجمن به شرح زیر انتخاب شدند: مهندس محمد معمارزاده بعنوان عضو هيئت مديره و رئيس انجمن، مهندس مهدي كاظم پور بعنوان عضو هيئت مديره و نايب رئيس انجمن، مهندس محمد كرمي بعنوان عضو هيئت مديره و دبير انجمن، مهندس مجتبي ميرزايي و مهندس رضا مرشدي بعنوان اعضا علي البدل هيئت مديره و مهندس مهديه نعمتي بعنوان بازرس اصلي و مهندس فاطمه صاحب الزماني بعنوان بازرس علي البدل.

مدیر کمیته امداد شهرستان قلعه گنج از کمک چهار میلیارد ریالی یک حامی به مددجویان کمیته امداد این شهرستان خبر داد. به گزارش اداره روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمان، عباس مهدوی اصل افزود: این حامی در بازدید از شهرستان قلعه گنج برای تکمیل 20 واحد مسکونی نیمه تمام ایتام تحت حمایت کمیته امداد این شهرستان به مبلغ دو میلیارد ریال قول مساعد داد. وی ادامه داد: این حامی همچنین مبلغ دو میلیارد ریال برای ساخت 130 سرویس بهداشتی برای مددجویان کمیته امداد قول مساعد داد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان انار گفت: بیش از یک‌هزار و 500 نفر در آزمون کتبی قرآن کریم در این شهرستان با هم رقابت کردند.به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حسین حسینی‌نوه در حاشیه برگزاری آزمون کتبی سراسری قرآن در شهرستان انار اظهار داشت: بیش از یک‌هزار و 500 نفر از خواهران و برادران در زمینه حفظ در 10 رشته از یک تا 30 جزء شرکت کردند

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: آزمون کتبی مرحله دوم طرح حافظان قرآن کریم نهم اسفند در سراسر استان برگزار می شود.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید رضا فاطمی در جمع اصحاب رسانه افزود: آزمون شفاهی این دوره از 23 بهمن تا هشتم اسفند برگزار شده است.
وی با اشاره به ثبت نام 11 هزار و 642 نفر در سامانه مربوط به این طرح در استان کرمان، تصریح کرد: این طرح در 17 شهرستان و در قالب 70 پایگاه برگزار شده است.
وی ادامه داد: در راستای اجرای مرحله دوم طرح حافظان قرآن کریم در استان کرمان 400 کلاس با حضور 250 مربی آموزش دیده، برگزار شده که 90 درصد این کلاس ها به صورت مداوم در حال برگزاری است.
معاون اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با اشاره به حضور چهار گروه داوطلب در این طرح، گفت: گروه هفت تا 12 سال با حفظ جزء سی ام، گروه سنی 13 تا 18 سال با حفظ جزء سی ام و یکم، گروه 19 سال به بالا با حفظ جزءهای یکم، دوم و سی ام و گروه شرکت کننده در پایگاه آموزش مجازی و غیر حضوری به عنوان داوطلبان این دوره طرح به شمار می روند.
وی یادآور شد: 220 نفر در پایگاه آموزش غیرحضوری و مجازی ثبت نام کرده اند که این گروه تمامی گروه های سنی را شامل می شود.
وی با بیان اینکه این آزمون در 10 رشته برگزار می شود، گفت: در مرحله نخست اجرای این طرح که سال گذشته انجام شد، هفت هزار نفر ثبت نام و از این تعداد دو هزار و 500 نفر در آزمون شرکت کردند و 960 نفر با کسب امتیاز لازم، موفق به دریافت گواهینامه های مربوط شدند.
حجت الاسلام فاطمی افزود: طرح آموزش حافظان قرآن کریم در راستای اجرای تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی برای تربیت 10 میلیون حافط قرآن کریم در کشور اجرایی شده است.
وی خاطرنشان کرد: این طرح برای چهار سال برنامه ریزی شده که در استان کرمان باید 40 هزار حافظ قرآن در اجرای این طرح داشته باشیم و تاکنون موفقیت های خوبی با عنایت خداوند حاصل شده است.

140-small-thuیادواره 33 شهید پایگاه مسجدالنبی (ص) رفسنجان عصر پنجشنبه گذشته با حضور امام جمعه جمعی از مسئولان و خانواده شهدا برگزار شد.

رئیس دادگستری شهرستان کرمان گفت: 91 درصد پرونده‌های موجود در دادگستری استان کرمان فاقد وکیل است.
حجت‌الاسلام ماشاالله ابراهیمی در مراسم گرامیداشت روز وکالت اظهار داشت: در کار قضا، وکیل و قاضی مانند دو بال عدالت هستند که باید این دو بال با صداقت در کنار همدیگر و همراه هم باشند.
رئیس دادگستری شهرستان کرمان بیان داشت: زمانی در اجرایی عدالت ضربه می‌خوریم که یکی از این بال‌ها به حقیقت عمل نکند و یا سالم نباشد.
ابراهیمی ابراز داشت: همان‌طور که نظارت شدید بر دستگاه قضایی و قاضی صورت می‌گیرد تا سالم بماند، قطعا باید نظارت‌های شدید بر کانون وکلای دادگستری هم حاکم باشد تا سالم بماند و سلامت کانون وکلا خدمت بزرگی به دستگاه قضا و عدالت است.
وی با بیان اینکه 91 درصد پرونده‌های موجود در دادگستری استان کرمان فاقد وکیل است.عنوان کرد: وضعیتی که نگران آن هستیم در پرونده‌های دادگستری این است که چرا باید تنها 9 درصد پرونده‌های دادگستری دارای وکیل باشد.
ابراهیمی افزود: وکلا باید خود تلاش کنند همان‌طور که مردم برای یک سرماخوردگی ساده هزینه‌ می‌کنند، برای کوچکترین مسائل حقوقی خود نیز خود را ملزم بدانند به وکیل مراجعه کنند.
رئیس دادگستری شهرستان کرمان تصریح کرد: اگر یک وکیل قانع به حداقل‌های زندگی باشد، اعتماد مردم خود به خود به وجود می‌آید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان گفت: 867 روستای بالای 20 خانوار در استان کرمان هنوز تامین آب نشده اند که باید اعتبار مورد نیاز این حوزه تامین شود.
به گزارش ایسنا، علی رشیدی در جلسه هماهنگی برنامه‌های سفر وزیر نیرو به کرمان افزود: 17 درصد روستاهای بی آب کشور در استان کرمان وجود دارد، شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی روستاهای کشور 76 درصد در حالی که این شاخص در استان کرمان 65 درصد می‌باشد.
وی افزود: در برنامه پنجم توسعه موظف هستیم این میزان را به 90 درصد برسانیم.
رشیدی تصریح کرد: 450 میلیارد تومان اعتبار برای حل مشکلات آب روستایی استان کرمان و رسیدن به برنامه پنجم توسعه نیاز داریم.
وی بیان کرد: برای اینکه بتوانیم تابستان 93 از بحران آب بگذریم، باید 10 مجتمع آبرسانی در 351 روستا در کل استان را کامل کنیم و این کار 60 میلیارد تومان اعتیار نیاز دارد.
مدیرعامل شرکت آبفار استان کرمان اظهار کرد: 867 روستای بالای 20 خانوار در استان کرمان هنوز تامین آب نشده اند که باید اعتبار مورد نیاز این حوزه تامین شود.
رشیدی خاطر نشان کرد: 94 میلیارد تومان نیاز ضروری و فوری آبفار استان برای جابه جایی چاه و اتمام برخی پروژه های روستایی است وهمچنین 391 میلیارد تومان اعتبار برای اتمام 101 پروژه نیمه تمام آبفار در سراسر استان نیاز داریم.

سمینار آموزشی مناسب سازی محیط برای معلولین روز شنبه در رفسنجان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، رئیس بهزیستی شهرستان رفسنجان در این سمینار گفت: درصد بالایی از معابر، ورودی ادارات و اماکن عمومی رفسنجان برای معلولان مناسب سازی نشده است.
عباس بلندیان با بیان اینکه نامناسب بودن محیط، بسیاری از حقوق معلولین را از آنها خواهد گرفت، افزود: برای تأکید بر موضوع مناسب سازی محیط برای حضور معلولین در جامعه، این سمینار آموزشی برای مسئولین ادارات و بویژه جامعه مهندسین شهرستان رفسنجان برگزار شده است تا در طراحی های محیط های عمومی این مناسب سازی استفاده شود.
رئیس بهزیستی رفسنجان تعداد معلولین شهرستان را سه هزار و 200 نفر اعلام کرد و در ادامه گفت: از این تعداد هزار نفر معلول جسمی، 270 نفر معلول نابینا و 370 نفر معلول ناشنوا، 500 نفر معلول ترکیبی و 700 نفر معلول ذهنی هستند که به اینها تعدادی معلولان صرعی و روانی اضافه می شود.
تدوین قانون جامع حقوق معلولان
مدیرعامل شبکه تشکلهای نابینایان کشور نیز از تدوین قانون جامع حقوق معلولان در کمیسیون اجتماعی دولت خبر داد و گفت: قانون جامع حقوق معلولان را در کمسیون اجتماعی دولت تدوین کرده ایم که پس از تصویب در کمیسیون به کمیسیون تلفیق رفته و به هیئت دولت می رود که امیدواریم به تصویب برسد.
سهیل معینی ادامه داد: در صورت تصویب این قانون، اگر مصوب شود شورای عالی حقوق معلولان در کشور تشکیل می شود که بر اجرای قوانین برای معلولان نظارت می کند.
به گفته معینی هم اکنون ردپای مناسب سازی در شهرهای مختلف کشور حتی شهرهای کوچک دیده می شود اما این امر در حاشیه بوده و به عنوان ضابطه متن و در رأس ضوابط قرار نگرفته است.
نامناسب بودن 94 درصد فضای شهر تهران برای معلولان
مدیر پروژه مناسب سازی شهر تهران نیز در این همایش 1/94 درصد از فضای شهر تهران را برای استفاده معلولان نامناسب دانست.
محمد پرپایی عنوان کرد: در مطالعاتی که در پنج سال گذشته در تهران در بحث ساختمانها، معابر و پارکها انجام دادیم دو دستورالعمل و ضابطه را برای شهرداری طراحی کردیم.
وی بیان کرد: این دستورالعملها ملاک کار برای پیمانکاران، مشاورین و ناظران پروژه های شهرداری تهران برای هر گونه ساخت و ساز در محدوده شهر است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان با بیان اینکه استان با بحران آب مواجه است، گفت: با این وجود استان کرمان بالاترین هدررفت آب را در بخش های مختلف خانگی، کشاورزی و صنعت دارد. به گزارش ایرنا، محمد طاهری در نشست خبری، با تاکید بر ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب بین مردم، اظهار کرد: میانگین میزان بارندگی در استان 140 میلیمتر است که نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
وی افزود: حتی اگر میانگین بارندگی را در استان داشته باشیم، تاثیری بر سفره های زیرزمینی آب ندارد و استان کماکان با بحران آب مواجه خواهد بود.
وی مدیریت مطلوب مصرف آب در حوزه های شرب، خانگی و کشاورزی را یکی از راهکارهای مقابله با کم آبی در استان مطرح کرد و گفت: 2 طرح انتقال آب از خلیج فارس و بهشت آباد برای تامین آب مناطق جنوبی و شمالی استان نیز در حال انجام است.

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمان گفت: با توجه به نقش خطیر رسانه ها در افزایش کمک های خیران به نیازمندان، طرح امدادیاران رسانه در کرمان اجرا می شود.
به گزارش ایرنا، محمد کاظم رجایی در جمع خبرنگاران با اشاره به تامین مکان مورد نیاز برای استقرار خبرنگاران شرکت کننده در این طرح، بیان کرد: تمامی خبرنگاران استان کرمان می توانند به صورت افتخاری در این طرح همکاری داشته باشند تا گام های بلندتری برای کمک به نیازمندان جامعه برداشته شود.
وی افزود: هر ماه یک جلسه با حضور اعضای طرح
برگزار و راهکارهای رسانه ای برای افزایش کمک های مردمی به نیازمندان و نیز آشنایی هرچه بیشتر مردم با خدمات کمیته امداد بررسی می شود.
وی به راه اندازی 18 مرکز نیکوکاری امداد محله در کرمان، اشاره و بیان کرد: در مرحله دوم اجرای این طرح نیز 18 مرکز در 17 اسفندماه همزمان با سراسر کشور راه اندازی می شود.

j n_p_6عاطفه و نوعدوستی مردم خیّر و نیکوکار استان کرمان، امسال در جشن نیکوکاری و در 1 هزار و 996 پایگاه جمع آوری کمک های مردمی تجلی می یابد.

حد مطلوب مصرف از نظر اسلام آن است که افراد جامعه در زندگی شخصی و اجتماعی خود به حد کفاف بسنده کنند. این معیار و اندازه، masrafgeraiهمراه با رعایت اعتدال به دست می‌آید و نقطه ی بین حداقل و حداکثر مجاز مصرف است.

b12dbe3c9ef91b49bb1068d8b5267932با توجه به زمان نزديك شدن بيداري درختان پسته و نياز به محلولپاشي عناصر غذايي بر روي درختان پسته، راهکارهای محققين مؤسسه تحقيقات پسته كشور براي استفاده صحيح از محلولپاشي با عناصر غذايي مورد نياز در اواخر اسفند تا اوايل فروردين به شرح زیر به اطلاع باغداران مي رسد:

IMG 6398دکتر مهدی ملایی و دکتر مسعود کریمی پور، دو تن از پژوهشگران آزمایشگاه نانوی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان موفق به ساخت نانوساختارهای نیم رسانای کادمیم تلورید، سلنید روی، اکسید تیتانیوم، اکسید روی و نقره با روشی بسیار سریع با استفاده از سیستم مایکرویو خانگی شدند.

تنها نماینده رفسنجان در مسابقات کیوکوشین قهرمان قهرمانان کشور در مشهد موفق به کسب مدال طلا شد.

در ادامه رقابتهای لیگ شطرنج استان کرمان، روز جمعه گذشته تیم شطرنج آرد توکل رفسنجان با نتیجه 4 بر صفر تیم گل گهر سیرجان را مغلوب کرد.

تیم جوجیتسو و کوبودو بهرمان موفق به کسب مقام قهرمانی در مسابقات استانی شد.

گونه کمیاب «رودک عسل خوار» در قرق اختصاصی منصور آباد رفسنجان مشاهده و تصویربرداری شد. این حیوان کمیاب توسط اکیپ گشت گروه دوستداران طبیعت رفسنجان روز 28 بهمن ماه در منطقه منصورآباد مشاهده و تصویربرداری شد. این دومین مشاهده حیوان زیبا و کمیاب «رودک عسل خوار» که نترس ترین حیوان روی زمین به شمار می رود در منطقه منصور آباد بوده است.

رئیس خانه کشاورز استان کرمان و عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران از توزیع سم غیرمجاز بین کشاورزان ارزوییه بافت خبر داد و گفت: سم دو منظوره آپیروس بیش از 50 هکتار از مزارع گندم کشاورزان این منطقه را نابود کرده است.

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان شامگاه پنجشنبه در یادواره یازدهم شهدای غدیر در حسینه ثارالله کرمان اظهار داشت: مذاکرات اخیر نشان داد که آمریکا به هیچ عنوان دنبال مسائل هسته ای ایران نیست بلکه بهانه جویی می کند که بتواند نظام اسلامی را ضعیف کند و به آن ضربه بزند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان گفت: درآمد این اداره کل و واریزی آن به خزانه در 9 ماه نخست امسال، 331 درصد رشد داشته و به 28 میلیارد و 113 میلیون تومان رسیده است.
وی تصریح کرد: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان دومین اداره استان کرمان بعد از اداره کل امور مالیاتی است که بیشترین درآمد زایی را دارد.
وی گفت: براساس برآوردهای انجام شده، اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در سال جاری باید هشت میلیارد ریال را به خزانه واریز می کرد که با 331 درصد افزایش به حساب خزانه واریز شد.
طالبی زاده تاکید کرد: با وجود اینکه در درآمدهای حاصل از اجرای مفاد اسناد رسمی کسری نداریم، از نظر تحقق میزان درآمد بیش از تعهدات خود، در رتبه اول قرار داریم.
وی افزود: 9 ماه اول سال 91 نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، 203 درصد بیش از تعهدات ثبت اسناد و املاک، درآمدزایی حاصل و به حساب خزانه واریز شد.

معاون قضایی دادستان کل کشور با بیان اینکه مجازات مجرمین موادمخدر در کشور بسیار سخت است، گفت: 47 درصد از زندانیان کشور مجرمین مواد مخدر هستند.

با موافقت دولت و در راستای بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان در بین گروههای مختلف سنی و ایجاد تسهیلات بیشتر برای اقشار کم درآمد جامعه، خدمات دندانپزشکی مشمول تعهدات بیمه پایه سازمانهای بیمه گر قرار می گیرد.

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد تغییر وزن زنان چاق در دوران بارداری حتی اگر به کاهش وزن منجر شود، می‌تواند سلامت جنین را به خطر بیندازد.
به گزارش ایسنا، کارشناسان مرکز سلامت باروری آمریکا می‌گویند:‌ در حالی که بسیاری از افراد توصیه می‌کنند کاهش وزن در دوران بارداری بخصوص برای زنان بسیار چاق مفید است، اما کم‌ کردن وزن در این شرایط در واقع می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد. البته مادران چاق بیشتر در معرض سقط‌های طبیعی و به دنیا آوردن نوزادان مبتلا به نارسایی‌های مادرزادی هستند. همچنین خطر ابتلا به دیابت در آنان بیشتر است. علاوه بر اینها، نوزادان متولد شده از مادران چاق، بیشتر در معرض ابتلا به چاقی در دوران کودکی یا سنین بالاتر هستند. باوجود نتایج این مطالعه همچنان برخی پزشکان معتقدند برای زنان چاق، کاهش وزن به منظور به حداقل رساندن خطرات مرتبط با چاقی در دوران بارداری می‌تواند مفید باشد، ولی هنوز اطلاعات کافی درباره خطرات ناشی از افزایش وزن یا کاهش آن روی سلامت جنین در زنان چاق باردار وجود ندارد.

مدیرعامل، رئیس کارگاه و پیمانکار معدن در بازداشت به سر می برند

مدیرکل دفتر آمار، اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور گفت: یک میلیون و 349 هزار و 415 نوزاد از ابتدای سال تاکنون در کشور متولد شدند. علی‌اکبر محزون افزود: از این تعداد نوزاد، 690 هزار و 900 پسر و 658 هزار و 515 دختر بودند که شمار متولدان پسر همچنان پیشتاز است. به گزارش ایرنا، وی با بیان این‌که بیشترین ولادت‌ها در شهرها با یک میلیون و 52 هزار و 543 مورد رخ داده، ادامه داد: بیشترین ولادت‌ها در مهلت قانونی یعنی حداکثر 15 روز پس از وقوع ولادت به ثبت رسیده است. مدیرکل دفتر آمار، اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور اظهار کرد: به‌طور متوسط در مقابل هرولادت روستایی، 3.3 ولادت شهری به ثبت رسیده است. محزون تصریح کرد: نسبت جنسی حاصل از ثبت ولادت در 11 ماه گذشته امسال برابر با 105.6 درصد بوده که همین شاخص در مدت مشابه سال قبل 105.4 درصد بوده است. (یعنی در مقابل هر صد واقعه ولادت ثبت شده دختر، حدود 106 واقعه ولادت پسر به ثبت رسیده است.) مدیرکل دفتر آمار، اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور عنوان کرد: با وجود بیش از دو برابر شدن جمعیت زنان در سن باروری (جمعیت زنان پانزده تا چهل و نه ساله) در سرشماری 1390 نسبت به سرشماری 1365 که از ده میلیون و 500 هزار نفر به 22 میلیون و 300 هزار نفر رسیده، ثبت سالانه موالید از حدود دو تا دو میلیون و 200هزار ولادت در سال به حدود یک میلیون و 400 هزار ولادت کاهش یافته است.

رییس انجمن پسته گفت: امسال حدود 170 هزار تن پسته از باغات برداشت شد که با توجه به باقی ماندن حدود 45 درصد از محصول در بازار، مشکلی برای تامین این نوع خشکبار در ایام عید وجود ندارد.

IMG12003352با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد محمودآبادی به سمت مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان منصوب شد.

نمایشگاه لوستر، چراغ‌های تزئینی و صنایع چوب کرمان تنها چند ساعت مانده به آیین افتتاح، لغو مجوز شد تا برای دومین بار پای مبلمان‌های جدید به کرمان باز نشود.
به گزارش خبرگزاری فارس، 2 سال قبل قرار بود همزمان با برپایی نمایشگاه تخصصی مبلمان و فرش در کرمان جدیدترین مبلمان با قیمت مناسب در کرمان عرضه شود اما این مبل‌ها در کامیون‌ها ماند و اجازه حضور در نمایشگاه را پیدا نکردند.
مسئولان هم بعد از برگزار نشدن نمایشگاه مبلمان وعده برگزاری نمایشگاه را به آینده موکول کردند، حالا آن آینده بعد از 2 سال فرا رسید و نمایشگاه لوستر، چراغ‌های تزئینی و صنایع چوب کرمان قرار بود در اسفندماه جاری در کرمان دایر شود اما تنها چند ساعت مانده به بازگشایی این نمایشگاه خبر لغو مجوز به برگزار کنندگان اعلام شد.
کارها طبق روال پیش می‌رفت تا اینکه یک روز مانده به برگزاری نمایشگاه لوستر، چراغ‌های تزئینی و صنایع چوب به برگزارکنندگان این نمایشگاه اطلاع داده می‌شود که با وجود تمام مجوزهای اخذ شده از مراجع ذی‌صلاح اما به علت کامل نبودن بعضی از امکانات رفاهی در محل سایت دایمی نمایشگاه‌های جنوب شرق برگزاری نمایشگاه امکانپذیر نبوده و نمایشگاه باید در پارک مادر برگزار شود.
به دنبال جابه‌جایی محل نمایشگاه لوستر، چراغ‌های تزئینی و صنایع چوب کرمان از سایت دایمی نمایشگاه‌های جنوب شرق به پارک مادر جمعی از بازاریان فعال در حوزه مبلمان و لوستر در پارک مادر تجمع کرده و مانع از خالی شدن اجناس و کالاهای غرفه‌داران دعوت شده به نمایشگاه می‌شوند و تلاش می‌کنند که ماجرای سال 90 باز هم در کرمان تکرار شود و پای مبلمان جدید به نمایشگاه‌های کرمان باز نشود.

برگزاري سومين جلسه داخلي ستاد هماهنگي خدمات سفر استان با حضور كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي كشور در محل اداره كل استان برگزار شد.
به گزارش ایسنا، علي زاهديان معاون صنايع دستي، اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان از برپايي 10 نمایشگاه صنایع دستی در شهرستانهاي استان خبر داد وگفت: اين نمايشگاهها در 8 شهرستان و در 200 غرفه چيده خواهند شد.
وي افزود: زمان برگزاري نمايشگاههاي صنايع دستي از تاريخ اول تا 12 فرودين ماه سال جديد و در محل اماكن تاريخي شهرستانها خواهد بود .
زاهديان اظهار کرد: کرمان، بم، سیرجان، رفسنجان، راین، ماهان، جیرفت، بردسیر، شهداد، شهربابک و میمند از مناطقي هستند كه ميزبان هنرمندان صنايع دستي در ايام نوروز هستند.

فیلم سینمایی «دردسرهای شیرین» به کارگردانی کمال تبریزی اواخر هفته در کرمان کلید می‌خورد.

IMG 4180شاید در شهری مثل رفسنجان که به نسبت شهرهای پر جمعیت کشور، شهری کوچک محسوب می شود، واژه هایی مثل «ترافیک سنگین» و « راهبندان» و امثال آن، محلی از اعراب پیدا نکند اما همین شهرهای کوچک نیز به نسبت جمعیت ساکنانشان و تعداد خودروهایی که در آن تردد می کنند می توانند

IMG 3830نشست خبری رییس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اصحاب رسانه، چهارشنبه گذشته در محل دفتر مرکزی این دانشگاه برگزار شد.

نمایشگاه نقاشی‌، سفال و گلیم کردی در عمارت گلستان امین رفسنجان در حال برگزاری است.
در این نمایشگاه 45 تابلو آکرولیک، بیش از 130 اثر سفال و 85 تخته گلیم کار مردم سنندج ‌ به نمایش گذاشته‌ شده است.
این نمایشگاه تا 5 اسفندماه از ساعت 17 تا 21 دایر است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان از جذب معلم وظیفه در آموزش و پرورش در سال تحصیلی 94 - 93 خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان محمد محسن بیگی افزود: داوطلبان طرح معلم وظیفه می توانند با داشتن مدرک تحصیلی فوق دیپلم و لیسانس و نداشتن غیبت در این پذیرش ثبت نام کنند.
وی اظهار کرد: این جذب بر اساس رشته تحصیلی با رشته مورد نیاز (رشته تدریس) برای تمامی متقاضیان آموزش و پرورش خواهد بود.
محسن بیگی، گفت: متقاضیان با مدرک تحصیلی ذکر شده و تاریخ اعزام اردیبهشت و تیرماه 93 می توانند با در دست داشتن اصل برگ اعزام به خدمت بدون مهر غیبت و سایر مدارک لازم براساس سهمیه های تخصیصی از تاریخ 27 اسفند سال جاری اقدام به ثبت نام کنند.
وی تصریح کرد: متقاضیان می توانند به منظور کسب اطلاع بیشتر از نحوه پذیرش و رشته های مورد نیاز و همچنین مدارک لازم برای نام نویسی به پورتال اداره کل آموزش و پرورش استان به آدرس www.kerman.medu.ir مراجعه کنند.

معاون آموزشی و پژوهشی مرکز تحصیلات تکمیلی صنعتی کرمان گفت: حدود 3 هزار میلیارد تومان سرمایه‌های استان کرمان از طریق فرآورده‌های معدنی و یا خام‌فروشی مواد خارج می‌شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، حسین مهرابی در سی و دومین گردهمایی علوم زمین ایران در سالن زغال‌سنگ کرمان اظهار داشت: بررسی‌های به عمل آمده حدود 3 هزار میلیارد تومان سرمایه‌های استان کرمان از طریق فرآورده‌های معدنی و یا خام‌فروشی مواد خارج می‌شود که انتقال این سرمایه به استان‌هایی مانند تهران، یزد، اصفهان و مشهد و خارج از کشور جای نگرانی دارد.
وی ابراز داشت: انجام برنامه‌ریزی و سیاستگذاری برای استفاده بهینه از منابع امری ضروری است، زیرا رشد متکی بر منابع یا بهره‌وری است.
مهرابی عنوان کرد: کاهش جذابیت‌های بخش کشاورزی و صنعت و تحریم‌ها بخش معدن را به عنوان امید اقتصادی آینده استان کرمان مطرح کرده است.
وی بیان داشت: نقش بهره‌وری در رشد اقتصادی کشور اهمیت دارد و از نرخ رشد 8 درصدی برنامه پنجم توسعه کشور باید حدود 2.7 بهره‌وری اقتصادی به دست آید.
این مسئول ادامه داد: 4 میلیارد تن ذخایر شناخته شده در حوزه معدن کرمان وجود دارد که این ظرفیت‌ها، کرمان را تبدیل به یکی از استان‌های مهم معدنی در ایران کرده است.
مهرابی اظهار داشت: چرخش اقتصاد استان کرمان از کشاورزی به صنعت و معدن با یک شیب تند همراه است و مسئله کمبود آب و ارزش افزوده پایین‌تر محصولات کشاورزی نسبت به محصولات صنعتی از مهمترین دلایل این امر به شمار می‌رود.
وی خاطر نشان کرد: آینده معدنی استان کرمان روشن است و در طولانی‌مدت می‌تواند، حرکت رو به جلوی مناسبی داشته باشد.

با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و جمعی از مسوولان محلی، نمایندگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهر صفائیه افتتاح شد.
در این مراسم، حجت الاسلام رضا پور امام جمعه شهر صفائیه گفت: راه اندازی این نمایندگی یک باب فرهنگی در منطقه است که امیدواریم باعث تحول و ارتقاء سطح فرهنگی در این شهر شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی گفت: امروز به خود می بالیم که طی چند سال اخیر و با تلاشهای صورت گرفته، بیش از 200 موسسه قرآنی فعال در استان کرمان مشغول فعالیت هستند و 850 کانون فرهنگی و هنری مساجد نیز برنامه های متعددی را در این حوزه به اجرا در می آورند. احمد سعیدی نمایندگی شهر صفائیه را هشتمین نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دانست و افزود: ان شاء ا... این نمایندگی فتح بابی برای هدایت و اجرای برنامه های فرهنگی، هنری و مصون سازی جامعه و ایجاد نشاط و شادابی در منطقه باشد.
وی اولین مأموریت این نمایندگی را تشکیل شورای فرهنگ عمومی برشمرد و از آقای محمدی مسئول نمایندگی شهر صفائیه خواست تا با همکاری همه مسئولین این شهر مطلع جدیدی را در اعتلای حوزه فرهنگ و هنر منطقه رقم بزند.
در پایان این مراسم آزاده سرافراز اصغر محمدی به عنوان مسئول نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر صفائیه معرفی شد.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز مرحله دوم ثبت‌نام آزمون سراسری سال 93 از روز شنبه آینده، سوم اسفند خبر داد.
حسین توکلی با اشاره به ثبت‌نام 897 هزار و 508 نفر در مرحله اول ثبت‌نام کنکور 93 به ایسنا گفت: از این تعداد 541 هزار و 904 نفر معادل 38/60 درصد داوطلبان زن و 355 هزار و 604 نفر معادل 62/39 درصد مرد هستند.
وی با بیان این‌که مرحله دوم ثبت‌نام از داوطلبان این آزمون که تاکنون ثبت‌نام نکرده‌اند، از روز شنبه از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org آغاز می‌شود، اظهار کرد: ثبت‌نام از داوطلبان تا روز سه‌شنبه ششم اسفند ادامه خواهد داشت.مشاور عالی سازمان سنجش یادآور شد: داوطلبانی که قبلا در آزمون ثبت‌نام کرده‌اند، ‌می‌توانند برای ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی خود از روز شنبه تا سه‌شنبه آینده با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به اصلاح موارد مورد نیاز اقدام کنند.
توکلی درباره زمان توزیع کارت شرکت آزمون داوطلبان عنوان کرد: کارت شرکت در آزمون سراسری سال 93 در روز یکشنبه (اول تیر ماه 93) روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و این آزمون در صبح و بعدازظهر روزهای پنجشنبه و جمعه (پنجم و ششم تیرماه) و صبح شنبه (هفتم تیرماه) برگزار خواهد شد.

شاید کمتر کسی فکر می کرد فیلمی که نرگس آبیار در تابستان سال 92 امسال در روستاهای اطراف رفسنجان و مجتمع سرچشمه در حال  3کارگردانی آن است این چنین در جشنواره سی و دوم فیلم فجر بدرخشد و نگاهها را به خود خیره کند.

IMG 48390امام جمعه و استاندار کرمان با صدور پیامی از حضور پرشکوه مردم استان در راهپیمایی 22 بهمن تقدیر کردند.

8596518b74602a2204568802fe66b929وزیر دادگستری گفت: مردم باید آگاه باشند و اجازه ورود فتنه به کشور را ندهند و هر کس در کشور تخلف کند تحت ضوابط، قوانین و مقررات با آنها برخورد می شود.

1با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، استاندار کرمان، امام جمعه، نماینده مردم شهرستان های رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین شهرستان رفسنجان چند طرح عمرانی در دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان عصر چهارشنبه گذشته به بهره برداری رسید.

2 01362136449فرمانده نیروی قدس سپاه‌پاسداران گفت: آن چیزی که توانسته در سوریه تفکر ایران را موفق کند، منطق ایران است. سوریه که الان محور جدال اساسی است، در یک طرف همه دنیا قرار دارد و یک طرفش ایران، بعضی‌ها تز روشنفکری می‌دهند که حالا این آقا برود و یک نفر دیگر بیاید و می‌گویند فرض کنید مرده، زیرا حقیقت موضوع را نمی‌دانند.

nilchi2خانم نيلچي زاده دانشجوی دکترای فلسفه و حکمت و از مدرسين و متخصصين حوزه خانواده و مباحث ازدواج ست كه در برنامه‌هاي تلويزيوني مثل سمت خدا، ارديبهشت و‌... چهره آشنايي دارد.

IMG 48390«مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «پیروزی بهمن دشمن شکن/بادا مبارک بر همه مرد و زن»، «ما ملت بصیریم/ ذلت نمی پذیریم»، «ما پیرو رهبریم/ فرمان از او می بریم»، «پاسخ هر گزینه ی روی میز/ مرگ بر آمریکا» و «سازش با آمریکا محال است/ این سند زنده استقلال است» و...

...

877

876

بازپرس شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب کرمان گفت: حدود 70 درصد از پرونده‌های قتل و تجاوز بر‌اساس مصرف مشروبات الکی و روانگردان‌ها ‌است.

رییس مرکز فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: ریزش برف هفته گذشته در این شهرستان و حوادث ناشی از آن 53 مصدوم و دو کشته بر جا گذاشت.
سید محسن مرتضوی، افزود: نیروهای اورژانس مرکز فوریت های پزشکی شهرستان رفسنجان در این مدت 30 مصدوم را به مراکز بیمارستانی منتقل و 23 نفر را نیز بصورت سرپایی درمان کردند.
وی ادامه داد: دو نفر در تصادفات روز سه شنبه گذشته در شهرستان رفسنجان جان خود را از دست دادند.

فرمانده پلیس راه شهرستان جیرفت گفت: به علت برخورد دو دستگاه خودرو سواری، چهار سرنشین این خودروها در آتش سوختند.
سروان حسین مسکونی در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اثر برخورد خودروی سواری زانتیا با یک دستگاه پراید در یک محور روستایی در شهرستان عنبرآباد، چهار سرنشین دو خودرو در آتش سوختند.
وی ادامه داد: این حادثه عصر پنجشنبه گذشته در یکی از راه های فرعی روستایی عنبرآباد - مردهک رخ داد که شدت برخورد موجب آتش گرفتن این دو خودرو شد.
وی علت این برخورد را سرعت غیرمجاز و تجاوز به چپ خودرو زانتیا اعلام کرد و گفت: در این حادثه دو سرنشین در خودرو زانتیا و دو سرنشین خودرو پراید طعمه حریق شدند.
فرمانده پلیس راه جیرفت بیان کرد: یکی از قربانیان حادثه کودکی 17 ماهه است که در شعله های آتش سوخت.
وی گفت: متاسفانه در 50 روز اخیر در محورهای فرعی و روستایی شهرستان عنبرآباد هشت نفر بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که توصیه می شود رانندگان برای جلوگیری از بروز هر گونه حادثه ضمن رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی با سرعت مطمئن حرکت کنند.

در مسابقات کاراته جام دهه فجر که روز جمعه گذشته در کرمان برگزار شد، ورزشکاران باشگاه کاراته استاد وزیری رفسنجان موفق به کسب دو عنوان برتر شدند.

تیم فوتسال بانوان رفسنجان نایب قهرمان دور رفت مسابقات فوتسال بانوان دسته اول کشور در گروه خود شد. دور رفت گروه c مسابقات فوتسال بانوان دسته اول کشور که از دوشنبه 14 بهمن در تبریز و به میزبانی شهرداری تبریزشروع شده بود روز چهارشنبه گذشته پایان یافت.

دیدار پایانی جام حذفی فوتبال باشگاه‌های ایران در کرمان برگزار می‌شود.

علی جمالی مدافع تیم نونهالان صنعت مس رفسنجان به تیم ملی زیر 14 سال دعوت شد.
این اردو از 22 تا 26 بهمن در محل کمپ های تیم ملی در تهران برگزار خواهد شد.

تیم فوتبال نوجوانان صنعت مس رفسنجان در هفته دوازدهم از رقابتهای لیگ قهرمانی کشور از میزبان خود تیم پتوی لاله اصفهان با نتیجه یک بر صفر شکست خورد.
گفتنی است این تیم در هفته سیزدهم این رقابتها ساعت 14 روز پنجشنبه 24 بهمن در ورزشگاه شهدای صنعت مس رفسنجان میزبان استیلای یزد می باشد.

علی سامره مهاجم پرآوازه فوتبال ایران و شهر طلای سبز برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. سامره در برنامه زنده تلویزیونی «عصر ورزش» که از سیمای مرکز کرمان پخش می شد به صورت ناگهانی و غیر منتظره از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

81033685-5482909بخش استروک سنتر بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان روز شنبه از طریق ویدئو کنفرانس توسط محمد حاجی آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همزمان با پروژه های حوزه درمانی 20 دانشگاه علوم پزشکی کشور افتتاح شد.

معاونین عملیاتی و فنی شركت شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران از خط لوله 26 اینچ رفسنجان- بندرعباس بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه جنوب شرق، معاون عملیاتی منطقه با بیان این خبر گفت: در این بازدید مهندس گودرزی معاون عملیاتی و مهندس معماریان معاون فنی ضمن بازدید از مرکز انتقال نفت بندرعباس، از پوشش خط لوله 26 اینچ کیلومتر یک تا 20 در نقاط مختلف بازدید نمودند. مهندس محمد قربانی پور افزود: در این دیدار همچنین مقرر شد یک پایگاه جهت استقرار نفرات و تجهیزات مورد نیاز جهت اقدام در شرایط اضطراری در مرکز انتقال نفت قطب آباد تجهیز شود.
همچنين در خصوص افزایش سهمیه سوخت ماشین آلات سنگین مستقر در استان هرمزگان نیز از سوی معاونین فنی و عملیاتی ستاد قول مساعد داده شد.

عمليات پوشش خط لوله 14 اينچ رفسنجان- كرمان به طول 600 متر انجام شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه جنوب شرق، سرپرست واحد مهندسی خوردگی منطقه با بيان اين خبر گفت: پس از شناسايي نقاط خوردگي در مسير خط لوله 14 اينچ رفسنجان- كرمان و اعمال پوشش دولايه پلي اتيلن و انجام تمامي مراحل كاري خاكريز صورت گرفت.
مهندس مسعود حسنخانی در بيان اهميت اين عمليات گفت: عدم پوشش باعث جلوگيري از حفاظت كاتدي خط گرديده و در نهايت باعث نشت مواد و آلودگي محيط زيست مي شود.

در ششمین روز از دهه مبارک فجر، مرکز فرهنگی گلزار شهدای رفسنجان و گلزار شهدای محمودیه افتتاح شد. رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان رفسنجان روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از مرکز فرهنگی گلزار شهدای رفسنجان اظهار داشت: این مرکز فرهنگی با ظرفیت 300 نفر با هزینه سه میلیارد ریال توسط یکی از خیّران احداث شده است. علی رسولیان با بیان اینکه این مرکز مجهز به سیستم گرمایشی و سرمایشی است، افزود: مراسم های معنوی از جمله دعای ندبه، دعای کمیل و سایر آئین های معنوی در این مرکز برگزار خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به بهره برداری از گلزار شهدای محمودیه، عنوان داشت: این گلزار شهدا در زمینی به مساحت 30 متر مربع احداث شده که برای ساخت و بهره برداری از آن 18 میلیون تومان هزینه شده است. این مسئول ادامه داد: از این مبلغ شش میلیون تومان توسط بنیاد شهید کرمان و 12 میلیون تومان توسط دهیاری روستای محمودیه بهرامی هزینه شده است.

به مناسبت ایام ا... دهه فجر، مسابقه استانی کتابخوانی آنلاین در رفسنجان در حال برگزاری است. رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رفسنجان با اعلام این خبر گفت: سوالات این مسابقه از کتاب «شادکامی از دیدگاه پیامبر اعظم(ص)» تألیف عباس پسندیده طرح می شود و زمان مسابقه از اول تا پایان بهمن ماه است. سید محمدتقی هاشمی افزود: علاقمندان برای تهیه کتاب در شهر رفسنجان به کتابخانه عمومی مرحوم سید جواد افصح هجری و در توابع به کتابخانه های عمومی شهید اکبر صفری زاده لاهیجان، شهید احمد اسماعیل زاده دقوق آباد، شهید حسن عبدالهی علی آباد شهید، حضرت علی اصغر(ع)، مرحوم حاج علی زارع شریف آباد، مرحوم رضا محمدی کشکوئیه و جابربن حیان سرچشمه مراجعه کنند.

رئیس مجمع بسیج رفسنجان گفت: 8 کارگروه تخصصی در مجمع بسیج رفسنجان تشکیل شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام عباس رمضانی‌پور در گردهمایی اعضای مجمع بسیج در سالن ذکریا نخبگان را بازوان توانمند پیشرفت شهرستان خواند. وی ابراز داشت: مجمع بسیج شهرستان رفسنجان با حضور جمعی از نخبگان و بزرگان این شهرستان به منظور ایجاد اتاق فکر برای رفع مسائل و مشکلات شهرستان ایجاد شده است. رمضانی‌پور افزود: باید کمک کنیم و با همفکری زمینه پیشرفت و ارتقای شهرستان رفسنجان در تمام ابعاد را فراهم نماییم. وی تعداد کارگروه‌های مجمع بسیج رفسنجان را هشت کارگروه در بخش‌های فرهنگی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، علمی آموزشی و پژوهشی، بانوان، تربیتی و اخلاقی، دفاعی، سلامت و تلفیق ذکر کرد. رمضانی‌پور تصریح کرد: کارگروه‌های خاص محله هم می‌تواند به این تعداد اضافه و فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام دهند. وی شناسایی آسیب‌های نظام و تلاش برای رفع آنها را یکی دیگر از اهداف مجمع بسیج رفسنجان برشمرد.

در هشتمین روز از دهه فجر 11 طرح عمرانی با حضور سرپرست فرمانداری رفسنجان در بخش کشکوئیه به بهره برداری رسید. بخشدار کشکوئیه در حاشیه افتتاح این طرح ها اظهار داشت: این طرح ها با اعتبار بیش از شش میلیارد ریال شامل دو واحد مسکن کمیته امداد امام خمینی(ره)، شش طرح شهرداری کشکوئیه، دو طرح گلخانه جهاد کشاورزی، استخر آبیاری تحت فشار و یک سالن ورزشی است. حسین برهانی سپس به طرحهای شهرداری کشکوئیه اشاره کرد و افزود: برای زیر سازی، آسفالت و تعریض خیابان به مساحت 9 هزار متر مربع، تامین روشنایی معابر به طول هزار و 700 متر و احداث یک میدان به مساحت هفت هزار متر مربع در مجموع سه میلیارد و 640 میلیون ریال از محل درآمدهای شهرداری کشکوئیه هزینه شده است. این مسئول ادامه داد: دو واحد مسکن به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی( ره) کشکوییه واگذار شد که برای ساخت آنها پنج میلیارد ریال از سوی مجتمع مس سرچشمه پرداخت شده است. برهانی تصریح کرد: سالن ورزشی نیز که توسط یکی از افراد خیّر احداث شده است به بهره برداری رسید که با افتتاح این سالن ورزشی جمعیت سه هزار نفری دو روستای تقی آباد و حسین آباد تحت پوشش قرار می گیرند. وی بیان داشت: دو واحد گلخانه نیز با ظرفیت سالیانه 100 تن تولید خیار و اشتغالزایی 15 نفر با مساحت چهار هزار متر مربع و هزینه یک میلیارد و 540 میلیون ریال از اعتبارات صندوق توسعه بخش کشاورزی به بهره برداری رسید. بخشدار کشکوئیه همچنین جمعیت این بخش را 21 هزار نفر اعلام کرد و افزود: جمعیت شهری کشکوئیه هفت هزار نفر است.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان رفسنجان گفت: کارگاه نقاشی و خطاطی با موضوع پیروزی انقلاب اسلامی برای دانش آموزان مقطع ابتدایی در رفسنجان گشایش یافت.
مهرداد حدادی افزود: کودکان در این کارگاه نقاشی هایی با موضوع پیروزی انقلاب را که نیمه تمام است، تکمیل می کنند. وی بیان کرد: در این کارگاه جملات مرتبط با پیروزی انقلاب با خط نستعلیق و شکسته نستعلیق توسط کودکان علاقه مند نوشته می شود.
وی آشنایی کودکان با آرمان های انقلاب اسلامی و بهبود خط آنها را از اهداف برپایی این کارگاه برشمرد و گفت: انیمیشن کشاورز و ربات برای دانش آموزان دبستانی در این کانون از 12 بهمن در حال اجراست و نمایش عروسکی مهمانهای ناخوانده نیز از انتشارات کانون رفسنجان هر روز به نمایش گذاشته می شود.

در پنجمین روز از دهه فجر سه طرح خدماتی در شهرستان انار افتتاح شد.
دو واحد ‌مرغداری گوشتی و پرورش بوقلمون ‌در زمینی به مساحت 16 هزار متر مربع با چهار سالن پرورش در شهرستان انار افتتاح شد. این واحدها با ظرفیت 26 هزار قطعه با هزینه‌ای بالغ بر 6 میلیارد و 800 میلیون ریال افتتاح شده که 4 میلیارد و 300 میلیون ریال آن آورده شخصی و 2 میلیارد و 500 میلیون ریال‌ تسهیلات بانکی است. ‌با افتتاح این واحدها برای هفت نفر اشتغالزایی شده است.
همچنین استخر دومنظوره ‌ذخیره آب کشاورزی و پرورش ماهی با گنجایش 20 هزار مترمکعب با هزینه یک میلیارد و 500 میلیون ریال از محل اعتبارات توسعه بخش کشاورزی افتتاح و برای دو نفر اشتغالزایی شد. غلامعلی موحدی‌نیا فرماندار انار گفت: در ایام‌الله دهه فجر 17 پروژه با اعتبار 11 میلیارد تومان در شهرستان انار افتتاح می‌شود

با افتتاح تونل گلستان عبور و مرور در محور ترانزیتی سیرجان ـ بندرعباس تسهیل و این محور دوبانده تکمیل شد. استاندار کرمان در سفر به سیرجان تونل گلستان در محور سیرجان - بندرعباس را افتتاح کرد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان در این زمینه گفت: این تونل به طول 650 متر و با هزینه 85 میلیارد ریال از اعتبارات ملی به اتمام رسیده است که با افتتاح آن عبور و مرور در این محور ترانزیتی تسهیل و محور دوبانده سیرجان - بندرعباس تکمیل شد.

81030375-5478065استاندار كرمان گفت: 317 میلیارد تومان یارانه به مردم استان کرمان پرداخت می شود. عليرضا رزم حسيني صبح شنبه در مراسم صبحگاه مشترك كاركنان آموزش و پرورش استان كرمان گفت: اگر مي خواهيم ملتي سرافراز داشته باشيم بايد در توسعه همه جانبه به ويژه توسعه اقتصادي قدم برداريم.

ps0به توجه به اينكه در شرايطي قرار گرفته ايم كه تامين نياز سرمايي درختان پسته مطرح مي باشد در طي هفته جاري و آينده مطالبي را پيرامون نياز سرمايي كه توسط محققين مؤسسه تحقيقات پسته تدوين شده است، ارائه مي گردد.

80705606-4410144ایران در زمینه ذخایر نفت و گاز، به صورت مجموع در رتبه اول است و از نظر عمر منابع نیز، برخلاف بسیاری از کشورهای نفتی در نیمه اول عمر استفاده از منابع قرار دارد.

beton-amadeh36اکنون بیش از 15 سال از ورود خلاطه به ایران می گذرد. استفاده از خلاطه در ساخت و سازهای شهری جهش بزرگی در افزایش کیفیت بتن که تا آن زمان عمدتاً به صورت دستی و آخوره تولید می شود، به حساب می آمد. اما کم کم با ورود استانداردهای ساخت و ساز به عرصه مهندسی کشور و بحث مقاوم سازی ساختمانها در مقابل زلزله، انتظارات از کیفیت بتن بیشتر شد و سخت گیری و دقت بیشتری بر فرایند تولید و اجرای بتن اعمال گردید. این نوع بتن به دلایل متعدد از جمله نظارت دقیق بر فرایند تولید، اختلاط کامل، به کارگیری مصالح مرغوب، همگن بودن و... مشکلات بتن خلاطه ای را ندارد وگزینه مناسبی برای استفاده به خصوص در بتن ریزی سقف و فنداسیون به شمار می آید. با ابداع یرویج تکنیک های نوین تولید بتن (بتن آماده) دیگر روش های سنتی و دستی جایگاه خود را از دست داده اند. اما از آنجا که به دلایل متعدد، جایگزینی کامل روشهای سنتی در بسیاری از مناطق و شهرها به طور کامل انجام نشده لذا در راستای مقایسه کیفیت بتن سنتی (خلاطه ) و بتن مدرن ( بتن آماده ) مطالعه ای بر روی مستندات و مدارک اخیر آزمایشگاه بتن انجام گرفت و مقاومت نمونه های 28روزه ی استوانه ای بتن خلاطه ای و بتن آماده شکسته شده در این آزمایشگاه مقایسه شد. بررسی ها نشان می دهد که در این مدت 33 درصد از نمونه های بتن خلاطه ای و1 درصد از نمونه های بتن آماده مقاومتی پایین تر از 190 داشته اند، پس از آن، دلیل اصلی این مسئله مورد بررسی قرارگرفت و مشخص شد که مهم ترین عامل کیفیت پایین بتن خلاطه ای عدم یکنواختی در طرح اختلاط است، که در زیر به چند مورد از مشکلات تولید بتن به روش سنتی اشاره شده است:1- کیفیت بد اجرای اکیپ های بتن ریزی و دورریز زیاد مصالح.2- به کارگیری مصالح نامرغوب ناشی از عواملی همچون استفاده از شن گل آلود، ماسه نامناسب و سیمان مانده که می تواند مقاومت بتن تولیدی را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.
3- با توجه به پیمانه حجمی مصالح در هنگام بتن ریزی با خلاطه (فرغون ، بیل ، سطل) و تغییر دانه بندی و رطوبت مصالح در پروژه ها و فواصل مختلف استفاده از یک خلاطه با بتن ریزی های متفاوت مجاز نمی باشد.
4- توقف بتن ریزی به دلایل مختلف. در بسیاری از این بتن ریزی ها به دلیل از کار افتادن دستگاه خلاطه و یا بالابر، تا شروع مجدد آن مدت زمانی طول می کشد که این مساله باعث ایجاد اتصال سرد در بتن ریخته شده می گردد و بتن کیفیت خود را ازدست میدهد.
مزایای استفاده از بتن آماده:
1. ظرفیت تولید بالای بتن آماده در یک شیفت روزانه، سرعت بالای اجرای کار.
2. پتانسیل دانش فنی ، تجربه ، و مهارت سازمان بتن آماده برای مدیریت بهتر اجرا.
3. دارا بودن تجهیزات کامل از قبیل ماشین آلات سنگین، بچینگ اتوماتیک، تراک میکسر و پمپ های انتقال در جهت تولید بتن با کیفیت بالا و اجرای دقیق بتن ریزی ساختمان.
4. کالیبراسیون منظم دستگاه های توزین.
5. افزایش عمر مفید سازه ساختمان. طبق تحقیقات به عمل آمده به طور تخمین عمر ساختمان با استفاده از بتن استاندارد به حدود 100 سال می رسد در حالی که در ساختمان های با بتن دستی تقریب به 30 سال می رسد.
6. صرفه جویی و کاهش در مصرف آب با توجه به مواد افزودنی روان کننده ها.
7. استفاده از مواد افزودنی در نتیجه کاهش مصرف سیمان وکمک به حفظ محیط زیست .
8. صرفه جویی اقتصادی برای کارفرما و پیمانکار و بستر سازی مناسب برای طراحی معماری ساختمان .
9. بتن ریزی با مقاومت بالا سبب کاهش بار مرده ساختمان وایجاد مقاومت بیشتر در برابر زلزله می باشد.
واحد کنترل کیفیت و استاندارد شرکت پایدار بتن

صبح دوشنبه با ارتباط ویدیو کنفرانس دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان283 طرح روستایی با اعتبار یکهزار و بیست میلیارد ریال در استان کرمان به بهره برداری رسید.

مدیر شعب پست بانک استان کرمان گفت: در سومین روز از دهه مبارک فجر، طرح بیمه روستاییان در 400 روستای این استان آغاز شد.
علی قاسمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح به صورت همزمان در 10 هزار روستای کشور آغاز می شود که سهم استان کرمان در اجرای این طرح 400 روستا است.
وی بیان کرد: با اجرای این طرح روستاییان می توانند با مبلغ ناچیز که سالیانه 15 هزار تومان است خانه های خود را در برابر سیل، زلزله، توفان، سرقت و انفجار بیمه نمایند.
قاسمی ادامه داد: همچنین به صورت همزمان با سراسر کشور 400 صندوق تامین خرد منابع روستایی در استان کرمان راه اندازی شد


دو بانوی جودوکار رفسنجانی جهت شرکت در مسابقات لیگ کشوری جودو انتخاب شدند.
خانم ها فاطمه محمدرضایی و محبوبه حریفی در قالب تیم جودو استان کرمان به مسابقات لیگ کشور اعزام می شوند.

هفته یازدهم مسابقات فوتبال نوجوانان لیگ قهرمانی کشور با شکست تیم نوجوانان مس رفسنجان پیگیری شد.

تیم فوتبال صنعت مس رفسنجان از هفته هجدهم رقابتهای لیگ دسته اول کشور به تساوی یک بر یک مقابل ابومسلم مشهد رضایت داد.

هما آقایی پور بازیکن تیم فوتبال ساحلی مس رفسنجان به اردوی تیم ملی دعوت شد.

استاندار کرمان تصریح کرد: معادن استان باید از دست افراد سودجو خارج و به افراد اقتصادی و توان‌مند تحویل داده شود.
علی‌رضا رزم‌حسینی در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان اظهار داشت: باید بخش خصوصی فعال و کارآمد تقویت و بخش خصوصی بهانه‌جو و نابلد و هم‌چنین دلالانی که معادن استان را به انحصار خود درآورده‌اند از گردونه خارج شود.
وی افزود: با دلالی و کسب ثروت نامشروع برخورد و روزنه‌های نفوذ بنگاه‌هایی که تاثیر مستقیم در نابودی اقتصاد استان دارند؛ بسته خواهد شد.
رزم‌حسینی ادامه داد: بانک‌ها باید منابع استان را درست مصرف و از خروج منابع به خارج از استان خودداری کنند.
رزم‌حسینی با اشاره به وجود 530 هزار میلیارد ریال پول سرگردان در دست مردم استان، تاکید کرد: باید با جلب اعتماد مردم این منابع سرگردان را تجمیع و در راستای تقویت بخش خصوصی برای خلق ثروت برای مردم به کار بگیریم.
وی افزود: بانک‌ها باید سپرده‌های مردم را در راستای راه‌اندازی پروژه‌های اقتصادی به کار گیرند؛ ضمن این‌که دولت موظف است با استفاده از این منابع پروژه‌های سودآور را مطالعه و اجرا کند و سپس سهام این پروژه‌ها به مردم برگرداند.

معاون قضایی، توسعه و برنامه ریزی دادگستری کل استان کرمان گفت: دفاتر خدمات قضایی در مرکز استان کرمان همزمان با سایر مراکز استان های کشور راه اندازی می شود.
محمدصادق شجاعی افزود: در راستای رفع اطاله دادرسی، تسریع در امور جاری محاکم و تسهیل امور مراجعین، دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در استان کرمان راه اندازی می شود.
وی بیان کرد: راه اندازی این دفاتر در مرحله نخست در مرکز استان و در مرحله بعد در سایر شهرستان ها صورت خواهد گرفت.شجاعی در خصوص شرایط متقاضیان راه اندازی این دفاتر گفت: تابعیت جمهوری اسلامی ایران، التزام عملی به قانون، عدم اعتیاد و سوء پیشینه و توانایی جسمی و روحی لازم از جمله شرایط عمومی متقاضیان است. وی افزود: دارا بودن مدرک کارشناسی و بالاتر مرتبط با علوم قضایی، حداقل 25 سال سن و پنج سال سابقه کار مرتبط، مهارت کار با رایانه از جمله شرایط اختصاصی لازم برای راه اندازی این دفاتر است.
به گفته وی افرادی که در قوه قضاییه خدمت کرده اند بویژه قضات بازنشسته از امتیازات ویژه ای برای راه اندازی این دفاتر برخوردار هستند.
معاون دادگستری استان کرمان گفت: علاقه مندان برای اطلاع از شرایط و ضوابط به پایگاه اطلاع رسانی دادگستری کل استان کرمان به نشانی kermandadgostari.ir یا به درگاه خدمات الکترونیک قضایی به نشانی dadiran.ir مراجعه نمایند.
وی تاکید کرد: واجدین شرایط می توانند از تاریخ نهم بهمن تا بیست و نهم بهمن در فراخوان عمومی شرکت کنند.

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان 25 درصد از حوادث حین کار در کارگاهها را مربوط به برق گرفتگی دانست و گفت: پس از سقوط از ارتفاع بیشترین حوادث در کارگاههای ساختمانی مربوط به برق گرفتگی است.
محمد الله داد در همایش ایمنی در صنعت برق در رفسنجان با بیان اینکه این چهارمین همایش در استان کرمان و اولین همایش در رفسنجان است، خاطرنشان کرد: به کمک سازمان نظام مهندسی و شهرداری و دستگاههای مرتبط با شبکه های توزیع برق می توان به افرادی که در ساختمانها کار می کنند اطلاع رسانی کرد و شاهد کاهش حوادث برق گرفتگی شد.
معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان از شهرداری ها خواست هنگام صدور پروانه ساختمانی از شرکت توزیع نیروی برق استعلام گرفته و نظام مهندسی نیز حین طراحی و ساخت واحدهای ساختمانی نظارت داشته باشد.
520 هزار مشترک برق در شمال استان کرمان
معاون هماهنگی برق شهرستانهای شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان نیز گفت: در حال حاضر 520 هزار مشترک در تمام تعرفه های خانگی، صنعتی، تجاری، کشاورزی و عمومی در شمال استان کرمان وجود دارد که 7/3 میلیارد کیلووات ساعت انرژی به آنها سالیانه توزیع می شود.
احمد گنجعلیخانی افزود: در حال حاضر خاموشی بدلیل کمبود توان وجود ندارد و اگر خاموشی نیز باشد ناشی از حادثه و اتفاق می باشد.
وی افزود: در شمال استان کرمان 17 هزار کیلومتر خطوط انرژی فشار متوسط و ضعیف برق و 11 هزار دستگاه پست ترانسفورماتور وجود دارد و مجموع پرسنل شرکت و نیروهای پیمانکار 1200 نفر هستند.

abnaعضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي کرمان گفت: نیترات بسیار زیاد در آب آشامیدنی استان کرمان و استفاده از سموم و کودهای شیمیایی فراوان در محصولات کشاورزی برای سلامت مردم یک فاجعه است.

مهلت ارسال اثر به جشنواره موسیقی آوای مس تمدید نمی‌شود.
به گزارش ایسنا، دبیرخانه جشنواره استانی آوای مس اعلام کرد: نظر به اینکه جشنواره موسیقی آوای مس از تاریخ 14تا 16 اسفندماه برگزار می‌شود و بررسی اولیه آثار متقاضی حداقل 10 روز به طول می‌انجامد از این رو مهلت ارسال اثر به جشنواره یاد شده قابل تمدید نمی‌باشد. گروه‌های موسیقی استان تا 25 بهمن ماه فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره به آدرس کرمان، خیابان امام خمینی(ره)، کوچه شماره 8 ، حوزه هنری استان کرمان ارسال نمایند.

مشتریان بانک مسکن در صورت تسویه نقدی بدهی های معوق خود تا تاریخ 22 بهمن ماه از بخشودگی 6 درصد جرایم دیرکرد بهره مند خواهند شد.
گفتنی است این طرح به منظور تجهیز منابع و امکان بهره مندی بیشتر هموطنان از تسهیلات بانک مسکن فراهم شده است.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان گفت: وجود سیم کارتهای تلفن همراه شارژی و بدون هویت یک معضل و مصیبت اجتماعی است.
کارآگاه یکم هوشنگ پوررضا قلی روز چهارشنبه در همایش مدیران روابط عمومی و رابطان ادارات و سازمان ها با نیروی انتظامی استان کرمان، افزود: خانواده ها برای کنترل بر ارتباطات فرزندان خود باید تلفن های همراه با سیم کارت های ثابت را به نام خود خریداری کنند.
وی اظهار کرد: خانواده های در چنین شرایطی بصورت مستمر امکان بررسی ارتباطات فرزندان خود به منظور حفظ آنها در برابر آسیب های احتمالی را داشته باشند.
او تاکید کرد: غفلت و سهل انگاری افراد موجب می شود که افراد در بروز جرم علیه خودشان، سهیم باشند.
پوررضاقلی گفت: در صورت توجه افراد به هشدارهای پلیس و آگاهی رسانی های انجام شده توجه داشته باشند و به ارتباطات و رعایت مرزهای اخلاقی دقت داشته باشند، بسیاری از جرایم علیه امنیت، مال و جان افراد اتفاق نمی افتد.
وی خاطرنشان کرد: سه مرحله در ارتباط با جرایم وجود دارد که مرحله اول آن قبل از اتخاذ تصمیم فرد مجرم برای ارتکاب جرم است که در این مرحله باید با مهندسی فرهنگ فردی و جمعی و توسعه اصول اخلاقی و تربیتی افراد را از اتخاذ تصمیم برای ارتکاب جرم بازداشت.
وی ادامه داد: مرحله دوم اتخاذ تصمیم برای انجام جرم یا بزه و قبل از عملی کردن آن است و مرحله سوم ارتکاب جرم است که با راهکارهای مناسب می توان از ارتکاب جرم جلوگیری کرد.
وی نظارت و کنترل بزهکاران با قید حفظ حقوق و آزادی های فردی و شرعی آنها، توجه به چرخه کنترل مجرمان، بهره گیری حداکثری از نظارت و کنترل مردمی و برقراری تمهیدات بازدارنده بر مبنای مسوولیت های فردی و اجتماعی را از راه های کنترل جرایم ذکر کرد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: وقتی نظارت ضعیف شد، چشم باز می‌کنیم و می‌بینیم در یکی از بانک‌های کرمان یک هزار میلیارد تومان ضمانتنامه گم شده است.
به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام علی توکلی در آیین تودیع و معارفه بازرس کل استان کرمان اظهار داشت: قانون زمانی که وضع می‌شود، برای نظم‌بخشی به افراد و مدیران است و می‌خواهد مدیران را در رفتارهایشان مدیریت کند.
وی تصریح کرد: اگر قانون مورد توجه قرار نگرفت، فساد تولید می‌شود و بیشتر مفاسدی که امروز در جامعه ما وجود دارد ناشی از بی‌اعتنایی به قانون و مقررات است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه بین تخلف اداری و فساد اداری باید تفاوت قائل شد، ابراز داشت: اگر تخلف استمرار پیدا کرد، موجب فساد می‌شود.
توکلی اذعان داشت: به همین علت در نظام بازرسی ما قبل از اینکه به تقصیرات مدیران توجه کنیم، باید به قصور آن توجه کنیم، زیرا در قصور مچ‌گیری نیست، بلکه تذکر در آن است.
وی افزود: معتقدم بیشتر تخلفاتی که استمرار پیدا کرده و تبدیل به فساد شده است، ناشی از قصورهایی بوده که مورد توجه قرار نگرفته است.
این مقام قضایی با بیان اینکه کار سازمان بازرسی نظارت بر حسن اجرای قانون است، تصریح کرد: نظارت به معنی مقایسه وضع موجود است با آنچه که باید باشد. وی تصریح کرد: در حوزه بانک‌ها در سال 89 معوقات بانکی حدود 34 هزار میلیارد تومان بود، اما در سال 90 این مبلغ به 80 هزار میلیارد تومان می‌رسد که ناشی از عمل نکردن به قانون است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: معوقات مالیاتی استان کرمان 250 میلیارد تومان است که ناشی از بی‌قانونی در بانک‌ها است، زیرا اعتبارسنجی نمی‌کنند و وثیقه‌های لازم را نمی‌گیرند بعد به سراغ دادگستری می‌آیند. توکلی اذعان داشت: وقتی نظارت ضعیف شد، چشم باز می‌کنیم و می‌بینیم در یکی از بانک‌های کرمان یک هزار میلیارد تومان ضمانتنامه گم شده است.
وی تصریح کرد: مؤسسات مالی و اعتباری در استان کرمان کار می‌کنند و سپرده‌های مردم را می‌گیرند، 36 درصد در استان نگه می‌دارند و بقیه را از استان بیرون می‌برند، اما به چه مجوزی به چه حساب و کتابی، سازمان بازرسی باید بر روی این موارد توجه کند.
توکلی ابراز داشت: وقتی نظارت‌ها ضعیف شد و به هر فرد اهل و نااهلی مجوز تاسیس موسسه مالی و اعتباری داده شد، صندوق پشتیبان ‌آینده با 18 هزار عضو مشکل‌ساز می‌شود و اگر دادگستری وسط نبود، هیچ کس نمی‌توانست این مشکل را برطرف کند و دادگستری و دادسرا این مسئله را جمع کرد، اما آقایان مجوز می‌دهند و می‌روند دنبال کارشان.
وی افزود: در قانون بودجه 92 در مواد 43 و 44 تصریح شده بانک عامل موظف است، سود تسهیلات اعطایی را بر اساس قانون 21 درصد دریافت کند که بیش از این است.
توکلی با اشاره به اختلاس یک میلیارد و 500 میلیون تومانی در یکی از بانک‌های کرمان عنوان کرد: بانک در این پرونده رضایت داد، نمی‌دانم پشت‌پرده چه اتفاقی روی می‌دهد، گاهی احساس می‌کنم، ما شده‌ایم عمله بانک‌ها و جوابگوی بایدها و نبایدهای اجتماعی!

hakهکر 25 ساله‌ای که با هک صفحات فیسبوک دختران نوجوان در قبال ارائه پسورد از آنان تقاضای برقراری ارتباط نامشروع و غیراخلاقی می‌کرد، در دام پلیس فتا گرفتار شد.

th00شهردار صفائیه بخش فردوس رفسنجان از برگزاری همایش بزرگ ماسه نوردی در شهر صفائیه در روز جمعه خبر داد.

دستگيري کلاهبردار 35 ميلياردي
فرمانده انتظامي رفسنجان از دستگيري کلاهبردار 35 ميليارد ريالي در عمليات پليس اين شهرستان خبر داد. سرهنگ «محمد مهدوي نيا» گفت: در راستاي اجراي طرح عمليات مشترک فجر و در اولين روز برگزاري آن، ماموران پليس اطلاعات و امنيت عمومي اين فرماندهي موفق به دستگيري متهم به کلاهبرداري 35 ميليارد ريالي از شرکت مس سرچشمه در شهر اروميه شدند.
وي افزود: با طرح شکايتي از سوي شرکت مفتول مس سرچشمه در پليس اطلاعات مبني بر اينکه فردي به هويت (س- ب) اهل استان هاي شمال غرب کشور تحت عنوان مدير عامل يک شرکت خصوصي مقداري مفتول مس به ارزش تقريبي 3 ميليارد و پانصد ميليون تومان از شرکت مس سرچشمه تحويل و ضمن عقد قرارداد، وی موظف به تبديل آنها به سيم و کابل و تحويل آنها به شرکت مس سرچشمه مي شود که با متواري شدن وي از رفسنجان موضوع به طور ويژه در دستور کار ماموران پليس اطلاعات اين فرماندهي قرار گرفت.
مهدوي نيا در ادامه اظهار داشت: با توجه به اهميت موضوع اکيپي از ماموران مجرب اين پليس پس از اخذ نيابت قضايي به شهر اروميه مراجعه و با انجام يکسري اقدامات اطلاعاتي موفق به شناسايي و دستگيري متهم در مخفيگاهش شدند.
اين مقام انتظامي تصريح کرد: متهم پس از انتقال به رفسنجان تحويل مقامات قضايي گرديد

saltتبليغات غير واقع، مردم فريب و جبران ناپذير در خصوص مصرف نمك‌های طبيعی (نمك دريا و سنگ نمك) تهديد جدی براي سلامت آحاد مردم دارد . يد يكي از ريزمغذي‌هاي اساسي است كه با شركت در توليد هورمون تيروئيد و تأثير اين هورمون‌ها در سلامت و اعمال حياتي انسان در دوران جنيني،‌ كودكي و بلوغ اهميت دارد. كمبود يد سبب بروز اختلال وسيعي مي‌شود كه مهمترين آنها اثر مخرب بر توانايي‌هاي ذهني و جسمي افراد جامعه و به خصوص كودكان و نوجوانان دارد . شايعترين عارضه كمبود يد به صورت گواتر بوده كه با كمبود شديد يا اختلال عملكرد اين غده نيز توام مي شود اما بسياري از اثرات كمبود يد در كاهش فعاليت مغزي است كه ممكن است ظاهرا نمايان نباشد. متاسفانه تبليغات ناآگاهانه و وسيع انواع نمك دريا با عنوان نمك‌هاي طبيعي و داشتن خواص درماني و عدم تأثير مصرف در بيماران داراي فشار خون بالا، بيماران قلبي، ديابتي و زنان باردار و هزار و يك خاصيت غير واقع،‌ غيرمنطقي و غيرعلمي توسط برخي افراد ناآگاه و سودجو كه نمونه‌هاي آن گاها در سايت‌هاي خبري مشاهده مي شود، به عنوان يك تهديد جدي براي مردم شده است. عوارض جبران ناپذير عدم وجود يد از يك سو، وجود فلزات سنگين همچون سرب، كادميوم و جيوه كه باعث بروز انواع سرطان و بيماري هاي كليوي مي شود و همچنين وجود گچ و شن و ماسه به عنوان يك ناخالصي غير محلول در نمك هاي معرفي شده به عنوان نمك هاي طبيعي، باعث گمراهي مردم شده و مصرف آن تهديد جدي براي سلامت مردم كشور است. مصرف نمك هاي غير يدي و غير تصفيه كه فاقد پروانه ساخت از وزارت بهداشت است باعث بازگشت عوارض جبران ناپذير كمبود يد و همچنين تحميل هزينه هاي درماني سنگين به دوش دولت و خانواده‌ها خواهد گذاشت .
معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

100883508528محمدرضا پهلوی در شهریورماه سال 1349 به روزنامه گاردین گفت: « با توجه به این که ذخایر مروارید بحرین به پایان رسیده است، بحرین از نظر ایران دیگر اهمیتی ندارد». هویدا نخست وزیر وقت هم گفت: «به هیچ کس مربوط نیست. دختر خودمان بود، به هر کس می خواستیم شوهرش دادیم.»

n00201034-bبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، مقام معظم رهبری در گفتگو با خبرنگار اطلاعات هفتگی در دهه فجر سال 62 در خصوص خاطراتشان از لحظه ورود حضرت امام (ره) اظهار داشتند: در آن روزها ما در یک حالت بُهت بودیم.

3چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار با استقبال گسترده مردم رفسنجان برگزار شد، استقبال مردمی رفسنجانی ها از این جشنواره نشان داد شهر طلای سبز توانایی اجرای بزرگ ترین و بهترین برنامه های فرهنگی را داراست.

13901115000129 PhotoAامام جمعه رفسنجان گفت: حدود دو سال تلاش برای راه‌انداختن صنعت پتروشیمی در رفسنجان انجام شد و ناعادلانه این صنعت را به مرکز استان منتقل کردند، اما مردم از حق خود نمی‌گذرند.

13920327000254 PhotoAنماینده مردم رفسنجان در مجلس به انتقال پتروشیمی از رفسنجان به کرمان اعتراض کرد.

وزیر میراث، فعالیتهای فرهنگی و جهانگردی ایتالیا گفت: شرایط سفر گردشگران ایتالیایی به بم را فراهم می کنیم.
به گزارش ایرنا، ماسیمو برای روز دوشنبه در حاشیه بازدید خود از ارگ تاریخی بم در جمع خبرنگاران با ابراز خرسندی از حضور در این شهرستان، افزود: ارگ بم بزرگترین و مهمترین بنای خشت و گلی جهان است و باید کارهای خوبی برای مرمت و بازسازی آن انجام شود.
وی با اشاره به قدمت تاریخی و کهن بم، از برنامه ریزی ایتالیا و کشورمان برای سفر گردشگران ایتالیایی به ایران و به ویژه بم خبر داد و تصریح کرد: برای ادامه مرمت و بازسازی ارگ بم نیز برنامه ریزی لازم را انجام می دهیم زیرا بازسازی ارگ برای ما هم اهمیت زیادی دارد.
وزیر میراث، فعالیتهای فرهنگی و جهانگردی ایتالیا همچنین از تفاهمات صورت گرفته بین خود و معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان در خصوص صنایع دستی و گردشگری خبر داد و عنوان کرد: ایران و ایتالیا با توجه به سابقه تاریخی و فرهنگی خود می توانند در زمینه صنعت گردشگری همکاری خوبی داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه امروز به عنوان سومین روز سفر وی به ایران، خاطره بسیار شیرینی را از بازدید از ارگ و شهر بم به همراه داشته است، افزود: ایران آثار باستانی زیادی را به عنوان گنجینه در خود دارد.
برای، با بیان اینکه کوچه پس کوچه های ارگ تاریخی بم، تاریخ و تمدن کهن این منطقه را نشان می دهد، عنوان کرد: ایران از نظر تاریخ و تمدن، موقعیت بسیار خوبی در سطح جهان دارد.
وی همچنین از استقبال خوب مردم و مسوولان بم قدردانی کرد و گفت: برای حضور گردشگران ایتالیایی به بم، آماده هرگونه همکاری هستیم و تاریخ و تمدن ایران را به خوبی می توان در ارگ تاریخی وکهن بم مشاهده کرد.


545مستند تلویزیونی علمدار پیرامون زندگی و شهادت سردار شهید حاج احمد امینی، فرمانده گردان 410 غواص لشکر 41 ثارالله تولید شد.

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رفسنجان گفت: میهمان ناخوانده، عنوان تئاتر عروسکی ویژه دهه فجر از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رفسنجان است.
حدادی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه دهه فجر امسال مانند سال‌های پیش برنامه‌های شاد و متنوعی برای بچه‌ها داریم، اظهار داشت: امسال در کنار سایر برنامه‌ها تئاتر عروسکی «میهمان ناخوانده» در طول دهه فجر اجرا می‌شود.

دومین گردهمايي مديران مؤسسات قرآني شهرستان رفسنجان برگزار شد.
حجت الاسلام رمضانی امام جمعه رفسنجان در این گردهمایی در سخناني با اشاره به اهميت كار قرآني و تأكيد مقام معظم رهبري در اين زمينه، گفت: مؤسسات قرآني قرارگاهي جهت ساماندهي نيروها بر عليه دشمنان اسلام بوده و كار قرآني بهترين راه مقابله با جنگ نرم دشمن است.

ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد سال 93 دانشگاه آزاد اسلامی و دوره‌های بدون آزمون این‌ مقطع آغاز شد. ناصر اقبالی، رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام این خبر گفت: ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی برای سال 93 طی روزهای ششم تا پانزدهم بهمن به صورت اینترنتی از طریق سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.azmoon.org آغاز می‌شود. به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد: هر داوطلب می‌تواند 20‌ رشته محل را انتخاب و در سایت ثبت کند. رئیس مرکز آزمون با بیان این‌که داوطلبان باید فقط از یک مجموعه امتحانی انتخاب و تعیین رشته کنند، افزود: این آزمون در روزهای هشتم، نهم و دهم خرداد سال 93 برگزار خواهد شد. به گفته اقبالی، این آزمون در 31 حوزه امتحانی برگزار می‌شود و داوطلبان می‌توانند حوزه امتحانی خود را با توجه به نزدیکی محل زندگی و کار خود انتخاب کنند. اقبالی همچنین درباره فارغ‌التحصیلان ممتاز مقطع کارشناسی ادامه داد: ثبت نام از متقاضیان بدون آزمون نیز از ششم تا پانزدهم بهمن ماه انجام می‌شود که داوطلبان باید معدل 17 داشته و جزو 10 درصد فارغ‌التحصیلان برتر براساس تعداد ثبت‌نام‌شدگان محل دانشگاهی در رشته مربوط و در سال ورود باشند. وی خاطرنشان کرد: این دسته از داوطلبان باید دوره کارشناسی خود را ظرف مدت 5/8 سال و فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ناپیوسته ظرف مدت 5/4 ‌سال دوره‌های تحصیلی را به پایان رسانده باشند. رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این‌که رشته‌های داوطلبی این داوطلبان باید همنام و متجانس با رشته تحصیلی دوره کارشناسی‌شان باشد، عنوان کرد: فارغ‌التحصیلان واجد شرایط این دوره در هر سال تحصیلی تنها برای یک بار می‌توانند از این امتیاز استفاده کنند. به گفته وی، زمان اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان دوره‌های بدون آزمون هفته اول اسفند امسال خواهد بود.

IMG 0792_1همایش پیاده روی خانوادگی روز جمعه گذشته در پارک جوان برگزار شد.

دیدار مس و گهر درود در هفته‌ی نهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال جوانان کشور، به تساوی انجامید.

تیم فوتبال جوانان صنعت مس رفسنجان به مرحله نهایی رقابتهای لیگ دسته اول جوانان کشور راه پیدا کرد.

تیم فوتبال صنعت مس رفسنجان با تساوی مقابل پارسه تهران به سریال تساویهای خود ادامه داد.

دیدار تیم‌های فولاد خوزستان و مس کرمان در هفته‌ بیست و چهارم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های کشور جام «خلیج فارس»، با ناکامی نارنجی‌پوشان مس هم‌راه بود.
تیم مس در این دیدار، با نتیجه‌ یک بر صفر، برابر میزبان خود شکست را پذیرفت.
در این دیدار« ایوب والی» در دقیقه‌ی 47 برای فولاد، گل‌زنی کرد.

تیم مس کرمان در دیداری معوقه از هفته بیست و سوم رقابت های لیگ برتر فوتبال عصر یکشنبه دهمین شکست خود را با هدایت لوکا بوناچیچ پذیرفت.

tasadofدادستان کرمان گفت: اعضای یک باند کلاهبرداری که از طریق تصادفات ساختگی و خودزنی‌ اقدام به کلاهبرداری می‌کردند در کرمان و رفسنجان دستگیر شدند.

383997 moرئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان رفسنجان از افتتاح کارخانه تولید کربن در رفسنجان در ایام دهه مبارک دهه فجر خبر داد.

بخشدار فردوس رفسنجان از افتتاح 13 پروژه عمرانی در روستاهای این بخش در دهه فجر خبر داد.

مدیر كل راه و شهرسازی استان كرمان، از به بهره‌برداری رسیدن شش پروژه‌ی باند دوم جاده‌های استان به طول 111 كیلومتر در دهه‌ی فجر امسال خبر داد.
به گزارش روابط عمومی راه و شهرسازی كرمان، خداداد مقبلی اظهار داشت: این پروژه‌ها شامل باند دوم محور رستم‌آباد ـ فهرج در شهرستان بم به طول 14 كیلومتر، باند دوم محور چترود ـ راور ـ دیهوك به طول 23 كیلومتر، باند دوم محور رفسنجان ـ سرچشمه به طول 25 كیلومتر، باند دوم محور انار ـ شهربابك به طول 45 كیلومتر، باند دوم محور ورودی راور به طول دو كیلومتر و باند دوم محور ورودی زرند به طول دو كیلومتر هستند.
وی افزود: اعتبار این پروژه‌ها بیش از 81 میلیارد تومان است كه از محل اعتبارات ملی تامین شده است. همچنین مدیر کل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: به مناسبت دهه‌ی فجر، 73 کیلومتر راه روستایی در شمال استان کرمان به بهره‌برداری می‌رسد.
مقبلی افزود: برای ساخت این راه‌ها بیش از 139 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
وی ادامه داد: در این ایام، ساخت 71 کیلومتر راه روستایی نیز در استان آغاز می‌شود که با بهره‌برداری از آن‌ها، همه‌ی روستاهای با جمعیت بالای 20 خانوار استان کرمان، ازنعمت راه مناسب بهره‌مند خواهند شد.

جواد کمالی به عنوان مشاور استاندار ایفای نقش خواهد کرد.
علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان با قدردانی از خدمات مهندس کمالی،حمید اسدی را به عنوان سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری معرفی کرد.
استاندار در جلسه ای که به منظور معارفه سرپرست سیاسی و امنیتی استانداری در محل استانداری تشکیل شد گفت: مردم فقط با خدمت درباره افراد قضاوت می کنند.
وی گفت:در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ولایت فقیه، قانون اساسی به عنوان رکن محسوب می شود و دسته بندی افراد به گروه های مختلف جایز نیست.
استاندار افزود دیانت در فطرت بشری است و نمی توان در این زمینه به ظواهر نگاه کرد.
علیرضا رزم حسینی مهندس کمالی را انسانی پاک دست، فهیم و دارای تجربه های طولانی عنوان کرد و گفت ایشان همه سلسله مراتب را پیموده است و از تجربه وی به عنوان مشاور استفاده خواهیم کرد.
استاندار کرمان همچنین گفت: حمید اسدی انسانی توانمند با پیشینه حضور مقتدرانه در دفاع مقدس و عرصه های مدیریتی است.
قابل ذکر است حمید اسدی که به ذکاءاسدی مشهور است دارای سوابق مهمی در عرضه ی دفاع مقدس – مدیریتی و امنیتی می باشد.
در این جلسه مهندس کمالی معاون سابق سیاسی امنیتی استاندار گفت: براساس آموزه های قرانی خدمتگزاری به مردم فرصتی ارزشمند است که باید نهایت استفاده را از آن کرد.
وی گفت: در هرشرایطی حمایت و پشتیبانی از مدیریت عالی استان را در برنامه های خود دارم و برای این که کرمان تغییر کند و توسعه یابد باید با وحدت و همدلی در این راستا گام برداریم.

معاون اداری مالی دادگستری استان کرمان گفت: امسال 4 هزار و 944 نفر برای احراز 26 رشته شغلی در دادگستری استان کرمان با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.
علی امیرحسینی از برگزاری آزمون استخدامی کادر اداری قوه قضائیه و دادگستری استان کرمان در روز 11 بهمن سال جاری خبر داد و اظهار داشت:
پیش از این زمان برگزاری آزمون 27 دی ماه اعلام شده بود که به علت همزمانی با امتحانات دانشگاه‌ها زمان برگزاری آزمون استخدامی قوه قضائیه به 11بهمن ماه تغییر یافت.

IMG10250023در ایام دهه مبارک پیروزی انقلاب اسلامی 13 طرح عمرانی در دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فن آوری به بهره برداری خواهد رسید.

2050 origمسئول بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان رفسنجان گفت: مرکز فرهنگی شهدا رفسنجان با اعتباری بالغ بر 300 میلیون تومان در دهه فجر افتتاح می‌شود.

80628209-4070830رییس جمعیت هلال احمر شهرستان رفسنجان از اجرای طرح دادرس در قالب ارایه آموزش های امدادرسانی به دانش آموزان در 23 مدرسه این شهرستان خبر داد.

هفتمین همایش ملی نجوم و اختر فیزیک ایران در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد.
حمیدرضا ارجمند‌کرمانی دبیر اجرایی هفتمین همایش ملی نجوم و اختر فیزیک ایران در آیین افتتاح این همایش اظهار داشت: بعد از اعلام فراخوان همایش ملی نجوم و اختر فیزیک ایران در مجموع 90 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد.
وی بیان داشت: کمیته علمی این همایش شامل 35 نفر از صاحب‌نظران مطرح کشور در حوزه نجوم و اخترفیزیک به داوری مقالات پرداختند.
ارجمندکرمانی با بیان اینکه 90 درصد مقالات توسط دو داور مورد بررسی قرار گرفت، گفت: پس از داوری‌های به عمل آمده 24 مقاله به صورت شفاهی و 37 مقاله به صورت دیواری در دو روز برگزاری همایش ارائه می‌شود.

استاندار کرمان بر پرهیز از سیاسی کاری در روابط عمومی ها تاکید کرد.
علیرضا رزم حسینی در گردهمایی روابط عمومی های دستگاه های اجرایی استان کرمان اظهار کرد: بحث روابط عمومی و اطلاع رسانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا ثمره کار هر بخش اجتماع باید توسط شما به اطلاع مردم برسد.
وی افزود: تحقق حماسه اقتصادی به فرآیند، زمان و لوازم نیاز دارد و لازم نیست که حماسه اقتصادی دستوری باشد، کار باید توسط مردم و فراهم کردن زمینه توسط دولت انجام شود.
رزم حسینی تصریح کرد: حماسه اقتصادی به منظور رفع محرومیت است، باید در این مسیر حرکت کرده و جهاد اقتصادی انجام شود که ثمره آن حماسه باشد.
وی بیان کرد: روابط عمومی یکی از مولفه‌های تعیین کننده برای تحقق حماسه اقتصادی است و باید اطلاع رسانی صحیح به مردم، دستگاه های اجرایی و جلب اعتماد کند.
استاندار کرمان اظهار کرد: فضاسازی در جهت کارهای مثبت و آماده سازی برای کارهای جدید اجتماعی و فرهنگی و ... توسط روابط عمومی باید صورت گیرد.
وی ادامه داد: نیاز به کار جهادی و یکپارچه در زمینه توسعه کشور و مطابق با انتظار مردم و نظام وجود دارد و امیدواریم با یک عزم جدی انجام شود.

80771473-4713222مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: یکی از اولویت‌های اساسی ما در مدیریت آب استان گره‌گشایی از مشکل تامین آب بهرمان در 6 ماه نخست سال آینده است که در این راستا یک مخزن در حال ساخت است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: وزارت آموزش و پرورش بدون محاسبه فضا و تجهیزات، به طور میانگین برای هر دانش‌آموز سالانه یک میلیون و 300 هزار تومان هزینه می‌کند.
به گزارش ایسنا، علی‌اصغر فانی افزود: برنامه ما این است تا میزان پوشش تحصیلی دانش‌آموزان در مدارس غیردولتی را از 5/8 درصد به 12 درصد در دو سال آینده برسانیم و ظرفیت خالی این مدارس را با معرفی دانش‌آموز و خرید خدمات آموزشی پر کنیم.
به گفته وی، آموزش و پرورش در حالی برای هر‌دانش‌آموز در سال یک میلیون و 300 هزار تومان هزینه می‌کند که بسیاری از مدارس غیردولتی حتی با کمتر از این مبلغ آماده ارائه خدمات آموزشی هستند.

80984231-5401541وضعیت منابع آبی کرمان هم اکنون به منطقه قرمز رسیده است کاهش بی سابقه سطح آبهای زیرزمینی و عدم بارندگی های نرمال در کرمان موجب شده که بزرگترین استان کشور با بزرگترین چالش خود طی دهه های اخیر مواجه شود بطوریکه اگر از هم اکنون در کرمان حتی کشاورزی و فعالیت صنعتی نیز روی ندهد اما استان پنج سال دیگر برای تامین آب شرب با چالش روبرو خواهد شد.

مدیرکل گمرکات استان کرمان گفت: در 10 ماه امسال 268 هزار و 442 تن کالا به ارزش 569 میلیون و 499 هزار و 391 دلار کالا از استان کرمان صادر شده که این میزان از نظر وزن 49 درصد افزایش و از نظر ارزش 15 درصد کاهش داشته است.
به گزارش ایرنا، محسن مصطفایی در نشست خبری به مناسبت روز جهانی گمرک افزود: عمده ترین اقلام صادراتی استان کرمان عبارتند از پسته و مغز پسته، مصنوعات مسی، سیمان، کاشی و سرامیک، سنگ، کنسانتره مولیبدن، خرما، فولاد و آهن آلات بوده است.
وی اظهار کرد: اقلام صادراتی استان کرمان بیشتر به کشورهای اروپایی، امارات متحده عربی، مالزی و آسیای میانه صادر شده است و متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی استان دو هزار و 121 دلار است.
وی بیان کرد: در 10 ماه امسال53 هزار و 894 تن پسته و مغز پسته به ارزش 487 میلیون و 226 هزار و 787 دلار از استان کرمان صادر شده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 16 درصد و از نظر ارزش 15 درصد کاهش داشته است.
وی عنوان کرد: در بخش واردات نیز در سال جاری در مجموع 57 هزار و 505 تن کالا به ارزش 338 میلیون و 876 هزار و 556 دلار به استان کرمان وارد شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از نظر وزن 23 درصد و از نظر ارزش چهار درصد کاهش داشته است.
مصطفایی تصریح کرد: اقلام عمده واردات به استان کرمان مربوط به اجزا و قطعات خودرو، لوازم صنعتی و برقی و روغن خوراکی بوده است که بیشتر از کشورهای امارات، چین، کره جنوبی و سایر کشورها به این گمرکات وارد شده است.
وی گفت: متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی پنج هزار و 892 دلار است.

سرپرست سازمان اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوبشرق کشور در استان کرمان، گفت: 700 میلیون برگ اداری توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوبشرق کشور در استان کرمان امحاء شده که این امر موجب آزادسازی 20 هزار متر مربع فضای دستگاه های اجرایی است. به گزارش ایرنا، فرخ شعبان زاده در جمع خبرنگاران افزود: 15 میلیون برگ سند نیز از دستگاه های مختلف استان کرمان به سازمان اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوبشرق کشور رسیده است. وی اظهار کرد: دو میلیون برگ سند دولتی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی کرمان طبقه بندی و فهرست نویسی شده است.
شعبان زاده، افزود: تاکنون شش هزار و 482 برگ سند از سوی مردم به سازمان اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوبشرق کشور در استان کرمان اهدا شده که شامل اسناد مربوط به انقلاب، عقدنامه ها، خاطره نگاری های بازنشستگان آموزش و پرورش و غیره است.
وی اظهارکرد: سه هزار و 705 قطعه عکس هم توسط مردم به سازمان اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوبشرق کشور اهدا شده است.

-مسوول روابط عمومی اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: برای دریافت سبد کالا نیاز به انجام ثبت نام از سوی افراد و پرداخت هیچگونه وجهی نیست.

218788 201طرح مشاغل خانگی که حدود ۳۰ تا ۴۰ سال است در برخی از کشورهای جهان اجرا می‌شود، تاثیر مثبتی بر اشتغال و زندگی مردم این کشور‌ها داشته است. هم اکنون یک پنجم مشاغل ایالات متحده و ۸۰ درصد مشاغل کشور تایوان بطور مستقیم یا غیرمستقیم در منازل صورت می‌گیرد. اقتصاد تایوان جهش اقتصادی را از طریق توسعه مشاغل خانگی طی کرده است.

16926حضرت علی علیه السلام با وجود اینکه به سختی کار می کردند با ورود به منزل کودکانشان را بر دوش می گرفتند و با آنها بازی می کردند. ایشان از آنها سوال می کردند و در پاسخ به عنوان جایزه به فرزندانشان خرما می دادند. حضرت هرگز فرزندان را از خود نمی راندند و در زمان حضور در منزل دائما در حال آموزش و صحبت با فرزندانشان بودند.

914990جشنواره ها در واقع، ویترین آثار هنری و سمعی و بصری هر کشوری هستند که به مثابه یک حوزه فرهنگی از ابتدای پیدایش سینما عمل کرده اند.

مدیرعامل شهرک‌های صنعتی استان کرمان گفت: با حضور جمعی از مدیران صنایع ملی مس ایران، بازدیدی از ایستگاه خورشیدی شهرک صنعتی کرمان با هدف الگوبرداری از طرح ایستگاه تحقیقاتی خورشیدی انجام شد.
حمید قاسم‌نژاد اظهار داشت: با حضور جمعی از مدیران صنایع ملی مس ایران، بازدیدی از ایستگاه خورشیدی شهرک صنعتی دو کرمان با هدف الگوبرداری از طرح ایستگاه تحقیقاتی خورشیدی انجام شد.
وی تصریح کرد: با توجه به اقدام شرکت شهرک‌های صنعتی کرمان در زمینه استفاده از ظرفیت انرژی‌های پاک، صنایع مس ایران در نظر دارد در پروژه‌های صنعتی از ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی استفاده کند.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمان و رییس کمیته ستاد شئونات فرهنگ دینی گفت: توزیع یک هزار جلد کتاب پاسخ به شبهات درباره فرقه وهابیت در استان کرمان بخشی از فعالیت های این ستاد در سال جاری بوده است. حجت الاسلام مهدی عرب پور در نشست شورای فرهنگ عمومی استان کرمان افزود: ستاد شئونات فرهنگ دینی در سال جاری اقدامات و فعالیت های زیادی انجام داده که در این راستا در شهر کرمان 40 نشست و در شهرستان ها 52 نشست به همراه 110 مصوبه برگزار کرده است.
وی ادامه داد: توجیه اعضای هیات های مذهبی، جلوگیری از حمل تمثال های منتسب به ائمه اطهار (ع)، هماهنگی با صدا و سیما برای پخش برنامه های عزاداری و نشست توجیهی با روحانیون مبلغ از دیگر فعالیت های این ستاد است.
وی خاطرنشان کرد: با بررسی های انجام شده در ماه محرم و صفر امسال، 52 درصد از عزارداری ها در مساجد، 23 درصد در حسینیه ها، 12 درصد در تکایا و مابقی در منازل برگزار شده است. حجت الاسلام عرب پور بیان کرد: 55 درصد عزاداری های محرم و صفر با محوریت قرآنی برگزار شد.
وی تصرح کرد: در 95 درصد از برنامه ها دعا و زیارت بوده است.

80936082-5280711مسئول زکات کمیته امداد امام خمینی (ره) رفسنجان گفت: تا کنون 5/1 میلیارد ریال درآمد حاصل از فروش پسته این درختان به عنوان زکات پرداخت شده است.

r111در خلال ماه های اول پس از تولد، شیر خوار ممکن است مشکلات خاص این دوران را پیدا کند و چنانچه هر یک از موارد زیر را مشاهده کردید بهتر است با پزشک متخصص کودکان مشورت نمائید:

141-35می گوید: دختر به دلیل ظرافت خاصی که در وجودش نهفته است، آسیب پذیرتر از پسر می باشد، به همین دلیل حفظ و آموزش او حساسیت خاصی را می طلبد. ضمن اینکه هجمه های فرهنگی موجود، قلب دختران ما را هدف گرفته است و قصد زدن از ریشه را دارد. به همین دلیل آموزش و پرورش دختر، بسیار دشوارتر از پسر است. حجت الاسلام شهاب مرادی از روحانیون فعال در عرصه فرهنگی و هنری در این زمینه بیشتر توضیح می دهد.

تpeiman-taghziehاملی در باب تاثیر تغذیه بر سبک زندگی
علی قجری
زندگی سریع و سرد. شاید این وضعیت، شرح حال زندگی بسیاری از ما باشد. زندگی ای که با شیوه حیات گذشتگان ما تفاوت زیادی دارد. و در آن، دورهم جمع شدن، از درد هم جویا شدن، کار کردن برای آرامش داشتن و سرشار از امید بودن، کمتر دیده می شود. زندگی ای که در آن همه چیز سرعت گرفته و بوی پول می دهد. هر کاری که سودی نداشته باشد، کاری است بی فایده و اغلب احمقانه! معیار همه چیز در این تفکر، پول و سود است. البته، این خود ما هستیم که سبک زندگی خویش را انتخاب کرده و براساس آن زندگی می کنیم. همه بخش های زندگی یک انسان، تحت تأثیر سبک زندگی اوست. لباس پوشیدنش، غذا خوردنش، سخن گفتنش، راه رفتنش، رفتار کردنش و حتی فکر کردنش، همه و همه متأثر از شیوه و سبکی است که او برای زندگی اش انتخاب کرده. سبک زندگی همچون یک نقشه راه و برنامه مدون، اصول رفتار و کردار ما را در زندگی شخصی و جمعی مان مشخص می کند.
سبک زندگی؛ چراغی برای همه
البته، بسیاری از افراد در جوامع مختلف، بر اساس سبک زندگی ای واحد و یکسان، فکر و رفتار می کنند. مثلا «سبک زندگی ایرانی، اسلامی» که اکثر ایرانیان براساس آن، اصول زندگی خود را تنظیم کرده و مدیریت می کنند. این سبک زندگی، از تلفیق تعالیم دین مبین اسلام و فرهنگ غنی ایرانی، بوجود آمده و طرفداران زیادی نیز دارد. مثلا همان سبک زندگی صنعتی جهان امروز یا «سبک زندگی غربی» که بسیاری از انسانها در نقاط مختلف جهان براساس آن عمل می کنند. این نوع سبک زندگی، برگرفته از آموزه های ضددینی و سودپرستی است. می دانیم که غذا به عنوان یک «نیاز اساسی و اولیه» انسانی، رابطه تنگاتنگی با شیوه و سبک زندگی انسانها دارد. نوع غذا، کیفیت غذا، شکل و ظاهر غذا، عطر و طعم غذا، هزینه غذا و بسیاری نکات دیگر، جزو مسائلی هستند که در انتخاب یک غذای خوب و مناسب مورد توجه قرار می گیرند. از نظر علم پزشکی، نکات و مسائلی وجود دارد که انتخاب یک تغذیه مناسب را برای انسان میسر می کند. تازه بودن غذا، مرغوبیت مواد اولیه مصرف شده در غذا، نوع طبخ غذا و زمان طبخ آن جزو نکات مهم در توجه به تغذیه مفید است. از نظر فرهنگی نیز، تفاوت هایی در نوع و شکل تغذیه انسانها در نقاط مختلف جهان با یکدیگر وجود دارد. مثل افرادی که براساس سبک زندگی غربی -در اروپا و امریکا- تغذیه می کنند و زندگیشان پر شده از فست فـود و غذاهای فوری، یا کسانی که براساس سبک زندگی ایرانی، اسلامی -در ایران و بسیاری از کشورهای اسلامی- اهمیت و ارزشی برای تغذیه خود قائل بوده و به اصولی مشخص در غذاخوردن معتقدند.
زودتر بخور؛ بیشتر سود کن
در نگاه غربی به «مسئله تغذیه»، دیدگاهی کاملا مادی و لذت جویانه مدنظر است. یعنی، مهم نیست که ماده اولیه غذا از کجا تأمین شده باشد، یا مثلا گوشت به کار رفته در غذا از چه حیوانی باشد. اصل در تغذیه براساس سبک زندگی غربی، لذت بردن هرچه بیشتر از غذا است. لذا در این نوع نگاه به تغذیه، با مصرف بی رویه مشروبات الکلی، گوشت خوک و مواردی از این قبیل مواجه هستیم که هم برای سلامتی جسمی انسان زیان آورند و هم برای رشد و تعالی روحی انسانها. سبک زندگی غربی، «سرعت زیاد» در طبخ و مصرف غذا را به عنوان اصلی مهم مدنظر قرار داده است. اینکه غذا در کمترین زمان ممکن پخته شود و در کمترین زمان هم خورده؛ چرا که زمان بیشتری برای کسب سود و فعالیت درآمدی وجود داشته باشد. شکل گیری پدیده «غذای فـوری» یا FastFood براساس این نوع نگاه به تغذیه و سبک مصرف غذایی است. جایگاه اجتماعی غذا و ارزش روابط انسانی برپایه تغذیه، در این نگاه اساسا از بین رفته است. چرا که نظام سرمایه داری غربی به دنبال سود هرچه بیشتر است، و سود زیاد از قِبَل کار زیاد و اختصاص زمان زیاد به کار است تا توجه به دیگر بخش های زندگی فردی و اجتماعی.
آخر و عاقب فست فودی
متأسفانه امروز در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر، فست فود به عنوان یک برنامه ثابت در سبد غذایی افراد و حتی خانواده ها، قرار گرفته. فست فود به عنوان نوعی تغذیه شناخته می شود که بیش از 15 دقیقه زمان برای طبخ تا مصرفش، صرف نمی شود و بهترین روش برای خوردن غذا و رسیدن به بقیه امور زندگی است! سبکی از تغذیه، که شما براحتی در گوشه ای از خیابان، در ایستگاه اتوبوس و مترو، پشت میز کار و هنگام کار با رایانه، پشت میز کنفرانس و در خلال جلسه، هنگام رانندگی پشت فرمان و خیلی جاهای دیگر، می توانید براساس آن غذا بخورید و وقت مفیدی را هم صرف نکنید؛ چرا؟ چون اصل بر کسب سـود و پول درآوردن است. چون همه چیز زندگی امروز به ما گوشزد می کند که «بدو! تلاش کن از دیگران عقب نیفتی». چون سبک زندگی غربی می گوید که «از غذاخوردن، بدنبال چند لحظه لذت بردن باش، نه چیز بیشتر». سبک زندگی غربی دیگر به ما نمی گوید که چندسال بعد و در اثر مصرف مدام فست فودهای ناسالم، قلبت از کار می افتد، کبدت آسیب های جدی می بیند و معده ات دچار بدترین بیماریها می شود. از طرفی دیگر، بعد از سالها زندگی، یک لحظه متوجه می شوی که «حسرت یک شام گرم، کنار اعضای خانواده خود» را داری. چـرا؟ چون روش زیستن براساس الگوی زندگی ماشینی، انسان را لحظه به لحظه از «انسان بودن» و «اجتماعی بودن» دور کرده و به سمت «آدم ابزارساز» و «آدم ماشینی» شدن تشویق می کند. فست فود، این نکته را مرتبا به انسان گوشزد می کند که «زود زود و تنهای تنها، غذایت را بخور و برو!»؛ این، شعار اصلی تغذیه به سبک غربی است. نگاهی به تاریخچه شکل گیری فست فود در امریکا، به ما در درک عمیقتر این مسائل کمک می کند. پدیده فست فود و رشد وسیع آن در جوامع نشان می دهد که امروزه غذاخوردن به یک مسئله فرعی در زندگی مردم تبدیل شده. مسئله ای که نیاز نیست زیاد وقت صرف آن کنیم، چه صرف طبخ آن و چه صرف مصرف آن.
تغذیه به سبک اسلامی ایرانی
برخلاف شیوه غربی ها در تغذیه، شیوه و سبک زندگی ایرانی، اسلامی، در مسئله تغذیه، دقت زیادی در کیفیت مواد اولیه، تازگی و طراوت آن ها، نوع طبخ آن ها و در نهایت، الگوی مصرف غذا، دارد. سبک زندگی ایرانی اسلامی، اصالت ویژه ای به تغذیه یک انسان مسلمان می دهد. از نظرگاه این سبک زندگی، تغذیه «زمان» مشخص دارد، «میزان و مقدار» مشخص دارد، شکل و «آداب مصرف» مشخص دارد، «شروع و پایان» مشخص دارد، براساس فصول و تغییرات طبیعی کم و کیف آن تغییر می کند، محل و «منبع تهیه» آن اهمیت دارد، «تأثیرات روحی» و غیرجسمی برای آن وجود دارد، برخی از مواد غذایی اهمیت ویژه ای دارند، «نگاه درمانی» به آن وجود دارد و بسیاری از اصول و نکات دیگر که نشان دهنده اصالت و اهمیت تغذیه در سبک زندگی ایرانی اسلامی است. چرا که در این سبک زندگی، تغذیه تنها ابزار لذت جویی نیست، بلکه مایه رشد و تعالی جسمی و روحی انسان نیز به حساب می آید. نگاهی به اصول مصرف غذا و درمان به شیوه سنتی و دینی، ما را در شناخت اصول تغذیه به سبک ایرانی اسلامی، یاری می رساند. ابن سینا، حکیم مسلمان ایرانی، جمله مشهوری دارد -ملهم از احادیث- که تا حد زیادی معرّف نگاه سبک زندگی ایرانی اسلامی به مقوله تغذیه است: «غذای تو دوای توست، و دوای تو غذای تو». همچنین قرآن کریم با این تعبیر که «انظر إلی طعامک»، به مقوله تغذیه توجه نشان داده است. اما امروز به دلیل آنکه الگوی زندگی به شیوه غربی در بیشتر بخشهای جهان تسلط یافته، غذا و پدیده تغذیه نیز تحت تأثیر این روش و سبک زندگی، جایگاه اصیل و ارزشمند خود را از دست داده. گفتیم که «همه چیز یک انسان، سبک زندگی اوست»؛ یعنی معیارها، اصول و الگوهای زندگی انسان در حوزه های مختلف، از سبک زندگی او نشأت می گیرد. لذا امروز وقت آن است که اندکی به سبک زندگی واقعی خود فکر کنیم و به تأثیرات احیاناً مخربی که بر سلامت جسم و روح و سلامت اجتماعی ما گذاشته، توجه بیشتر داشته باشیم.

نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره رباب در رفسنجان در نگارخانه فرهنگ برگزار شد.
سرپرست انجمن سینمای شهرستان رفسنجان در این باره گفت: در این نمایشگاه 40 اثر در قالب عکس در موضوعات عاشورا و زن در اجتماع در نگارخانه فرهنگ به مدت یک هفته در معرض دید عموم گذاشته شده است.
عباس بلوچی اظهار داشت: معاونت فرهنگی هنری شهرداری کرمان اخیرا ، جشنواره ای با 600 اثر در بخشهای عکس، پوستر و نقاشی در کرمان دائر کرد که برگزیده این آثار شامل 40 اثر عکس در رفسنجان در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

armسعيد قاسمي دبير جشنواره آواي مس اعلام كرد به دليل درخواستهاي مكرر زمان ثبت نام و ارسال آثار جشنواره آواي مس تا تاريخ 25 بهمن ماه سال جاري تمديد مي شود.

80984310-5401779سرپرست انجمن سینمای جوان شهرستان رفسنجان، گفت: هفت فیلم تولید شده در حوزه هنری این شهرستان در جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای در تهران به رقابت خواهند پرداخت.

80732901-4550351رئیس تبلیغات اسلامی رفسنجان با بیان اینکه این سامانه تلفنی برای رفع شبهات و ابهامات مسائل شرعی راه اندازی شده است، تصریح کرد: شهروندان می‌توانند همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت 15 تا 17 با شماره‌ 5234845 تماس گرفته و سئوالات خود را با کارشناسان در میان بگذارند.

تیم فوتبال صنعت مس رفسنجان در هفته پانزدهم رقابتهای لیگ دسته اول کشور روز یکشنبه در ورزشگاه شهدای نوش آباد میزبان تیم رده دوم نفت و گاز گچساران بود.

تیم بسکتبال صنعت مس رفسنجان در هفته هفتم مسابقات بسکتبال لیگ دسته دوم کشور موفق شد حریف خود تیم قزوین را با نتیجه 62 بر52 از پیش روی برداشته و با کسب 9 امتیاز در رده چهارم جدول قرار گیرد. آخرین دیدار این تیم در این سری از مسابقات ساعت 16 روز جمعه در سالن تختی رفسنجان با تیم هیئت بسکتبال میناب برگزار خواهد شد.

دیدار معوقه هفته دوازدهم تیم فوتبال جوانان صنعت مس رفسنجان مقابل شهید وفائی شیراز اگر چه با تساوی به پایان رسید اما با حفظ صدرنشینی همراه بود.

سیمای مرکز کرمان از سوم دی ماه اقدام به پخش برنامه ورزشی به نام عصر ورزش نموده است. تهیه کنندگی این برنامه بر عهده علی رمضانی سرپرست سابق تیم فوتبال مس سرچشمه است. رمضانی که از گزارشگران با سابقه فوتبال استان و کشور محسوب می شود پیش از این نیز با سیمای مرکز کرمان همکاری داشته است. ویژه برنامه تیم فوتبال مس رفسنجان یکی از پربیننده ترین برنامه های عصر ورزش بوده است. برخی از مهمترین عوامل این برنامه عبارتند از : تهیه کنندگان : علی رمضانی سربندی و محمد دریجانی
کارگردان : محمد محمدی
دستیار تولید و برنامه ریز : علی برهانی
گوینده : شهاب الدین انصاری
نویسنده و اجرا : علی رمضانی سربندی
گزارشگران : مهدی حشمتی ، شهاب الدین انصاری

چهاردهمین یادواره هشت شهید روستای محمدآباد ساقی در شهرستان انار برگزار شد. به گزارش خبرگزاری فارس، چهاردهمین یادواره هشت شهید روستای ساقی انار با حضور اقشار مختلف مردم و خانواده‌های شهدا، ایثارگران و جانبازان هشت سال دفاع مقدس پیش از ظهر امروز در مسجد این روستا برگزار شد.
در حاشیه چهاردهمین یادواره هشت شهید روستای محمدآباد ساقی در شهرستان انار، نمایشگاه کتاب، عکس و پوستر شهدا و رزمندگان برپا شد.

روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رفسنجان اعلام کرد: انجمن خوشنویسان رفسنجان در تاریخ های پنجشنبه و جمعه 26 و 27 دی ماه، امتحانات سراسری میان دوره ای دی ماه را در محل انجمن خوشنویسان واقع در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رفسنجان برگزار می کند.
این گزارش می افزاید: امتحانات روز پنجشنبه 26 دی ماه از ساعت 14 و امتحانات روز جمعه 27 دی ماه از ساعت 8 صبح آغاز می شود.

نفرات برتر دومین دوره مسابقات قرآنی تسنیم در استان کرمان اعلام شد.
کارشناس قرآنی اداره تبلیغات اسلامی رفسنجان گفت: نفرات برتر دومین دوره مسابقات قرآنی تسنیم استان کرمان در رشته های قرائت، حفظ و مفاهیم شامل نفرات برتر که به مرحله کشوری راه یافتند اعلام شد.
امیر زینلی گفت: در این دوره از مسابقات که ویژه مدیران،کارکنان و همسران آنان در دستگاههای فرهنگی کشور می باشد آقای حسین تقوی رفسنجانی در رشته مفاهیم از دستگاه فرهنگی آستان قدس رضوی رفسنجان و سرکار خانم زبیده نعمت نوری در رشته حفظ ۵ جزء از دستگاه فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه رفسنجان رتبه اول را کسب کردند.
همچنین نتایج دومین دوره مسابقات قرآنی تسنیم شامل نفرات برتر استان کرمان و راه یافتگان به مرحله کشوری مسابقات هم اکنون در سایت تلاوت در دسترس عموم میباشد.

سرپرست فرمانداری رفسنجان گفت: پلیس راه شهرستان رفسنجان در میدان خاتم‌الانبیاء (ص) راه‌اندازی می‌شود. علی محمدی‌بهجت اظهارداشت: پلیس راه با توجه به حجم بالای خودرو و ترافیک در شهرستان رفسنجان راه‌اندازی می‌شود.
وی مکان استقرار پلیس راه را در میدان خاتم‌الانبیاء (ص) عنوان کرد و افزود: ادارات برق ، آب، گاز و شهرداری در راه‌اندازی ساختمان پلیس راه رفسنجان همکاری و اقدامات لازم را انجام می‌دهند. سرپرست فرمانداری رفسنجان خاطر نشان کرد: با جدا شدن شهرستان انار از شهرستان رفسنجان وجود پلیس راه تحت فرماندهی انتظامی شهرستان الزامی است تا آمار تصادفات و تلفات در محورها کنترل شود و کاهش یابد.

نمایشگاه تابلو فرش دستباف با ارائه 170 اثر در عمارت گلستان امین رفسنجان گشایش یافت. به گزارش خبرگزاری فارس، در آستانه میلاد حضرت رسول اکرم (ص) و همچنین به منظور تکریم و گرامیداشت هنرهای قرآنی و سنتی نمایشگاه تابلو فرش‌های دستباف در رفسنجان گشایش یافت.
در این نمایشگاه 170 اثر نفیس از آثار ملجاء و مهرافزا از هنرمندان رفسنجانی و تعدادی از هنرمندان استان یزد به نمایش گذاشته شده و این تابلو فرش‌ها در زمینه آیه‌های قرآنی، منظره، گل و تصاویر مذهبی است.
به گزارش فارس، نمایشگاه تابلو فرش دستباف رفسنجان تا 27 دی ماه در عمارت گلستان امین برای بازدید عموم علاقه‌مندان صبح و عصر دایر است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رفسنجان، گفت: با راه اندازی بازارچه مس در این شهرستان هنر قلم زنی بر روی مس پس از 400 سال رونق گرفت.
عباس فتحی پور، در گفت و گو با ایرنا افزود: امسال 9 باب مغازه در زمینه قلم زنی مس در رفسنجان شروع به کار کرده است که نشان دهنده احیای این شغل پس از 400 سال است.
وی تصریح کرد: دوره های مقدماتی و پیشرفته آموزش قلم زنی روی مس در این شهرستان توسط استادانی از اصفهان و شیراز در حال اجراست. وی ادامه داد: امسال در رشته های پته دوزی، گلیم بافی، قلم زنی مس، تولید چرم و نگارگری در رفسنجان برای 121 نفر شغل ایجاد شده است و این افراد نیز بیمه شده اند.
فتحی پور، افزود: محصول چرم رفسنجان بهترین و مستحکم ترین چرم تولیدی است که با آن کیف های زنانه و مردانه، وسایل تزئینی و نقش و نگار چرم تولید می شود.

معاون اداره آبیاری شهرستان رفسنجان گفت: بر اثر بارش برف در شهرستان های رفسنجان و انار تاکنون بیش از 273 میلیون مترمکعب آب جمع شده است که نفوذ این آب به ارتفاعات و سطح زیرزمین، برای چند ماه آینده مفید خواهد بود.
علی احمدی پور در نشست ستاد مدیریت بحران شهرستان رفسنجان افزود: در دشت های رفسنجان و انار با وسعت 13 هزار کیلومتر مربع با بارش این برف بیش از 273 میلیون متر مکعب آب جمع شده است.
وی خاطر نشان کرد: با نزول نعمت الهی موتور پمپ های چاه های کشاورزی خاموش شده که صرفه جویی در آبیاری درختان است.
وی تصریح کرد: تاکنون در شهرستان رفسنجان یکهزار و 100 حلقه چاه کشاورزی حفر شده است که به طور متوسط میزان 19 لیتر در ثانیه آبدهی دارند. احمدی پو گفت: رودخانه های لاله زار و کبوتر خان از سمت کرمان از روستاهای دره در، زین آباد، ملک آباد و رضاباد و چند روستای دیگر عبور می کنند و همچنین رودخانه شاهزاده عباس نیز از ناصریه به سمت روستاهای تاج آباد و عرب آباد و چند روستای دیگر می رسد.وی ادامه داد: رودخانه شور نیز از اسدآباد فارس به سمت روستاهای لاهیجان و کوثرریز می رسد که لازم است این رودخانه ها لایه روبی شوند تا با احتمال بروز سیل به منازل مسکونی و روستاها خسارت و آسیب وارد نشود.
احمدی پور گفت: رودخانه های شور و شاهزاده عباس در رفسنجان خروجی هایی هستند که می توان با ساماندهی و احداث کانال های زیرزمینی در این رودخانه ها، آب و مسیر سیل را به خارج از شهرستان هدایت کرد.

فرماندار انار از ارائه تسهیلات ملی به سرمایه‌گذاران در شهرستان انار خبر داد.
غلامعلی موحدی‌نیا در نخستین همایش بزرگ سرمایه‌گذاری این شهرستان ضمن معرفی شهرستان و ظرفیت‌های بخش صنعت، کشاورزی، گردشگری و صنایع دستی آن، اظهار داشت: سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت در این شهرستان باید پیگیری شود.
وی با بیان اینکه اداره صنعت، معدن و تجارت در این شهرستان به زودی راه‌اندازی می‌شود، افزود: عدم استقبال مردم از پس‌انداز سرمایه، افت شدید آب‌های زیرزمینی موجود، فرسایش در کویر، سرمایه‌گذاری مردم در شهرستان‌ها و استان‌های دیگر از مشکلات و موانع توسعه و پیشرفت این شهرستان است. موحدی‌نیا با اعلام عناوین طرح‌های قابل اجرا و کارشناسی شده در این شهرستان بیان داشت: از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در این شهرستان حمایت شده و تسهیلاتی نیز از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار آنان قرار داده می‌شود.
سید محمد ابراهیم علوی، معاون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان کرمان نیز گفت: برای برون‌رفت از اقتصاد تک‌محصولی شناخت عوامل و موانع و همچنین شناخت ظرفیت‌های موجود آن منطقه لازم است. وی با اعلام اینکه شهرستان انار رتبه دوم پس‌انداز در سطح استان را دارد، اظهار داشت: می‌توان با جذب سرمایه‌گذار و فراهم کردن اطمینان و آسودگی خاطر برای آنان در محیطی امن به فعالیت مشغول شد و به جای خروج سرمایه از این شهرستان و سرازیرشدن آن به شهرستان‌ها و استان‌های همجوار در شهرستان خود به فعالیت مشغول شد. محمد تکلوزاده معاون برنامه‌ریزی استاندار کرمان با برشمردن ظرفیت‌های متعددی که در بخش‌‌های مختلف استان موجود است، گفت: استان کرمان با 5/23 درصد باغ‌های پسته بزرگترین جنگل با ارزش حاصل دست انسان را دارد که با بیش از 300 هزار هکتار باغ‌های پسته رتبه اول جهان را به خود اختصاص داده است. وی عنوان کرد: استان کرمان را به دلیل معادن زیاد بهشت معادن ایران می‌دانند، بنابراین افراد کارآفرینی که دارای مدیریت بالا دراستفاده صحیح از ظرفیت‌ها و منابع انسانی هستند، می‌توانند، نهایت بهره‌وری و تولید را داشته باشند و با استفاده از توانایی‌های خود و حمایت‌های مسئولان تحول بزرگی در زمینه صنعت ایجاد کنند.

51151 601نوه پادشاه عربستان سعودی با اشاره به وجود شعبه‎ای در وزارت اطلاعات این کشور به نام «روافض» با بودجه‎ای برابر بودجه کل تونس، اردن و یمن، از پرداخت اموال هنگفت به علمای شیعه مزدور برای مخدوش ساختن چهره تشیع خبر داد.sdsadمعاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: بيشترين تعداد طلاق ثبت شده در مردان مربوط به گروه سني 25 تا 29 سال و در بین خانمها 20 تا 24 سال می باشد.

sci3محمد خواجه پور / کارشناس ارشد تربیت بدنی- آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی
در شمارهای قبلی سعی کردیم از بین نا هنجاری های کف پا، نا هنجاری کف پای صاف را برای شما عزیزان شرح داده و عوارض و تشخیص آن را برای شما توضیح دهیم. اکنون، با نحوه درمان این ناهنجاری آشنا می شویم. البته بر این نکته باید تأکید نمایم که این برنامه اصلاحی جهت آشنایی شما والدین محترم با درمان این ناهنجاری از طریق حر کات اصلاحی می باشد و چنانچه فرزندان شما دچار این عارضه می باشند حتماً لازم است که به متخصصین درمانی مراجعه فرمایید، چرا که بر نامه های اصلاحی برای افراد مختلف با توجه به ساختار بدنی آنها با هم تفاوت دارد و هر گونه حرکت خودسرانه امکان دارد باعث بوجود آمدن یا پیشرفت نا هنجاری های دیگر شود. همچنین روی دیگر سخن ما به مربیان ورزشی عزیز و بزرگوار است که در باشگاههای ورزشی قبل از ارائه هر گونه بر نامه ورزشی به ورزشکاران، پوسچر آنها را مورد بررسی قرار دهند و در صورت مشاهده نا هنجاری اسکلتی - عضلانی ابتدا به اصلاح آنها سپس به ارائه بر نامه ورزشی به افراد پردازند چرا که در صورت وجود هر گونه نا هنجاری، با ارائه برنامه ورزشی چه هوازی و غیره هوازی باعث پیشرفت ناهنجاری اسکلتی - عضلانی وعوارض ناشی از آنها می شودو اصلاح ناهنجاری را دشوار تر می کند.
حال به ارائه حر کات اصلاحی می پر دازیم:
- راه رفتن روی یک خط صاف به مدت 5 دقیقه
- راه رفتن روی پنجه پا 30 ثانیه
- جمع کردن یک حوله ی نخی از روی زمین با پنجه پا 2دقیقه با هر پا
- طناب زدن 3 دقیقه
- برداشتن تیله از روی زمین با پنجه پا و دادن آن به دست مخالف 12تکرار با هر پا
- راه رفتن روی جانب خارج پا 2دقیقه
- بلند شدن روی پنجه پا و بر گشت به حالت اولیه 15 تکرار با هر پا
- جلوی دیوار بایستید و با بغل پا توپ را به دیوار بزنید. 50 تکرار با هر پا
- راه رفتن روی ماسه به مدت 5 دقیقه
- راه رفتن روی خط مستقیم جهت سرد کردن بدن 4 دقیقه
اکنون که می توان با کوچکترین بررسی و ورزش علمی ناهنجاری های اسکلتی و عوارض آنها را بر طرف کنیم باید جهت بالا بردن آگاهی افراد از وجود این نا هنجاری ها و درمانشان تلاش کنیم.
انشاالله در شمارهای آتی در مورد نا هنجاری های زانو مطالبی را به شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

7b9d122ee254cffb73a31739d247a7d5زهرا محسنی فرد
خانواده مفهومی پرمعناست. در همه دوره‌های تاریخی، خانواده به عنوان اولین و مهم‌ترین گروهی که افراد در آن عضو هستند، شناخته می‌شده. نهاد خانواده در همه جوامع، از مذهبى و غیر مذهبى پذیرفته شده و در جوامع مختلف داراى ارزش و اهمیت متفاوتی است و در حیات اجتماعی مردم یک جامعه نیز، نقش و تأثیرى فراوان دارد. می‌گویند «خانواده هسته اول تمامی نهادهاست»، یعنی بنیان سنت‌ها، عقاید، قواعد و آداب فردى و اجتماعى انسان‌ها، در خانواده شکل گرفته و توسط خانواده به نسل‌های جدید منتقل می‌شود.
خانواده در ایران باستان
از نظرگاه دین اسلام، مهم‌ترین واحد یک جامعه انسانی، خانواده است و اهمیت ویژه‌ای به خانواده داده شده و آن مایه آرامش انسان‌ها دانسته شده؛ «و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجاً لتسکنوا الی‌ها و جعل بینکم مودة و رحمة: یعنی یکی از نشانه‌های او این است که از خود شما برای شما همسر آفرید تا با او آرام گیرید و میان شما مهر و محبت قرار داد». در ایران «پیش از دوره ساسانیان»، ایرانیان در سر آغاز به تیره‌هایی بخش‌بندی می‌شدند. مدّتی بعد، این گروه‌ها منشأ خانواده‌ها و قبیله‌ها گشتند. بدین‌گونه سلسله مراتبی از مردم پدید آمد که خانواده هسته مرکزی آن بود. این «خانواده ابتدایی»، یکسره روح پدرسالاری داشت. در «دوره ساسانی»، ساده‌ترین نمونهٔ خانوادهٔ ایرانی پیش از اسلام، نمونه‌ای که جز پدر و مادر و فرزندان چیزی در بر ندارد‌، برای نخستین بار پدیدار شد.
خانواده های کشاورزی محور
در «ایران بعد از اسلام»، اقتصاد مبتنى بر کشاورزى، نقش مهمى را ایفا مى کرد؛ لذا خانواده نقش مؤثرى را در تولید کشاورزی و صنعتى به عهده داشت. افراد تحت سرپرستى پدر، در کشتزار‌ها و کارگاه‌هاى خانگى کار کرده و در یک جا زندگى مى‏کردند. نقش مؤثر اعضاى خانواده در تولید کشاورزی سبب حمایت خانواده از زناشوئى مى شد. بنابراین جوانان از «همسرگزینى» و ازدواج بیمى نداشتند و به‌ آسانى تن به قید تأهل مى دادند. هرچه که به دوران معاصر نزدیک‌تر می‌شویم، تحولاتی سریع و گسترده‌ را در شکل و ساختار خانواده ایرانی مشاهده می‌کنیم. تحول خانواده در دوران جدید با صنعتی شدن اروپای غربی آغاز شد. در این سیر، سنتهای اصیل رو به زوال رفت و بر اساس حقوق اجتماعی تازه -که نتیجه انقلابات فکری قرن جدید بود- شکلهای نویی از خانواده پدید آمد.
دگرگونی آرام، دگرگونی قاطع
دگرگونی خانواده ایرانی در قرن اخیر آرام و کُند، اما مستمر و قاطع بوده. زمانی طولانی شکلی از خانواده در این سرزمین وجود داشت که جامعه‌شناسان آن را به اصطلاح کلی «خانواده گسترده» وصف کرده‌اند. خانواده‌ای براساس شرایع اسلامی و سنت‌های ایرانی. این خانواده بر اساس «پدر تباری»، «پدر مکانی» و «اولویت جنس مذکر» استوار بود و سازمان مرتبی داشت که زیر نظر پدر اداره می‌شد.
بحران در خانواده غربی
در دوران معاصر و به‌ویژه در چند دههٔ اخیر، مناسبات و روابط درون‌خانوادگی ایرانی از جهات مختلفی، دستخوش تغییر و تحوّل شده. این تغییرات عمدتا بر ۲ پایه هستند؛ اول، تغییرات فرهنگی و نگرشی در نسل‌های جدید و دوم، تغییرات ساختاری و کارکردی نهاد‌ها و سازمان‌های اجتماعی در جامعه ایران. در سطح اول، ما با تغییرات فرهنگی مواجه هستیم. فرهنگ و سبک زندگی غربی –که راه و روش متفاوتی با فرهنگ ایرانی و اسلامی دارد- در طول دهه‌های اخیر توانسته است از طریق ابزارهای گستردهٔ تبلیغاتی خود، الگوی زندگی به سبک اروپایی-امریکایی را به اقصی نقاط جهان معرفی کند. اصل بنیادی در سبک زندگی غربی، «انسان محوری» به‌جای «خدامحـوری» است؛ یعنی امیال، نیاز‌ها و لذت‌جویی انسان، مبنای تمام برنامه‌ریزی‌ها و قواعد زندگی فردی و اجتماعی است. در سایه این نگاه، دیگر جایی برای تفکّر جمعی و زندگی مشترک باقی نمی‌ماند. در این شرایط، فرد تنها خود، غرایز خود و خواسته‌های انفرادی اش را مدنظر قرار می‌دهد و به‌تعبیری، همه‌چیز را برای خود می‌خواهد. این مسئله تا حدی بحرانی است که آمار‌ها نشان می‌دهد، بیش از ۵۰ درصد از ازدواج‌ها در غرب، به طلاق می‌انجامد. در ۷۰ درصد این طلاق‌ها، علت جدایی، ازدواج دوم همسر و ابراز بی‌تعهدی به همسر اول بوده. بحران آنگاه جدی‌تر می‌شود که به وضعیت فرزندان در این خانواده‌ها پرداخته شود. یکی از اعضای هیئت علمی UCL امریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی اعلام کرد: «در خانواده‌هایی که طلاق به دلیل بی‌تعهدی و ازدواج مجدد صورت گرفته، کودکان ۹ تا ۱۲ ساله دچار افسردگی می‌شوند و بچه‌های ۱۳ تا ۱۹ ساله دست به کارهای ریسکی می‌زنند و حتی درگیر روابط جنسی می‌شوند».
یادی از خانواده ایرانی
در فرهنگ ایرانی‌اسلامی، خانواده محلی برای رفت‌وآمد افراد بوده است. عمدهٔ ارتباط اعضای خانواده با دیگران، در داخل محیط خانواده و با نظارت خانواده انجام می‌شده. مشکلات کوچک و بزرگ افراد، در درون خانواده حل و فصل می‌شده. اعضای خانواده خود را همچون اعضای یک پیکرهٔ واحد می‌دانستند و برای حفظ و سلامت آن، بسیار تلاش می‌کردند. اگر خطا و اشتباهی از سوی فردی از اعضای خانواده سر می‌زد، بزرگتر‌ها با تدبیر خود مشکل را رفع می‌کردند. اما آیا امروز نیز، شیوه و سبک زندگی مرسوم در خانواده‌های ایرانی اینگونه است؟ آیا امروز اصل بر گذشت و فداکاری است یا بر انتقام و سهم‌خواهی؟ آیا امروز خانواده منبع غنی برای روح و روان اعضای خود است و آنان را از غیر بی‌نیاز می‌سازد؟ آیا امروز خانواده محلی مناسب برای حل کردن مشکلات اعضای خود است؟ آیا امروز ارتباط میان اعضای خانواده براساس درک متقابل و وفاداری است یا براساس منفعت و ذائقه؟ در بررسی عمیق‌تر سطح اول، به مسائلی می‌رسیم که در سطح دوم سبب تغییر و تحوّل در خانواده ایرانی امروز شده. تغییراتی از جنس کلان که در ساختار اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه بوجود آمده و زندگی فردی و اجتماعی تک تک اعضای جامعه را دگرگون ساخته.
خبرهایی که خوب نیستند
در جامعه امروز ایران، نهاد «مدرسـه» به کمک پدر و مادر آمده و بخش اصلی از «آموزش و پرورش» فرزند را برعهده گرفته و پدر و مادر وقت بسیار کمی را صرف پرورش روحی فرزندان خود می‌کنند؛ برخلاف گذشته که خانواده خود فرزندانش را تربیت می‌کرد و مدارس، تنها وظیفه «سوادآموزی» را انجام می‌دادند. در جامعه امروز ایران، با الگویی نامتوازن و ناهماهنگ از حقوق و اختیارات فراوان اجتماعی و اقتصادی برای زنان، از سوی «دولت‌»‌ها مواجه هستیم، که «موقعیت خانوادگی زن» را به مخاطره انداخته است. رشد جمعیت زنان در عرصه‌های علمی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، سرعت شتابانی یافته و این شرایط «نقش و وظیفه مادری» را به حاشیه رانده است. در جامعه امروز ایران، گرایشی وسیع به‌سمت زندگی شهری ایجاد شده و دستگاه‌های رسانه‌ای نیز، ترویج‌گر اصلی آن شده اند. عمده‌ترین پیامد حرکت از «خانواده سنتی روستایی» به «خانواده شهری-صنعتی جدید»، تحول از «نظام خویشاوندی گسترده» به «خانواده هسته‌ای» بود. بر اثر این تغییرات، خانواده از حالت یک «واحد تولیدی-مصرفی» به یک «واحد مصرفی» صرف تبدیل شده. دیگر فرزندآوری بی‌معنی است و موسسات اجتماعی و اقتصادی، بسیاری از وظایف پدری و مادری را انجام می‌دهند.
خانواده های تجردی؟!
در جامعه امروز ایران، بعضی از جوانان امروز بعد از ازدواج، تمایل دارند در خانه ای جدا و دور از خانه‌های پدری خود، مکان‌گزینی داشته باشند. بوجود آمدن فاصله جغرافیایی میان خانواده پدری و خانواده تازه تشکیل شده سبب ایجاد روابط و اشکال جدید از رفتار و تعاملات در درون خانواده‌های امروز ایرانی شده. در جامعه امروز ایران، خانواده هسته‌ای با سرعت زیادی در حال جابجایی با «خانواده‌ تجرّدی» است. خانواده‌ای که در آن خود افراد اعضای خانوادهٔ خویش را انتخاب می‌کنند. غالبا اعضای این نوع خانوادهٔ جدید را مجموعه از دوستان که منافع و مشترکات حداقلی دارند، تشکیل می‌دهند. مجموعهٔ تغییرات ایجادشده در وضعیت خانواده ایرانی، هم به دلیل تغییر فرهنگ و تفکرات افراد جامعه و علی‌الخصوص، نسل جدید جوان است و هم بدلیل تغییراتی است که در ساختار اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بوجود آمده. لذا، از یکسو خانواده‌ها وظیفه‌ای مهم برعهده دارند تا با انتخاب روش‌های تربیتی صحیح و انتقال فرهنگ و رسوم اصیل ایرانی و سبک زندگی غنی دینی به فرزندان و جوانان خود، تا حد زیادی از آسیب‌ها و مشکلاتی که حریم امن و مقدس خانواده را تهدید می‌کند، جلوگیری کرده و از سوی دیگر، دستگاه‌ها و سازمان‌های برنامه‌ریز می‌بایست با اقدامات کارشناسی‌شده، ناهماهنگی-های اجتماعی و فرهنگی را از میان بردارند.

M-payambar1smallتعلیمات اخلاقی پیامبران و رفتار آنها بهترین وسیله ایست که می تواند بشر را به زندگی ایده آل برساند، از همین رو خداوند پیامبران خود را از میان افرادی انتخاب کرد که دارای

 «... پدرش گفت: من « آ» اول پدر «ا» غیر اول هستم و از دیدن شما خوشحال می شوم. اگر شما در اینجا در کنار پسرم بمانید خوشحال می شوم. پرنده ها قبول کردند...

...

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران رده‌بندی کیفی سواری‌های تولیدی در آذرماه امسال را منتشر کرد. با کیفیت‌ترین خودروی تولیدی در آذرماه پارس‌تندر با 8/20 نمره منفی بوده است.
تندر 90 ایران خودرو نیز با 21 نمره منفی در رتبه دوم رده‌بندی قرار داشته و رتبه سوم با 1/21 نمره منفی در اختیار تندر 90 پارس‌خودرو است. لیفان x60 با 51 نمره منفی در رتبه چهارم و لیفان 620 با 3/23 نمره منفی در رتبه پنجم رده‌بندی سواری‌های تولیدی در آذرماه قرار دارد.
رتبه ششم با 6/55نمره منفی در اختیار ام‌وی‌ام 530 و رتبه هفتم با 56 نمره منفی در اختیار پژو پارس است.
پژو 405 تولیدی ایران خودرو با 7/56 نمره منفی در رتبه هشتم و سمند با 8/56 نمره منفی در رتبه نهم قرار دارد. رتبه دهم خودروهای سواری تولیدی در آذرماه با 57 نمره منفی در اختیار پژو 405 تولیدی ایران خودرو خراسان و رتبه یازدهم با 3/65 نمره منفی در اختیار تیبا است.
ام‌وی‌ام x33 با 9/66 نمره منفی در رتبه دوازدهم و سایپا 131 تولیدی سایپا با 4/81 نمره منفی در رتبه سیزدهم قرار دارد. رتبه چهاردهم نیز با 1/82 نمره منفی در اختیار سایپا 131 تولیدی پارس‌خودرو است. ام‌وی‌ام 110 با 6/85 نمره منفی در رتبه پانزدهم و سایپا 132 با 9/87 نمره منفی در رتبه شانزدهم و آخر رده‌بندی کیفی خودروهای تولیدی در آذرماه قرار دارد.

برادرکشی در خیابان آبنوس کرمان چهارشنبه شب گذشته پرونده دیگری را بر روی دست بازپرس ویژه قتل دادسرای کرمان گذاشت.
؛ همه چیز از یک دعوای کوچک شروع شد، مقتول با مادرش مشاجره کرد و پای فرزند بزرگ تر وسط کشیده شد و ...
به گزارش ایسنا، حسین میرزا بیگی بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب کرمان در رابطه با قتلی که چهارشنبه گذشته رخ داد بود گفت: در 18 دی ماه سال جاری ساعت 20 پلیس آگاهی از طریق کلانتری 13 متوجه قتل عمدی در خیابان آبنوس شد.
وی ادامه داد: پس از اطلاع از موضوع سریعا به محل حادثه اعزام شدیم و با جسد مردی 27ساله، درشت هیکل به نام « م-ع» که با ضربات معتدد چاقو از پای در آمده بود رو به رو شدیم .
بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب کرمان بیان کرد: در مرحله اول خانواده مقتول قتل را نوعی خودکشی اعلام کردند که با تحقیقات به عمل آمده از اهالی محل متوجه شدیم که قتلی صورت گرفته است.
میرزابیگی ادامه داد: مادر مقتول پس از نزاع با مصطفی برای حل مساله با پسر بزرگتر خود تماس می گیرد که نه تنها مشکل حل نمی شود بلکه قتل عمدی صورت می‌گیرد.
بازپرس شعبه قتل دادسرای عمومی و انقلاب کرمان افزود: درگیری بین دو برادر شدت می گیرد و برادر بزرگتر با گرفتن چاقو از دست مقتول او را به قتل رسانده و فرار می کند.
وی با بیان اینکه قاتل پس از دستگیری دلیل قتل خود را عصبانیت عنوان کرد، اظهار کرد: پلیس آگاهی پس از پنج ساعت قاتل را هنگام خروج از شهر دستگیر کرده و تحویل قانون می دهد .
بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب کرمان در ادامه به عوامل منجر به وقوع این قتل اشاره کرد و گفت: فقدان رابطه عاطفی مناسب و قهرآمیز بین اعضای خانواده، نداشتن کنترل روحیه پرخاشگری و و گرفتن حالت تهاجمی،کمبود قدرت شناختی در قاتل که سبب شده نتواند پیامد رفتار خود را محاسبه و تجسم کند .

نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان کرمان گفت: سران طوایف شیعه و سنی استان کرمان به مناسبت هفته وحدت گردهم می‌آیند. سیدمحمد طباطبایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار داشت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت در راستای تبیین سیره مکرم اسلام و به منظور تقویت وحدت و همدلی آحاد جامعه اسلامی و تبیین مشترکات مذاهب اسلامی، بصیرت‌افزایی و شناخت توطئه بدخواهان نظام همایش آیین برادری را در 25 دی ماه در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد شهرستان کهنوج برگزار می‌کند.
نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان کرمان ادامه داد: در این همایش یک روزه علاوه بر علمای فریقتین و مسئولان دستگاه‌های فرهنگی، معتمدان و بزرگان طوایف استان کرمان حضور دارند.
طباطبایی از برگزاری همایش آیین برادری طی سال‌های گذشته در شهرستان‌های بم و جیرفت خبر داد و خاطر نشان کرد: این همایش با استقبال چشمگیر مردم منطقه اعم از شیعه و اهل سنت همراه بوده است.

در دیدار نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، مشکلات و مسائل زیست محیطی شهرستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این دیدار، دکتر حسین آذین توضیحاتی درباره صنایع آلاینده در شهرستان و تأثیر آنها بر محیط زیست ارائه داد و توجه بیشتر به مسائل زیست محیطی شهرستان رفسنجان را خواستار شد.
در این دیدار خانم معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط ریست قول داد از شهرستانهای رفسنجان و انار بازدید کرده و از نزدیک پیگیر مسائل مربوط به محیط زیست در شهرستان باشد.

13920325160829765 PhotoLمفتی وهابی عربستان، در ادامه فتواهای گمراه‌کننده خود درباره تروریست‌های سوریه جهاد نکاح حتی با خواهر را هم مجاز دانست.

3797 origعملیات اجرایی یک طرح بهداشتی و درمانی روز شنبه طی مراسمی در بلوار شهید محمدی (کریم آباد) رفسنجان آغاز شد.

IMG11280161عليرضا رزم حسيني در اولین گردهمایی و تبادل اندیشه با ائمه جمعه استان و نمایندگان مجلس با اشاره به وضعیت موجود استان كرمان بيان كرد: در سال جاری کل اعتبارات تخصیص داده شده به استان 496 میلیارد تومان بوده اما پول پرداخت شده 117 میلیارد تومان است و در واقع 6/23 درصد پرداختی داشتیم.

IMG 4017هشتمین نمایشگاه کتاب در شهر مس سرچشمه عصر شنبه با حضور جمعی از مسئولان محلی افتتاح و آغاز به کار کرد.

roolمردم شهر ما مردمی آرام، با گذشت و نجیب می باشند که از خصوصیات زیبای اخلاقی بسیاری نیز برخوردار هستند. اما برخی اشکالات در رفتار ما که شاید ناشی از آموزش ناکافی می باشد باعث شده است که چهره ی شهرمان روز به روز نازیباتر گردد که یکی از آنها مسئله زباله می باشد، امروزه وظیفه جمع آوری، حمل و دفع زباله ها در کلیه شهرها و حتی روستاها به عهده شهرداری ها و دهیاری ها می باشد و مردم بتدریج به این امرعادت نموده اند که در روزهای خاص و ساعت مشخصی زباله های خود را در کیسه های مخصوص زباله در جلوی درب منازل خود بگذارند تا ماشین های مخصوص نسبت به حمل آنها اقدام نمایند از طرف دیگر وظیفه نظافت کوچه ها و خیابان های شهر به عهده ی رفتگران عزیز و زحمتکش گذاشته شده است ،تا اینجای کار که وظیفه دیگران بود را ما مردم خوب درک کرده ایم و اگر کوچکترین نقصی را مشاهده کنیم فورا لب به اعتراض خواهیم گشود که چرا فلان ارگان وظیفه خود را خوب انجام نمی دهد؟ ولی آیا هرگز به وظیفه خود در قبال نظافت و پاکسازی محیط زندگی خود توجه کرده ایم؟آیا ما حق داریم زباله های خود را در هر مکانی از منزل یا حتی اتومبیل خود در کوچه و خیابان پرتاب کنیم و رفتگران بایستی آنها را جمع آوری نمایند؟ آیا اگر ما کیسه زباله خود را به موقع بیرون نگذاشتیم حق داریم آنها را دور از دید دیگران در زمین های خالی پرتاب کنیم؟ آیا اگر ما همکاری ننماییم امکان جمع آوری این همه زباله توسط رفتگران وجود دارد؟ و خلاصه اینکه آیا وظیفه نظافت کوچه ها و خیابان ها فقط به عهده ی شهرداری ها و دهیاری هاست و ما در قبال پاکیزگی محل زندگی خود مسئولیتی نداریم؟
نارضایتی از وضعیت نامطلوب زباله ها در شهرمان باعث شد که عده ای از مردم شهرمان نسبت به این وضعیت حساس شده و تلاشی را در این زمینه آغاز نمایند که منجر به تشکیل گروهی به نام رفتگران طبیعت رفسنجان گردیده است. گروهی که از اقشار مختلفی مانند اساتید دانشگاه، دانشجویان، پزشکان، مهندسان ،کارمندان،کارگران و ... تشکیل شده و زیر نظر کانون فعالیت های اجتماعی صبح کویر رفسنجان(سازمان مردم نهاد NGO) مشغول فعالیت می باشد. این گروه پس از تشکیل در تاریخ 26 مهرماه 79 اقدام به انجام هفت مرحله پاکسازی( به طور منظم هر دو هفته یکبار) را نموده است این گروه اهداف زیر را برای خود در نظر گرفته است:
1- حساس سازی مردم نسبت به وضعیت نامطلوب زباله اعم از تولید، جمع آوری، حمل و دفن زباله
2- فرهنگ سازی برای عدم رها سازی زباله در سطح کوچه و خیابان، پاکسازی محیط های طبیعی و تفریحی، اماکن آموزشی و اشتغال مانند ادارات، مدارس و دانشگاه ها توسط استفاده کنندگان از این مکان ها
3- جلب احترام عمومی نسبت به رفتگران زحمتکش
4- رشد معنوی افراد شرکت کننده، با توجه به اینکه افراد در این اقدام به دور از مقام و منزلت اجتماعی خود با تواضع و فروتنی نسبت به جمع آوری زباله اقدام می نمایند.
5- ارتقاء آگاهی عمومی و شعور اجتماعی در راستای وظایف شهروندی از جمله مشارکت در امور اجتماعی و همکاری در حوزه عمومی
6- رایزنی با ارگان های مسئول در شهر و روستا برای بهبود وضعیت نظافت در محیط های زندگی و طبیعت مانند فرمانداری ،شهرداری ها، دهیاری ها، شوراهای شهر و روستا، اداره محیط زیست و ....
7- ساماندهی وضعیت تولید، حمل، نابود سازی و بازیافت زباله از طریق رایزنی با نهادهای مربوطه
در پایان ضمن تشکر از کلیه ارگان ها و مسئولینی که در این زمینه ما را یاری نموده اند بخصوص فرمانداری ، شهرداری ، شرکت رفسنجان سیال و.... از کلیه همشهریان عزبز دعوت بعمل می آید که در این اقدام زیبای اجتماعی ما را همراهی نمایند
وعده ما : از جمعه 4 بهمن ماه هر دو هفته یک بار روزهای جمعه راس ساعت 9 صبح ( هشتمین مرحله پاکسازی 4 بهمن ماه)
محل تجمع : خیابان ابوذر نبش کوچه 10 مقابل دفتر کانون فعالیتهای اجنماعی صبح کویر رفسنجان تلفن: 8228154 آدرس سایت www.sobhekavir. com
گروه رفتگران طبیعت رفسنجان

IMG 4032دبیر جشنواره موسیقی آوای مس از برگزاری این جشنواره در نیمه اسفند ماه در شهر مس سرچشمه خبر داد.

downloadدر دیدار نماینده مردم رفسنجان در مجلس با وزیر نفت مشکلات گازرسانی به روستاهای خنامان و راویز بررسی شد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان کرمان گفت: کرمان سومین استان از نظر تعداد برگزاری نماز جمعه است.
به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمد قاسمی‌نژاد در نخستین گردهمایی و تبادل اندیشه ائمه جمعه با استاندار کرمان، نمایندگان و اعضای شورای تامین استان کرمان با اشاره به اینکه 10 شهر دیگر هم در استان کرمان ظرفیت راه‌اندازی نماز جمعه را دارد، بیان داشت: امیدواریم مساعدت برای فراهم شدن زمینه‌های لازم راه‌اندازی نماز جمعه در این شهرها انجام شود. وی افزود: 20 شهر در استان کرمان دارای مصلا هستند و اعتبارات مصلاها بسیار اندک بوده است. امام جمعه موقت کرمان فضای نهاد ائمه جمعه در استان کرمان را خوب ارزیابی کرد و گفت: ائمه جمعه در استان کرمان برای رونق‌بخشی به مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقش به سزایی دارند.
قاسمی‌نژاد تبعیت و پیروی از رهبری در تبیین و تحقق مواضع و سیاست‌های ایشان، محوریت مهم فرهنگی و دینی در منطقه و انعکاس مشکلات مردم به مسئولان برای ارائه راه حل را سه اصل مهم ستاد ائمه جمعه برشمرد.

فرمانده ناحیه مقاومت سپاه شهرستان جیرفت گفت: همزمان با سالروز رحلت حضرت محمد (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) قبور مطهر دو شهید از شهرستان جیرفت به شهرستان رودبار منتقل شد.
سرهنگ اسحاق توانایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شهیدان یحیی ببریان و امین ببریان در سال 65 به دست اشرار به شهادت رسیدند.
وی ادامه داد: در آن زمان پیکر پاک این دو شهید در روستای حیدرآباد جیرفت به خاک سپرده شد که هم اکنون با بزرگ شدن فرزندان شهیدان و درخواست آنها مبنی بر انتقال قبور مطهر پدرانشان به زادگاه شان قبور این شهدا به روستای چیل گرگ از توابع شهرستان رودبار انتقال یافت. وی گفت: قبور مطهر این دو شهید بدون نبش قبر و با بتن کردن اطراف قبور، از شهرستان جیرفت به زادگاهشان در شهرستان رودبار منتقل شد و در این شهرستان مورد استقبال مردم شهید پرور قرار گرفت.

مدیر کل مرکز اسناد و کتاب‌خانه‌های ملی منطقه‌ جنوب‌شرق کشور در کرمان گفت: دریافت فیبا تنها به صورت الکترونیکی ممکن است و مولفان و ناشرانی که تاکنون فیبای الکترونیکی دریافت نکردند؛ باید هر چه زودتر اقدام کنند.
محمود شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار کرنا افزود: ناشران باید از بخش فیبای سایت سازمان اسناد و کتاب‌خانه‌ی ملی، شناسه‌ی کاربری و رمز عبور دریافت کنند و با تکمیل فرم پرسش‌نامه، فایل کتاب را به پرسش‌نامه پیوست کرده و از این طریق، از سیستم، کد رهگیری دریافت کنند.
وی خاطرنشان کرد: در بخش فیبا، فرم ارسالی بررسی و کنترل می‌شود و در صورت وجود نقص در درخواست، جهت برطرف شدن ایراد با ناشر تماس گرفته می‌شود.
شفیعی اظهار کرد: پس از طی شدن این مراحل، درخواست ناشر در سیستم ثبت و رکورد به فهرست‌نویسی ارسال می‌شود و با انجام عملیات فهرست‌نویسی و ارسال فیبای نهایی به بخش فیبا، فیبای دریافت شده از بخش فهرست‌نویسی از طریق ایمیل به ناشر تحویل داده می‌شود.

رئیس کمیسیون انرژی و صنعت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی کرمان گفت: حدود 70 درصد مالیات اخذ شده در سال جاری در استان متعلق به دو واحد بزرگ تولیدی مس سرچشمه و گل‌گهر سیرجان است.
به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی طبیب‎زاده در کمیسیون انرژی و صنعت اتاق بازرگانی کرمان، اظهار داشت: قبل از آغاز آموزش واحدهای تولیدی و صنعتی باید با مدیران هماهنگ شوند و احساس نیاز کنند.
طیب‌زاده عنوان کرد: در سال جاری یک‌هزار میلیارد تومان مالیات استان کرمان بود که در 9 ماه نخست سال جاری حدود 97 درصد از مالیات مورد نظر وصول شده است.
عضو اتاق بازرگانی کرمان بیان داشت: از مالیات اخذ شده حدود 70 درصد متعلق به دو واحد بزرگ تولیدی مس سرچشمه و گل‌گهر سیرجان است و 30 درصد باقیمانده از واحدهای دیگر استان دریافت شده است.
وی در پایان تصریح کرد: از لحاظ ظرفیت استانی قابلیت جذب، 500 میلیارد تومان دیگر نیز وجود دارد، اما در سال جاری اتفاق خاصی رخ نداده که مالیات استان کرمان نسبت به سایر استان‌ها افزایش داشته باشد و باید این مسئله با حضور نمایندگان استان کرمان و اتاق بازرگانی بررسی شود.

معاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: اشخاص حقوقی که در شهرک صنعتی اقدام به تأسیس شرکت یا کارخانه کنند به مدت چهار سال، 80 درصد معافیت مالیاتی دارند. احمد خواجه‌زاده در جلسه‌ کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان انار با اشاره به برگزاری همایش سرمایه‌گذاری در 19 دی ماه اظهار داشت: در بحث اقتصاد باید برای رونق فضای کسب و کار از همه امکانات و فرصت‌ها استفاده کنیم تا بتوانیم این فضا را تسهیل کنیم.
وی افزود: یکی از عوامل کندکننده فضای کسب و کار مسئله مالیاتی است که در کشورهای دیگر شش تا 9 نوع مالیات داریم، اما در کشور ایران بالای 12 نوع مالیات وجود دارد به همین دلیل از نظر فضای کسب و کار در ایران رتبه فاجعه باری داریم.
معاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان تصریح کرد: امروزه فضای کشور به سمت فضای کسب و کار پیش می‌رود و باید بخش خصوصی بیاید تا این فضا درست شده و اینها وارد عرصه تولید شوند.
وی با بیان اینکه شهرستان انار جزو شهرستان‌های پیشقدم بوده و قرار است، همایش خوبی برگزار شود، گفت: توانمند ‌کردن متقاضیان سرمایه‌گذاری، پیوند مراکز علمی و صنعتی و فراهم کردن بازار رقابت از دستاوردهای برگزاری اینگونه همایش‌ها است.
خواجه‌زاده عنوان کرد: در بحث بنگاه‌های زودبازده اقتصادی تسهیلاتی وجود دارد و چنانچه طرحی با توجیه اقتصادی و نیاز به سرمایه در گردش داشته باشد، می‌تواند این تسهیلات را در اختیار بگیرد که نرخ سود آنها بین 19 تا 25 درصد است.

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون، 223 میلیارد تومان از بودجه‌های ملی و استانی به شهرداری‌های استان کرمان اختصاص یافته است.
محمدجواد کامیاب در همایش شهرداران استان کرمان بر متعادل‌ شدن تخصیص عوارض شهرداری‌ها از جمله عوارض آلایندگی تاکید و تصریح کرد: به خاطر عدم عدالت در تخصیص عوارض آلایندگی به خاطر اشکال قانونی، به برخی شهرداری‌ها، اعتبارات بسیار بیش‌تر از نیاز اختصاص می‌یابد ولی برخی از شهرداری‌ها، با مشکل کمبود جدی بودجه مواجه هستند.
وی با بیان این‌که سرانه‌ی عمرانی استان کرمان، پایین است؛ تصریح کرد: عوارض مختلف شهرداری‌ها باید بر اساس عقب‌ماندگی، عدم توسعه و سرانه‌ی جمعیت تخصیص یابد.
کامیاب به فاصله‌ی بسیار زیاد بین بودجه‌ی سایر کلان‌شهرهای کشور و کرمان نیز اشاره کرد و گفت: نسبت درآمد شهرداری‌های استان به سایر کلان‌شهرهای کشور، 30 برابر کم‌تر است.
وی هم‌چنین تنها راه حل مشکلات شهرداری‌های استان را رفتن به سمت شیوه‌های نوین جذب منابع مالی از جمله سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دانست و گفت: استان کرمان، دارای ظرفیت‌های بسیاری است که باید با حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی از این پتانسیل‌ها استفاده کرد.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس گفت: حدود 2 میلیون و 500 هزار شغل در کشور را افاغنه در اختیار دارند که هیچ‌کدام از ایرانی‌ها به سراغ این شغل‌ها نمی‌روند.
به گزارش خبرگزاری فارس، حسین آذین در جریان بررسی مشکلات مردم روستای گلشن و گلستان شهرستان انار، اظهار داشت: با وجود مشکلات مالی دولت، تاکنون حدود 32 درصد از بودجه‌ها محقق شده و تا پایان سال کمتر از50 درصد محقق می‌شود.
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: 80 درصد بودجه‌ها ملی و20 درصد استانی است که بر اساس شاخص‌ها توزیع می‌شود که این مبلغ در شهرستان‌های رفسنجان و انار کمتر اختصاص یافته است.
آذین با بیان اینکه با وجود این اعتبارات ما باید با روحیه ایثار و گذشت همراهی کنیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم در سال‌های آینده وضعیت بهتر شود.
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در کشور 4 میلیون نفر بیکار داریم و حدود 2 میلیون و 500 هزار شغل را افاغنه در اختیار دارند که هیچ‌کدام از ایرانی‌ها به سراغ این شغل‌ها نمی‌روند.
وی در ارتباط با پروژه‌های نیمه‌تمام نیز ابراز داشت: حجم پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور400 هزار میلیارد تومان است و بسیاری ازاین پروژه‌ها کارشناسی شده نیست که در استان کرمان 270 پروژه تعریف شده که حدود 80 درصد آنها انجام نشده است.

IMG14365924رئيس سازمان حج و زیارت با اعلام زمان ثبت‌نام دارندگان ودیعه حج تمتع سال آینده، از زائران خواست برای دور دوم ثبت‌نام عمره مفرده که اطلاعیه آن دوم بهمن ماه منتشر می‌شود به دفاتر حج و زیارت مراجعه کنند.

مدیر شعبه‌های بانک کشاورزی شمال استان کرمان گفت: از ابتدای سال جاری بیش از 50 هزار فقره تسهیلات به مبلغ بیش از 4 هزار میلیارد ریال در شمال استان کرمان پرداخت کرده‌ایم.
به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی جهان‌نجاتی در نشست خبری با اشاره به خشکسالی‌های 14 سال گذشته در استان کرمان و مشکلات بخش کشاورزی و دامپروری اظهار داشت: شدیدا شاهد افت منابع آبی در استان کرمان هستیم. وی افزود: به علت خشکسالی‌های اخیر مانده بدهی کشاورزانی که از ابتدای سال 79 تا پایان شهریور ماه 91 دچار خسارت شده‌اند در پنج سال تقسیط و سود تسهیلات بخشیده می‌شود. جهان‌نجاتی تصریح کرد: این مصوبه مربوط به تسهیلات زیر 100 میلیون ریال است و سود پنج سال آینده این تقسیط نیز به عهده دولت است و کشاورزان فقط باید اصل وام را بپردازند.
مدیر شعبه‌های بانک کشاورزی شمال استان کرمان با اشاره به اینکه مهلت تعیین تکلیف این بدهی‌ها تا پایان دی ماه جاری است، گقت: گیرنده تسهیلات و ضامن وی باید با مراجعه به شعب بانک کشاورزی در سراسر استان فرم‌هایی را امضا و برای انجام کار همه شعب ما صبح و عصر تا پایان دی ماه فعال هستند. وی با اشاره به اینکه مجموع بدهی‌های سررسیده و سرنرسیده بانک کشاورزی شمال استان کرمان 12 هزار میلیارد ریال است، عنوان کرد: از این مبلغ 2 هزار میلیارد ریال معوق بوده و عملا دست و پای استان کرمان را بسته است.

فرمانده انتظامي راور از كشف محموله اي به ارزش 300ميليون ريال كالاي قاچاق طي عمليات پليس اين شهرستان خبر داد. به گزارش مرکز اطلاع رساني فرماندهی انتظامی استان کرمان ، سرهنگ هادي ميرزايي در تشريح اين خبر گفت: در راستاي مبارزه با قاچاق كالا و ارز ماموران انتظامي اين شهرستان در اجراي طرح مبارزه با ورود كالاي قاچاق و برخورد با مخلان نظم اقتصادي کشور حين ايست و بازرسي در محورهاي مواصلاتي شهرستان به دو دستگاه خودرو مشكوك و آنان را متوقف كردند.
وي افزود: در بازرسي انجام شده از خودروها تعداد 1011 ثوب انواع البسه فاقد هر گونه مدارک گمرکي را كشف كردند.
فرمانده انتظامي راور ارزش كالاهاي كشف شده را 300ميليون ريال بيان كرد و گفت: در اين رابطه 5 نفر متهم دستگير و تحويل مرجع قضايي شدند.

براساس آمارهای منتشره در میان استان‌های کشور استان البرز با 92/0 درصد، خراسان شمالی با 24/5 و کرمان با 56/6درصد کاربر ADSL سه استانی هستند که پایین‌ترین میزان دسترسی به ADSL را دارند.
به گزارش ایسنا، در استان سمنان که براساس آمار بالاترین ضریب نفوذ اینترنت را داراست، 36.67 کاربران از اینترنت پرسرعت خانگی و یا ADSL استفاده می‌کنند و بدین ترتیب این استان با اختلافی چشمگیر نسبت به سایر استان‌ها، بیشترین کاربر اینترنت پرسرعت را دارد.
پس از آن استان‌های اصفهان با 19.59 و اردبیل با 19.28 درصد در رده‌های دوم و سوم جدول قرار می‌گیرند. سمنان و گلستان نیز به ترتیب 16.67 و 15.74 درصد از کابران اینترنتشان ADSL را به عنوان راه اتصال انتخاب کرده‌اند و بدین ترتیب رتبه‌های چهارم و پنجم این جدول را به خود اختصاص داده‌اند. استان‌های قم با 14.49، یزد 13.88، کردستان 13.23، همدان 13.8 و تهران 12.99 درصد کاربر ADSL رتبه‌های ششم تا دهم جدول را دارند.
همچنین در استان‌های فارس 12.79، زنجان 12.59، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری 12.5، آذربایجان غربی 12.05، آذربایجان شرقی 11.56، مرکزی 11.23، سیستان و بلوچستان 11.17 درصد از کاربران از طریق ADSL به دنیای مجازی سفر می‌کنند.
اما در استان‌های قزوین 10.43، خوزستان 10.38، خراسان جنوبی و رضوی 10.257، گیلان 9.05، بوشهر 9.03، ایلام 8.898، هرمزگان 8.68 و در لرستان و کردستان 7.16 و 7.61 درصد کاربران از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند.


854رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به دستگیری اخیر فعالان سایبری معاند در کرمان گفت: این باند با ظاهری موجه طرح‌های ضد انقلاب خارج‌نشین به ویژه بی‌بی‌سی فارسی را انجام و سایت ندای سبز آزادی را برای سران فتنه راه‌اندازی کرد.

IMG 3905اولین برف زمستانی شهرستان رفسنجان را سفیدپوش کرد.

فرماندار بافت از بارش یک متر برف در روستاهای شمالی این شهرستان خبر داد و گفت: راههای روستایی بافت به طور 100 درصد مسدود شده اند.
به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی بهروز صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طبق اعلام هواشناسی شاهد بارش 60 سانتی متر برف در شهر بافت و یک متر برف در ارتفاعات و روستاهای شمالی شهرستان بافت نظیر گوغر، کیسکان و کفنوییه هستیم.
وی با اشاره به مسدود بودن گدار کفنوییه، افزود: تردد به سمت سیرجان نیز به سختی انجام می شود.
این مسئول با اشاره به مسدود بودن 100 درصدی راهای ارتباطی روستایی بافت اذعان داشت: در حوزه بخش خبر نیز ارتباط به دهستان خبر به سختی انجام می شود.

imagesجلسه هم اندیشی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با هیأت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان روز شنبه هفته جاری برگزار شد.

471201 738رئیس کار، تعاون و رفاه اجتماعی رفسنجان نرخ بیکاری در رفسنجان را 8/11 درصد اعلام کرد.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمان گفت: کارفرمایان واحدهای صنعتی، صنفی و کشاورزی می توانند با پرداخت اصل حق بیمه و بیمه بیکاری معوقه تا پایان سال 91 از صد درصد بخشودگی جرایم برخوردار شوند. به گزارش روابط عمومی اداره کل تامین اجتماعی استان کرمان، اسماعیل زمانی فر، آخرین فرصت مراجعه به سازمان تامین اجتماعی را فقط 19 ماه دی سال جاری اعلام کرد.
وی ادامه داد: قانون بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان تمدید نخواهد شد.

IMAGE634170517837031250مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: نمایشگاه بزرگ قرآن در دهه فجر امسال مانند سال های گذشته در کرمان گشایش خواهد یافت.

80947151-5303521استاندار کرمان، گفت: حذف موانع تولید و بخش خصوصی در حوزه های صنعت، معدن، گردشگری و کشاورزی اولین الویت استان است.

IMG 3930نقشی به رنگ سپید : ...انبوه برفی که یک شب تا صبح وقتی که همه خواب بوده ایم بی صدا و آرام بر روی زمین نشسته است.

-در عصر ما یکی از اصلی ترین پناهگاه های منتظران امام زمان (عج)، جلسات درس و سخنرانی حضرت آیت الله محمدتقی بهجت فومنی بوده است و محبان امام زمان (عج)، شناخت تکلیف خود در زمان غیبت کبری و جلب رضایت امام زمان(عج) را در سخنان این عالم بزرگ جستجو می کردند.

IMG 2641مدیر دفتر تدوین پرونده های نامزدی ثبت جهانی از خانه حاج آقا علی بزرگ ترین خانه خشتی جهان در رفسنجان بازدید کرد.

20131226 104207معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه روسا و مدیران سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانهای کشور، صبح پنجشنبه گذشته از مجتمع مس سرچشمه و واحدهای مختلف آن، از جمله معدن، کارخانجات تغلیظ، ذوب و پالایشگاه بازدید کردند.

social networksشبکه اجتماعی یک مفهوم مستقل محسوب نمی‌شود، در واقع شبکه‌های اجتماعی، وب سایت‌هایی هستند که از وب 2 پیروی می‌کنند و کاربر در آن‌ها نقش محوری دارد.

saltمصرف نمک به مقدار کم در برنامه غذایی ما لازم و ضروری است.طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی حداکثر مقدار مصرف روزانه نمک 5 گرم می باشد. ولی معمولاً2 تا 3 برابر مقدار مورد نیاز بدن، نمک مصرف می شود. البته سه چهارم نمکی که در طی روز مصرف می شود بصورت نهفته در غذاهای فرآیند شده و آماده است. فقط یک چهارم آن را در سر سفره یا هنگام پخت غذا، اضافه میشود. طبق تحقیقات ،مشخص شده است که،دریافت زیاد نمک، اثرات مضری بر سلامتی دارد که شامل موارد زیراست:
فشار خون: در حال حاضر، ارتباط بین مصرف زیاد نمک و افزایش فشار خون، بطور قطعی ثابت شده است. افزایش فشارخون، خطر سکته یا حمله قلبی را افزایش می دهد. کاهش مصرف نمک باعث کاهش فشارخون بالا می شود.
سکته قلبی: مقدار مصرف نمک با میزان شیوع سکته قلبی در جامعه مرتبط است. علاوه بر اینکه نمک باعث افزایش فشارخون می شود، به نظر می رسد به طور مستقیم و بدون اینکه اثری بر فشار خون داشته باشد، باعث سکته قلبی می شود.
پوکی استخوان: نمک زیاد، کلسیم را از استخوان ها می گیرد و باعث دفع آن از ادرار می شود. به همین دلیل باعث نازک شدن استخوان می شود. در نتیجه با افزایش سن، استخوان ها به راحتی می شکنند. هم اکنون توصیه می شود برای کاهش خطر پوکی استخوان، مصرف نمک بایستی کاهش یابد.
سرطان معده: با مقایسه کشورهای مختلف در جهان، ارتباط نزدیکی بین مقدار مصرف نمک و تعداد افراد مبتلا به سرطان معده در هر کشوری، آشکار شده است. مرکز بررسی سرطان در جهان توصیه می کند، کاهش مصرف نمک، خطر شیوع سرطان معده را کاهش می دهد.
آسم: مصرف نمک زیاد، شرایط آسم را تشدید می کند، یعنی درفرد مستعد ابتلا به آسم، بطور غیرمستقیم، بیماری را وخیم تر می کند. بعضی تحقیقات نشان داده است که کاهش مصرف نمک، همراه با سایر عوامل درمانی آسم، در بهبود این بیماری مؤثر و مفید است.
بیماری کلیوی: بررسی ها نشان داده، مصرف زیاد نمک در شرایط غیرطبیعی، اثرات مضری بر کلیه ها دارد.
مصرف نمک زیاد، باعث افزایش احتباس مایعات در بدن می شود. کاهش مصرف نمک دراین شرایط، حدود 2 لیتر از مایعات بدن (یا 2 کیلوگرم از وزن بدن) را کاهش می دهد. بسیاری از خانم هایی که دچار ورم قوزک پا، ادم و تنگ شدن انگشتر در دستشان هستند، با کاهش مصرف نمک در غذای خود، ورم و ادم آنها بسیار کاهش می یابد.
به راحتی می توانید مصرف نمک را کاهش داد: . سعی کنید بیشتر مواد غذایی تازه مصرف کنید مثل میوه، سبزی ، ماهی ، مرغ و گوشت قرمز کم چربی... همچنین سعی کنید خودتان در منزل غذا تهیه کنید ودر تهیه آن از حداقل نمک استفاده کنید. غذاهای آماده مثل انواع کنسرو و غذای بیرون از منزل را نخورید زیرا دارای نمک زیادی هستند. سایر اشکال نمک مثل سنگ نمک، نمک دریا و افزودنی های پرنمک مثل سس گوجه ، شور ، ترشی و ... نباید مصرف شوند.با گذشت زمان می توان به غذای کم نمک عادت کرد. شوری یا بی نمکی غذا ، علاوه بر مقدار نمک موجود در آن به حساسیت گیرنده های چشایی در دهان نیز بستگی دارد. با کاهش مصرف نمک، در ابتدا ممکن است غذا بی نمک به نظر آید، ولی بعد از گذشت 2 یا 3 هفته، حساسیت گیرنده های چشایی دهان افزایش می یابد و می توان طعم واقعی غذا را چشیده و احساس کرد خیلی هم خوشمزه است.
چگونه مقدار نمک موجود در غذاهای فرآیند شده حساب می شود؟ بعضی از مواد غذایی آماده دارای برچسب هایی هستند که مقدار نمک موجود در آنها مشخص شده است.باید توجه کرد نباید بیشتر از 6 گرم در روز نمک مصرف شود. در برچسب بعضی مواد غذایی هم مقدار سدیم موجود در 100 گرم از ماده غذایی ذکر شده است. برای تبدیل مقدار سدیم به نمک بایستی آن را در عدد 5/2 ضرب کرد ؛ بعنوان مثال 1 گرم سدیم در 100 گرم، معادل 5/2 گرم نمک در 100 گرم ماده غذایی است. اگر گرم ماده غذایی مصرفی خود را بدانید، می توان براساس آن مقدار نمک را مشخص کرد. مثلاً اگر روی برچسب ماده غذایی نوشته شده باشد، 100 گرم از ماده غذایی حاوی 4 گرم سدیم است، یعنی 10 گرم نمک دارد. پس اگر 50 گرم از این ماده غذایی خورده شود، 5 گرم نمک دریافت شده است. در بیشتر موارد مقدار نمک موجود در برچسب ماده غذایی مشخص نیست
معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

b12dbe3c9ef91b49bb1068d8b5267932در سال¬هاي اخير انواع كودهاي غني شده با عناوين متفاوتي مانند كودهاي پاكتي، كودهاي پليتي يا پليت شده، كودهاي آلي غني شده، كودهاي غني شده گرانوله، كودهاي مرغي غني شده، كودهاي مرغي پليت شده و... وارد بازار كود ايران و به ويژه مناطق پسته¬كاري شده است. همواره اين سوال مطرح مي¬شود كه آيا اين كودها براي درختان پسته مناسب هستند؟ خصوصيات يك كود مناسب براي تغذيه باغ¬هاي پسته چيست؟ آيا اين كودها جايگزين مناسبي براي كودهاي حيواني هستند؟ در اين نوشته سعي خواهد شد با توجه به نظر كارشناسان مؤسسه تحقيقات پسته كشور، به اين سوالات پاسخ داده شود.
كودهاي غني شده چه نوع كودهايي هستند؟
كودهاي غني شده معمولا داراي يك نوع كود حيواني (آلي) به عنوان كود پايه مي باشند كه احتمال دارد هر يك از عناصر نيتروژن (ازت)، فسفر، پتاسيم، آهن، روي، منگنز، مس، بُر و ... به شكل شيميايي به آن اضافه و مخلوط شده و به شكل پليت يا گرانول در كيسه¬هاي 20 تا 30 كيلوگرمي (به¬طور معمول) به بازار ارائه مي¬شود.
آيا چنين كودهايي براي درختان پسته مناسب هستند؟
قبل از هر چيز بايد گفت كه بهترين روش كوددهي زمستانه براي باغ¬هاي پسته، استفاده از كودهاي حيواني پوسيده به-صورت چالكود (كانال¬كود) در سايه¬انداز درختان و ريختن كودهاي شيميايي لازم براساس نتايج تجزيه خاك و برگ و تاريخچه باغ بر روي آن مي¬باشد. كودهاي شيميايي شامل كودهاي فسفره، پتاسيمي و ريزمغذي¬هاي با كاربرد خاكي است كه در صورت لزوم روي كود حيواني ريخته مي¬شود، البته اگر از نظر اجرايي امكان¬پذير باشد. ريختن كودهاي شيميايي در بين لايه¬اي از كود حيواني مناسب¬تر است به طوري¬كه اين كودها كمترين تماس را با خاك داشته باشند. جايگزيني براي اين نوع كوددهي وجود ندارد و استفاده از كودهاي غني شده به عنوان جايگزيني براي كودهاي حيواني (به همراه كودهاي شيميايي مناسب) نبايد مدنظر باشد به اين دليل كه كودهاي حيواني علاوه بر اينكه مقداري از نياز غذايي درختان را تامين مي¬كنند، باعث بهبود خصوصيات فيزيكي، شيميايي، حاصلخيزي و بيولوژيكي خاك مي¬شوند كه در مطالب هفته هاي قبلي به آن¬ها پرداخته شده است. اما كودهاي غني-شده كيسه¬اي، در صورتي¬كه از نوع مطلوب آن¬ها استفاده شود، تنها مي¬توانند تا حدودي نيازهاي غذايي درختان را برطرف كنند و به عبارت ديگر فقط اثر تغذيه¬اي دارند و تقريباً بر ساير خصوصيات خاك بي¬تاثيرند. در واقع استفاده از كودهاي غني شده مناسب بر استفاده به تنهايي از كودهاي شيميايي ارجحيت دارد چون تماس كودهاي شيميايي مانند فسفره، پتاسه و عناصر ريزمغذي با خاك را كم كرده و از واكنش¬هاي ناخواسته آن¬ها با خاك تاحدودي جلوگيري مي¬كنند. بنابراين در شرايط خاصي استفاده از كودهاي غني¬شده (بهتر است بگوييم آلي- شيميايي) مي¬تواند مدنظر قرار گيرد.
در چه شرايطي از كودهاي غني شده (آلي- شيميايي) استفاده شود؟
همان¬طوركه اشاره شد در شرايط خاصي مي-توان با كاربرد كودهاي غني¬شده (آلي- شيميايي) درختان پسته را تغذيه نمود كه در زير به طور فهرست¬وار به اهم آن¬ها اشاره مي-شود:
1- در صورتي¬كه باغدار به هر دليلي نخواهد يا نتواند از شيوه اصولي كوددهي در باغ كه كاربرد كودهاي حيواني در چالكود و ريختن كودهاي شيميايي مناسب براساس آزمايش خاك و برگ و تاريخچه باغ بر روي آن مي-باشد، استفاده نمايد، در چنين شرايطي مي-توان با استفاده صحيح از كودهاي غني¬شده (آلي- شيميايي) مناسب، كه در ادامه به شرايط مطلوب آن¬ها اشاره خواهد شد، به تغذيه درختان پسته كمك كرد. اين شرايط معمولاً براي باغداراني كه مساحت باغ-هايشان زياد بوده و احتمالا فرصت كوددهي حيواني به همه باغ¬هاي خود را ندارند يا باغداراني كه سال¬هاي قبل با استفاده از كودهاي حيواني شرايط باغ خود را بهبود داده¬اند و هم¬اكنون مي¬خواهند از نظر تغذيه¬اي به درختان خود كمك نمايند، پيش مي¬آيد.
2- استفاده از كودهاي آلي غني¬شده مناسب خيلي بهتر از استفاده تنها از كودهاي شيميايي فسفره، پتاسه و عناصر ريزمغذي (عمدتاً كودهاي شيميايي حاوي آهن، روي، منگنز و مس) مي¬باشد. بنابراين در شرايطي كه باغدار فقط تمايل به استفاده از كودهاي شيميايي دارد استفاده از كودهاي غني¬شده، كه كودهاي شيميايي همراه با مواد آلي هستند، بهتر بوده و از تثبيت شدن و بهره¬وري پايين كودهاي شيميايي جلوگيري مي¬كند.
3- استفاده از كودهاي غني¬شده پليتي يا گرانوله به دليل حجم كمتر، راحت¬تر بوده و حتي كاربرد آن¬ها با كودپاش امكان¬پذير است. بنابراين باعث صرفه¬جويي در نيروي كارگري شده و كاربرد آن¬ها به زمان و هزينه كمتري نياز دارد.
4- كودهاي حيواني براي اثربخشي مناسب خود بايد شرايط استانداردي داشته باشند كه مهمترين آن¬ها پوسيده بودن (پايين بودن نسبت كربن به نيتروژن)، عاري بودن از مواد خارجي نامناسب (مانند شن، خاك¬اره، كاه و موارد مشابه) و درصد رطوبت نسبتاً پايين است. در صورتي¬كه امكان فراهم نمودن كودهايي با چنين استانداردهايي وجود ندارد مي¬توان از كودهاي غني¬شده (الي- شيميايي) مناسب استفاده نمود.
5- در شرايط خيلي شور كه امكان استفاده از كودهاي حيواني در سطح وسيع نيست، كودهاي غني¬شده مناسب معمولا شوري خيلي بالايي

6- ندارند و چون از حجم كمتري از مواد در مقايسه با كوددهي معمول برخوردارند، مي-توان از آن¬ها در شرايط خيلي شور استفاده نمود.
ويژگي¬هاي كودهاي غني شده (آلي- شيميايي) مناسب چيست؟
1- حتي¬المقدور داراي مخلوطي از مواد آلي پوسيده (كودهاي حيواني و مرغي) و بدون مواد خارجي نامناسب باشند.
2- داراي نسبت متعادلي از كودهاي شيميايي (عناصر غذايي) باشند.
3- داراي فرمول¬هاي مختلف مناسب جهت كاربرد در شرايط مختلف خاك و باغ¬هاي با تاريخچه كوددهي متفاوت باشند.
4- داراي نسبت كربن به نيتروژن ((C/N و pH پايين باشند.
5- داراي مقدار عناصر غذايي ادعا شده بر روي كيسه باشند. براي اطمينان بايد قبل از خريداري كود، آن را آزمايش نمود.
6- توسط افراد متخصص و متعهد فرمول¬بندي و توليد شده باشد. همان¬طوركه مي¬بينيد شرايط يك كود مناسب، جز در مواردي، به راحتي قابل تشخيص نيست، بنابراين باغداران بايد چنين كودهايي را از شركت¬هايي كه داراي كادر متخصص و متعهد هستند با شرط دارا بودن عناصر مورد ادعا تهيه نمايند. از آنجا كه رعايت اصول توليد كود مناسب بايد منجر به اثر بخشي خوب آن كود در باغ و بهبود كميت و كيفيت محصول شود، توصيه مي¬شود كه جهت جلوگيري از صرف هزينه-هاي گزاف، باغداران كود غني¬شده مورد نظر خود را ابتدا در سطح كوچكي از باغ خود امتحان كرده و در صورت رضايت، براي سال¬هاي بعد با رعايت شرايط گفته شده در بالا نسبت به استفاده از آن¬ها در سطح وسيع اقدام نمايند.
مؤسسه تحقيقات پسته كشور

IMG 3836حجت الاسلام محمدکاظم راشد یزدی، در اجتماع عاشورائیان رفسنجان در حسینیه ثارالله با پاسداشت حماسه 9دی، فتنه انگیزی را تلاش مذبوحانه ای دانست که به شکست انجامید و دست منافقان را رو کرد.

استاندار کرمان گفت: ما فراموش نمی‌کنیم که مدافع ولایت هستیم و این رمز موجب شده است، ثابت کنیم، می‌توانیم، مقتدر باشیم.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: ابتدای سال جاری تاکنون 24 هزار نفر در استان کرمان باسواد شدند که در مقایسه با سایر استان‌‌ها رتبه نخست کشور را داریم. به گزارش خبرگزاری فارس، اردشیر بحرینی در نشست خبری به مناسبت هفته سوادآموزی اظهار داشت: طبق آخرین آمار رسمی از سرشماری نفوس و مسکن سال 90 در گروه هدف 10 تا 49 سال سوادآموزی 186 هزار و 89 نفر در استان کرمان اظهار بی‌سوادی کرده‌اند.
وی با بیان اینکه آمار خوداظهاری باید مورد پالایش قرار گیرد، عنوان کرد: 68 هزار و 887 نفر از این آمار اتباع بیگانه و افاغنه هستند.
بحرینی افزود: بعد از آخرین سرشماری نفوس و مسکن، 32 هزار و 616 نفر کارنامه قبولی سوادآموزی دریافت کردند که باید از مجموع آمار کسر شود.
وی ابراز داشت: از 74 هزار و 856 نفر باقیمانده بی‌سواد برآورد می‌شود که در سال 92 حداقل 10 هزار نفر در دوره سوادآموزی قبولی داشته باشیم.
بحرینی گفت: علاوه بر اینکه فوتی‌ها و مهاجران نیز باید از آمار کلی بی‌سوادی در استان کرمان کسر شود و تعدادی نیز آموزش‌ناپذیر هستند.

محمد دوست‌محمدی با حکم رئیس هیئت مدیره شرکت مخابرات ایران به عنوان مدیرعامل جدید شرکت مخابرات کرمان منصوب شد.
در این مراسم از زحمات علیرضا مهدوی مدیر عامل سابق شرکت مخابرات استان کرمان تقدیر شد. دوست‌محمدی از سال 84 تاکنون به عنوان قائم‌مقام مدیرعامل و از اعضای اصلی هیئت مدیره شرکت مخابرات کرمان بوده است.

امام جمعه رفسنجان گفت: در قیام 9 دی مردم به وظیفه خود عمل کردند و با حضور میلیونی در مقابله با فتنه گران به صحنه آمده و غائله فتنه را خاموش کردند.
حجت الاسلام عباس رمضانی پور در جلسه برگزاری مراسم گرامیداشت قیام 9 دی اظهار داشت: در این روز نباید تنها به راهپیمایی بسنده کنیم و باید در راستای تقویت باورهای مردم، علاوه بر برگزاری تجمع ها و جلسات با استفاده از سخنرانیهای افراد صاحب نظر و بر پایه اندیشه های ناب اسلام بر بصیرت و آگاهی مردم بیافزاییم.
وی با اظهار اینکه آنچه بر ماندگاری این روز می افزاید این است که اجازه ندهیم فتنه ای از نوع دیگر در جایی دیگر رخنه کند، تصریح کرد: امیدواریم افراد فتنه جو و سود جو نتوانند با نفوذ در دولت جدید مردم را از صحنه خارج کنند و بر روز و قیام 9 دی غلبه کنند.
سرپرست فرمانداری رفسنجان نیز در این جلسه با اعلام برنامه های بزرگداشت 9 دی در رفسنجان اظهار داشت: مراسم بزرگداشت 9 دی با حضور آحاد مردم، ساعت 9 و نیم صبح روز دوشنبه 9 دی ماه در حسینیه ثارالله رفسنجان برگزار و از سخنرانان کشوری در تبیین اهمیت این روز استفاده خواهد شد.
علی محمدی بهجت عنوان کرد : برگزاری مسابقات پرسمان سیاسی، دعوت از شاعران ممتاز شهرستان، مسابقه نقاشی برای گروههای مختلف سنی در قالب بصیرت از دیگر برنامه های بزرگداشت 9 دی در رفسنجان است.
به گفته وی دانشجویان و دانش آموزان و علاقه مندان نیز می توانند با ارائه مقالاتی با موضوع آشنایی با 9 دی، فرهنگ بصیرت و آگاهی را در مردم ترویج دهند.
محمدی بهجت در همین زمینه اضافه کرد: باید از تمامی ظرفیتها استفاده کرد تا مفهوم واقعی بصیرت و قیام 9 دی را به مردم منتقل کنیم.

مسابقات فوتبال نوجوانان قهرمانی کشور در هفته نهم با پیروزی مس رفسنجان برابر فجر شهید سپاسی همراه بود. در این دیدار که در ورزشگاه شهدای صنعت مس رفسنجان برگزار شد، نوجوانان صنعت مس توانستند با تنها گلی که محمد کریم زاده در دقیقه 35 بازی به ثمر رساند هر 3 امتیاز دیدار را کسب نمایند. تیم نوجوانان در دیدار بعدی خود روز جمعه در بندر عباس به مصاف آلومینیوم هرمزگان می رود.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان، از ارائه‌ آموزش 211 نفر از نیروهای وظیفه‌ی مستقر در پادگان‌های ناجای کرمان در سال جاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان، مهدی ابراهیمی‌نژاد ارائه‌ آموزش‌ در پادگان‌ها را در راستای استفاده‌ی مطلوب از دوران خدمت و کاهش دغدغه‌‌ی ورود سربازان به بازار کار دانست و گفت: سربازان می‌توانند در هنگام گذراندن دوران سربازی، آموزش‌های محصول محور و مبتنی بر بازار کار را که در آینده می‌تواند یک شغل محسوب شود؛ فرا گیرند.
وی گفت: این آموزش‌ها در پادگان شهید باهنر کرمان در قالب رشته‌های جوش‌کاری، کمک برق‌کار، مکانیک موتورهای بنزینی، جوش‌کاری و کمک لوله‌کش بوده است.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان افزود: سربازان وظیفه‌ی یگان ویژه کرمان نیز در رشته‌های کمک لوله‌کش، کمک برق‌کار، تعمیرکار موتورهای بنزینی، مکانیک موتورهای بنزینی و تعمیر موتور و گیربکس اتومبیل‌های سواری آموزش‌های مهارتی مربوط را فرا گرفته‌اند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: بسیاری از بیماران سرطانی برای تأمین داروهای خود به کمک نیاز دارند که خیران باید در این زمینه پیشقدم شوند.

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مشکل ادامه تحصیل دارندگان مدرک تحصیلی معادل حل شد.
به گزارش ایلنا و بر اساس این مصوبه، تمام دارندگان مدرک تحصیلی معادل فوق دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس می‌توانند پس از ارزیابی مدارک تحصیلی آنان و جبران کسر واحدهای خود برابر آیین‌نامه مصوب طبق ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه تحصیل دهند.
شورای عالی انقلاب فرهنگی به دو وزارتخانه «آموزش و پرورش» و «علوم، تحقیقات و فناوری» مأموریت داد تا آیین‌نامه شیوه ارزیابی، جبران کسر واحد‌ها و چگونگی ادامه تحصیل را تدوین کنند که پس از تصویب توسط مراجع ذی‌ربط به اجرا گذاشته می‌شود.

رئیس دانشگاه پیام‌نور از توقف همکاری با مربیان فوق لیسانس خبر داد و گفت: تصمیم داریم مربیان دارای مدرک فوق لیسانس از این به بعد در پیام‌نور تدریس نکنند.
ابوالفضل فراهانی در گفت‌و‌گو با مهر، درباره تصمیمات تازه دانشگاه پیام‌نور درباره جذب حق‌التدریس با مرتبه مربی تاکید کرد: با توجه به این‌که بیش از سایر مرتبه‌های علمی، تعداد مربیان فوق لیسانس حق‌التدریس در دانشگاه پیام‌نور بیشتر است، تصمیم داریم مربیان دارای مدرک فوق لیسانس از این به بعد در پیام‌نور تدریس نکنند.
وی عنوان کرد: بزودی پذیرش حق‌التدریس‌ها با مرتبه استادیاری در دستور کار پیام‌نور قرار می‌گیرد.
به گفته رئیس دانشگاه پیام‌نور، توان علمی برخی از مربیان حق‌التدریس فوق لیسانس به اندازه‌ای نیست که پاسخگوی نیاز دانشجویان پیام‌نور باشد. فراهانی در ارتباط با تحصیل مربیان خاطرنشان کرد: زمینه‌های تحصیل همزمان مربیان در دانشگاه پیام‌نور فراهم شده است.

استاندار کرمان گفت: امیدواریم با سرمایه گذاری های در حال انجام در استان تولید فولاد در پنج سال آینده به 10 میلیون تن برسد. به گزارش ایرنا، علیرضا رزم حسینی شامگاه یکشنبه در بازدید از کارخانه گل گهر سیرجان افزود: استان کرمان براحتی می تواند به قطب تولید فولاد کشور تبدیل شود که در این زمینه تمامی حمایت های لازم را انجام می دهیم.
وی ادامه داد: مشکلات واحدهای تولیدی و کارخانجات در دست احداث تولید کنسانتره و فولاد را به صورت جدی بررسی می کنیم و امیدواریم با بهره مندی از همه ظرفیت ها اهداف استان در زمینه تولید آهن محقق شود.

urlمعاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: 90 درصد گزارش بازرسی‌ها مربوط به تخلف گرانفروشی در بازار است.

13920926000510 PhotoLبا توجه به سرمای شدید در منطقه مدیترانه و بارش شدید برف و باران و گزارش اخیر سازمان ملل در خصوص رخداد بزرگترین فاجعه انسانی در جهان معاصر در مرز ترکیه و سوریه،

با اختراع یک سیستم جدید که از لرزش برای دفع آب و یا برف و تگرگ روی شیشه جلوی اتومبیل استفاده می کند، برف پاکن‌های قدیمی به زودی از بین رفته و فناوری جدید جای آن را می گیرد.
گروه مک لارن به عنوان یکی از پیشرفته ترین شرکت اتومبیل سازی و پیشگام در طراحی ابراتومبیلهای فرمول یک در نظر دارد با فناوری جدید خود که از جتهای جنگنده گرفته از شر برف پاک کن های قدیمی خلاص شود.
این سیستم جدید از امواج صوتی با فرکانس بالا شبیه به امواجی سود می برد که دندانپزشکها برای خارج کردن لایه باکتری متراکم شده روی دندان استفاده می کنند و پزشکان برای اسکن جنین مورد استفاده قرار می دهند.
با ایجاد یک میدان نیرو، آب، حشرات، گل و بقایای هرچه را که روی شیشه مانده دفع می کند و دید را بهبود می بخشد. مک لارن اعلام کرد که از حذف شیشه پاک کن موجب می شود که اقتصاد سوخت اتومبیل نیز بهبود یابد چرا که وزن موتورهای شیشه پاک کن از بین می رود.
این سیستم همچنین موجب می شود که در هوای سرد برف پاک کن روی شیشه یخ نزند.
این اولین باری نیست که طراحی این فناوری پیشنهاد شده است، در سال 1986، شرکت ژاپنی موتودا یک سیستم برف پاک فراصوت به ثبت رساند که از امواج فراصوت برای دفع آب باران از روی شیشه جلوی اتومبیل استفاده می کرد.

نیروهای سایبری اطلاعات سپاه ثارالله استان کرمان 9 سایت و پایگاه اصلی معاند با نظام مقدس جمهوری اسلامی را هک کردند.
نیروهای سایبری اطلاعات سپاه ثارالله استان کرمان طی یک عملیات فنی و گسترده در فضای مجازی تعداد 9 سایت و پایگاه اصلی معاند با نظام مقدس جمهوری اسلامی را از دسترس خارج کردند. این پایگاه‌های معاند که با هزینه میلیونی و حمایت فتنه‌گران داخلی طراحی شده بودند به طور کامل از دسترس خارج شدند. این پایگاه‌های ضد انقلاب که در استان کرمان هک شدند عبارتند از ندای سبز آزادی، سبزنامه، سیزپروکسی، نوروز، استان‌بان، سی میل، نوگام، ایران آپی‌نیون و دگرواژه.
به گزارش فارس، استان کرمان طی سال‌های اخیر محمل امنی برای جریان ضدانقلاب و جاسوسی شده است، ‌کشف شبکه ام‌آی‌سیکس و دستگیری جاسوسان این شبکه در کرمان و ... دلیلی محکمی بر این ادعا است.

مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرمان از برگزاری اجتماع بزرگ عاشورائیان در روز 9 دی در کرمان خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی صدفی عصر شنبه در جمع خبرنگاران اظهارداشت: در سال 88 پس از فتنه گری های صورت گرفته در زمینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مردم با بصیرت کرمان با اجتماع گسترده مقابل حسینه ثارالله کرمان این اقدام را محکوم کردند.
وی تصریح کرد: حماسه مردم کرمان در این روز ماندگار بود و از شاخص ترین اقدامات مردم در راستای محکومیت فتنه گران است.
صدفی افزود: اقدام مردم نشان از درک صحیح از وضعیت سیاسی کشور داشت که این حضور و شعور مردم کرمان در تاریخ استان ماندگار شد.
صدفی گفت: در سال جاری نیز در روز 9 دی اجتماع بزرگ عاشورائیان در حسینه ثارالله کرمان برگزار می شود.
وی ادامه داد: در این مراسم مردم کرمان بار دیگر با آرمانهای انقلاب تجدید بیعت می کنند و سخنران این مراسم نیز آیت الله خاتمی نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان و امام جمعه تهران خواهد بود.
وی افزود: برای برگزاری با شکوه این مراسم از ماهها قبل در قالب کمیته های مختلف برنامه ریزی های دقیق انجام شده است.

با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان و جمعی از مسئولین رفسنجان، روز یکشنبه از تابلوی مشبک کاری شده با متن زیارت عاشورا در نگارخانه فرهنگ این شهرستان رونمایی و این تابلو به حرم مطهر امام حسین(ع) اهدا شد.
به گزارش خبرنگار ما، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در این مراسم گفت : حضرت زینب (س) در اولین اربعین حسینی توانست قیام امام حسین (ع) را به واسطه هرآنچه که داشت در طبق اخلاص گذاشت و حماسه بی بدیع انقلاب سیدالشهدا را خلق نمود .
احمد سعیدی افزود : امروز در کشورهایی از جمله انگلیس و آمریکا شاهد راه اندازی هیئتهای مذهبی و دسته های حسینی هستیم و این به دلیل تحمل رنجها و مصائب امام حسین و یارانش و خانواده اش است.
مسئول انجمن هنرهای تجسمی شهرستان رفسنجان نیز اظهار داشت: 18 نفر از هنرمندان مشبک کاری شهرستان رفسنجان در ده روز اول ماه محرم سال گذشته اثر مشبک کاری متن زیارت عاشورا را در تابلوی به عرض 1 متر و طول 2 متر خلق کردند.
علی رحیمی با اشاره به اینکه این تابلو به حرم امام حسین (ع) اهدا می شود افزود : برای نقاط، اعراب و حروف این زیارت ، حدود 10 میلیون قطعه چوب به کار رفته است.
همچنین در ادامه، نمایشگاه آثار هنری با موضوع عاشورا با حضور سرپرست فرمانداری، امام جمعه، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و جمعی از مسئولین شهرستان به مدت 5 روز افتتاح شد .
محصولات این نمایشگاه 16 اثر شامل پوستر ، عکس و تصویر است.
بنا به این گزارش، با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان همچنین کتاب شعر « از ما برای مردم» مجموعه اشعار نویسنده جوان رفسنجانی سمیرا عسگرنژاد در محل نگارخانه فرهنگ رونمایی شد.

he258در میان حوادث مختلف، 3/4درصد مربوط به سوختگي است كه از اين ميزان 7/1درصد زنان و 6/2 درصد مردان دچار سوختگي مي شوند
علائم: قرمزي پوست،‌درد در ناحيه سوخته، ورم كردن و تاول در ناحيه سوختگي
كمك هاي اوليه در سوختگي ها:
ابتدا بيمار را آرام نماييد. پس از آن، محل سوختگي را با آب سرد و تميز حداقل به مدت 10 دقيقه شستشو دهيد.
در ادامه، انگشتر، ‌النگو، ‌كمربند،‌ ساعت و ساير زيورآلات و و سايل تنگ و فشارنده را خارج نماييد. همچنین لباس هاي عضو سوخته را خارج نموده و در محل هايي كه به بدن چسبيده،‌ قيچي كنيد. از ترکاندن تاول ها خودداری کرده و با كمك يك پانسمان ( گاز استريل) و يا يك پارچه تميز بدون كرك، محل سوختگي را به آرامي بپوشانيد. به هيچ عنوان از خميردندان، ‌سيب زميني رنده شده و روغن جهت تسكين درد و بهبودي سوختگي استفاده ننموده و با 115 تماس بگيريد.
پیشگیری:
همیشه به یاد داشته باشید از قراردادن اشياء قابل اشتعال نظير البسه، پرده، مبل، لوازم چوبي، روزنامه، عروسك، فرش، رختخواب و مخزن نفت و بنزين و تينر در نزديك وسايل گرمازاي ثابت(مثل بخاري، شومينه و اجاق گاز) يا متحرك(مثل علاءالدين) خودداري و حداقل فاصله ايمن بين آنها كه 1 متر مي باشد را رعايت کنيد. انواع وسايل گرمازا نظير بخاري برقي يا گازي، اجاق گاز، فر، سماور، پيك نيك و ... بايد حفاظ مناسب داشته و سطح خارجي آنها با لايه عايق يا حفاظ ايمني پوشيده شده باشد و از قرار دادن آنها در مسير رفت و آمد خودداري نماييد.مايعات قابل اشتعال مثل چسب موكت، نفت، گازوئيل و ... را در خانه (به ويژه در زيرزمين و پاركينگ) نگه نداريد و نزديك آنها سيگار روشن نكنيد. موقع استفاده از وسايل گازسوز، ابتدا كبريت را روشن و بعد شير گاز را باز كنيد. از خاموش كردن شعله با فوت به جاي بستن شير خودداري كنيد. هميشه پس از استفاده از آتش و قبل از ترك محل، از خاموش شدن كامل آتش اطمينان حاصل نماييد. شعله اجاق گاز، علاءالدين و... را پس از استفاده خاموش نماييد..
بايد نصب هرگونه وسيله گرمازا و حرارتی را به متخصصان مربوطه واگذار نمود. معايب و نواقص قسمت هاي مختلف دستگاههاي گازسوز هر قدر هم كه جزئي باشد مهم است و براي تعمير آنها فوراً با نمايندگي فروش دستگاههاي مزبور و يا تعميركاران مجرب تماس بگيريد.
در صورت نشت گاز و استشمام بوي آن قبل از هر كاري بايد دقت كرد در آن محل هيچگونه آتش كبريت، فندك و امثال آن روشن نشود و همچنين كليدها و وسايل برقي، قطع و وصل نگردند و به همان حال روشن يا خاموش كه هستند باقي بمانند زيرا شعله يا جرقه حاصل از هر يك از عوامل فوق ممكن است باعث انفجار گاز پخش شده گردد.
مرکز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشکی رفسنجان

محمد خواجه پور / کارشکاس ارشد تربیت بدنی- آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی
همان طور که در شماره قبل وعده کرده بودیم تا مطالبی را جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان در مورد معزل ناهنجاری عضلانی اسکلتی ارائه دهیم دراین شماره، ناهنجاری های کف پای صاف را به دلیل شیوع فراوان آن به شما معرفی می کنیم.
dدر ابتدا لازم است به معرفی مختصری از آناتومی کف پابپردازیم
در كف پا سه نقطه وجود دارد كه نقاط اصلي تحمل كنندة وزن بدن هستند. که در شکل زیر می بینید.
حال اگر سه نقطة فوق را به يكديگر وصل كنيم‎، مثلثي حاصل مي‎شود كه اضلاع آن در واقع قوسهاي كف پا هستند.
وجود اين قوسها از دو لحاظ مهم است‎:
1- از نظر تعميم و كاهش فشارهاي وارد شده بر بدن‎. قوسها در كف پا حكم فنر دارند و فشارهايي را كه در اثر راه‎ رفتن‎، پريدن و دويدن ايجاد مي‎شود تعميم و كاهش مي‎دهند.
2- از نظر ايجاد تحرك لازم در پا.
در وضعيت طبيعي ساختار كف پا، بايد قسمت نوك پنجه‎ها (بخش قدامي پا)، لبة كناري كف پا به طور كامل و پاشنه روي زمين قرار گيرد. دو بخش مياني و داخلي به طريقي كه در شكلبالا نشان داده شده است روي زمين قرار مي‎گيرند
عدم وجوداین قوس های در کف پا با عث بوجود آمدن کف پای صاف می شود.
از مهم ترین علل صافي كف پا در جوانان و نوجوانان می توان به ادامه عوامل دوران بچگي، تغيير شكل زانوي ضربدري(هم علت هم عارضه)، انحراف پاشنه ها به سمت خارج و تغيير شكل هاي پيچشي استخوان درشت نئي ساق پا اشاره کرد.
مهمترین علائم كف پاي صاف
مهمترین علائم كف پاي صاف فقدان حالت فنري بودن در پا، فقدان عمل ضربه گيري در پا، خستگي زودرس، درد در قسمت داخلي و خارجي مچ پا، انحراف سر استخوان پاشنه به سمت داخل و كف پا، انحراف انگشت شست به خارج (شست كج)، تاثيرات ثانويه روي زانو، قرار گرفتن پنجه پا در هنگام راه رفتن متمايل به خارج، روی زمین قرار گرفتن جانب داخلي پا در ايستادن و راه رفتن، ساییدگی در جانب داخلي پاشنه كفش و همچنین کمردرد می باشد.
این علائم فقط جزء کوچکی از عوارض کف پای صاف می تواند باشد . عوارضی که در بزر گسالی افراد را دچار می کند غیر قابل جبران است. از بیماری های قلبی گرفته تا دیسک کمر و مر گ میر زود رس. این افراد به هیچ عنوان نمی توانند در ورزش درخشش خوبی داشته باشند .این در حالی است که کسانی که این عارضه را دارند حتماً در دیگر اندام خود نا هنجاری های دیگری نیز دارند و زندگی پر دردی را سپری خواهند کرد.
تشخیص کف پای صاف
معمولی ترین روش تشخیص این است که پاي شخص را با دوده يا پودر مشابهي مثل گچ آغشته مي كنيم و او در حالت ايستاده بر روي يك صفحه صاف قرار مي گيرد و راه می رود ضمناً فرد مي تواند كف پاي خود را خيس كرده و آنرا بر روي سطح خشكي مانند كاغذ قرار دهد در اين روش اثر پا معمولا به سه درجه تقسيم مي شود .
کف پای صاف 2- کف پای نرمال 3- کف پای گود( که عوارض خاص خود را دارد)
درمان
درمان کف پای صاف در دوران رشد با حرکات اصلاحی ویژه زیر نظر متخصصین حرکات اصلاحی بخوبی میسر است . برای کسانی که کف پای صاف مادر زادی دارند می توان با حر کات اصلاحی از پیشروی عوارض کف پای صاف جلو گیری کرد. اما باید توجه داشت بعد از سپری شدن دوران رشد هیچ در مانی برای این عارضه وجود ندارد و عوارض آن تا پایان عمر پیشرفت خواهد کرد و طول عمر فرد را کاهش خواهد داد.
البته بحث در مورد نا هنجاری های کف پا بسیار وسیع است که نه تنها در چند جمله بلکه در چندین کتاب نمی گنجد.
انشاءالله در شماره بعدی به برنامه درمانی کف پای صاف می پردازیم.
شما خوانندگان محترم می توانید هر گونه سوالی در این زمینه دارید به شماره 10005230115116پیامک بفرستید.

omavy-mosque...و حالا به عمار یاسر می‌رسیم، مرد دیگری از تبار اصحاب پیامبر(ص) و امیرالمومنین(ع)، ویژگی‌های این شخصیت چه بوده است؟

ـ در منابع آمده است که سال ولادت عمار همزمان با عام‌الفیل است، یعنی همان سالی که پیامبر اکرم (ص) به دنیا آمده است. او کسی است که افتخار دارد پدر، مادر و خودش در راه اسلام شهید شده‌اند. عمار از جمله کسانی به شمار می‌آید که همواره در راه اسلام دچار آسیب و شکنجه بود، به عنوان مثال در زمانی که پیامبر اسلام در مکه بودند، کفار، عمار را در یک زره آهنی قرار می‌دادند و در گرمای شدید تابستان بر روی زمین قرار می‌دادند و بدن او از گرما می‌سوخت. آن‌ها آنقدر او را شکنجه کردند تا وادار شود از پیامبر اظهار بیزاری کند. روایت است عمار بعد از آزادی با ناراحتی و گریه نزد خاتم پیامبران رفت و گفت که مجبور شدم اظهار بیزاری کنم در حالی که در دلم اینگونه نیست و در این زمینه آیه 106 سوره نحل درباره عمار است که خداوند می‌فرماید: کسی را که مجبور کنند در حالی که قلبش مطمئن به ایمان است، کافر نیست. عمار در نزد پیامبر اسلام نیز جایگاه ویژه‌ای داشت به گونه‌ای که ایشان در جایی فرموده‌اند: «عمار همیشه با حق است و حق هم با عمار است. عمار حکم پوست بین دو چشم مرا دارد.»
درباره صبر عمار و خانواده‌اش سخنان بسیاری در تاریخ اسلام آمده است، وی در دوره امیرالمومنین(ع) نیز بر همین موضع استوار بود؟
ـ بله. او در همان ایامی که در مکه بود و قریش پدر و مادر و خودش را شکنجه می‌دادند، به پیامبر تأسی می کرد. پیامبر همیشه خطاب به آن خانواده می‌گفتند که ای خاندان یاسر، صبر پیشه کنید که وعده‌گاه شما بهشت خواهد بود و از آنجا که این صبر را داشت همواره در جایگاه مومنان قرار داشت و حتی بعد از کودتای ثقیفه، وی در صف مطیعان امیرالمومنان (ع) بود و به دلیل همین صبر، عمار همواره مورد آزار واقع می‌شد و صدمات او به گونه‌ای بود که آسیب‌های جسمانی بسیاری را متحمل می‌شد.
جایگاه تاریخی عمار در کنار حضرت علی(ع) را ترسیم بفرمایید و این‌که چگونه به وظایف خود در این حوزه عمل می کرد؟
ـ عمار پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) همواره در کنار امیرالمومنان (ع) بود تا به جنگ صفین رسید و در این جنگ حضور بسیار موثری داشت و بارها به گونه‌ای عمل کرد که موجب رضایت امام شد. به عنوان مثال در خلال جنگ صفین شخصی از یاران به خدمت امام رسید و گفت که آقا من دچار شک شدم، شما نماز و قرآن می‌خوانید و در مقابل، سپاه معاویه هم این کارها را انجام می‌دهند و من دچار سردرگمی شده‌ام، در اینجا امام جواب وی را ندادند و او را به نزد عمار فرستادند. عمار در پاسخ به آن مرد گفت که با این پرچمی که در دست علی (ع) است، من سه بار در کنار رسول خدا (ص) با کفار قریش جنگیدم و این بار چهارم است که می‌جنگم و این موضوع نشان می‌دهد که موضع امام ما همان موضع خدا است و موضع دشمنان او، موضع دشمنان حضرت محمد (ص) است و آن مرد قانع شد. عمار در همان ایام جنگ صفین، گاهی سخنانی به زبان می‌آورد که به هدایت و راهنمایی مردمی که اطراف علی (ع) یا در صف مقابل او قرار داشتند، می‌انجامید.
در روز نهم جنگ صفین، عمار که حدود 91 سال سن داشت به میدان جنگ رفت و مبارز طلبید، در این جنگ عده‌ای از سپاهیان معاویه او را محاصره کردند و ضربه‌ای محکم بر کمر و پای او زدند که خون فراوانی آمد. سپاهیان، عمار را به عقب برگرداندند و خادم عمار، ظرف شیری برای او آورد، او در حالی که خونریزی شدیدی داشت برای اثبات حقانیت و روشن کردن جایگاه امام علی (ع) از فرصت استفاده کرد و گفت که رسول خدا (ص) راست گفت چون فرمودند آخرین نوشیدنی تو مقداری شیر است و او پس از نوشیدن شیر به درجه شهادت نائل شد.
به عنوان سوال آخر بفرمایید دلیل اصلی قرب و نزدیکی عمار و سلمان به خدا و فرستادگان او را در چه می‌توان دانست؟
ـ در این میان می‌توان گفت تعالیم رسول خدا (ص) و اطاعات از این تعلیمات نقش بسیار موثری داشته است، زیرا پیامبر به خیلی از افراد تعلیم داده بودند اما به جایگاه او نرسیدند. بسیاری از اصحاب، جایگاه امام علی (ع) را قبل از بعثت پیامبر شنیده بودند اما چون گرفتار هوای نفس، حب و بغض و تشنه قدرت و قبیله‌ بودند، این سخنان را فراموش کردند در حالی که عمار و سلمان دوست داشتند به بهشت وعده داده شده برسند. در این میان نقل است روزی سلمان همراه علی (ع)در راه کوه احد برای بازگرداندن حضرت زهرا (س) و حسنین بود، در وسط راه، امام، سلمان را نگه داشت و گفت: گوشه آسمان را نگاه کن و سلمان در آسمان گوشه‌ای از بهشت را و فرشتگانی را دید که با لبخند به او می گفتند که به سمت ما بیا. امام فرمودند که سلمان آیا می‌خواهی بروی؟ در اینجا اشک از چشمان سلمان جاری می‌شود و می‌گوید که من بهشت را با علی(ع) می‌خواهم و بدون او نه. این موضوع نشانگر این است که شناخت و ایمان به درستی در دل او نفوذ کرده بود و تمام این‌ها عنایت خداوند متعال نسبت به بود.

thامین کشوری
استاد شهید مطهری در موضوع اهمیت به دست آوردن لقمه حلال و پیامدهای خانمان سوز درآمد حرام رهنمون های متعدد و قابل توجهی دارند. در شرایط فعلی نظام اقتصادی ایران اسلامی که بعضاً اقداماتی غیر اخلاقی و غیرشرعی نظیر ربا، احتکار، سرقت، دلالی بازار سکه و ارز و مسکن و ... که از سوی بعضی افراد صورت می گیرد، این بیانات اهمیت بسیار دارد که بخش هایی از آن در زیر می آید.
فتنه مال
در نهج البلاغه و در ضمن یک خطابه آمده است: على(ع) مشغول سخن گفتن بود، شخصى حركت كرد و عرض كرد: يا اميرالمؤمنين! فتنه را توصيف كن، آيا از رسول خدا چيزى در اين زمينه پرسيده و شنيده‏ اى؟
حضرت فرمودند: وقتى كه اين آيه نازل شد: أَحَسِبَ النّاسُ انْ يُتْرَكوا انْ يَقولوا امَنّا وَ هُمْ لايُفْتَنونَ، من دانستم كه در اين امت فتنه واقع خواهد شد و تا رسول خدا در ميان امت هست واقع نخواهد شد، از رسول اكرم پرسيدم: اين فتنه كه خدا خبر داده چيست؟ فرمود: بعد از من، مردم دچار فتنه خواهند شد...
و فرمود: يا على! بعد از من امت من مال دنيا به چنگ مى‏ آورند و همان مال، آنها را گرفتار فتنه‏ ها خواهد كرد و با اين حال بر خدا منت مى‏ گذارند كه دين دارند، تمناى رحمت او را دارند، احكام و مقررات الهى را با تأويل و شبهه پامال مى‏ كنند، حرامهاى خدا را حلال مى‏ كنند، شراب را به نام نبيذ و مال حرام و رشوه را به نام هديه و ربا را به نام بيع مى‏ خورند. من عرض کردم: يا رسول الله! تكليف من در اين وقت چيست؟، آيا با اين مردم، معامله كفر و ارتداد كنم يا معامله فتنه؟، فرمود: معامله فتنه.
تأثیر کسب حلال در اجابت دعا
در بحث شرایط استجابت دعا، یکی از شروط این است كه ساير شئون زندگى انسان با دعا هماهنگى داشته باشد. يعنى آنها با هدف تكوين و تشريع هماهنگى داشته باشند؛ دل، پاك و صاف باشد؛ كسب و روزى، حلال باشد؛ مظالم مردم بر گردن نداشته باشد.
در حديثی از امام صادق عليه السلام آمده است: هرگاه يكى از شما بخواهد دعايش مستجاب شود، كار و كسب و راه درآمد و روزى خود را پاكيزه كند و خود را از زير بار مظلمه‏ هايى كه از مردم بر عهده دارد خلاص كند، زيرا دعاى بنده اى كه در شكمش مال حرام باشد به سوى خدا بالا برده نمى ‏شود.
رسول اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: چه بهتر از اينكه مال حلال و پاك در دست آدم صالح و شايسته باشد.
مال راگر بهر دين باشى حمول نِعْمَ مالٌ صالحٌ خواندش رسول‏
چيست دنيا؟ از خدا غافل شدن نى قماش و خانه و فرزند و زن‏
آب در كشتى هلاك كشتى است ليك آن در زير كشتى پشتى است‏
کسب حلال‏
پیامبر از بيكارى و بطالت متنفر بود؛ مى‏ گفت: خدايا! از كسالت و بى ‏نشاطى، از سستى و تنبلى و از عجز و زبونى به تو پناه می ‏برم.
مسلمانان را به كار كردن تشويق مى‏ كرد و مى فرمود: عبادت هفتاد جزء دارد و بهترين جزء آن كسب حلال است.
ربا، حرامترین حرامها
خداوند متعال مى‏ فرمايد: «إنْ تُقْرِضُوا الله قَرْضاً حَسَناً»، اگر به خدا قرض بدهيد قرض حسن.
كلمه «قرض» معنايش در اصطلاح به این معناست كه كسى مالى را به شخص ديگرى به عنوان قرض بدهد تا بعد پس بگيرد. اين دو گونه است: زمانی هست كه بدون هيچ‏ گونه سود و منفعتى قرض مى ‏دهد و پس مى‏ گيرد و این به معنای قرض حسن است اما اگر سودى بخواهد، به هر نوع و به هر رنگى كه باشد، اين به معنای «ربا» است كه از حرام‏ترين حرامهاست و از گناهان كبيره محسوب می شود.
تقوا درجات و مراتب دارد. قرآن مجيد مى‏ فرمايد: بر آنان كه ايمان آورده و شايسته عمل كرده‏ اند، در مورد آنچه از نعمتهاى دنيا مصرف كنند باكى نيست (حلالشان باد) هرگاه تقوا و ايمان و عمل صالح را توأم داشته باشند و بعد از آن ايمان و تقوا و بار ديگر تقوا و احسان (نيكوكارى)، [و خدا نيكوكاران را دوست مى‏ دارد[
اين آيه كريمه متضمن دو نكته عالى از معارف قرآنى است: يكى درجات و مراتب ايمان و تقوا كه مورد بحث ماست، ديگر فلسفه حيات و حقوق انسان.
قرآن کریم می فرماید: نعمتها براى انسان است و انسان براى ايمان و تقوا و عمل. انسان آن گاه مجاز است از نعمتهاى الهى بهره ‏مند گردد كه خود انسان در مسير تكاملى خویش كه خلقت او را در آن مسير قرار داده حركت كند، يعنى مسير ايمان و تقوا و عمل شايسته.

cهفته گذشته در بخش نخست این مقاله، تأثیر کودهای حیوانی و مواد عالی برای بهبود ساختمان خاک، حاصلخیزی خاک، خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش به نحوه و میزان استفاده از مواد در باغات پسته خواهیم پرداخت.


اثرات مواد آلي بر خصوصيات بيولوژيكي خاك
تامين ماده اوليه و انرژي براي جانداران ريز خاك:
خاك محيطي سرشار از موجودات ريز است و اين موجودات وظايف مهمي در خاك به عهده دارند در واقع خاك بدون وجود آنها محيطي كامل براي رشد و نمو و محصول دهي مطلوب نيست. موجودات ريز خاك مانند همه موجودات زنده ديگر نياز به منبع انرژي و مواد غذايي دارند. مواد آلي خاك تامين كننده مواد غذايي مختلف و انرژي براي موجودات ريز خاك هستند.
ايجاد تعادل در رطوبت و تامين اكسيژن كافي براي جانداران ريز خاك :
موادآلي با افزايش تخلخل خاك، بالا بردن ظرفيت نگهداري آب در خاك و بهبود نفوذ پذيري آب در خاك ، تعادل رطوبت در خاك ايجاد مي نمايند و باعث مي شوند محيط مناسبي از نظر رطوبت و اكسيژن براي جانداران ريز خاك ايجاد شود.
با توجه به اثرات ذكر شده، لزوم كاربرد مواد آلي بيش از پيش آشكار مي گردد. در مناطق پسته كاري به علت محدوديتهاي خاك از جمله:
- عدم وجود ساختمان مناسب
- بالا بودن pH
- سبك يا سنگين بودن بعضي خاكها
- بالا بودن دور آبياري
استفاده از مواد آلي به صورت كودهاي حيواني اجتناب ناپذير مي باشد و هيچ نوع جايگزيني براي آن¬ها وجود ندارد و توصيه مي شود حداقل هر دو سال يكبار به مقدار كافي در باغها استفاده شوند.
شيوه كاربرد:
كاربرد كودهاي حيواني در سطح خاك معايبي دارد از جمله هدايت ريشه هاي مويين به عمقهاي بالاتر خاك و زياد شدن احتمال صدمه ديدن آنها و زياد شدن علفهاي هرز در باغ. همچنين كاربرد كودهاي مرغي به روش سطحي اصلا توصيه نمي شود چون اين كودها به دليل آلودگي بيشتر به قارچهاي آسپرژيلوس مي توانند آلودگي پسته به افلاتوكسين را باعث شوند.
به همين دليل شيوه كاربرد كودهاي آلي در باغهاي پسته روش كانال كود مي باشد. در اين روش، كود در كانالي كه در سايه انداز يك طرف درختان پسته تعبيه مي گردد ريخته مي شود (تصوير 1). عمق اين كانال با توجه به سن درختان، نحوه مديريت آبياري و نوع خاك كه باعث مي شود عمق تراكم ريشه درختان پسته تغيير نمايد، تعيين مي شود بطوريكه عمق كانال بايد حد بالايي يا متوسط عمق تراكم ريشه هاي مويين باشد. اين عمق در خاكهاي گوناگون از نظر بافت و ساختمان متفاوت است. دورآبياري و ميزان آب مصرفي و نوع مديريت نيز بر عمق تراكم ريشه اثر مي گذارد بنابراين عمق كانالكود بايد با توجه به نوع خاك و مديريت خاك و آبياري و مشورت با كارشناسان تعيين شود.
روش كانال كود در بيشتر مناطق پسته كاري معمول است و روش مناسبي نيز مي باشد چرا كه اثر بخشي مواد آلي در ناحيه اطراف ريشه و اصلاح خصوصيات خاك در اين ناحيه مي گردد. همچنين اگر كودهاي آلي داراي بذور علفهاي هرز و بعضي ميكرو ارگانيسمهاي مضر باشند، روش كانال كود باعث به حداقل رسيدن اثرات سوء آنها خواهد شد.
تصوير 1- كاربرد كودهاي حيواني به روش كانال كود در باغهاي پسته
مقدار مورد استفاده:
- مقدار مورد استفاده از كودهاي آلي برحسب نوع كود و شرايط آب و خاك مي تواند متفاوت باشد و در اين راه بايد از مشورت با كارشناسان بهره برد ولي به طور كلي اين مقدار مي تواند از 20 تن در هكتار تا 50 تن در هكتار نوسان داشته باشد.
نوع کود آلي مورد استفاده
- در مورد نوع كود آلي مورد استفاده در مناطق پسته كاري تجربيات و نقطه نظرات باغداران جالب توجه است. بعضي از باغداران اعتقاد دارند كه كود مرغي مناسبتر بوده و باعث بالا رفتن عملكرد مي شود، كود مرغي از عناصر نيتروژن، فسفر، كلسيم، سديم و گوگرد غني است ولي كود مرغي نسبت به كودهاي حيواني اثر كمتري بر بهبود خصوصيات فيزيكي و نگهداري رطوبت دارد. از تركيب شيميايي و خصوصيات ديگر اين كود مثل  (نشان دهنده ميزان املاح كل كود) مي توان استنباط كرد كه كود مرغي درشرايط كمبود شديدتر ازت و فسفر، اراضي با شوري كمتر و بافت متوسط رو به سبك و باغهايي كه به مقدار كافي با آب با كيفيت مناسب آبياري مي شوند، بهره وري بيشتر دارند. بنابراين اگر بعضي از باغداران به دليل شرايط خاص خود، نتيجه خيلي خوبي از كودهاي مرغي گرفته اند، دليل بر اين نيست كه در همه باغها و آن هم هر ساله از اين نوع كود استفاده شود.
در مورد كودهاي گاوي و گوسفندي نيز نظرات باغداران متفاوت است به طوري كه بعضي از باغداران به مصرف يكي از اين كودها در باغهاي خود اعتقاد دارند و آنرا مناسب تر مي دانند كه اين مسئله بيشتر به شرايط آب و خاك باغهاي مورد نظر بر مي گردد. علاوه بر تفاوت در ميزان عناصر غذايي در اين دو نوع كود آلي، كود گاوي از كود گوسفندي كمتر است و اين از شاخصهاي مهم در درجه مناسب بودن هر يك از اين كودها در باغهاي با شرايط متفاوت است. به طوريكه كود گاوي نسبت به كود گوسفندي در شرايط شوري بيشتر خاك، بافت سنگينتر، دورهاي آبياري بيشتر بهره وري بيشتر دارد. علاوه بر اين به طور كلي كود گاوي نسبت به كود گوسفندي، داراي عناصر كم نياز بيشتري است. بنابراين در يك مديريت كودي صحيح بايد تمامي عوامل ذكر شده بالا را در نظر داشت وبا توجه به خصوصيات خاك، آب و مديريت آبياري، نوع كود دامي را انتخاب نمود. در بسياري از شرايط بايد سعي شود در صورت امكان مخلوط كودها را به كاربرد. همچنين مي توان كم وكاستي هاي كود دامي را با اضافه كردن مقادير مناسب كودهاي شيميايي مربوطه جبران كرد، به طوري كه امروزه براي رسيدن به عملكردهاي بالا چاره اي جز كاربرد تلفيقي كودهاي آلي و شيميايي نيست چرا كه اغلب كودهاي آلي با توجه به سرعت كم آزادسازي عناصر نمي توانند تمام نياز غذايي گياهان، مخصوصا گياهان پر توقع را تامين
نمايند و استفاده تنها از كودهاي شيميايي يا ترکيبات
جايگرين که اخيرا براي کاربرد در مناطق پسته¬کاري معرفي مي¬شوند نيز خاك را در جهت تخريب و كاهش حاصلخيزي سوق خواهد داد.
مؤسسه تحقيقات پسته كشور

dsc06798در مراسمی با حضور امام جمعه و سرپرست فرمانداری رفسنجان، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمان و دیگر مسئولان شهرستان، پژوهشگران برتر در حوزه اساتید، دانشجویان و دانش آموزی شهرستان رفسنجان تجلیل شدند.

dsc06780نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاهها و صنایع شهرستان رفسنجان صبح روز شنبه در دانشگاه ولی عصر(عج) افتتاح شد.

‌رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بردسیر گفت: یک شکارچی کفتار در بردسیر به حبس تعزیری و 50 میلیون ریال جریمه شد.
شهبازی اظهار داشت: محیط‌بانان بردسیر در منطقه بیدوئیه روستای سرملک موفق شدند یک شکارچی که اقدام به شکار یک قلاده کفتار کرده بود را دستگیر کنند.
وی بیان داشت: لاشه کفتار برای تاکسیدرمی و استفاده در موزه تاریخ طبیعی استان کرمان به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تحویل داده شده است.

بر اثر برخورد يك دستگاه كاميون با يكدستگاه تريلر در محور شهربابك- هرات، يك نفر جان خود را از دست داد.
به گزارش مرکز اطلاع رساني فرماندهی انتظامی استان کرمان، در پي اين سانحه، راننده تريلر پس از انتقال به بيمارستان بر اثر شدت جراحات وارده، جان خود را از دست داد.
علت حادثه از سوي كارشناس تصادفات بي احتياطي راننده كاميون بر اثر انحراف به چپ بيان گرديد.

تیم فوتبال صنعت مس رفسنجان برای هرچه بهتر آماده شدن برای نیم فصل دوم لیگ یک، در ورزشگاه شهید زینلی سر چشمه اردو زده و تمرینات تاکتیکی را در دستور کار خود دارد.

تیم فوتبال جوانان صنعت مس رفسنجان در هفته دهم از مسابقات فوتبال لیگ دسته اول کشور موفق شد حریف خود ایرانجوان بوشهر را در خانه متوقف کند.

مسابقات فوتبال نوجوانان قهرمانی کشور در هفته نهم با پیروزی مس رفسنجان برابر فجر شهید سپاسی همراه بود.

تیم فوتبال صنعت مس رفسنجان جهت کسب آمادگی بیشتر و حضور موفق تر در رقابتهای نیم فصل دوم لیگ دسته اول کشور روز جمعه گذشته یک دیدار تدارکاتی در سیرجان با گل گهر این شهر برگزار و موفق شد با نتیجه 2 بر یک میزبان خود را مغلوب نماید.

جوانان مس در هفته‌ هفتم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال جوانان کشور، از سد سپاهان اصفهان گذشتند.

تیم فوتبال نونهالان صنعت مس رفسنجان در هفته دوازدهم از رقابتهای لیگ قهرمانی نونهالان کشور برابر تیم حافظ شیراز با نتیجه 2 بر2 و تقسیم امتیازات به کار خود پایان دادند.

تیم بسکتبال صنعت مس رفسنجان در دومین هفته از دور برگشت رقابتهای بسکتبال دسته دوم کشور موفق شد تیم شهرداری دزفول صدر نشین و بدون باخت این مسابقات را با شکست بدرقه نماید.

536878 y2JsR0MVفرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آمریکا و استکبار جهانی که روزگاری به قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی خود می نازید، امروز در این حوزه ها در دنیا شکست خورده است.

sajedeh1ساجده میرزایی، هنرمند عضو 15 ساله کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان انار در پانزدهمین مسابقه بین‌المللی نقاشی «نوا زاگورا» کشور بلغارستان، دیپلم افتخار کسب کرد.

IMG 369732 پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در همایشی در سالن زکریا مورد تقدیر قرار گرفتند.

IMG 3689سه طرح با حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دانشگاه آزاد واحد رفسنجان کلنگ زنی شد. به گزارش خبرنگار ما، با حضور آقای هاشمی رفسنجانی، همچنین امام جمعه رفسنجان و نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس، کتابخانه مرکزی آیت اله هاشیمان کلنگ زنی شد.

فرمانده انتظامي کهنوج از کشف 3 هزار و 200 عدد قرص روان گردان و دستگيري 2 متهم در اين رابطه خبر داد.
به گزارش مرکز اطلاع رساني فرماندهی انتظامی استان کرمان، سرهنگ عباس خاکي نهاد با اعلام اين خبر گفت: پس از شناسايي عاملان فروش قرصهای روانگردان طي هماهنگي با مقام قضايي در يک اقدام ضربتي پليس در يکي از نقاط حاشيه اي شهر دستگير شدند.
فرمانده انتظامي کهنوج بيان کرد: در بازديد و بازرسي از کيف و ساک دستي افراد دستگير شده، تعداد 3 هزار و 200 عدد قرص روان گردان از انواع مختلف کشف و ضبط گرديد

مدیرعامل شرکت کرمان موتور از ورود یک خودرو اتومات ارزان قیمت به بازار ایران خبر داد و اعلام کرد: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته و ایجاد زیرساخت های لازم، طی سال آینده تولید خودرو در این شرکت به مرز 50 هزار دستگاه خواهد رسید.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا میرعلینقی در مراسم رونمایی از خودرو J5 اتومات با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر تولید انبوه خودرو J5 اتومات در شرکت کرمان موتور آغاز شده و از بهمن ماه امسال به بازار عرضه خواهد شد.
وی افزود: خودرو J5 با قیمتی معادل 55 میلیون و 900هزار تومان عرضه خواهد شد.
وی گفت: این پیشرانه که طراحی و ساخت آن بر عهده شرکت میتسوبیشی بوده، با گیربکس 4 سرعته اتوماتیک ساخت همین شرکت بوده و استاندارد آلایندگی یورو4 را دریافت می کند.
وی با اشاره به اینکه طراحی این خودرو توسط شرکت ایتالیایی پینین فارینا صورت گرفته که این شرکت برای خودروسازان بزرگی همچون فراری، مازراتی و ب‌ام و نیز خودرو طراحی می کند، افزود: تمام ادوات و تجیزات برقی J5 را شرکت آلمانی بوش تامین می کند و ساخت ECU آن نیز بر عهده شرکت دلفی است.
مدیر سازمان فروش کرمان موتور تصریح کرد: عمده تغییرات ظاهری این خودرو با نمونه 1.5 لیتری به نمای داخلی آن و استفاده از متریال مشکی رنگ باز می‌گردد و بهره‌گیری از تزئینات فیبر کربنی و و قطعات آبکاری شده فضای داخلی این خودرو را تا حد زیادی اسپرت جلوه می‌دهد.
یزدانی با اشاره به بازار رو به رشد خودروهای اتومات در ایران، ادامه داد: بهره گیری از ترمزهای دیسکی در هر چهار چرخ که در جلو از نوع دوجداره خنک شونده هستند، در کنار سیستم های کمکی ABS وEBD و همینطور دو کیسه ایمنی هوا، J5 را به یک خودرو ایمن تبدیل کرده اند که توانسته 5 ستاره ایمنی C-ANCAPرا دریافت کند.

فرمانده انتظامي کهنوج گفت: عامل 3 فقره سرقت طلاجات کودکان در عملياتي غافلگيرانه دستگير شد.
به گزارش مرکز اطلاع رساني فرماندهی انتظامی استان کرمان ، سرهنگ خاکي نهاد در تشريح اين خبر گفت: در پي وقوع چند فقره سرقت طلاجات از کودکان، دستگيري سارق يا سارقان در دستور كار پليس آگاهي کهنوج قرار گرفت.
افزود: ماموران با انجام تحقيقات گسترده و يك سري اقدامات تخصصي پليسي دريافتند كه سرقت ها توسط يكي از سارقان سابقه دار صورت گرفته است.
وي تصريح کرد: با شناسايي مظنون اصلي، ماموران طي يك عمليات ويژه متهم را در يك عمليات تعقيب و گريز دستگير كردند.
وي عنوان داشت: متهم پس از دستگيري در تحقيقات اوليه منكر هرگونه سرقتي شد ولي در برابر مستندات محكم و غير قابل انكار و سوابق قبلي كه از سوي ماموران ارائه شد با اعتراف به 3 فقره سرقت طلا و جواهرات اعتراف كرد.

رئيس پليس فتا استان کرمان از دستگيري يک ايراني مقيم هلند خبر داد که ضمن برقراري يک رابطه مجازي، 120 ميليون ريال از يک شهروند کرماني کلاهبرداري کرده بود.
به گزارش مرکز اطلاع رساني فرماندهی انتظامی استان کرمان، سرهنگ کامبيز اسماعيلي اظهار داشت: چندي پيش خانمي 34 ساله و ساکن کرمان هنگام چت و پرسه زني در فضاي مجازي، با يک ايراني مقيم هلند در يکي از شبکه هاي اجتماعي آشنا مي شود.
وي ادامه داد: پس از گذشت يک ماه از اين رابطه مجازي، شرايط براي ملاقات حضوري آنان در ايران فراهم شده و چند بار در کرمان يکديگر را ملاقات مي کنند که زمينه يک اعتماد کاذب را ايجاد مي نمايد.
وي ابراز داشت: فرد پس از مدتي با اين خانم 34 ساله تماس تلفني برقرار کرده و ادعا مي نمايد که به دليل سانحه رانندگي و پرداخت خسارت آن، نياز فوري به 120 ميليون ريال وجه نقد دارد که وي نيز بلافاصله مبلغ را به حساب فرد واريز مي نمايد.
اسماعيلي با اشاره به متواري شدن مهاجر ايراني پس از دريافت مبلغ، تصريح کرد: فرد مقابل که خود را قرباني يک کلاهبرداري ميليوني مي بيند، به پليس فتا کرمان مراجعه کرده و در همين راستا پرونده تشکيل و دستگيري متهم در دستور کار قرار گرفت.
وي با اشاره به اهميت سرعت عمل ماموران انتظامي در رسيدگي به اين پرونده، افزود: بلافاصله تيمي مجرب از کارآگاهان پليس فتا تشکيل و پس از انجام يکسري اقدامات اطلاعاتي و تجسس هاي فني، محل اختفاء متهم شناسايي و در عملياتي غافلگيرانه دستگير شد.
رئيس پليس فتا استان کرمان يادآور شد: متهم دستگير شده در بازجويي هاي صورت گرفته به جرم خود مبني بر کلاهبرداري از شاکي اعتراف و اذعان کرد که قصد داشته با وجه نقد به دست آمده، همسر و فرزند خود را نيز به هلند منتقل کند.

در آخرین روز از هفته پژوهش، 21 پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی کرمان، شامگاه پنجشنبه در محل هتل جهانگردی تجلیل شدند.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان، گفت: دانش آموزان کرمانی با کسب رتبه های برتر در پانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی، آموزش و پرورش این استان را در جایگاه چهارم قرار دادند.
محمود محمودی نیا افزود: طرح رباط چند جهته ایمان ابوحیدری کرمانی دانش آموز آموزش و پرورش ناحیه دو کرمان در این جشنواره توانست رتبه نخست کشوری را به خود اختصاص دهد.
وی اظهار کرد: علیرضا عبدالکریمی نیز در پانزدهمین دوره جشنواره جوان خوارزمی رتبه نخست کشوری از ناحیه دو، سعید کوهپایه زاده رتبه سوم کشوری از ناحیه دو و مجتبی ابوالحسنی جوشانی نیز رتبه سوم این جشنواره را از آن خود کردند.

bمنصور پورميرزايي که ماه گذشته در جريان رقابت‌هاي وزنه‌برداري معلولين آسيا موفق به شکستن رکورد جهان و ثبت رکوردي جديد به نام خود و ايران شده بود از سوي کميته پاورليفتينگ کميته بين‌المللي پارالمپيک به عنوان بهترين ورزشکار ماه نوامبر سال2013 ميلادي معرفي شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: با راه اندازی بخش تزریقات داروهای شیمی درمانی در مرکز بیماریهای خاص رفسنجان، مشکلات بیماران سرطانی حل و با افزایش دستگاههای دیالیز، مشکلات بیماران دیالیزی و کلیوی بهبود پیدا خواهد کرد .

aمرکز درمان بیماری های خاص شهرستان رفسنجان روز چهارشنبه گذشته با حضور رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افتتاح شد.

100938211779دهم و یازدهم ماه صفر سالروز وفات سلمان فارسی و شهادت عمار یاسر، دو تن از یاران راستین پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی (ع) بود. درباره نقش تاریخی این دو یار پیامبر، دکتر محمد دزفولی، استاد زبان و ادبیات عرب و تاریخ اسلام دانشگاه تهران توضیحاتی بیان نموده است، دزفولی سخنان و اطلاعات خود را به استناد جلد 22 کتاب بحارالانوار روایت کرده است، روایتی شیوا و دلنشین از زندگی مردانی که با اطاعت محض از خاتم پیامبران و جانشین او، به سختی‌های دنیا تن دادند، تا زندگانی‌ جاودانی شیرین و گوارایی را تجربه کنند. قسمت اول این نوشتار به بررسی شخصیت سلمان فارسی می پردازد و در قسمت دوم که هفته آینده تقدیم حضور شما خوانندگان گرامی می گردد به واکاوی شخصیت جناب عمار یاسر پرداخته شده است.
سلمان فارسی، شخصی از ناحیه کازرون
سلمان فارسی، شخصی از ناحیه کازرون در منطقه فارس کشور ایران بوده است که سال‌های درازی قبل از بعثت پیامبر اکرم (ص) به کشورهای ترکیه، شام و عراق برای به دست آوردن حقیقت سفرکرده بود. وی در این سفرها با راهنمایی بعضی بزرگان دین مسیحیت به سمت مدینه راهنمایی می‌شود. در این میان وی در دورانی به شهر مدینه می‌رسد که پیامیر اسلام (ص) 13 سال مکه را طی کرده بود و در مدینه به خدمت ایشان رسید.
از ویژگی‌های سلمان
سلمان علی‌رغم این‌که فقط حدود هفت ـ هشت سال در خدمت پیامبر بود اما به خوبی مقام علمی و اعتقادی پیامبر اسلام (ص) را درک کرد، به گونه‌ای که امام علی (ع) درباره او گفته‌اند که سلمان علم اولین و آخرین را دریافت، او دریایی است که هر میزان از او آب بردارند تمام نمی‌شود و سلمان از ما اهل بیت (ع) است. همچنین خاتم پیامبران (ص) نیز در سخنانی تامل‌برانگیز فرموده‌اند: ‌«خداوند به من دستور داده چهار نفر را دوست بدارم، علی (ع)، سلمان، مقداد و ابوذر.» ایشان همچنین روزی در جمع اصحاب فرمودند که بهشت مشتاق چهار نفر است علی (ع)، سلمان، مقداد و ابوذر.
علت این سخنان که نشانگر جایگاه والای شخصیت سلمان در نزد پیامبر بوده، چیست؟
سلمان توانسته بود خیلی خوب دین و دستورات دین را فرا بگیرد، به گونه‌ای که امام ششم در سخنان خود بسیار از سلمان فارسی نقل قول می‌کرد. وقتی اصحاب از امام صادق (ع) سوال کردند که چرا تا این حد از سلمان یاد می‌کند، امام پاسخ دادند به خاطر سه خصوصیت؛ نخست این‌که خواسته علی (ع) را بر خواسته خود مقدم می‌داشت، دوم این‌که نشست و برخاست با فقرا را دوست داشت و دلیل سوم این بود که علم و علما را خیلی دوست داشت.
در این میان می‌توان گفت، مقدم دانستن حضرت علی (ع) یعنی دستورات دین را به خوبی می‌دانست. در این زمینه می‌توان به یک ماجرا اشاره کرد، یک روز عده‌ای به همراه خلیفه دوم، نشسته بودند. خلیفه می‌گوید هر کس در این جمع است، نسب خود را ذکر کند، نوبت به سلمان می‌رسد و خلیفه با اشاره به او می‌گوید؛ سلمان بگو تو که هستی؟ و درک بالای او در پاسخ دادن، جالب است. می‌گوید؛ من سلمان پسر بنده خدا هستم که اول گمراه بودم و خداوند به واسطه پیامبر (ص) مرا هدایت کرد. من زن و فرزند داشتم ولی وسع مالی خوبی نداشتم اما به واسطه پیامبر بهره‌مند شدم و ای عمربن‌خطاب این حسب و نسب من است. سلمان با این پاسخ هوشمندانه اعلام می‌کند که آنچه به انسان عزت می‌بخشد دین است نه پدر و اجداد.
بگذارید به روایتی دیگر هم اشاره کنم، روزی پیامبر اکرم (ص) در جمع صحابه خود نشسته بود، خطاب به آنان سوال کردند؛ چه کسی است که هر شب تا صبح بیدار و مشغول عبادت است؟ سلمان دست خود را بلند می‌کند. دوباره سوال می‌کنند چه کسی است که در طول سال هر روز، روزه می‌گیرد، مجددا سلمان پاسخ می‌دهد و در سوال سوم می‌گویند که چه کسی است که روزی یک بار ختم قرآن می‌گیرد و اینبار نیز سلمان فقط پاسخ می‌دهد. در این میان یکی از اصحاب با خشم و غضب گفت که من بسیاری از روزها دیده‌ام که سلمان غذا می خورد، قرآن نمی‌خواند و خیلی وقت‌ها شب‌ها راحت می‌خوابد. پیامبر از سلمان توضیح خواستند و او گفت؛ من در هر ماه سه روز روزه می گیرم و خداوند فرموده است هر کس کار خیری انجام دهد 10 برابر آن پاداش می‌دهم و سه روز روزه من معادل 30 روز است. از رسول خدا (ص) شنیدم هر کس شب با وضو بخوابد انگار تمام شب را بیدار و به عبادت مشغول بوده است و من شب‌ها با وضو هستم، همچنین از پیامبر اکرم (ص) نیز شنیدم که هر کس روزی سه بار سوره توحید را بخواند انگار تمام قرآن را خوانده است و من این کار را می‌کنم. در این جا است که می‌بینیم سلمان چه خوب معانی قرآن و سخن خاتم پیامبران را درک کرده و در این جهت پایبند و مستحکم بوده است.
سلمان با درک بالا در مسایل اعتقادی به جایی می‌رسد که در ماجرای پس از درگذشت رسول خدا و کودتای ثقیفه با دو جمله فارسی عکس‌العمل نشان می‌دهد. زمانی که گروه دیگر حکومت را به دست گرفتند به زبان فارسی می‌گوید: «کردید و نکردید.» یعنی اقدام کردید اما آنچه را که باید انجام ندادید و اگر کار را به دست علی می‌سپردید از فراز سر و زیر پا از برکات الهی بهره‌مند می‌شدید.
سلمان، یار و دوستدار حضرت علی(ع)
با وجود این‌که در برخی روایات حتی سن او را تا 200 سال ذکر می‌کنند و در مقابل او علی (ع) 33 ساله بود، سلمان به این موضوع اصلا توجهی نداشت و مطیع فرمان پروردگارش بود. در همین ایام او همراه امیرالمومنین (ع) بود و قدمی پیش یا پس نگذاشت. در دوره‌ای عده‌ای به علی (ع) گفتند که چرا قیام نمی‌کنی و امام فرمودند که اگر می‌خواهید مرا یاری کنید باید ببینم چند نفر هستید، آن‌هایی که می‌خواهند مرا یاری کنند فردا سرهایشان را بتراشند و روز بعد فقط سلمان، مقداد و ابوذر موهایشان را تراشیده بودند.
بازتاب ایرانی بودن سلمان در میان جامعه عرب
حضور سلمان با توجه به این‌که یک غیر غرب در جامعه آنروز بود برای راهنمایی مردم به سوی امام واقعی که علی (ع) کار سختی بود. وی گرفتار حب و بغض قبیله‌ای نبود، از جای دیگری آمده بود ولی نشان داد با اطاعت محض از پیامبر می‌شود مومن واقعی شد.
سلمان در دوره‌ای از سوی عمر به حکومت در مدائن مامور می‌شود، این حرکت او به چه دلیل بوده است؟
در دوره خلافت خلیفه دوم، عمربن خطاب به وی پیشنهاد می‌شود که حاکم مدائن شود، شهری که در 40 کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد. او پیش از هر اقدامی می‌گوید که باید با حضرت علی (ع) مشورت کنم و امام نیز به او فرمودند که این حکم را بپذیر و بهتر است، مردم آن منطقه که اصالتا ایرانی و از قوم تو هستند اسلام را از تو یاد بگیرند. به همین دلیل سلمان پذیرفت و با یک بقچه لباس کوچک به مدائن رفت و اتاق کوچکی اجاره کرد، اتاقی که گفته می‌شود به حدی کوچک بود که پاهایش از آن بیرون بود و از آنجا مشغول اداره کردن شهر هدایت مردم شد. وی در این دوران مردمی را برای پذیرش ولایت امام علی (ع) تربیت کرد که بسیار ولایتمدار بودند.
وفات سلمان
وی در سال‌های پایان عمر در مدائن بود تا این‌که در سال 34 هجری و زمان خلافت عثمان از دنیا رفت. در این میان امام اول شیعیان به مدائن آمد و بر جنازه او حاضر شد. روایت شده است زمانی که امام به این شهر رسید، سلمان را خوابانده بودند و پارچه سفید روی صورتش بود. علی (ع) پارچه را کنار زد و سلمان در همان حال به چهره امیر تبسم کرد و امام فرمودند که خوشامد می‌گویم ای سلمان. وقتی رسول را دیدار کردی بگو که از ناحیه این قوم چه بر سر برادرت علی آمد. سپس او را غسل و کفن کردند و بر پیکرش نماز خواندند، سپس او را دفن کردند.علاقه‌مندان می‌توانند برای آشنایی بیشتر با سلمان فارسی کتاب مرحوم میرزاحسین نوری با عنوان «نفس‌الرحمان فی‌فضائل سلمان» را مطالعه کنند، این کتاب به فارسی ترجمه شده است.

DSC 9541_-_Copy0000000مراسم چهلمین روز شهادت سردار شهید محمد جمالی پاقلعه مدافع حرم حضرت زینب (س) عصر پنجشنبه گذشته در مهدیه صاحب الزمان کرمان برگزار شد.

112در همایش بزرگداشت روز صادرات استان کرمان و تجلیل از صادرکنندگان برگزیده سال 92، صادرکنندگان برگزیده استان كرمان معرفی شدند.

 _1به مناسبت هفته پژوهش و فناوری(23 تا 27 آذر) کنفرانس مطبوعاتی عصر یکشنبه با حضور رئیس پژوهشسرا و جمعی از دانش آموزان پژوهشگر رفسنجان در محل پژوهشسرای امام محمد باقر(ع) تشکیل شد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری رفسنجان  از آغاز عملیات بازسازی بلوار امام علی (ع) و امام سجاد (ع) به طول 5/4 کیلومتر خبر داد .

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان رفسنجان از کمک 800 میلیون ریالی مردم علی آباد شهید و بخش کشکوییه جهت طرح گنبد حضرت امام حسین(ع) در کربلای معلی خبر داد.

رییس اداره امور مالیاتی و دارایی رفسنجان گفت: در هشت ماه گذشته مردم رفسنجان بیش از دو هزار و 400 میلیارد ریال مالیات پرداخت کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 58 درصد رشد داشته است.

از سوي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور: كتابخانه عمومي افصح هجري رفسنجان، كتابخانه برتر فرهنگي كشور شد. مدير كل كتابخانه هاي عمومي استان كرمان گفت: هر ماهه كتابخانه هاي برتر فرهنگي كشور پس از بررسي عملكردها توسط امور فرهنگي نهاد كتابخانه ها مشخص و انتخاب مي شوند كه در آذرماه سالجاري كتابخانه افصح هجري رفسنجان به اين مهم نائل شد.
محمدجوادحسين زاده گفت: شاخصه هايي چون فضاسازي فرهنگي، فعاليت در عرصه وبلاگ، اطلاع رساني فعاليت هاي فرهنگي، تبليغ و اطلاع رساني كتب مسابقات فرهنگي و فعاليت هاي فرهنگي در بخش كودك از معيارهاي اصلي اين انتخاب هستند. وي ادامه داد: فعاليت در عرصه كانون هاي ادبي، گروه هاي مطالعاتي و نقد كتاب شهرستاني، ارتباط گيري با مراكز فرهنگي، نحوه ارتباط با كارشناس فرهنگي و ارائه طرح هاي خلاقانه براي اجراي برنامه هاي فرهنگي نيز از جمله مواردي بودند كه كتابخانه افصح هجري رفسنجان را حائز اين رتبه كرد.

روابط عمومی مدیریت حج و زیارت استان کرمان از زوجهای جوانی که تاریخ وقوع عقد رسمی آنها از 1/7/91 تا 31/6/92 باشد دعوت نمود

حسین عزیزی در مراسمی با حضور نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی و معاون مدیرکل امور شهری استانداری کرمان به عنوان شهردار کشکوییه معرفی شد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان گفت: یک دستگاه کامیون نفتکش با 423 میلیون ریال جریمه و 94 تخلف در کرمان توقیف شد.

وزیر اطلاعات در مراسم معارفه مدیر کل جدید استان کرمان گفت: باید به گونه‌ای عمل کرد که مردم با شنیدن نام وزارت اطلاعات، احساس کنند که عده‌ای مخلصانه برای تامین امنیت آن‌ها مشغول مجاهدت هستند. سیدمحمود علوی افزود: همان‌گونه که در بین عبادات، عبادت خاموش روزه اهمیتی افزون دارد؛

مرکز پزشکی خاص رفسنجان امروز چهارشنبه با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی افتتاح می شود.

« جلال رفسنجانی» جانباز 25 درصد رفسنجانی پس از تحمل 25 سال عوارض شیمیایی دوران دفاع مقدس روز شنبه 23 آذر ماه دعوت حق را لبیک گفت.

در دیدار نماینده مردم رفسنجان با استاندار کرمان، مسائل و معضلات عمده شهرستان رفسنجان در بخش های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

فرمانده انتظامی سیرجان از واژگونی یک دستگاه خودرو پژو 405 در انتهای شهرک صنعتی سیرجان و جان باختن راننده آن در این سانحه خبر داد.
مهریار سعیدی عنوان کرد: در بررسی صحنه حادثه مشخص شد، خودرو پژو 405 پس از منحرف شدن از مسیر جاده واژگون شده و سرنشین خودرو مجروح و راننده بر اثر شدت صدمات وارده جان خود را از دست می‌دهد.
سعیدی افزود: پس از بررسی حادثه از سوی کارشناس تصادفات، علت وقوع این سانحه رانندگی، عدم توجه به جلوی راننده پژو ناشی از عجله و شتاب بی‌مورد اعلام شد.

معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمان گفت: با گذشت پدر و فرزند مقتول، قاتل از پای چوبه دار رهایی یافت.
به گزارش خبرگزاری مهر، علی سیدی با بیان این مطلب گفت: منوچهر-م که از اشرار منطقه بوده در سال 84 با انگیزه سرقت مسلحانه مرحوم خوبیار خانه گیر را به قتل می رساند.
وی ادامه داد: قاتل پس از دستگیری روانه زندان می شود و مراحل تحقیق و سیر تشریفات قانونی سپری تا در دادگاه کیفری استان به قصاص نفس محکوم و حکم نیز توسط دیوانعالی کشور تائید می شود.
معاون دادستان کرمان بیان داشت: روز سه شنبه هفته گذشته در زمان اجرای حکم، فرزند و پدر مقتول با اعلام رضایت،‌ قاتل را مورد بخشش قرار داده و هیچ گونه وجهی نیز در این زمینه دریافت نکردند.
سیدی تصریح کرد: قاتل از حیث جنبه عمومی جرم روانه زندان شد تا مدت حبس را سپری کند.

رییس دادگاه انقلاب کرمان گفت: با تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج) یک جاسوس سرویس اطلاعاتی MI6 شناسایی و دستگیر شد.
به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کرمان، دادخدا سالاری افزود: این جاسوس مرد پس از چندین ماه فعالیت اطلاعاتی پیچیده در دام افتاد.
وی بیان کرد: متهم مذکور در 11 نوبت در داخل و خارج از کشور بصورت حضوری با افسران اطلاعاتی کشور انگلیس ارتباط برقرار کرده و در هر ملاقات نیز اطلاعات مورد نظر سرویس جاسوسی مذکور را تحویل داده و البته یکسری راهکارهایی را علیه منافع جمهوری اسلامی ایران از سرویس اطلاعاتی انگلیس اخذ کرده است.
این مقام قضایی از ارتباط جاسوس دستگیر شده با چهار افسر اطلاعاتی خبر داد و گفت: با هدایت و آموزش های این افسران اطلاعاتی، جاسوس مذکور اطلاعات خواسته شده و مورد نظر آنها را جمع آوری و سپس به کشور مبدا جاسوسی منتقل کرده است.
سالاری اضافه کرد: محاکمه این جاسوس در حال انجام است و متهم به جرایم خود اعتراف دارد.

azin1نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: پسته در استان کرمان از چالش های بسیاری از جمله کمبود منابع آبی، خشکسالی و سموم بی کیفیت رنج می برد که لازم است مسوولان از این محصول با ارزش صادراتی حمایت کنند.

imagesامین کشوری

«طلب الحلال فريضة على كل مسلم و مسلمة»؛ «كسب ثروت حلال بر هر مرد و زن مسلمان واجب است.»

در گذشته معمول بود که کاسبها قبل از حضور در بازار، ساعتی را نزد یک عالم دینی به تلمذ نشسته و آداب کسب و کار و مراوده با مردم را فرا می گرفتند تا آموزه های الهی را در فعالیتهای اقتصادی خود جاری نمایند و حتما هم یکی از علل رعایت انصاف در بازار قدیم، همین تسلط آنها بر جنبه های دینی و شرعی کسب و کار و حق الناس بوده است. امروز نیز با تنوع شغلها، بیش از گذشته آشنایی کسبه با آداب و احکام دینی ضروری می باشد.
یادگیری آداب و احکام فقهیِ کسب و کار
در روايت معروف اصبغ بن نباته آمده است: از حضرت على (ع) شنيدم كه بر فراز منبر مى فرمود:
يا معشر التجار! الفقه ثم المتجر: "اى گروه تجار! اول فقه بياموزيد، وسپس تجارت كنيد" و اين سخن را امام (ع) سه بار تكرار فرمود، و در پايان اين كلام فرمود: التاجر فاجر، و الفاجر فى النار، الّا من اخذ الحق و اعطى الحق:
« تاجر فاجر است و فاجر در دوزخ است، مگر آنها كه به مقدار حق خويش از مردم بگيرند و حق مردم را بپردازند»
در حديث ديگرى از امام باقر (ع) نقل شده است: «هنگامى كه امير مؤمنان على(ع) در كوفه بود، همه روز صبح در بازارهاى كوفه مى آمد و بازار به بازار مى گشت و در وسط هر بازار مى ايستاد و صدا مى زد: «اى گروه تجار! از خدا بترسيد»، هنگامى كه بانگ على (ع) را مى شنيدند هر چه در دست داشتند بر زمين گذاشته و با تمام دل به سخنانش گوش فرامى دادند، سپس مى فرمود: از خداوند خير بخواهيد، و با آسان گرفتن كار بر مردم بركت بجوئيد و به خريداران نزديك شويد، حلم را زينت خود قرار دهيد، از سوگند بپرهيزيد، از دروغ اجتناب كنيد، از ظلم خوددارى نمائيد، و حق مظلومان را بگيريد، به ربا نزديك نشويد، پيمانه و وزن را به طور كامل وفا كنيد و از اشياء مردم كم نگذاريد و در زمين فساد نكنيد! و به اين ترتيب در بازارهاى كوفه گردش مى كرد، سپس به دار الاماره باز مى گشت و براى دادخواهى مردم مى نشست.
در كتاب جعفريات آمده است: «على عليه السلام در كوفه سوار بر شهبا، (مركب پيامبر اكرم(ص)) شد و به تك تك بازارها سر زد تا به بازار قصابان رسيد. در آنجا با صداى بلند فرمود: اى گروه قصابان! پيش از باز ايستادن حيوان از حركت، سر را جدا نكنيد و در گرفتن جان حيوان شتاب نورزید تا روح از بدنش جدا شود. از دميدن در گوشت براى فروش بپرهيزيد؛ چرا كه من خود از پيامبر اكرم(ص) شنيدم كه اين كار را نهى مى كرد. آنگاه به بازار خرما فروشان رفت و فرمود: همانگونه كه اجناس مرغوب را ظاهر و آشكار مى كنيد، بخش نامرغوب آن را نيز آشكار كنيد.
آنگاه به بازار ماهى فروشان آمد و فرمود: جز ماهى هاى پاك و پاكيزه نفروشيد و از ماهى هايى كه در آب مى ميرند، دورى كنيد. سپس به كناسه آمد كه در آنجا تجارتهاى گوناگون از قبيل مسگرى، زرگرى، گهواره سازى، دوزندگى، صرافى، گندم فروشى و پارچه فروشى وجود داشت. آنگاه با صداى بلند ندا داد: «در بازارهايتان سوگند جريان مى يابد، پس سوگندهاى تان را با راستى در هم آميزيد و از قَسم خوردن خوددارى كنيد؛ چرا كه خداوند كسى را كه به نام او سوگند دروغ ياد مى كند، پاك نمى گرداند.»
شرایط کسب حلال
از امام صادق عليه السلام روايت شده كه پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: «هركس خريد و فروش مى كند، پنج كار را بايد رعايت كند و در غير اين صورت حتماً حتماً دست از خريد و فروش بردارد؛ ربا، سوگند، پوشاندن عيب، ستودن كالا هنگام فروش و نكوهش آن هنگام خريد.»
از امام (ع) روايت مى شود كه فرمود: «اى گروه تاجران! اموالتان را با صدقه درهم آميزيد تا گناهانتان و سوگندهايى را كه ياد مى كنيد، بر شما بپوشاند و تجارتتان را براى شما پاك گرداند.»
شخصی نزد یکی از امامان رسید و گفت: «اى فرزند رسول خدا صلى الله عليه و آله! من- احمد بن محمّد- تصميم به مسافرت براى تجارت گرفته و با خود پيمان بسته ام كه حركت نكنم، مگر آنكه پيش از آن با شما ديدار كنم، مشورت بخواهم و درخواست دعا نمايم!
امام عليه السلام براى وى دعا كرد و فرمود: بر تو باد به راستگويى در گفتار!، عيب كالايت را نپوشان و اعتماد كننده به خود را فريب نده؛ زيرا فريب او رباست. آنچه براى خود مى پسندى، براى ديگران بپسند و حقّ بده و حقّ بگير و ظلم و ستم نكن؛ زيرا تاجر راستگو و درستكار، روز قيامت درکنار سفيران بزرگوار و نيكوكار است. از سوگند دورى كن؛ چرا كه سوگند دروغ، براى صاحبش آتش به ارمغان مى آورد و تاجر، تبهكار است مگر آنكه حقّ دهد و حقّ بگيرد و هنگامى كه تصميم به مسافرت يا كار مهمى گرفتى، بسيار دعا كرده و از خداوند درخواست خير و نيكى كن...»
عجلان از امام صادق(ع) روايت مى كند كه فرمود: «سه گروهند كه خداوند آنان را بدون حسابرسى وارد بهشت مى كند و سه گروه را خداوند بدون حسابرسى داخل دوزخ مى كند. كسانى كه خداوند آنان را بدون حسابرسى به بهشت مى برد: پيشواى دادگستر، تاجر راستگو و درستكار و پيرمردى كه عمرش را در راه پيروى از خدا سپرى كند، هستند و سه گروهى را كه خداوند بدون حسابرسى به دوزخ مى برد: پيشواى ستمگر، تاجر بسيار دروغگو و پيرمرد زناكار هستند.
زمان مناسب کسب
رسول خدا (ص) می فرماید: بامدادان به کار پرداختن برکت آور است و همه نعمت ها به ویژه روزی را می افزاید. همچنین می فرماید: صبحگاهان در پی نیازمندی هایتان بروید؛ چرا که آسان به دست می آید و خیر را نزد خوشرویان بجویید.
امام صادق (ع) می فرماید: جدیت و تلاش کنید. هرگاه نماز صبح گزاردید، صبحگاهان در پی روزی روید و حلال کسب کنید، تا خدای بزرگ روزیتان دهد و در کسب آن یاریتان رساند.
ادامه دارد...

...

IMG 3633مراسم دومین سالگرد آیت ا... هاشمیان امام جمعه فقید رفسنجان با حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر سه شنبه در مسجد جامع رفسنجان برگزار شد.

16 صادر کننده نمونه استان کرمان روز پنجشنبه در همایش روز صادرات و تجلیل از صادر کنندگان نمونه استان با حضور مسوولان و مقامات کشوری و استانی تجلیل شدند.

فرمانده انتظامي سيرجان از کشف يک دستگاه خودروي گران قيمت مورانو با كارت و پلاك جعلي و دستگيري 2 مجرم در اين رابطه خبر داد.
به گزارش مركز اطلاع رساني فرماندهي انتظامي استان كرمان ، سرهنگ سعيدي با اعلام اين خبر گفت: در پي شکايت فردي مبني بر اينكه روز گذشته از افردي خودرويي به مبلغ 670 ملييون ريال خريداري كرده و در هنگام انتقال سند متوجه جعلي بودن كارت آن شده است، بلافاصله پيگيري موضوع در دستور کار ماموران انتظامي قرار گرفت.
وي تصريح کرد: ماموران پليس امنيت عمومي پس از انجام تجسس هاي فني و بررسي استعلامات لازم، به سر نخهايي دست يافتند که منجر به شناسايي فروشندگان خودرو شد.
سعيدي ادامه داد: اين دو متهم در عملياتي غافلگيرانه دستگير و در بازجويي ها، اذعان داشتند که به صورت غير مجاز خودروي مورانو را از مرزهاي جنوبي کشور وارد شهر سيرجان كرده و با تهيه كارت و پلاك جعلي آن را فروخته اند.

تیم جوانان مس در رقابت‌های لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های کشور برابر ملوان بندرانزلی، شکست را پذیرفت.
جوانان مس در این بازی که در انزلی برگزار شد؛ با نتیجه‌ دو بر صفر، مغلوب میزبان خود شدند.
تیم مس هم اکنون چهار امتیازی است و در دیدار بعدی خود روز جمعه در ورزشگاه «سلیمی‌کیا» میزبان دیگر تیم شمالی یعنی داماش گیلان خواهد بود.

امیدهای یزد در هفته‌ نهم رقابت‌های لیگ دسته‌ یک فوتبال امیدهای کشور، برابر امیدهای مس متوقف شدند.
به گزارش کرنا، این دیدار که در یزد برگزار شد؛ با نتیجه‌ مساوی یک بر یک به پایان رسید.
گفتنی است امیدهای مس کرمان در دیدار بعدی خود، میزبان تیم گیتی پسند خواهد بود.

هفته‌ دوازدهم رقابت‌های لیگ دسته‌ی یک فوتبال باشگاه‌های کشور جام «آزادگان» با خلق شگفتی از سوی تیم قعرنشین شهرداری یاسوج در خانه‌ی تیم صدرنشین گل‌گهر همراه بود.

تیم والیبال گل‌گهر سیرجان در هفته‌ پنجم رقابت‌های لیگ دسته‌ی یک والیبال باشگاه‌های کشور، برابر میهمان خود، شکست را پذیرا شد. به گزارش کرنا، تیم والیبال گل‌گهر سیرجان در این دیدار، با نتیجه‌ سه بر یک برابر دلیران دشتی بوشهر شکست خورد.

با شکست تیم امید مس رفسنجان در هفته نهم مسابقات فوتبال دسته اول امیدهای کشور، تکلیف تیمهای صعود کننده به مرحله نهایی این مسابقات به هفته پایانی موکول شد.
در هفته نهم مسابقات فوتبال دسته اول امیدهای کشور تیم فوتبال امید مس رفسنجان در دیداری که در ورزشگاه تختی انجام داد، با نتیجه 3 بر یک مغلوب تیم ذوب آهن اصفهان شد.
تک گل تیم امید مس را در این دیدار علی وزیری در دقیقه 75 به ثمر رساند.
تیم امید مس رفسنجان در هفته پایانی مسابقات در دیداری حساس ساعت 14 روز دوشنبه 18 آذر در ورزشگاه شهدای نوش آباد میزبان فولاد یزد می باشد.

همزمان با روز جهانی معلولین، گردهمایی معلولین رفسنجان روز سه شنبه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، سرپرست فرمانداری شهرستان رفسنجان در این مراسم با گرامیداشت روز جهانی معلولین، گفت : تقدیر الهی برآن شده است تا برخی افراد با نقص عضو به زندگی بپردازند لذا همه بدانند خداوند جبران کمبود و نقص عضو را در روح این معلولین نهاده است.
علی محمدی بهجت خاطرنشان کرد: چنانچه بیش از پیش شاهد کمکهای مالی ، اهداء زمین و کمکهای پزشکی از سوی خیرین هستیم امیدواریم سیاستهای حمایتی دولت و دیگر اقشار جامعه از معلولین نیز بیشتر شود.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان رفسنجان نیز با اشاره به اینکه 3 هزار معلول در شهرستان رفسنجان تحت پوشش بهزیستی هستند افزود : در حال حاضر 50 نفر معلول رفسنجانی در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در حال تحصیل هستند.
عباس بلندی همچنین به معلولیت 170 دانش آموز، 76 خود اشتغال، 54 نفر بیمه شده در رفسنجان اشاره کرد. وی اظهار داشت: در سال گذشته برای 100 معلول در شهرستان اشتغال خانگی ایجاد شد و از خیرین می خواهیم که دست یاری به سوی این معلولین دراز کنند که قطعا امری خداپسندانه است.
رئیس انجمن نابینایان شهرستان رفسنجان نیز در این مراسم گفت: خیرین برای احداث مجموعه معلولین شهرستان رفسنجان قطعه زمینی در جنب مصلی امام خامنه ای شهرستان رفسنجان واگذار کرده اند و امیدواریم تا پایان سال این ساختمان ساخته شود.
مریم نژادملایری عنوان کرد: کتابخانه گویای نابینایان نیز در رفسنجان راه اندازی خواهد شد و با امکانات کامپیوتر گویا ، کتابهای با خط بریل و دستگاه برجسته نگاری با قیمت 100 میلیون ریال مجهز می شود.
ملایری خاطرنشان کرد : برای احداث مجتمع مسکونی معلولین نیز قطعه زمینی از سوی مهندس جواد نظری خیر رفسنجانی اهدا شده است.

بر اثر واژگوني يک دستگاه سواري سمند در محور ماهان – کرمان، راننده خودرو جان خود را از دست داد. به گزارش مركز اطلاع رساني فرماندهي انتظامي استان كرمان ، در این سانحه رانندگي يک دستگاه سواري سمند هنگام تردد دراين محور از مسير خود منحرف و واژگون گردید که در پي آن راننده خودرو به دليل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

فرمانده انتظامی شهرستان انار از متلاشی شدن یک باند قاچاق اشیاء عتبقه در این شهرستان خبر داد.

جاده سرچشمه طی هفته گذشته شاهد چند سانحه رانندگی بود که متأسفانه بر اثر آنها چندین تن از هموطنانمان کشته و مجروح شدند.

گردهمایی تعدادی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس با حضور جمعی از مسئولین و کارکنان شرکت مس سرچشمه در محل سالن سینما آزادی برگزار شد.

معاون توسعه‌ مشارکت‌های مردمی کمیته‌ی امداد امام خمینی (ره) استان کرمان گفت: به مناسبت شب یلدا، طرح «یلدا» برای جمع‌آوری کمک‌های مردم و توزیع در بین خانواده‌های نیازمند توسط کمیته‌ امداد استان کرمان اجرا می‌شود.

اداره استاندارد رفسنجان اعلام کرد: در آبان ماه گواهینامه صدور 7 هزار و 560 تن پسته و مغز پسته صادر شد.گفتنی است آمار فوق شامل محموله های پسته صادراتی از طریق گشایش اسنادی LC نمی باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کرمان گفت: مجوزهای لازم برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری حرفه‌ای پزشکی برای نیم‌سال دوم سال تحصیلی 93 - 92 به واحد کرمان داده شده است.

مدیر حج و زیارت استان گفت: دارندگان اسناد عمره بانک ملت از اولویت یک تا 330 می توانند جهت تکمیل ظرفیت تا پایان وقت امروز(چهارشنبه) به دفاتر زیارتی مراجعه نمایند.
پورشعبان افزود: در صورت عدم تکمیل ظرفیت کاروانها از اولویت های بعدی دعوت خواهد شد.